Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Minimalny" wzmacniacz do subwoofer 8 ohm od logitech Z-2300 - jaka mo

10 Mar 2011 19:33 2128 1
  • Level 9  
    Witam,
    mam subwoofer od zestawu komputerowego Z-2300. Nie mam do niego transformatora, elektronika (wzmacniacz jest). Z tego powodu postanowiłem go wykorzystać w samochodzie jako pasywny.

Subwoofer - 120 W RMS @ 8 ohms @ 10% THD @ 100Hz.

Problemem jest te 8 omów, ponieważ wzmacniacze samochodowe są, 2, 4 omy.
    Czytałem, że taki wzmacniacz można podpiąć, ale głośnik będzie ciszej grał niż gdyby miał 4 omy.

W specyfikacji wzmacniacza Magnat Bull Power 2200 jest:
    Moc ciągła RMS:
    2x40 / 1x125 Watt (4 Ohm),
    2x60 Watt (2 Ohm),

To dla 8 omów będzie pewnie 1x70 W RMS? Czy to nie będzie za mało dla tego głośnika, czy coś źle myślę?

Pozdr
    [30.03.2021, webinar elektroda] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 21  
    Dla 8 ohm będzie 80 W. Maksymalne napięcie wzmacniacza w mostku to 25V (dla 4 ohm max napięcie wychodzi 22V ale to ze względu na ograniczenie prądowe do 5,5A), dla 8 ohm można przyjąć max sumaryczne napięcie dwóch kanałów czyli 25V i przy 8 ohm masz prąd 3,125A, a to daje 78W. Oczywiście możesz podkręcić bardziej napięcie wzmacniacza i osiągnąć nawet większą moc, ale powyżej 25V jesteś już poza zakresem pracy stabilnej i mogą być znaczne zniekształcenia (charakterystyka tranzystorów), wszystko zależy od jakości zastosowanych tranzystorów we wzmacniaczu ;)