Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MobiArrow - tania komunikacja - strzałki, SMSy, PHP na PC

mirekk36 10 Mar 2011 12:28 14968 52
  • MobiArrow - tania komunikacja - strzałki, SMSy, PHP na PC

Witam,

Okazało się, że tzw "strzałki" czyli, sygnał, który często puszczamy do znajomej/znajomego i się rozłączamy aby to on oddzwonił albo wiedział że potwierdzamy jakąś umówioną operację - mogą być bardzo przydatne w bardzo wielu innych dziedzinach. Taki mechanizm może znaleźć zastosowanie nawet w firmach i w wielu branżach. Ponieważ pomyślałem o przygotowaniu takiego urządzenia czysto sprzętowego na mikrokontrolerku AVR i podłączanego wprost do sieci LAN, to jednak najpierw chciałem sprawdzić jak to może działać w programie na PC i czy będzie się sprawdzało. Okazuje się, że już prototyp oprogramowania zyskał bardzo wielu zwolenników, którzy chcą go zastosować do komunikacji w swoich firmach ;) .... Zatem zanim pojawi się urządzenie w postaci kostki sprzętowej na razie musi się rozwinąć taki prosty programik na PC.

Na fotkach akurat wykorzystałem dwa różne telefoniki: Nokia6230i oraz Nokia6103.

Program pracuje w tle w TRAY'u obok zegarka w prawym dolnym rogu ekranu.

Możliwości:

1. Program posiada 3 niezależne kanały (może obsługiwać 3 modemy GSM niezależnie)
    2. Jako modemy GSM można wykorzystać niektóre tanie telefony z rynku wtórnego co powoduje że cena może być bardziej atrakcyjna niż by kupować dedykowany modem GSM
    3. Możliwość odbioru NIEZALEŻNIE przez każdy kanał "STRZAŁEK" ale także wysyłania "STRZAŁEK" z komputera. Co ciekawe - wysyłanie strzałki jest zawsze super precyzyjne, ponieważ rozpoznawany zostaje stan gdy u odbiorcy zadzwoni jeden raz jego telefon ;)
    4. Wszystkie operacje można łatwo przesyłać na dowolny web serwer za pomocą prostych i dowolnych zresztą skryptów PHP. W tej wersji na razie może być uruchamiany skrypcik do którego przekazywane są dwa parametry: nr. telefonu dzwoniącego oraz nr telefonu na jaki on dzwoni ;) Działa rewelacyjnie. Można to od razu połączyć z jakąś bazą danych i pięknie samemu obsługiwać w dowolny sposób
    5. Już niedługo będzie istniała możliwość przesyłania danych z web serwera do programu także za pomocą PHP lub innych metod do pobierania danych np wiadomości SMS do wysłania czy puszczania "STRZAŁEK"
    6. Będzie także możliwość pracy programu w sieci LAN tak aby można było taką komunikację udostępnić wielu ludziom (pracownikom) w sieci firmowej.

PODSTAWOWA ZALETA:
    0 zł !!! za komunikację w najprostszej postaci ;)

Samo połączenie z modemami GSM czyli z telefonami fizycznie może być zorganizowane poprzez Bluetooth albo poprzez zwykły kabelek. Ważne tylko aby modem/telefon udostępniał tryb SPP czyli szeregowy port COM, chociaż już myślę o napisaniu programiku pod Symbiana dla telefonów z takim systemem żeby i nowe foniki bez udostępnionego portu COM mogły ładnie współdziałać z programem.

Całe oprogramowanie napisane jest ładnie wielowątkowo, zatem działa płynnie, w tle windowsa, nie obciążając jego pracy praktycznie w ogóle. Wszystko napisane jest w Delphi ale już programiki pod Symbiana będą pisane w C++
    (oczywiście nie jestem w stanie udostępnić kodów źródłowych ale przygotuję wkrótce taką mniej funkcjonalną ale także przydatną wersję za FREE ;)

Na razie program jest w pełni funkcjonalny w takiej wersji "jak jest" z tym, że trzeba mieć aktywne podłączenie do internetu.

Program można pobrać i przetestować z tego miejsca Link

MobiArrow - tania komunikacja - strzałki, SMSy, PHP na PCMobiArrow - tania komunikacja - strzałki, SMSy, PHP na PC

MobiArrow - tania komunikacja - strzałki, SMSy, PHP na PCMobiArrow - tania komunikacja - strzałki, SMSy, PHP na PC

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mirekk36
    Poziom 42  
    Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
    mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

Specjalizuje się w: programowanie: avr c, delphi pc, android
    mirekk36 napisał 9195 postów o ocenie 2226, pomógł 964 razy. Mieszka w mieście Szczecin. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    program185
    Poziom 13  
    Propo Symbiana polecam pythona. Odezwij się na privie to ci mogę wysłać parę materiałów. Na symbianie można łatwo sobie robić wirtualne porty com także śmiga aż miło bo obex i rfcomm to raczej do takich rzeczy na pewno odpadają.
    mirekk36
    Poziom 42  
    program185 napisał:
    Propo Symbiana polecam pythona. Odezwij się na privie to ci mogę wysłać parę materiałów. Na symbianie można łatwo sobie robić wirtualne porty com także śmiga aż miło bo obex i rfcomm to raczej do takich rzeczy na pewno odpadają.

Ja do pisania czegoś na telefoniki pod Symbiana używałem/używam czegoś takiego co się nazywa "MoSync". O pythonie słyszałem, ale zawsze jakoś było mi nie po drodze żeby się tym zająć. Jednak jeśli mówisz, że tak fajnie się w nim pisze pod takie foniki to kurczę chyba w końcu będę miał motyw żeby się jakoś spróbować za to zabrać. Pewnie, że przydałby się jakieś namiary co i gdzie poczytać w tym celu żeby szybko zacząć w pythoniku ;)
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    A mam takie pytanie, rozumiem, ze telefony są sterowane przez rs232 komendami AT i tu moje pytanie, czy nokia n6100 też będzie z tym współpracować? Bo ostatnio spędziłem z nią w terminalu cały dzień, po czym stwierdziłem... uszkodzenie kabelka z max232 - mogłem sobie wpisywać komend do woli, a one nie dochodziły do telefoniku :D
  • Computer ControlsComputer Controls
    rsikon
    Poziom 26  
    A może koledzy program185 i mirekk26 podzielili by sie materiałami na temat wirtualnych portów com na telefonie itp.
    mirekk36
    Poziom 42  
    rsikon napisał:
    A może koledzy program185 i mirekk26 podzielili by sie materiałami na temat wirtualnych portów com na telefonie itp.

