Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

niedogrzewanie drugiego piętra w kamienicy - pompa obiegowa.

p0mian 10 Mar 2011 21:39 1960 6
  • #1 10 Mar 2011 21:39
    p0mian
    Poziom 9  

Witam.
    Mam następujący problem:
    W dwupiętrowej kamienicy, w której mieszkają moi rodzice funkcjonuje instalacja CO w systemie otwartym, z kotłem miałowym wyposażonym w jakiś prosty sterownik sterujący tylko nadmuchem pieca i dwoma pompami CO uruchamianymi ręcznie.
    W wyniku skomplikowanych relacji sąsiedzkich, których niestety nie da się zmienić jedna pompa obiegowa jest z reguły wyłączona a na piecu temperatura wynosi około 50 stopni.

Efekt tego jest taki, że najlepiej ogrzewanie funkcjonuje na parterze - temperatura w mieszkaniach jest, można powiedzieć, komfortowa; w lokalach na pierwszym piętrze mieszkańcy pozakręcali wszystkie kaloryfery, a same rury grzeją dość mocno by uchylać okna zimą; niestety u nas na drugim piętrze jest dość zimno. Sytuację poprawia uruchomienie drugiej pompy, jednak systemem ninja-podchodowym ktoś zawsze trafia do kotłowni i wyłącza pompę. Jak zaczaję się w kotłowni i przeprowadzę zjebkę wyłączającemu - pomaga to na jeden dzień. Wojna toczy się głównie o prąd, który pobiera pompa.

Mam więc pytanie: czy mogę w jakiś sposób wpiąć pompę w instalację w mieszkaniu tak aby pobierała prywatny prąd poprawiając wydajność ogrzewania w tym mieszkaniu?

No i pytanie przy okazji: po co są zawory odcinające na rurach zasilających powyżej ostatnich kaloryferów (prowadzących do zbiornika przelewowego)?

0 6
  • #2 11 Mar 2011 07:37
    globus
    Poziom 24  

Jeżeli masz możliwość poprowadzenia przewodów ze swego mieszkania do pompy to tak. Swojądrogą wygląda mi to na sytyację gdzie pompa "pierwsza" ma zbyt małą wydajność tj za niski poziom podnoszenia, wystarczy zmienić na większą i sie sprawa załagodzi.
    A co do stosowania zaworów odcinających na rurze zbiornika przelewowego jest to zabronione przepisami. Cytat z drt-ki kotła:
    WYKONANA INSTALACJA CENTRALNEGO OGRZEWANIA MUSI SPEŁNIAĆ WYMAGANIA POLSKICH NORM PN-91/B02413 I BN-71/886427 DOTYCZĄCYCH ZABEZPIECZENIA URZĄDZEŃ OGRZEWAŃ WODNYCH SYSTEMU OTWARTEGOORAZ NACZYŃ WZBIORCZYCH

0
  • Pomocny post
    #3 11 Mar 2011 08:10
    COOLka5
    Poziom 18  

Dobrzy by było żebyś wkleił zdjęcia kotłowni i jak te pompy są podłączone do instalacji, oraz zrób bliskie zdjęcia pomp może się okazać że masz pompy z tzw. biegami tylko że nie ma przełącznika na puszcze tylko trzeba w środku pozmieniać tzw zworki.

0
  • #4 11 Mar 2011 10:15
    p0mian
    Poziom 9  

ok, zrobię zdjęcia w przyszłym tygodniu, bo wtedy będę u rodziców i dam znać.
    Jeśli miałyby biegi to byłoby to dobre rozwiązanie.
    Jak sobie przypominam to w tym budynku od zawsze były dwie pompy.
    Sądząc z wielkości włącznika to pracują na trzy fazy, choć może ktoś to tylko tak magicznie podłączył.

Co do tych zaworów odcinających to są one tam od początku instalacji ponad każdym kaloryferem.

Cytat:
    Jeżeli masz możliwość poprowadzenia przewodów ze swego mieszkania do pompy to tak.

w moim pytaniu chodziło mi bardziej o to czy możliwe jest podłączenie tej pompki elektrycznie i hydraulicznie w obrębie lokalu, np na róże zwrotnej, np. równolegle do rury poprzez trójniki a na róże zawór zwrotny jakiś o małym oporze - domyślam się, że jest mało prawdopodobne by to było dopuszczalne, ale pytam bo byłoby to w tym przypadku chyba najdyskretniejsze rozwiązanie (jeśliby rur nie "rozdupcyło") ;)

0
  • Pomocny post
    #5 11 Mar 2011 10:34
    globus
    Poziom 24  

p0mian napisał:
    w moim pytaniu chodziło mi bardziej o to czy możliwe jest podłączenie tej pompki elektrycznie i hydraulicznie w obrębie lokalu.....

Jeżeli masz w mieszkaniu jeden pion z rozdzielonym zasilaniem i powrotem to całkiem sensowne było by założenie tam takiej pompki wspomagającej, jeżęli wiecej pionów to niestety wiecej pompek. Zawór zwrotny bym sobie darował, tylko przed i za pompką zawór odcinający na ew. sytuacje serwisowe, oraz filterek przed pompą. Wtedy wymusi Ci ona większy przepływ wody grzewczej w mieszkaniu a co sie z tym wiąże to już wiadomo. Oczywiście możesz tym doprowadzić do sytuacji, gdzie mając na tyle dużą wydajność "zabierzesz" przepływ z kaloryferów mieszkania poniżej a to skutkować będzie zimnymi kaloryferkami na dole ;) I wtedy sami będą musieli uruchamiać drugą pompkę po to by siebie dogrzać.

0
  • #6 11 Mar 2011 10:46
    p0mian
    Poziom 9  

ok, dzięki. W mieszkaniu dwa główne kaloryfery podłączone są do jednego pionu i jeden kaloryfer w łazience do drugiego pionu - niedługo remont więc może uda mi się podpiąć jeszcze łazienkowe ogrzewanie podłogowe do tego pierwszego pionu i wtedy jedna pompka chyba załatwiłaby sprawę. Pozostają jeszcze dwa pomieszczenia, w których w ogóle nie było kaloryferów, więc postaram się pomierzyć średnice rur i zastanowię się czy da się coś podpiąć więcej.

0
  • #7 24 Mar 2011 10:16
    p0mian
    Poziom 9  

Zgodnie z prośbą zamieszczam zdjęcia kotłowni oraz pomp:

Od góry: widok całej kotłowni (poskładany ze zdjęć), obydwie pompy, pompa nr1, pompa nr2.

Mam nadzieję, że to coś wyjaśni.

ps
    Czy ten bałagan na rurach nie jest czasami złamaniem przepisów p-poż?

0