Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pentagram adsl lite - aktualizacja firmware

09 Mar 2011 20:34 3949 4
  • Poziom 2  
    Witam

Posiadam router Cerberus Pentagram adsl lite. Wyczytałem gdzieś, że warto zaktualizować w nim firmware i tak też zrobiłem. Wgrałem firmware firmy Safecom, który był polecany i rzeczywiście przez około 2 tygodnie chodziło dobrze, a potem zaczął się wieszać.
    Teraz potrafi się wieszać nawet co 5 min i żeby dalej działał trzeba go odłączyć od prądu. Chciałem wgrać firmware jeszcze raz, ale nie wiem jak to zrobić :D
    Wydaje mi się, że jedyna opcja, która może do tego służyć to "About this firmware", ale po kliknięciu na nią, wyskakuje, że nie ma takiej strony.

Jak inaczej mógłbym zaktualizować firmware?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    lukass9 napisał:

...
    Jak inaczej mógłbym zaktualizować firmware?

Router ten obsługuje TFTP może w ten sposób wgrasz nowy firmware.
  • Poziom 2  
    Poszperałem jeszcze w necie i ktoś ładnie wyjaśnił jak rozwiązać mój problem. Bez problemu wgrało mi oryginalny firmware pentagrama i jak na razie wszystko działa. Może komuś się przyda :)

KOMPENDIUM UPGRADE?u Rutera ADSL Pentagram LITE

Chipset: CONEXANT 82310-26Z
    Flash-2Mb 29LV160CBTC-70G (jak w tunerach Ferguson)

Odpowiednikiem Pentagrama LITE jest m.in. produkt firmy Safecom SAMR-4115.
    Można spokojnie upgradować do jego firmware CX82xxx_4.1.0.21, o którym było pisane na pierwszych stronach tego tematu.
    Żeby być spokojnym na wypadek gdyby coś nie wyszło tak jak należy (ruter nie działa, tzn. przy podłączonej linii ADSL przez RJ11 dioda nie świeci), trzeba ściągnąć tzw. router repair software (czyli repair54_iso), o czym też była mowa wcześniej. Wypalić płytę bootującą CD z tym softem, która będzie potrzebna do ożywienia rutera. Będzie o tym później.

Procedura upgradu:
    Najlepiej robić upgrade za pomocą kabla sieciowego RJ-11, bo jest najpewniej.
    Zalecane jest wyłączyć pozostałe kable RJ-11 oraz RJ-45.
    Ściągnąć odpowiednie firmware, np. CX82xxx_4.1.0.21 i rozpakować do jakiegoś katalogu na dysku. Nie trzeba rutera rozkręcać i zakładać zworki. Można zresetować ruter, ale według mnie nie jest to konieczne, gdy jest standardowe hasło conexant.
    W pliku cmd.txt w drugim wierszu wpisać hasło epicroter, inaczej uprade nie pójdzie z oczywistych względów.
    Uruchomić z poziomu Windowsa lub DOS?a jak kto woli RUN.BAT i cała procedura poleci. Po zakończeniu wyłączyć zasilanie rutera na co najmniej minutę, włączyć kabel telefoniczny oraz włączyć zasilanie rutera. Istotna jest dioda ADSL, jak świeci ciągle to powinno być OK.
    Łączymy się z przeglądarki z ruterem i mamy nowe firmware.

Opis procedury ratunkowej:
    Gdy po wgraniu jakiegoś firmware nie można połączyć z ruterem i dioda ADSL nie świeci to ratuje nas tylko płyta ratunkowa na CD. Ale to nic trudnego.
    Odłączamy ruter i odkręcamy 4 śrubki z tylnej pokrywy. Zakładamy zworkę na JP1 obok zasilania (musi być koniecznie!!!). Wkładamy do napędu CD płytę ratunkową i rebootujemy PC-a tak był wystartował z płyty CD. Ukaże się w DOS-ie plansza, a na niej:
    F1 Use Slowdown (PC faster then 900 MZ)
    F5 Don?t use Slowdown (PC slower then 900 Mz)
    Podłączamy kabel USB (a nie sieciowy) oraz zasilanie rutera. Chwilę czekamy i wybieramy w zależności od szybkości procesora F1 lub F5. F5-gdy mamy starego procka.
    Ukażą się różne firmwary, wybieramy np. Safecom.cn 04-021-05.
    Gdy ukaże się ..\CODE>
    Wpiszmy flash/e aby wyczyścić stary flash.
    Następnie znowu ukaże się ..\CODE>
    I teraz wpisać rm_usb.bat
    Rozpocznie się procedura zapisu nowego firmware.
    Gdy ukaże się ?Start Ethernet Global Mac (.....): potwierdzić Enterem (nic nie wpisywać)
    Potem ?End Ethernet Global Mac (.....): potwierdzić Enterem (też nic nie wpisywać)
    I czekać, aż ukaże się komunikat ? Flasj programming complet successfully?.
    To koniec programowania. Wyłączyć kabel USB i zasilania.
    Wyjąć założoną zworkę w ruterze.
    Rebootować PC , wyjąć CD z napędu..
    Podłączyć kabel sieciowy do rutera (najlepiej), kabel telefoniczny oraz zasilanie. Czekać aż zaświeci dioda ADSL (trochę to trwa). Jak jest OK. to łączymy się przeglądarką z ruterem.
    Wpisujemy hasło: epicroter i mamy nowe firmware.
    Wpisać IP: 192.168.241.101. i Maskę: 255.255.255.0
    I to wszystko.

Upgrade do oryginału firmware 4.1.0.21 (plik Acx077t.dlf jest na wcześniejszych stronach):

Zmieniamy adres przeglądarki na http://10.0.0.2/doc/update.htm i Enter.
    Ukaże się Code Image Upgrade (2.0.0) i Enter.
    Czekamy cierpliwie aż będzie komunikat ?Please Wait while system is properly for download?. I znowu czekamy aż będzie okno do wyboru image z rozszeszeniem dlf.
    Po wyborze czekamy i nie resetujemy! Bo ruter będzie dead i czekałaby nas procedura ratunkowa.
    Dopiero jak ukaże się ?File successfully transfered? to wszystko jest OK.
    Mamy znowu oryginalnego firmwara Pentagrama 4.1.0.21

Jak ktoś chce mieć oryginalne firmware w wersji 4.1.0.34 to wrzucę na jakiś Upload ten plik CX82x41034.rar
    Edit: http://rapidshare.com/files/21904361/CX82x41034.rar.html
    Zgrałem ten oryginalny firmware z mojego Pentagrama.
    Trzeba go wgrać poprzez kabel sieciowy i podając polecenie RUN.BAT
    Można go spokojnie wgrać na Safecoma. Istotne jest hasło w cmd.txt
    Jak wgrywamy na Safecoma to musi być hasło epicrouter !
    Po wgraniu wyłączyć z sieci ruter na jakąś minutę.
    To tyle.
    Powodzenia!
  • Poziom 2  
    lukass9 napisał:
    Odpowiednikiem Pentagrama LITE jest m.in. produkt firmy Safecom SAMR-4115.

Wiesz może jakie modele innych firm są odpowiednikami Pentagrama Cerberus 6311-07A (v2) (nie Lite)?
    Gdzie szukać takich informacji, modeli chipsetów, itd?

Albo może jesteś w stanie wskazać jaki konkretnie software pasowałby do tego modelu?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje i pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    skąd wziąć taką płytą ratunkową do pentagrama?

edit:
    ok mam. repair54.