Jeśli chodzi o virtualne porty COM na PC to w zasadzie jest to tylko i wyłącznie sprawa sterowników danego urządzenia. Czyli np jeśli weźmiesz np przejściówkę USB/RS232 w postaci scalaka FT232RL - to po jej podłączeniu do kompa, jak wiadomo trzeba podać sterowniki FTDI. Te właśnie sterowniki same tworzą virtualny port COM w komputerze nadając mu jakiś tam kolejny numerek.

Podobnie jest jeśli bierzesz jakąś przejściówkę USB/Bluetooth - takiego dongla. Tutaj podobnie, po zainstalowaniu odpowiednich sterowników tworzą one virtualny port COM dla jakiegoś nowego urządzenia, które podłączasz przez BT i parujesz. Czyli np dla telefonu komórkowego.

Ja ze swojej strony mogę zdecydowanie polecić każdą przejściówkę USB/BT , która będzie oparta o sterowniki firmy Widcomm. Natomiast polecam unikać tych, które są oparte o sterowniki "BlueSoleil" - masakra :(

Generalnie przejścióweczka np D-Link DBT-122 na sterownikach Widcomm, pozwala na utworzenie nawet wielu portów virtualnych COM dla np każdego telefonu. I ja właśnie z tej właściwości korzystam. Tworzę za pomocą oprogramowania Drivera - kolejne porty COM i na każdym z nich już za pomocą typowych poleceń AT "rozmawiam" z modememi GSM wbudowanymi w telefony.

Tyle mogę powiedzieć, chyba że coś jeszcze cię interesuje to pytaj, chętnie odpowiem.
    Sh44dow
    Poziom 16  
    Brakuje tu jeszcze tylko formularza do zamówienia. Nie zauważyłem frazy "zareklamuj swoją działalność gospodarczą" w nazwie działu ;-).

Urządzenie sieciowe na AVR, zwłaszcza do firmy to jest pomyłka.
    Sam stos TCP/IP potrzebuje trochę pamięci przy większej ilości połączeń, nie wspominając już o docelowej aplikacji. Za niewiele więcej można kupić znacznie bardziej wydajnego ARMa, nawet ze sprzętowym ethernetem 10Base. Najwydajniejszym rozwiązaniem jest tani router na linuxie z USB - można kupić hurtowo po kilkadziesiąt złotych i wystarczy napisać do niego serwer. Byłby znacznie szybszy/stabilniejszy; przy okazji mógłby jeszcze prać, gotować, sprzątać i wykonywać inne czynności na które pozwalają systemy unixowe ;-).
    mirekk36
    Poziom 42  
    piotrva napisał:
    A mam takie pytanie, rozumiem, ze telefony są sterowane przez rs232 komendami AT i tu moje pytanie, czy nokia n6100 też będzie z tym współpracować? Bo ostatnio spędziłem z nią w terminalu cały dzień, po czym stwierdziłem... uszkodzenie kabelka z max232 - mogłem sobie wpisywać komend do woli, a one nie dochodziły do telefoniku :D

Hmmm nie wiem czy ten dokładnie będzie działał ale możesz go podłączyć i spróbować się z nim połączyć i odczytać informacje na jego temat - tak jak na tych obrazkach, właśnie powstała nowa opcja w programiku ;)

Dodano po 3 [minuty]:

Sh44dow napisał:
    Brakuje tu jeszcze tylko formularza do zamówienia. Nie zauważyłem frazy "zareklamuj swoją działalność gospodarczą" w nazwie działu ;-).

Wolne żarty ;)

Sh44dow napisał:
    Urządzenie sieciowe na AVR, zwłaszcza do firmy to jest pomyłka.
    Sam stos TCP/IP potrzebuje trochę pamięci przy większej ilości połączeń, nie wspominając już o docelowej aplikacji.

Zgryzota, niedowierzanie, żałość że samemu nie można tego zrobić na mniejszym procku niż na ARM :(

Sh44dow napisał:
    Najwydajniejszym rozwiązaniem jest tani router na linuxie z USB - można kupić hurtowo po kilkadziesiąt złotych i wystarczy napisać do niego serwer. Byłby znacznie szybszy/stabilniejszy; przy okazji mógłby jeszcze prać, gotować, sprzątać i wykonywać inne czynności na które pozwalają systemy unixowe ;-).

Zrób, pokaż, zaprezentuj, podziel się spostrzeżeniami, podpowiedz coś, wnieś do tematu - zamiast na darmo mieleć ozorem ;) Bo idąc tą drogą to ja równie dobrze mógłbym napisać, że zamiast twojego routera np fragment czipu z terminatora - i byłoby jeszcze lepiej, szybciej i wspanialej.
    p4trykx
    Poziom 16  
    Ja podłączyłem tel. właśnie pod router. Większość routerów ma 2 porty szeregowe z napięciem 3.3V więc nie potrzeba żadnych przejściówek. Do tego Openwrt ma dostępne pakiety(gnokii) do obsługi telefonów komendami AT.
    http://eko.one.pl/?p=openwrt-gnokii
    Sh44dow
    Poziom 16  
    mirekk36 napisał:
    Wolne żarty ;)

Projekt wyraxnie komercyjny, URL wszędzie gdzie tylko się da, reklama w avatarze, sygnaturze, połowa poprzedniego tematu o skopiowanym programatorze to reklama własnej nakładki graficznej na avrdude. Tak sobie tylko żartowałem z tą reklamą. ;-)

mirekk36 napisał:
    Zgryzota, niedowierzanie, żałość że samemu nie można tego zrobić na mniejszym procku niż na ARM :(

Przejrzałeś chociaż kod, który wkleiłeś budując urządzenie na ENC28J60? Ten układ pracuje na drugiej warstwie modelu OSI, czyli całą trzecią trzeba zaimplementować w AVR-rze. Spójrz w dokumentację TCP, ile tam jest rzeczy w standardzie. Do tego komunikacja z telefonami, rejestrowanie danych, etc. Ile stabilnych sesji na tym utrzymasz?
    W cenie ATMegi 16MHz z 4k RAMu i sprzętowego interfejsu ethernet kupisz np. STMa 72MHz / 64k z wbudowanym ethernetem, nawet USB. Nie lepiej?

