Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Bosch smv50e10eu spalony moduł

elzbieta-bak 10 Mar 2011 10:46 7040 12
  • #1 10 Mar 2011 10:46
    elzbieta-bak
    Poziom 7  

Witam,
    bardzo proszę o poradę co zrobić ze zmywarką, w której na skutek złego podłączenia do instalacji elektrycznej spalił się moduł sterowania (z symboli wynika, że pęknięty jest warystor). Po włączeniu korków zmywarka strzeliła, błysnęła i nie chciała kontynuować programu. Woda została w środku, panel sterowania świeci normalnie, tylko zmywarka nie chodzi :( Jak jeszcze działała strzeliły w mieszkaniu korki z powodu przeciążenia i chłopak podpiął zmywarkę pod inne zasilanie (tylko chyba elektryk źle wykonał instalacje, bo w kostce są 3 plusy). Proszę o pomoc, jestem załamana, gdyż zmywarka jest nowiutka i robiła dopiero drugie mycie :(

1 12
  • Pomocny post
    #2 10 Mar 2011 14:23
    313094
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #3 11 Mar 2011 00:34
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

elzbieta-bak napisał:
    chłopak podpiął zmywarkę pod inne zasilanie (tylko chyba elektryk źle wykonał instalacje, bo w kostce są 3 plusy). Proszę o pomoc, jestem załamana, gdyż zmywarka jest nowiutka i robiła dopiero drugie mycie :(
    Chciałbym się mylić ale być może chłopak podpiął się pod napięcie 3 × 400V. Jeśli to prawda to właśnie straciłaś uprawnienia gwarancyjne...

0
  • #4 11 Mar 2011 08:42
    elzbieta-bak
    Poziom 7  

Wiem, o gwarancji mogę zapomnieć. Dzwoniłam do serwisu, ale tam powiedzieli mi, że wymiana modułu z programowaniem to koszt ok 650zł. Zanieśliśmy póki co moduł do elektronika i czekamy...Mam tylko nadzieję, że nic poza tym się nie spaliło.

0
  • #5 25 Mar 2011 15:07
    elzbieta-bak
    Poziom 7  

Zmywarka dalej nie działa :( elektronik wymienił warystor, sprawdził czy nie ma nigdzie zwarcia, założyliśmy moduł, a zmywarka dalej nie chce zmywać. Diody świecą, można wybrać program, ale program nie startuje. Co to może być? Proszę kogoś doświadczonego o poradę - wzywać serwis, czy sprzedać zmywarkę na części?

0
  • #6 25 Mar 2011 15:13
    Trull
    Poziom 28  

A zresetowano moduł po włączeniu?

0
  • #7 25 Mar 2011 15:42
    elzbieta-bak
    Poziom 7  

Robiliśmy taki reset jak jest opisany w instrukcji - przytrzymaliśmy kilka sekund, ale to nic nie daje. Chyba że chodzi o inny reset?

0
  • #8 26 Mar 2011 09:27
    Trull
    Poziom 28  

To wskazywało by na uszkodzenie procesora lub układu ULN2003 lub jego odpowiednika.

0
  • #9 27 Mar 2011 11:55
    elzbieta-bak
    Poziom 7  

I da się to jakoś naprawić, czy trzeba wymieniać procesor?

0
  • Pomocny post
    #10 27 Mar 2011 13:30
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sprawdź czy przycisk "start" trafia w mikroprzycisk na płytce , może trzeba poprawić usadowienie płytki względem przycisków. Sprawdź też czy nie ma zimnych lutów pod tym przyciskiem i omomierzem czy daje przejście po naciśnięciu , a na płycie ewentualnie możesz wymienić tak jak radzi kolega Trull układ ULN 2003 ponieważ tylko on jest dostępny w handlu i tani.

0
  • #11 18 Kwi 2011 18:25
    elzbieta-bak
    Poziom 7  

Poprzednio podałam, że moduł sterowania jest przypalony, ale chodziło mi o moduł dolny, przy zasilaniu, nie wiem jak to się fachowo nazywa. Zamieszczam zdjęcia, może po tym udałoby się komuś poznać czy jest sens naprawiać

Zmywarka Bosch smv50e10eu spalony moduł Zmywarka Bosch smv50e10eu spalony moduł Zmywarka Bosch smv50e10eu spalony moduł Zmywarka Bosch smv50e10eu spalony moduł

Dodano po 3 [minuty]:

I jeszcze jedno najprawdopodobniej na zmywarkę poszło 2x220V

0
  • Pomocny post
    #12 18 Kwi 2011 22:04
    peter falk
    Specjalista AGD

Z ostatniego zdania wywnioskować można, że podłaczono na zmywarkę napięcie międzyfazowe. Jeśli to wina wspomnianego "elektryka", to gratuluję wiedzy, a jeśli pod wspomnianą kostkę ktoś inny podpinał przewody od zmywarki i nie sprawdził co tam na zaciskach kostki połączeniowej jest - też pogratulować "wiedzy" i "odwagi".
    Trochę kiepskie te zdjęcia - nie dałoby się zrobić lepszych?. Z tego co widzę, to leczone są ścieżki prowadzące do warystora i od przekaźnika do.. no właśnie do czego :? . Na mój gust nie wygląda to najlepiej :( .

0
  • Pomocny post
    #13 18 Kwi 2011 22:40
    1221547
    Użytkownik usunął konto