Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ENKODER---> PLC----> Falownik

bolman85 10 Mar 2011 23:52 4353 8
  • #1 10 Mar 2011 23:52
    bolman85
    Poziom 2  

witam,
    otóż mam taki problem do rozwiązania, silnik M1 pracuje ze zmienna prędkością obrotową na którą nie mam wpływu , moim zadaniem jest uzależnić silnik M2 od M1 w taki sposób aby pracowały z ta samą prędkością obrotową

do wykorzystania mam enkoder na M1 , PLC i falownik do sterownia M2

pomysł mam taki:

zmierzyć enkoderem częstotliwość zliczanych impulsów a następnie przeskalować częstotliwość na wyjściowy sygnał analogowy zgodny z sygnałem sterującym falownika( 0-10V).

oczywiście uzależnić max częstotliwość jako 10 V
    a min częstotliwość jako 0 V

Czy jest to wykonalne w PLC ? czy jest funkcja przeskalowania sygnału ?

0 8
  • #2 11 Mar 2011 00:06
    andrjalo
    Poziom 18  

Możesz próbować zaprogramować 2 liczniki np. na zliczanie 10 imp.
    Potem sprawdasz przepełnienia licznika. Na podstawie tego trzeba napisać algorytm który będzie tak sterował wyjściem analogowym drugiego silnika aby przepełnienia były jednakowe.

0
  • #3 11 Mar 2011 07:49
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

W Crouzet millenium 3 custom masz szybkie liczniki do "wyłapania" częstotliwości silnika master, następnie można przeskalować wynik przez bramki GAIN (przy liniowych zależnościach) lub wprowadzić wartości czytane do tabeli prawdy i z niej otrzymywać wartości do wysterowania silnika slave.
    Jedyna wada jest taka, że sterownik dysponuje wyjściem PWM (a nie 0-10V), więc trzeba użyć konwertera sygnału. Darmowe oprogramowanie na stronie producenta z funkcją symulacji - warto sprawdzić czy się nada sterownik (bez potrzeby zakupu w/w )

0
  • #4 11 Mar 2011 11:47
    fantasta
    Poziom 29  

Oczywiście że tak.

Tak na szybko zrobię ci przykład.

Silnik M1 - 720RPM max obroty
    Stała enkodera 2048 imp
    Wyjście analogowe 14 bit czyli od 0-16383

Program będzie wyglądał tak. W PLC wywołujesz co 1 sek (systemowy marker) przerwanie . W tym przerwaniu odczytujesz ilość impulsów na szybkim wejściu, przenosisz je do swojego rejestru, kasujesz rejestr szybkiego licznika, mnożysz impulsy przez współczynnik K, wysyłasz wynik do wyjścia analogowego. I tak w kółko.

Teraz ten współczynnik K. Zakładając ze twój silnik max kręci się 720RPM, to w ciągu tej sek, szybki licznik z enkodera zliczy 24576 imp. Dzielisz max wartość wyjścia analogowego przez ta wartość i powstaje ci współczynnik K równy 0.666

I w rzeczywistości wygląda to tak. Silnik M1 kręci się z prędkością 420RPM, na sek daje to 14336imp, pomnożone przez K wychodzi ~9547 co daje 5,827V na wyjściu analogowym. 420RPM silnika M1 to 58,3333% jego prędkości. Więc chyba będzie OK.

To tak na szybko prosty programik. Teraz zależnie od jakiego PLC, stałej enkodera, prędkości M1 na tym przykładzie możesz zrobić każdą opcję.
    Przy tej opcji sprawdzania co 1sek nie wyłapiesz szybkich zmian. Jest to pewnie silnik indukcyjny więc wątpię aby były bardzo szybkie zmiany prędkości M1. Jeżeli są szybkie sprawdzasz licznik np. co 0.1s tez jest taki marker systemowy. Tylko wtedy wszystko trzeba jeszcze raz przeliczyć.

0
  • #5 11 Mar 2011 19:34
    shedow
    Poziom 10  

Można to zrobić nawet łatwiej, bez PLC. Niektóre falowniki można sterować impulsowo, czyli bezpośrednio z enkoder. Robiłem tak już z V1000 Omrona, w parametrach ustawiało się tylko faktor, podawało jeden kanał z enkodera i po sprawie.

1
  • #6 11 Mar 2011 21:33
    fantasta
    Poziom 29  

shedow napisał:
    Można to zrobić nawet łatwiej, bez PLC. Niektóre falowniki można sterować impulsowo, czyli bezpośrednio z enkoder. Robiłem tak już z V1000 Omrona, w parametrach ostawiało się tylko faktor, podawało jeden kanał z enkodera i po sprawie.

No właśnie, zapomniałem w ogóle o tej funkcji w niektórych falownikach. Mało ma taką funkcje ale są takie.

0
  • #7 11 Mar 2011 22:43
    shedow
    Poziom 10  

Jeszcze jest sprawa z dokładnością. Jeżeli prędkość ma być mniej więcej taka sama, to można to zrobić falownikiem, lecz gdy ma być naprawdę dokładnie to potrzebujesz falownik, PLC z enkoderem na M2, które pracują w układzie zamkniętym. Inna opcja to serwo napęd. Może kolega opisze dokładniej co potrzebuje? Co ma pod ręka?

0
  • #8 17 Mar 2011 08:09
    and_rog
    Poziom 21  

Jeśli silnik pracuje ze zmianną prędkością to znaczy że jest zasilany przez falownik. Zatem należy zobaczyc skąd ten falownik ma zadawany sygnał prędkości, podłączy się pod ten sygnał innym falownikiem, który będzie sterował silnikiem M2.

0
  • #9 17 Mar 2011 13:38
    krzysiul
    Poziom 18  

Jeżeli chodzi o Lenze to możesz użyć przemiennika 8400,9400 lub 9300 i masz w nich wejście enkoderowe do stworzenia tzw wału elektrycznego.

0