Jest jeszcze inna ciekawa opcja obok routera - terminal pc. Niedawno kupiłem na allegro jakiegoś używanego HP-ka z procesorem 500MHz (x86) Transmetty (obecnie AMD) za 40zł. Całość nie ciągnie więcej jak 10W.
    mirekk36
    Poziom 42  
    Sh44dow napisał:
    Przejrzałeś chociaż kod, który wkleiłeś budując urządzenie na ENC28J60? Ten układ pracuje na drugiej warstwie modelu OSI, czyli całą trzecią trzeba zaimplementować w AVR-rze. Spójrz w dokumentację TCP, ile tam jest rzeczy w standardzie. Do tego komunikacja z telefonami, rejestrowanie danych, etc.

Chłopie masz z tym problemy ? Ja nie mam więc o co ci chodzi ??? bo dla mnie napisanie np klienta UDP czy TCP czy serwera HTTP to żaden problem. Zresztą ja nie czuję się tu jakimś mistrzem i nawet nie trzeba być mistrzem żeby takie rzeczy robić ..... wystarczy chcieć zamiast marudzić, a widzę że marudzenie ci najlepiej wychodzi. Chcesz się dowiedzieć jak to się robi ???? zajrzyj sobie np na:

ww.tuxgraphics.org

i poprzeglądaj nawet pobieżnie projekty. Co ja poradzę, że ty do komara musisz strzelać z armaty ? co ja poradzę na to, że dla ciebie obsługa TCP na AVR od razu kojarzy się tylko z serwerem HTTP bo np obsługa pakietów UDP czy klienta http jest już ci obca ??? A niepotrzebnie - bo to proste - wystarczy poczytać, popróbować. Chociaż ja wcale ci nie wmawiam, że twoje rozwiązania na routerach czy ARM'ach są złe. Bo czemu miałbyby być złe. Jeśli musisz używać jakiegoś systemu np FreeRTOS albo innego linuxa żeby oprogramować tak proste zagadnienia - twoja sprawa - ważne że coś potrafisz zrobić, rozwiązać problem - chylę czoła i życzę powodzenia. Tyle, że jeśli masz tyle marudzić to może poświęć ten czas na coś pożytecznego jak np nauka - nie wiem hmmm,.... czegokolwiek .

Sh44dow napisał:
    Ile stabilnych sesji na tym utrzymasz?

A nie mówiłem, że tylko w jedną stronę na razie myślisz ??? a szkoda, że nie potrafisz zobaczyć że można do takiego zagadnienia podejść inaczej niż otwieranie miliona sesji .... życzę ci troszkę pomyślunku i zdrowego rozsądku. A jeśli przestaniesz malkontencić i o coś zapytasz do ci chętnie podpowiem czy pomogę. Ja lubię się uczyć od innych a ty widzę tylko od siebie - i dlatego dosyć długo stoisz w miejscu.

Sh44dow napisał:
    W cenie ATMegi 16MHz z 4k RAMu i sprzętowego interfejsu ethernet kupisz np. STMa 72MHz / 64k z wbudowanym ethernetem, nawet USB. Nie lepiej?

Chłopie nie zaczynaj znowu nowego tematu na elektrodzie na którym procesorze coś lepiej zrobić i dlaczego na STM - matko Boska i to jeszcze 72MHz / 64k ..... Jeśli nie potrafisz, sorki przepraszam - na razie nie wiesz jak zrobić to inaczej to rób jak uważasz tylko nie wmawiaj innym że to najbardziej optymalne rozwiązanie, bo to niestety tylko tówj subiektywny punkt widzenia. Co nie znaczy że zawsze słuszny. Ja tworząc ten temat i pisząc o AVR'ku nikomu nie wciskałem takich kitów - że to najlepsze, najoptymalniejsze, najtańsze czy Bóg wie co jeszcze - rozwiązanie.

Sh44dow napisał:
    Jest jeszcze inna ciekawa opcja obok routera - terminal pc. Niedawno kupiłem na allegro jakiegoś używanego HP-ka z procesorem 500MHz (x86) Transmetty (obecnie AMD) za 40zł. Całość nie ciągnie więcej jak 10W.

Masz rację a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest postawienie małej elektrowni wiatrowej albo jądrowej a do tego stacji tysiąca terminali ....

stooop, halo halooo.... kolego zatrzymaj się na chwilkę .... i zejdź na ziemię ok?
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mirekk36
    Poziom 42  
    Bogdan K napisał:
    Według mnie koncepcja programu oparta jest na zasadzie działania PAGERA.
    Oczywiście to są moje spostrzeżenia.

Bingo! to m.inn ma zastępować dosyć zawodne w dzisiejszych czasach pagery.
    (ich wad chyba nie muszę wymieniać) chociaż oczywiście jeśli działają i jeśli jest zasięg to oczywiście ich użytkowanie może być tańsze.

0 zł - tu chodziło mi oczywiście o zero za użytkowanie jeśli wykorzystamy strzałki. Czy operatorzy sobie na to pozwolą ? A czemu nie .... tak na prawdę strzałki wykorzystuje chyba każdy z nas a przynajmniej co najmniej jeden raz każdy ją puścił mając tel ;) .....

Dla operatora to żadna strata bo jeśli przerodzi się to w działanie komercyjne to oczywiście, że zaraz taki klient skorzysta z wielu innych usług dodanych. Zresztą jak sam mówisz abonament już jest kosztem. Ale ja nadal twierdzę, że te wymienione przeze mnie 0 zł nie miało oznaczać iż to jakiś nagle cały system za darmo. Chodzi o to, że mając takie narzędzie to już kwestia pomysłowości jak je wykorzystać. A przyznam, że samo życie przynosi wiele rozwiązań i niesamowitych pomysłów, z którymi już się zdążyłem zetknąć - dotykając tylko wierzchołka tego zagadnienia.

