Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother mfc-5490CN wciąga normalnie papier, zatrzymuje i wyświetla 'paper jam'

10 Mar 2011 14:22 3482 1
  • Level 10  
    Witam

Proszę o pomoc w ustaleniu problemu z urządzeniem wielofunkcyjnym brother mfc-5490CN.

Wczoraj zaczęło wariować - po włączeniu drukowania/kopiowania wciąga papier częściowo, tzn. kartka zatrzymuje się tuż przed głowicą, a następnie wyświetla komunikat 'paper jam'. Po otwarciu z tyłu i z góry pokryw i wyciągnięciu kartki problem się powtarza.

Jeśli tylko otworzę i zamknę pokrywę tylną i górną, to drukarka sama 'wypluwa' kartkę normalnie, drogą którą powinna wychodzić.

Po przeszukaniu sieci i elektrody.pl znalazłem, że problemem mogą być kawałki papieru w elementach rolek, podajnika i czujnika zacięcia. Sumiennie przeszukałem układ w poszukiwaniu drobin papieru, które gdzieś się mogły 'zapodziać' - nic nie znalazłem.

Dźwigienka znajdująca się na torze papieru, zaraz po wyjściu z podajnika papieru, a przed głowicą chodzi dobrze i bez zacięć.

Nie mam więcej pomysłu co może powodować ten problem.

Proszę o pomoc i podpowiedzi.

Marcin

PS. Czy dobrze domyślam się, że owa dźwigienka na torze papieru to czujnik zacięcia papieru??? Czy jest jeszcze jakiś inny? Nie znalazłem manuala serwisowego do tej drukarki stąd pytanie..
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 12  
    Witam,

Być może poradziłeś sobie już z problemem, ale napiszę gdyby ktoś miał jeszcze taki problem.
    Prawdopodobnie dźwigienka czujnika papieru jest sprawna, ale brother ma jeszcze jeden czujnik optyczny, wbudowany w głowicy drukującej.
    Żeby wszystko działało oba czujniki muszą stwierdzić obecność papieru.
    Jeśli po przejściu kartka załaczy dźwigienkę czujnika mechanicznego, a z czujnika w głowicy nie będzie informacji, że papier znajduje się pod głowicą drukarka zgłosi właśnie taki błąd.

Możesz spóbować rozebrać drukarkę, dostać się do głowicy i przeczyścić optykę w czujniku. Powinno pomóc, chyba że element jest uszkodzony, to wtedy wymiana pozostaje samego czujnika.

Pozdrawiam