Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drobna modyfikacja instalacji elektrycznej. Czy laik podoła?

27 Paź 2004 21:17 2076 14
  • Poziom 2  
    Witam
    Tak się zastanawiam, czy nie mając pojęcia zielonego o tych sprawach jestem w stanie włąsnoręcznie rozbudować nieco domową (mikroskopijna kawalerka)instalację. Potrzebuję po prostu zmienić położenie gniazdek i dołożyć parę nowych w miejscu planowanych urządzeń. Czy to trudne zadanie? Jest sens edukowania się, czy lepiej oddać sprawę w ręce fachowca (wolałbym nie - koszty). Myślę, że z wykuciem otworów na puszki i kable sobie poradzę, ale jak rozgałęzić istniejącą instalacje tego już ni w ząb nie potrafię. Poradźcie.

z góry dzięki
  • Szkolenia SEP
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    :arrow: geguś - ale żeś chłopa zajechał !!
    :arrow: faun - oczywiście ,że powinieneś podołać , wystarczy tylko przewody łączyć w odpowiedni sposób - czyli kolorki zgpdnie. Istnieje niebezpieczeństwo, że masz starą aluminiową instalację, a teraz do kupienia są przewody miedziane - łaczenia muszą być wykonane w kostkach mosiężnych, bo skręcanie kobinerkami miedzi z aluminium to zgroza (widziałem nie raz takie cuda). Jak będziesz chciał tełączenia zrobić w miejscu starych puszek, to koniecznie "zakręć" te kostki w folię (reklamówka) przed szpachlowaniem, żeby wilgoć się tam nie dostała, a jak coś to pisz
    p.s kiedyś czarny był czerwony a niebieski biały, czyli fazowy-czerwony/czarny, zero biały/niebieski
  • Szkolenia SEP
  • Poziom 16  
    :!: Instalacja elektryczna - to nie zabawka, żarty się kończą.
    :!: Prąd elektryczny (i to niewielki - 0,03 A) może zabić.
    :!: Mając na uwadze bezpieczeństwo swoje i bliskich i nie mając pojęcia o instalacjach (z twojego postu to wynika) nie wykonuj wszystkiego sam.

Jeśli chcesz zaoszczędzić - dogadaj się z elektrykiem (najlepiej z uprawnieniami), że proste prace: kucie, obsadzanie puszek, ułożenie przewodów możesz wykonać sam, ale wybór przewodów, zabezpieczeń i połączenie żył powierz specowi (przy okazji możesz się coś nauczyć).
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista od telefonów
    A nie prościej iśc do jakiegoś marketu lub do księgarni i kupic książeczke-Domowe instalacje elektryczne" lub jakiś poradnik majsterkowicza..jest tego trochę..Tam wszystko opisane-jak przewody prowadzić..jak puszki łączyć... zabezpieczenia...lampeczki...Bezpieczeństwo... obliczenia...dobór osprzętu....inne cenne rady....pełno obrazków..nawet fotografii....
    WW
  • Poziom 39  
    Drobne prace budowlane - wykucie otworów bruzd i ułozenie przewodów możesz wykonać sam. Jesli nie chcesz zgłębiać tajników instalatora elektryka to poszukaj wsród znajomych elektryka ,który przyjdzie dwa razy-
    1.Przed rozpoczęciem prac i ustali jaki przewód zastosować,jak go prowadzić ( zasady !!!), jak głęboko i ogólnie zaproponuje osprzęt.
    2. Jak wykonasz ten etap druga wizyta- połąączy, sprawdzi ciągłość przewodów, uruchomi, sprawdzi bezpieczeństwo p-porażeniowe i odda do eksploatacji.
    Nie będziesz wiecznie mieszkał w tym mieszkaniu, jak coś sknocisz i nawet przy tym nie zginiesz to poprowadzone np po skosie przewody będą czekały na swoją ofiarę ( lub przynajmniej uszkodzenie) a pomieszane kolory żył w instalacji nawet na elktryka który na nich "da ciała"
    Pozdr.J.
    SEP E i D
  • Poziom 26  
    Koledzy dobrze radzą.
    Tu na forum nie pokażesz dokładnie jak wygląda Twoja instalacja, więc i porady mogą być nie do końca bezbłędne.
    Poszukaj doświadczonego elektryka, wytłumaczy co i jak, przygotujesz to przyjdzie, podłączy i później będziesz spał spokojnie.
    Z prądem nie ma żartów.
  • Poziom 2  
    Dzięki za podpowiedzi (i przestrogi). Od razu zastrzegam się, że nie mam zamiaru kłaść całej, nowej instalacji, tylko zmienić położenie paru gniazdek.

W.Wojtek napisał:
    A nie prościej iśc do jakiegoś marketu lub do księgarni i kupic książeczke-Domowe instalacje elektryczne"

Chętnie zapoznałbym się z taką literaturą. Czy możecie polecić tytuły tego typu poradników?
  • Poziom 17  
    eee, to poradzisz sobie bez bólu - tylko pamiętaj czarny(brązowy)-faza, niebieski N(eutralny), zółto-zielony PE(przewód ochronny) i 2,5 mm2 na zasilanie gniazdek i 1,5 mm2 na oświetlenie, a jak chcesz coś więcej sie dowiedzieć, to wpadnij do jakiejś hurtowni elektrycznej - takiej co handluje osprzętem Moellera i zapytaj czy nie mają przypadkiem takiej książeczki "poradnik elektroinstalatora" tam masz przykłady całych instalacji i opisane co i z czego wynika, oczywiście osprzet możesz dać innego producenta tylko o tych samych parametrach
  • Poziom 13  
    hmm a może poszukaj znajomego elektryka niech ci podpowie a reszte zrobisz sam
  • Poziom 26  
    etomek napisał:
    hmm a może poszukaj znajomego elektryka niech ci podpowie a reszte zrobisz sam

Dlaczego kolega nie czyta co piszą inni?
  • Poziom 12  
    Uzupełnij profil, bo nie lubię rozmawiać z duchami.

A poza tym, jeśli jesteś z Wrocławia lub okolic to mogę Ci to zrobić (zwrócisz mi tylko za ewentualny dojazd) - tak w ramach Twojej i mojej edukacji.

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Sorki. Dopiero zobaczyłem datę postu. Wybaczcie :)