Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programowanie Integra 64 + Aqualuna

pencaczek 09 Mar 2011 20:54 1961 4
  • #1 09 Mar 2011 20:54
    pencaczek
    Poziom 9  

Witam.
    Jestem na etapie oprogramowania centrali Integra 64 z 10 kontraktronami + czujki AQUALUNA.
    Jak do tej pory dziarsko dawałem sobie radę ale teraz mnie przystawiło i chyba potrzebuję drobnej podpowiedzi osób, które to już przeszły.

Wyjścia na płycie używając sumy logicznej wyjść, oraz iloczynu zaprogramowałem sobie już w ten sposób aby po naruszeniu czujki uruchamiane było jej oświetlenie LED, które świeci się przez 20 sekund po czym gaśnie.
    Dodałem do tego możliwość używania aqualun jako oświetlenia awaryjnego podczas braku zasilania płyty.
    Teraz kilka pytań:
    czy jest możliwe takie zaprogramowanie Satelowskiej Integry 64 aby:
    - oświetlenie awaryjne włączało się tylko gdy NIE jest włączone czuwanie ?
    - można było jakby sumować naruszenia czujek, (aby luna nie gasła po 20 sekundach i nie zaświecała się znowu po naruszeniu) tylko gdy jest naruszenie co jakiś czas powiedzmy co 5 sekund to aby świeciła się cały czas nie gasnąc, czyli od ostatniego naruszenia świeci sie 20 sekund, jeśli nie ma wiecej naruszeń to gaśnie.

Na tym chyba koniec moich obecnych problemów :)
    Pozdrawiam i z góry dziękuję za podpowiedzi

0 4
  • #2 10 Mar 2011 07:19
    humek
    Poziom 32  

Piszesz ze używasz "sumy i iloczynu logicznego" więc możesz sobie dodać taki typ wyjścia jak "wskaźnik czuwania" wtedy gdy strefa czuwa nie ma sterowania na zaświecanie LED w czujnikach . Natomiast kiedy masz naruszenie wejścia przez czujnik to powiąż to wejście z wyjściem wirtualnym tu ustawisz czas ,zastosujesz typ "przekaźnik mono" .Chodzi o to byś każdym naruszeniem wejścia przedłużał czas wyjścia o zadaną wartość czyli każde naruszenie wydłuża Ci czas o np5sek.Ja takowe rozwiązanie stosowałem do zewnętrznych czujników ruchu które czasowo blokowałem za pomocą pilota który otwierał bramę wjazdową na posesję.Chodziło o to że użytkownik mógł wjechać przed dom ,wyjść z posesji na ulicę (iść do pobliskiego sklepu) i nie musiał wchodzić do budynku by rozbrajać alarm gdy czas blokady wygasł. Każde naciśnięcie pilota bramy blokowało czujniki zewnętrzne na zadany czas (bez akcji alarmowej ) na zadany czas który się dodawał (startował od nowa) kiedy pilot został naciśnięty. Opisałem Ci tu ideę działania a Ty możesz sobie ją zastosować dla osiągnięcia swojego celu.Nie opisuję dokładnie Tobie punkt po punkcie co masz "skopiować" myślę ze zrozumienie i zastosowanie idei jest bardziej wartościowe dla Ciebie.

1
  • #3 10 Mar 2011 20:42
    pencaczek
    Poziom 9  

próbowałem ale jest kłopot:

owszem można ustawić dodatkowe wyjście jako wskaźnik czuwania, ale właśnie działa to jakby na odwrót, po włączeniu czuwania jest uruchamiane wyjście a nie wyłączane, właśnie potrzeba tutaj działania odwrotnego, więc to się nie sprawdzi.

Co do drugiego to nie ma w integrze "przekaźnik mono" jest tylko przełącznik MONO, którego timer nie mam pojęcia jak kontrolować, ale czytając instrukcje obsługi to zupełnie opis nie pasuje do tego co mi jest potrzebne z tym przedłużaniem czasu świecenia się bez wyłaczania.

czy coś źle robie ?

0
  • #4 11 Mar 2011 10:33
    Andrzej Stachurski
    Poziom 20  

Nie wykorzystujesz możliwości centrali - to jest źle.
    Zaneguj wyjście "Wskaźnik czuwania"
    Timer trzeba z głową zaprogramować i będzie ok. Trzeba tylko pamiętać, że jeżeli aktualna godzina zawiera się w zakresie zadziałania timera, to sam się nie przełączy. Trzeba przestawiać na chwilę czas centrali tak, aby timer się sam przełączył. Potem czas centrali można przywrócić do aktualnego.

0
  • #5 12 Mar 2011 22:11
    pencaczek
    Poziom 9  

Właśnie o tą podpowiedz mi chodziło kurcze nie wpadłem na sprawę z negacją wyjścia :)
    Ten temat już załatwiony. Teraz jeszcze te przekaźnik mono, bo też nie za bardzo rozumiem. Pewnie to problem z moim logicznym rozumowaniem.

0