Dlatego też od razu poszły w ruch SMSy .... no ale SMSy zaawansowane a nie jakieś tam proste wysłanie SMSa za pomocą AT+CMGS="ble ble ble" (160znaków)

Flash SMSy (super narzędzie jak się okazało np dla windykacji) , polskie znaki na żądanie wtedy kiedy są bardzo potrzebne z informacją on-line ile to SMSów zjada, MOŻLIWOŚĆ wysyłania hmmm wydłużania "jednego" SMSa żeby można było do klienta przesłać więcej niż 160 znaków.

Że nie wspomnę o autoresponderach działających zarówno w oparciu o STRZAŁKI (czyli przynajmniej w jedną stronę ZA DARMO!!! - a tu weź pod uwagę połączenia z roamingiem), ale też w oparciu o SMSy itd ..... Nie jestem nawet w stanie wszystkich możliwości opisać bo akurat SMSy to jeden z moich koników ;) ...
    program185
    Poziom 13  
    Panowie spinacie się jak dziadek na klopie.

Oczywiście ja polecam książkę "zanurkuj w pythonie" ale jak ktoś w jakimś tam języku kodzi do w 2h załapie o co lata, przynajmniej ja tak miałem dlatego programy które udostępniam mojej produkcji nie są optymalne ale działają.

Parę linków na wstęp:
    witamy pythona
    Bomba tekst na wstęp

Zapomniał bym dodać niektóre paki pythona nie działaja jak należy dlatego proponuje pobierać te duże-cały zestaw(kilka prób i będzie ok), a i python oczywiście jest też na windows, polecam pobierać <3.0 ja mam 2.6 bodajże i działa wyśmienicie

P.S do artykułu zbieram się już 3 miesiąc własnie na temat programowania w pythonie na telefony. Ja mam dongla asusa robi vcomy. Jeśli ktoś nie może zrobić com-ów to te prgramy nie będą działać!!!

Jeszcze jedna informacja python posiada bt console czyli mówiąc wprost- możemy wydawać komendy dla telefonu przez Putty świetna sprawa do testowania.
    mirekk36
    Poziom 42  
    program185 --> szkoda, że nie mogę tu kliknąć POMÓGŁ - bo się należy, i przy okazji takiego tematu - ja ale może nie tylko ja - liznę pythona ;)

Wielkie dzięki i przynajmniej honorowo oddaję koledze 100 punkcików
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  
    mirekk36 napisał:

Sh44dow napisał:

Masz rację a jeszcze lepszym rozwiązaniem jest postawienie małej elektrowni wiatrowej albo jądrowej a do tego stacji tysiąca terminali ....

stooop, halo halooo.... kolego zatrzymaj się na chwilkę .... i zejdź na ziemię ok?

Ja nie rozumiem Mirku dlaczego zawsze starasz się na siłę przekonywać wszystkich do swoich rozwiązań, nie zawsze najlepszych, do tego pełnych niepotrzebnych wodotrysków i udziwnień. Użycie małego terminalka z architekturą x86 pozwala na wykorzystanie ogromnej ilości bibliotek do praktycznie każdego zadania, sieć tcp/ip z obsługą wyjątków. Co najważniejsze to platforma otwarta i darmowa w każdym minimetrze. Nie mów, że nie narzucasz swoich rozwiązań - wszystkie projekty Twojego autorstwa na tym forum są zamknięte, co wyklucza ingerencję osób trzecich, chociażby ich przystosowanie do swoich potrzeb lub zwykle skopiowanie. Do tego reklamujesz się w wszelki możliwy sposób na tej stronie. Nie bój się, wszyscy pamiętamy już nazwę Twojej firmy. Nie zazdroszczę Ci, sam eksperymentuję z programowaniem, uC, lampami i diabli wiedzą czym jeszcze.
    Na elektrodzie powinniby zabronić publikacji projektów komercyjnych. Jestem tu od dawna i kiedyś tak nie było. Poziom leci na zbity pysk albo full komercha albo debilne tłumaczenia na poziomie małpy z maszyną do pisania.
    program185
    Poziom 13  
    I tu chciałbym się wtrącić w rozmowę odpowiadając od razu do 2 poprzedników.

Oczywiście dziękuje za punkty, ale moim zdaniem elektroda to wolne forum oczywiście macie racje, ale nie każdy robi jak chce a wiedza powinna być przekazywana, tu powinno się wchodzić z przyjemnością, miła atmosfera ale jeśli ktoś zaniża poziom to wy panowie swoimi kutniami. Może nie powinno się reklamować swoich firm,stron itp ale z drugiej strony to jak koledze się coś nie podoba w stylu pisania drugiego to niech nie wchodzi na ten temat albo oglądnie i nie komentuje. I tutaj chciałbym jeszcze raz powtórzyć przekazywać wiedzę myślę taki zamysł był twórców tej strony, także "Skończ waść wstydu oszczędź"
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  
    Kłótnie i krytyka są nieodłącznym elementem każdej dyskusji. Przynajmniej zmuszają do myślenia.
    program185
    Poziom 13  
    Ale co wnosicie do tematu tematem takich kłótni? NIC. Ponieważ i tak każde rozwiązanie musi być przystosowane do indywidualnego klienta (takie czasy).
    Gdyby była to kłótnia na temat optymalizacji pewnych funkcji bądź też niebezpieczeństwem przesyłania numerów klientów po sieci w niezaszyfrowanej formie lub wdrożeniem tej technologi problemy itp. Może kolega przedstawił wersje słabszą bo w firmie jest 10 ludzi i jedna osoba zajmuje się organizacją, nikt nie mówił o korporacjach na n klientów. Teraz jest i moja wina że zaśmiecam trochę forum bo wyobraźmy sobie że następny napisze ktoś kto ma fajne gotowe aplikacji i je udostępnia a taki użytkownik kto chce się nauczyć to ma strasznie ciężko bo wszędzie kłótnie nie związane z tematem, sam jestem tego przykładem i mnie to bardzo denerwuje! Chciałbym dodać że nie jestem po żadnej stronie ale panowie nie ma sensu, a że się udzielałem w temacie to was trochę naprostuje.
    krzycho123
    Poziom 31  
    Mnie się bardzo podobają projektu kolegi mirekk36 i każdy kolejny nowy czytam z wielkim zaciekawieniem :)

Wszystko co kolega pisze może zainspirować do jakiegoś nowego własnego rozwiązania . Podoba mi się czytelność rozwiązań , choć grafika czasem wygląda na przekombinowaną na screnach ale jak kolega lubi bawić się w programach graficznych to szanuje to .

