Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexus RC 4320 PST Chassis Recor RC2041A-5 Brzydki obraz / linie na obrazie

Grucus 10 Mar 2011 20:59 2372 5
  • #1 10 Mar 2011 20:59
    Grucus
    Poziom 12  

Witam,
    Jakiś czas temu zostałem poproszony o naprawę TV jak w temacie. Objawy uszkodzenia: Obraz był zniekształcony w pionie (przesunięty do góry, czarny pas na dole, góra obrazu rozciągnięta, dół zwężony). Dodatkowo, gdy powinno się wyświetlać OSD (np. podczas zmiany kanału albo zmiany poziomu głośności), obraz był cały szary, oczywiście poza czarnym pasem na dole wspomnianym wcześniej. Najlepiej obrazują to załączone niżej zdjęcia(jakość telefoniczna):
    Lexus RC 4320 PST Chassis Recor RC2041A-5 Brzydki obraz / linie na obrazie Lexus RC 4320 PST Chassis Recor RC2041A-5 Brzydki obraz / linie na obrazie Lexus RC 4320 PST Chassis Recor RC2041A-5 Brzydki obraz / linie na obrazie
    Z elektrody pobrałem schemat Axion RC2040, bo podobno pasuje. Na początku wymieniłem elektrolit z wybrzuszonym denkiem, nic to nie dało. Następnie wymieniłem wszystkie elektrolity wokół układu IC401, to jest: C401, C402, C405, C407, C409. Dwa z tych kondensatorów były już wcześniej przez kogoś wymieniane, to także nic nie dało. Na końcu wymieniłem dwa elektrolity po stronie wtórnej przetwornicy: C624 i nie pamiętam który, ale był na płycie na samym rogu, przy trafie w.n. Po wymianie tych dwóch telewizor zaczął działać poprawnie (geometria obrazu i OSD). Ale jest z nim jeszcze jeden problem. Wyświetla on jasne paski/linie na obrazie, dobrze to widać na zdjęciu poniżej:
    Lexus RC 4320 PST Chassis Recor RC2041A-5 Brzydki obraz / linie na obrazie
    Widoczność pasków/linii jest uzależniona od parametrów obrazu: jasności, nasycenia, kontrastu, a także od poziomu odbieranego sygnału. Na jednym kanale (jest na nim najlepszy odbiór) ich praktycznie nie widać. Widać dopiero gdy na maksa rozjaśni się obraz. Czy można coś z tym zrobić? Z tego co pamiętam, choć nie jestem pewien, to telewizor ten został kiedyś porażony piorunem... W serwisie wymienili trochę części (nie pamiętam co) i działał. Po jakimś czasie pojawiły się te zakłócenia i z nimi działał bardzo długo. Jakieś pomysły? Bo ja nie mam pojęcia od czego zacząć.

Weź to napisz tak by normalny człowiek nie musiał się męczyć, rozumiesz? Poprzez edycję postu. [RR]

Normalne człowieki już się nie męczą?

0 5
  • #2 10 Mar 2011 21:36
    antagonista
    Troll forumowy

Jeśli sygnał prawidłowy, to wygląda na filtrację któregoś napięcia, może się wzbudza cosik. Ponieważ nie masz doświadczenia to tylko oscyloskop prawdę ci powie. Szkoda że nie wpadłeś na to by sprawdzić po m.cz.

0
  • #3 11 Mar 2011 14:47
    Grucus
    Poziom 12  

No no, powiedz coś więcej, telewizor już oddałem szwagrowi, ale mogę na dniach (no może trochę dłużej potrwać) spróbować ściągnąć, jakimś(lekko rozkalibrowany DT6620) oscyloskopem też dysponuję.

Przypomniało mi się, że po włączeniu zimnego telewizora obraz jest lekko zwężony w pionie (bardzo nieznacznie) i wyświetlają się u góry trzy cienkie linie o kolorach podstawowych. Podobne trochę do linii na zdjęciu w tym temacie: Link. Po ok 15 minutach Tv się nagrzewa, obraz jest rozciągnięty poprawnie, a paski znikają albo wychodzą poza widzialny obszar ekranu. Później telewizor pracuje normalnie i nic się nie zmienia. Wszystkie elektrolity koło TDA3653B wymieniłem, od tego zacząłem.

0
  • #4 11 Mar 2011 15:01
    antagonista
    Troll forumowy

Cytat:
    No no, powiedz coś więcej

To wszystko co mam do powiedzenia.

0
  • #5 11 Mar 2011 18:03
    Grucus
    Poziom 12  

Co to znaczy sprawdzić po m.cz.? Czy to samo się dzieje przez wejście composite video? Bo to sprawdzałem jakiś czas temu i nie pamiętam co się działo, chyba obraz był w miarę czysty, choć ręki sobie za to odciąć nie dam.

0
  • #6 11 Mar 2011 20:12
    bogred
    Moderator TV

Grucus napisał:
    Co to znaczy sprawdzić po m.cz.? Czy to samo się dzieje przez wejście composite video?

Tak, to znaczy sprawdzić przez eurozłącze.

0