Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drobna modyfikacja instalacji elektrycznej. Czy laik podoła?

Faun 27 Oct 2004 21:17 2349 14
Wago
 • #1
  Faun
  Level 2  
  Witam
  Tak się zastanawiam, czy nie mając pojęcia zielonego o tych sprawach jestem w stanie włąsnoręcznie rozbudować nieco domową (mikroskopijna kawalerka)instalację. Potrzebuję po prostu zmienić położenie gniazdek i dołożyć parę nowych w miejscu planowanych urządzeń. Czy to trudne zadanie? Jest sens edukowania się, czy lepiej oddać sprawę w ręce fachowca (wolałbym nie - koszty). Myślę, że z wykuciem otworów na puszki i kable sobie poradzę, ale jak rozgałęzić istniejącą instalacje tego już ni w ząb nie potrafię. Poradźcie.

  z góry dzięki
 • Wago
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  jurex2
  Level 17  
  :arrow: geguś - ale żeś chłopa zajechał !!
  :arrow: faun - oczywiście ,że powinieneś podołać , wystarczy tylko przewody łączyć w odpowiedni sposób - czyli kolorki zgpdnie. Istnieje niebezpieczeństwo, że masz starą aluminiową instalację, a teraz do kupienia są przewody miedziane - łaczenia muszą być wykonane w kostkach mosiężnych, bo skręcanie kobinerkami miedzi z aluminium to zgroza (widziałem nie raz takie cuda). Jak będziesz chciał tełączenia zrobić w miejscu starych puszek, to koniecznie "zakręć" te kostki w folię (reklamówka) przed szpachlowaniem, żeby wilgoć się tam nie dostała, a jak coś to pisz
  p.s kiedyś czarny był czerwony a niebieski biały, czyli fazowy-czerwony/czarny, zero biały/niebieski
 • Wago
 • #5
  _Tomaszz
  Level 16  
  :!: Instalacja elektryczna - to nie zabawka, żarty się kończą.
  :!: Prąd elektryczny (i to niewielki - 0,03 A) może zabić.
  :!: Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i bliskich i nie mając pojęcia o instalacjach (z twojego postu to wynika) nie wykonuj wszystkiego sam.

  Jeśli chcesz zaoszczędzić - dogadaj się z elektrykiem (najlepiej z uprawnieniami), że proste prace: kucie, obsadzanie puszek, ułożenie przewodów możesz wykonać sam, ale wybór przewodów, zabezpieczeń i połączenie żył powierz specowi (przy okazji możesz się coś nauczyć).
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  W.Wojtek
  Phones specialist
  A nie prościej iśc do jakiegoś marketu lub do księgarni i kupic książeczke-Domowe instalacje elektryczne" lub jakiś poradnik majsterkowicza..jest tego trochę..Tam wszystko opisane-jak przewody prowadzić..jak puszki łączyć... zabezpieczenia...lampeczki...Bezpieczeństwo... obliczenia...dobór osprzętu....inne cenne rady....pełno obrazków..nawet fotografii....
  WW
 • #9
  adamjur1
  Level 41  
  Drobne prace budowlane - wykucie otworów bruzd i ułozenie przewodów możesz wykonać sam. Jesli nie chcesz zgłębiać tajników instalatora elektryka to poszukaj wsród znajomych elektryka ,który przyjdzie dwa razy-
  1.Przed rozpoczęciem prac i ustali jaki przewód zastosować,jak go prowadzić ( zasady !!!), jak głęboko i ogólnie zaproponuje osprzęt.
  2. Jak wykonasz ten etap druga wizyta- połąączy, sprawdzi ciągłość przewodów, uruchomi, sprawdzi bezpieczeństwo p-porażeniowe i odda do eksploatacji.
  Nie będziesz wiecznie mieszkał w tym mieszkaniu, jak coś sknocisz i nawet przy tym nie zginiesz to poprowadzone np po skosie przewody będą czekały na swoją ofiarę ( lub przynajmniej uszkodzenie) a pomieszane kolory żył w instalacji nawet na elktryka który na nich "da ciała"
  Pozdr.J.
  SEP E i D
 • #10
  HenryK3
  Level 29  
  Koledzy dobrze radzą.
  Tu na forum nie pokażesz dokładnie jak wygląda Twoja instalacja, więc i porady mogą być nie do końca bezbłędne.
  Poszukaj doświadczonego elektryka, wytłumaczy co i jak, przygotujesz to przyjdzie, podłączy i później będziesz spał spokojnie.
  Z prądem nie ma żartów.
 • #11
  Faun
  Level 2  
  Dzięki za podpowiedzi (i przestrogi). Od razu zastrzegam się, że nie mam zamiaru kłaść całej, nowej instalacji, tylko zmienić położenie paru gniazdek.

  W.Wojtek wrote:
  A nie prościej iśc do jakiegoś marketu lub do księgarni i kupic książeczke-Domowe instalacje elektryczne"


  Chętnie zapoznałbym się z taką literaturą. Czy możecie polecić tytuły tego typu poradników?
 • #12
  jurex2
  Level 17  
  eee, to poradzisz sobie bez bólu - tylko pamiętaj czarny(brązowy)-faza, niebieski N(eutralny), zółto-zielony PE(przewód ochronny) i 2,5 mm2 na zasilanie gniazdek i 1,5 mm2 na oświetlenie, a jak chcesz coś więcej sie dowiedzieć, to wpadnij do jakiejś hurtowni elektrycznej - takiej co handluje osprzętem Moellera i zapytaj czy nie mają przypadkiem takiej książeczki "poradnik elektroinstalatora" tam masz przykłady całych instalacji i opisane co i z czego wynika, oczywiście osprzet możesz dać innego producenta tylko o tych samych parametrach
 • #13
  etomek
  Level 13  
  hmm a może poszukaj znajomego elektryka niech ci podpowie a reszte zrobisz sam
 • #15
  niikii
  Level 12  
  Uzupełnij profil, bo nie lubię rozmawiać z duchami.

  A poza tym, jeśli jesteś z Wrocławia lub okolic to mogę Ci to zrobić (zwrócisz mi tylko za ewentualny dojazd) - tak w ramach Twojej i mojej edukacji.

  Pozdrawiam

  Dodano po 2 [minuty]:

  Sorki. Dopiero zobaczyłem datę postu. Wybaczcie :)