Co do komercji , z czegoś trzeba żyć ... kolega nie oferuje nam swoich rozwiązań tylko chwali się pomysłami i rozwiązaniami które sam wymyślił.
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    A poza tym ostatnie programy Kolegi są darmowe, mnie reklamy nie przeszkadzają.
    Poza tym ten projekt u mnie na czasie bo właśnie próbuje walczyć z taką obsługa telefonu z poziomu procesora AVR ;-)
    mirekk36
    Poziom 42  
    Jimi Hendrix napisał:

Ja nie rozumiem Mirku dlaczego zawsze starasz się na siłę przekonywać wszystkich do swoich rozwiązań, nie zawsze najlepszych, do tego pełnych niepotrzebnych wodotrysków i udziwnień.

Z całym szacunkiem panie kolego - pokaż mi proszę chociaż JEDNO moje zdanie, które świadczyłoby o tym, że ja tu kogokolwiek przekonuję do swoich rozwiązań ???? Pokaż, zacytuj - albo nie pisz po raz wtóry tego samego ok?

Jimi Hendrix napisał:
    Użycie małego terminalka z architekturą x86 pozwala na wykorzystanie ogromnej ilości bibliotek do praktycznie każdego zadania, sieć tcp/ip z obsługą wyjątków. Co najważniejsze to platforma otwarta i darmowa w każdym minimetrze. Nie mów, że nie narzucasz swoich rozwiązań - wszystkie projekty Twojego autorstwa na tym forum są zamknięte, co wyklucza ingerencję osób trzecich, chociażby ich przystosowanie do swoich potrzeb lub zwykle skopiowanie.

Czytasz zbyt wybiórczo bo dawałem zarówno projkety w pełni otwarte, pół-otwarte i zamknięte. A ty widzisz tylko zamknięte i od razu płacz żeby dać !

A poza tym co mają wspólnego zamknięte projekty z narzucaniem komuś swojego punktu widzenia. Może coś nie tak z rozumieniem po polsku u kolegi czy jak ??? sam już nie wiem - ale zaczyna to wyglądać groźnie, żeby takie paranoiczne trochę wnioski wyciągać.

Jimi Hendrix napisał:
    Do tego reklamujesz się w wszelki możliwy sposób na tej stronie. Nie bój się, wszyscy pamiętamy już nazwę Twojej firmy. Nie zazdroszczę Ci, sam eksperymentuję z programowaniem, uC, lampami i diabli wiedzą czym jeszcze.

No to zdecyduj się sam w końcu i określ zazdrościsz czy nie zazdrościsz? proponuję usiąść chwilę, pomyśleć na spokojnie - to będzie lepiej

Jimi Hendrix napisał:
    Na elektrodzie powinniby zabronić publikacji projektów komercyjnych. Jestem tu od dawna i kiedyś tak nie było.

No i masz !!! kolejny nawiedzony - czy ja jestem twoim moderatorem, że przychodzisz mi tutaj wypłakiwać się w rękaw ???? Nie pomyliły ci się okienka? ja nie zarządzam elektrodą.pl. Powiem więcej mnie się tu podoba i sam nigdy nie krytykuję takich zamkniętych projektów, bo jak już ktoś powiedział - ja lubię czytać na temat różnych pomysłów i czerpać inspirację. I dlatego chyba władze elektrody na to zezwalają. Ale rozumiem, że są też tacy ludzi jak ty - którym trzeba wszystko podać na talerzu ! i to pod sam nos - to wtedy dopiero będą zadowoleni. A może tak załóż własne forum i tam zabraniaj po swojemu jak ci tu przeszkadza hmmmm ?

Jimi Hendrix napisał:
    Poziom leci na zbity pysk albo full komercha albo debilne tłumaczenia na poziomie małpy z maszyną do pisania.

No właśnie - dobrze to podsumowałeś - to typowe dla ludzi z tak zamkniętymi poglądami jak ty. "Full komercha albo debilne tłumaczenia na poziomie małpy"

Zastanów się pan jaki ty poziom prezentujesz pisząc tak żenujące teksty. Przykro patrzeć, czytać itp.....

Już pisałem wyżej - chesz lepszego forum - to nie patrz na innych tylko sam zrób lepsze tłumaczenia, lepsze projekty - pokaż coś - bo potrafisz tylko tak jak twoi poplecznicy - MARUDZIĆ jak dziecko.

Dodano po 4 [minuty]:

krzycho123 napisał:

choć grafika czasem wygląda na przekombinowaną na screnach ale jak kolega lubi bawić się w programach graficznych ......

No właśnie może nawet nie to, że lubię się bawić - bo dla jednych w tym przypadku słowo zabawa ma pejoratywne znaczenie, czyli kojarzą to z dużą ilością traconego czasu, niepotrzebnej wręcz pracy/nakładu pracy itp .... tymczasem dla mnie to przyjemność, odpoczynek - hobby, pasja, zainteresowanie .... krótko mówiąc uwielbiam to robić i przychodzi mi to szybko, nawet nie wiem kiedy.

Ale rozumiem że może się nie podobać, że jak kolega mówi dla niektórych będzie zbyt kolorowe itp .... nie przeczę .... przecież nie wszyscy lubią to samo. A ja wcale przecież nigdzie nie piszę, że jestem jakimś mistrzem tworzenia interfejsu użytkownika - ja się cały czas uczę, uczę i uczę ....

Dodano po 4 [minuty]:

piotrva napisał:
    Poza tym ten projekt u mnie na czasie bo właśnie próbuje walczyć z taką obsługa telefonu z poziomu procesora AVR ;-)

No i proszę bardzo, zapraszam do zadania pytań jeśli okażą się konieczne, ja chętnie pomogę w ramach mojej skromnej wiedzy a być może się i czegoś nowego od kolegi dowiem/nauczę ? Takie rozmowy kilku zainteresowanych osób - zawsze dużo dają każdej stronie - tylko trzeba tego chcieć i umieć to wykorzystać....

.... a nie marudzić jak co niektórzy.
    podly
    Poziom 16  
    Zobaczyłem ten temat około południa, i jako szaraczek trochę się bałem zadać pytanie o konkretne pomysły na użycie tej aplikacji, ale bardzo mnie to interesuje. Od tego czasu temat się trochę rozwinął, ale cały czas rozmawiamy o aplikacji na PC a nie o hipotetycznym rozwiązaniu sprzętowym. Rozumiem argumentację zwolenników zastosowania sprzętowych routerów z dostępnym portem rs232 pracującym 24/7 albo bardziej dopasowanych do projektu procków z łatwiejszą implementacją protokołów. Właściwie każda linu*wa maszyna będzie w stanie wykonywać założenia projektu na podstawie kilku linijek naklepanych w bashu. Ale intrygują mnie bardziej przykłady zastosowań tego rozwiązania w praktyce. Do czego to można wykorzystać?
    Kolega napisał, że to rozwiązanie może "być bardzo przydatne w bardzo wielu innych dziedzinach. Taki mechanizm może znaleźć zastosowanie nawet w firmach i w wielu branżach." Jakieś konkrety?
    mirekk36
    Poziom 42  
    podly napisał:
    Właściwie każda linu*wa maszyna będzie w stanie wykonywać założenia projektu na podstawie kilku linijek naklepanych w bashu.

No i rozumiem takie uwagi ... boć przecież co to za różnica jak technicznie zorganizujemy takie a nie inne zadanie prawda ?

podly napisał:
    Ale intrygują mnie bardziej przykłady zastosowań tego rozwiązania w praktyce. Do czego to można wykorzystać?
    Kolega napisał, że to rozwiązanie może "być bardzo przydatne w bardzo wielu innych dziedzinach. Taki mechanizm może znaleźć zastosowanie nawet w firmach i w wielu branżach." Jakieś konkrety?

I o to tu chodzi, temat może zaintrygować, zainspirować a jeśli okaże się przydatny to każdy sobie z tym poradzi na własny sposób .... ważniejsze bywają same pomysły na wykorzystanie.

Takim podstawowym, który przede wszystkim w znaczący sposób pozwala hmmm powiedzmy zaoszczędzić na rozmowach, które trzeba wykonać przez komórkę żeby poinformować kogos bardzo często o tym, że np:

- dojechałem
    - załadowałem
    - wróciłem
    - dowiozłem
    - wykonałem zadanie X
    - wykonałem zadanie Y
    - wykonałem zadanie Z
    - mam awarię

itd

po pierwsze to zawsze jakiś koszt połączeń, często wielokrotnych bo np zajęte
    po drugie to często strata czasu bo żeby zadzwonić i porozmawiać przez komórkę to trzeba zatrzymać się autkiem no chyba że ktoś lubi ryzykować - ale ryzyko czy nie ryzyko to każdy wie, że rozmowa podczas prowadzenia autka nie należy do przyjemności tym bardziej gdy zasięg nieco kiepski i coś przerywa

zatem wystarczy sobie ustalić, że każde albo wybrane z powyższych zdarzeń odpowiada TYLKO jednej strzałce. Wykonanie strzałki pod konkretny jeden z kilku numerów do firmy to już nie problem nawet gdy się jedzie autkiem - nieprawdaż ? A nawet gdy się nie jedzie to o wiele szybciej można dać znać o konkretnej sytuacji i co ważne bez ponoszenia kosztów a TYM BARDZIEJ ważne, jesli wynajmujesz pracownika z własnym telefonem za którego on sam płaci. Nie będzie więc skłonny do oddawania pracodawcy własnych minut za free, a pracodawca nie jest zby skłonny do kupowania specjalnej aktywacji pod ten cel.

Wtedy z pomocą mogą przyjść takie rozwiązania strzałkologiczne, kilka numerów w centrali firmy ale do tego odpowiednia aplikacja zarządzająca tym. Bo bez aplikacji ręczne sprawdzanie strzałek od np 50 osób gdzie po kilka naraz może dzwonić w krótkim czasie to mija się w zasadzie z celem.

Jeśli zatem mamy dobrą aplikację zarządzającą , mamy tego typu narzędzie to już możemy na prawdę usprawnić sporo rzeczy w niejednej firmie nie mówiąc o obniżeniu kosztów. I to tylko za pomocą zwykłych strzałek.

A jeśli dodać do tego SMSy, ich odbiór, zarządzanie nimi sieci na wielu stanowiskach (jakaś aplikacja kliencka itp) to nagle przy kolejnych pomysłach można zdziałać cuda ;)

Tym którzy piszą o routerach i łączach RS232 - przypomnę tylko o wykorzystaniu tutaj Bluetootha, który nie jest dla bajeru. Po pierwsze każdy kabelek to zbędny element umożliwiający kolejną szybką awarię. Po drugie jeśli do strzałek i SMSów dodamy możliwości zorganizowania małej centralki z możliwością wybierania przecież i rozpoznawania numerów dzwoniących plus znowu szereg dodatkowych rzeczy z takim wykorzystaniem związanych,

albo autorespondery reagujące i na SMSy i na strzałki , również przy wykorzystywaniu autorozłączania itd - to można już wogóle zaszaleć.

Trzeba tylko "to wszystko" widzieć - właśnie to .... a nie skupiać się tylko na technicznej stronie wykonania.
    program185
    Poziom 13  
    Cieszę się że rozmowa w końcu idzie w dobrym kierunku.

Panowie i Panie zabijcie mnie ale zapomniałem o rarytasie:
    Oficjalna strona Noki(Ang)

Wszystko co tam znajdziecie + parę aplikacji z moich zbiorów i można stworzyć bardzo ładną aplikacje komunikującą się po porcie com.

Jeszcze jedna mała uwaga!
    Biblioteki:
    aplikacja dla telefonu: appuifw, e32, key_codes, socket, time, globalui
    aplikacja dl pc: serial, win32api, win32con, time
    jeśli python krzyczy że nie może znaleźć to chyba każdy się domyśla trzeba ściągnąć i zainstalować. Może popołudniu wypisze jakie ja mam zainstalowane i gdzie je znaleźć.
    mirekk36
    Poziom 42  
    program185 ---> no podoba mi się to ;) ... wprawdzie na razie nawet nie mam czasu palcem rzuszyć, żeby popróbować pytonika ale już tematy z tej stronki , którą podałeś wyżej są ciekaw, choćby:

* Nokia Sensor APIs

A z tego co wcześniej już na elektrodzie widziałem to przecież na PCta też ludzie piszą ciekawostki w tym języku. Tym bardziej godny polecenia.
    podly
    Poziom 16  
    Ok, jak podstawiłeś konkretne przykłady to dla mnie zrobiło się jaśniej.
    Tym bardziej, że wiemy jak działają np. firmy kurierskie.
    Sam używam czegoś podobnego do zestawiania zwrotnego telekonferencji i używania linii firmowych do połączeń międzynarodowych ale w trochę bardziej skomplikowany sposób i nie bazujący na 'strzałkach' ale na DTMF.
    Polak potrafi i zawsze będzie kombinował jak tu coś mieć 'za darmo'. Przypomnę tylko jak kilka lat temu operatorzy wprowadzili tzw. 'pięciosekundówki'. Naród nasz, tak szybko opanował naukę szybkiego mówienia, że coś, co miało nam zaoszczędzić kosztów przy wybranych omyłkowo numerach albo przy zgłaszającym się automacie, szybko zostało wycofane.
    Nie jest to krytyka Twojego pomysłu, tylko samego podejścia do tematu. Czy uważasz, że w porządku jest wykorzystywanie struktury telefonicznej operatora, który ponosi ogromne koszta, do celów biznesowych za darmo? W mojej prywatnej opinii to nie jest oszczędzanie pieniędzy a zwykłe cwaniactwo, tym bardziej, że aktualnie usługi teleinformatyczne via GSM są naprawdę tanie.
    I czy uważasz, że to fair, robić komercyjną aplikację i zarabiać pieniądze na takim naciąganiu operatora?

Co do technicznej strony - bluetooth jest jednak bardziej zawodny od kabelka, ale jak rozumiem, w Twoim projekcie będzie możliwość zastosowania albo/albo.
    Stosowanie 'strzałek' nie zabezpiecza przed trafieniem na zajętą linię, prawdopodobieństwo jest oczywiście dużo mniejsze, ale i tak wymaga od puszczającego 'sygnał' przyłożenia telefonu do ucha i sprawdzenia czy 'sygnał się puścił'.

W żargonie moich znajomych komunikacja realizowana w ten sposób nazywana jest 'puszczaniem żebraka'.
    mirekk36
    Poziom 42  
    podly napisał:
    Czy uważasz, że w porządku jest wykorzystywanie struktury telefonicznej operatora, który ponosi ogromne koszta, do celów biznesowych za darmo? W mojej prywatnej opinii to nie jest oszczędzanie pieniędzy a zwykłe cwaniactwo, tym bardziej, że aktualnie usługi teleinformatyczne via GSM są naprawdę tanie.
    I czy uważasz, że to fair, robić komercyjną aplikację i zarabiać pieniądze na takim naciąganiu operatora?

Słuuuucham ??? że jak ???? Nawet nie będę tu mówił o takich durnych banałach jak to niektórzy by napisali, że operatorzy są i tak bogaci.....

(operatorzy sami do mnie przychodzą i pytają o takie ciekawostki dla swoich klientów)

ale kolega chyba coś nie teges, z marketingu i sprzedaży. i to mocno nieteges.

Pisałem wyżej o usługach dodanych - wiesz co to jest ? .... Ale ok może nie wiesz to znowu kilka przykładów. Znasz banki, które to np dają konta za darmo dla użytkownika prawda ???? A przecież to podstawowy zarobek dla wszystkich innych banków - więc jak to może być że niektórym się opłaca dawać PEŁNE utrzymanie kont za darmo !!??!! .... ano dlatego, że takie banki zarabiają na wszystkich usługach dodanych - a ty jako drobny Kowalski nawet sobie z tego sprawy nie zdajesz - no bo i patrzysz i oglądasz ten świat tylko z perspektywy kowalskiego. Żeby jednak ci to uzmysłowić - to taki kowalski doceniając jak mu się wydaje "uczciwość" swojego banku częściej niż w innym sięgnie a to po nową i lepszą kartę kredytową (a za to już trzba zapłacić). Kowalski o zdecyduje się na zakup jednostek TFI sprzedawanych wygodnie w standardowej obsłudze rachunku, Kowalski częściej skorzysta z linii telefonicznej do załatwienia czasem szybkich usług, Kowalski to kowalski tamto ....

i co ????? Ty będziesz pytał Kowalskiego czy mu nie wstyd tak okradać banki? żeby tak nielegalnie korzystać z darmowego konta skoro większość innych banków cię za to słono kroi w skali roku ????

A teraz wracając do operatorów - tu się liczy abonament - jako źródłow wszystkiego od czego się zaczyna postrzeganie Kowalskiego. Szczególnie teraz przy ostrej konkurencji pomiędzy samymi operatorami. Numer dla Kowalskiego to podstawa ! jak zacznie płacić najniższy abonament nawet to i tak wcześniej czy później wygeneruje dodatkowe usługi - z tym że patrzy się na niego przez minimalny pryzmat roku czasu. A nie znowu tak jak ty to robisz - z perspektywy Kowalskiego , który mało widzi poza czubkiem swojego nosa i interesuje go tylko co dzisiaj i ew czoraj - a pojutrze to już zbyt odległa rzeczywistość.

Firmy które korzystają z takich systemów nie należą do małych cwaniaczków jak ci się wydaje kolego Kowalski że tak się zwrócę - bo na prawdę zadziwiło mnie to pytanie na maxa - prawie jakbym usłyszał przykazanie niegdysiejszego pierwszego sekretarza PARTII, który kiwał palcem i ostrzegał że to czy tamto to kradzież.

Reasumując - przepraszam za określenie - ale to chore pomysły, że korzystanie ze strzałek czy SMSów w celu obniżania kosztów w firmach to okradanie operatorów. A słyszałeś chociaż waść o specjalnych abonamentach na tzw TYLKO transmisję danych ???? Nie ma tego w oficjalnej ofercie dla takich Kowalskich jak kolega - ale jest to w ofercie dla firm, które poszukują takich rozwiązań do obniżania kosztów. Czyli są w ofertach biznesowych - i jak myślisz dlaczego ??? Zatem na drugi raz zanim zadasz tak hmmmm (delikatnie mówiąc dziwaczne pytania - oskarżając jakby wręcz przy okazji kogoś) to się zastanów dobrze - bo śmieszne rzeczy piszesz

podly napisał:
    Co do technicznej strony - bluetooth jest jednak bardziej zawodny od kabelka, ale jak rozumiem, w Twoim projekcie będzie możliwość zastosowania albo/albo.

Pewnie, że można w moim przypadku tak i tak .... ale żeby BT był bardziej zawodny od kabelka to już sorki twoje subiektywne odczucie. A moje jest inne i co ja na to poradzę. Jeśli nie potrafisz sobie poradzić z BT, albo nie znasz wszystkich problemów związanych z utrzymaniem telefonów uwiązanych na kabelkach które służą zarówno jako modemy ale także jednocześnie do rozmów głosowych - to można powiedzieć tylko jedno - brak ci mocno praktyki w tym zakresie i być może warto pomyśleć o szerszych zastosowaniach - wtedy sam zobaczysz , ocenisz i może też dojdziesz że jednak mogą być przypadki, że BT jest bardziej niezawodny niż kabelek i z czym to się wiąże. Zamiast więc stwierdzać coś autorytatywnie zarzucając, że nie mam racji może lepiej po prostu dopytać tak jak to było z pytaniem o sposoby na wykorzystanie takich systemów.
    Bo wbrew pozorom zwykłych techników, elektroników wszelkiej maści którzy potrafią coś zrobić technicznie to mamy bardzo dużo w Polsce ale żeby jednocześnie przełożyć to na ciekawe i nowatorskie zastosowania w tym także w firmach i to niemałych to już gorzej. Dlatego tak wszyscy tutaj czepiają się technicznego sposobu wykonania zamiast rozejrzeć się wokoło , zrozumieć i wykorzystać pomysł choćby do usprawnienia pracy w firmie swojego wujka/babci/znajomego itp do celów testowych.

podly napisał:
    Stosowanie 'strzałek' nie zabezpiecza przed trafieniem na zajętą linię, prawdopodobieństwo jest oczywiście dużo mniejsze, ale i tak wymaga od puszczającego 'sygnał' przyłożenia telefonu do ucha i sprawdzenia czy 'sygnał się puścił'.

Rozumiem, że ten wywód ma świadczyć o tym, że to pomysł bez sensu - nie no jasne - pewnie że bez sensu - pozostaw więc go w spokoju i nawet nie myśl o nim. Pomyślisz dopiero wtedy gdy wokoło będą już go inni wykorzystywać a ty będziesz w tyle.

podly napisał:
    W żargonie moich znajomych komunikacja realizowana w ten sposób nazywana jest 'puszczaniem żebraka'.

Takich określeń jest pełno i to w różnych regionach Polski. Ale jak rozumiem, chciałeś na zakończenie taki ładny akcent podać, że to sposób dla żebraków, biedaków, dla tych co okradają operatorów .... :( oooooo jeeeeej.
    billy0o
    Poziom 9  
    Myślę, że kolego za bardzo kolorujesz swoje rozwiązanie, bronisz rękami i nogami a do tego sygnujesz swoją firmę wszędzie gdzie tylko się da. W czasach gdy mobilny dostęp do internetu jest powszechny i tani lepiej jest napisać prostą aplikację w php i możemy zrobić tysiąckroć więcej.
    Taka "strzałka" nie niesie ze sobą żadnej informacji, wśród plątaninie 50 numerów w centrali i n numerów w książce telefonicznej łatwo już jest się pogubić, który ma jaką funkcje i jak to wszystko działa. Dobre to by było w roli pagera, ale tylko na małe odległości.
    Rozsądny system wykorzystujący komendy wysyłane przez sms'y, to jest do implementacji. Dziś sms'y w tej samej sieci to groszówki, a dzięki szablonom w telefonach jak i dużej możliwości przesyłania informacji znów mamy tysiąckroć więcej możliwości.

Pozdrawiam.
    podly
    Poziom 16  
    Kolego, nie pień się tak bo Ci jakaś żyłka pęknie.
    Napisałem jak wół, że "w mojej prywatnej opinii" a Ty to nawet zacytowałeś. Nie musisz się z tą opinią zgadzać.
    Wywód o bankach co najmniej nie trafiony - RORy to nie jest podstawowe źródło dochodów banków.
    Skoro abonament wszystko załatwia, to dlaczego operatorzy stosują w ogóle jakieś taryfy na połączenia? Oczekiwanie na połączenie to nie jest żadna usługa dodana. Przypomniałem o 'pięciosekundówkach' które były darmowe i operatorzy się z nich wycofali, bo abonenci prowadzili jednozdaniowe rozmowy po których się rozłączali i wykonywali następne połączenie. Przecież oni też mieli abonament! Więc dlaczego operatorzy skasowali tą usługę?
    Mówisz o taryfach na transmisję danych, a przecież też napisałem, że "aktualnie usługi teleinformatyczne via GSM są naprawdę tanie". I o to chodzi. SMS czy transmisja danych to według mnie fajny i dobry sposób na obniżenie kosztów. A wynajdowanie 'luk' w systemie mi się nie podoba, bo za chwilę wszyscy zaczniemy płacić za rozpoczęte połączenie a nie za zrealizowaną rozmowę.
    I nie mówię, że źle jak ciocia Krysia puści cioci Basi 'strzałkę', bo tej zostały darmowe minuty. Mówię o firmie! O zarabianiu pieniędzy wykorzystując infrastrukturę operatora i nie płacąc mu za to.

Moje uwagi odnośnie bluetooth i możliwości trafienia na linię zajętą były stricte techniczne. Nie wiem skąd w Tobie tyle agresji, ale wyluzuj trochę.

A pisanie, że operatorzy i tak są bogaci... Jak ktoś na tym forum jest bogaty to go oskubiesz?

Z mojej strony EOT bo dyskusji z Tobą się nie da prowadzić.