Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrozawór czynnika chłodniczego chłodziarko-zamrażarki

elektryk2000 28 Paź 2004 01:54 4009 10
  • #1 28 Paź 2004 01:54
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Witam. Tym razem mam problem z elektrozaworem jak w temacie. Jest to zawór działający w sposób impulsowy. Ma 1 wejście i 2 wyjścia (jedno na kapilarę chłodziarki a drugie na kapilarę zamrażarki). Podanie napięcia (raczej krótkiego impulsu) na cewkę powinno powodować przełączenie przepływu z jednego wyjścia na drugie.
    Problem polega na tym ze co jakis czas elektrozawór nie przełącza tylko blokuje się jakby posrodku... Elektrozawór taki widziałem juz we wielu lodowkach, a problem pojawil sie teraz w Indesit Mod.CA238L.
    Prośba jest prosta. Gdzie mogę taki zawór kupić? Ile pi*oko kosztuje. Pozdrawiam

0 10
  • #2 28 Paź 2004 03:13
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 28 Paź 2004 06:11
    TFX
    Poziom 20  

Czołem!Uwaga,to chyba nie elektozaw. Sprawdz elektronike (zasil-zaworu)
    pozdrawiam TFX

0
  • #4 28 Paź 2004 12:58
    elektryk2000

TFX napisał:
    Czołem!Uwaga,to chyba nie elektozaw. Sprawdz elektronike (zasil-zaworu)
    pozdrawiam TFX

To nie elektronika. Uszkodzony jest zawor. Dziwne uszkodzenie i troche klopotu mi sprawilo bo na pierwszy "rzut oka" dziala OK. Co kilka, kilkanascie przelaczen blokuje sie calkowicie i nie ma przeplywu przez zadne wyjscie. Po "recznym" zasileniu albo stuknieciu np. srubokretem zaskakuje i dalej przez kilkanascie przelaczen jest OK.
    Gdyby to byla wina elektroniki, to dzialalaby przynajmniej jedna czesc, chlodziarka albo zamrazarka. Tutaj gdy sie zablokuje zawor nastaje totalna cisza w parownikach, syczenie ustaje. (sprezarka dziala oczywiscie ;) )

:arrow: Bleble Takie same elektrozawory widzialem w wielu roznych sprzetach, miedzy innymi Bosch/Siemens, wiec nie tylko serwis Indesita. Tylko w roznych serwisach roznie moze kosztowac to samo ;)
    Moze zalacze zdjecie tego zaworu, bedzie latwiej gdy sie to zobaczy?

0
  • #5 28 Paź 2004 20:07
    reperator
    Poziom 18  

Pracuję z indesitami już 9 lat i poza 1 sztuką uszkodzoną(nieszczelność) to sie niepsuło co innego w simens\ bosch. ja też stawiam na elektronikę.pozdrowienia

0
  • #6 28 Paź 2004 21:23
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 29 Paź 2004 01:50
    elektryk2000

Witam.
    Panowie, chyba sie nie zrozumielismy. Przypomne - liczac na Wasza życzliwosc zadalem takie pytanie: "Gdzie mogę taki zawór kupić? Ile pi*oko kosztuje". Nadal jestem bez odpowiedzi i chyba tak pozostanie ;)

:arrow: Bleble Masz racje, u boscha pewnie bedzie to drozsze, wiec bez sensu. Co do zasilania to masz racje, to jest zawor ktory nie jest zasilany non-stop jak "tradycyjny", tylko elektronika w razie potrzeby podaje napiecie na chwilke, a zawor przelacza przeplyw na druga kapilare. W boschach ktore naprawialem bylo tak samo. To wszystko. W moim przypadku zawor blokuje sie jakby pomiedzy i co pewien czas (powtorze - co kilka lub kilkanascie przelaczen) nie przelacza na druga kapilare. Staje sie niedrożny i blokuje układ. Niech mnie ktos poprawi jezeli to normalne????

:arrow: reperator Dzieki za pozdrowienia :) Ja rowniez pracuje z Indesitami jak zreszta z wszelkimi innymi markami sprzetu, troche dluzej niz 9 lat ale to nieistotne w tej chwili. Masz racje ze zawory rzadko sie psuja, jak wywnioskowalem z tego co napisales - skoro nie spotkales sie jeszcze z uszkodzonym zaworem. Ja sie wlasnie teraz spotkalem w Indesicie po raz pierwszy, ale kiedys mialem przypadki w sprzecie Bosch/Siemens z identycznym zaworem jak ten w tym Indesicie. Wiec jednak sie zdarzaja awarie, nawet jesli Ty sie z tym nie spotkales. W tamtych przypadkach ktore mialem zawor w ogole nie przelaczal, stanal w jednej pozycji i cisza. Cewka byla OK. Byl zablokowany mechanicznie wewnątrz. Teraz mam taki przypadek jak napisalem. Zobacz jeszcze koncowke tego co napisalem do Kolegi Bleble. Mysle ze jasno to opisalem :)

Pozdrawiam Wszystkich i ponawiam prośbę oczywiscie do tych, ktorzy "są w temacie" :)

0
  • #8 29 Paź 2004 16:49
    112828
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 02 Lis 2004 06:32
    totem
    Poziom 14  

elektryk2000 ma racje sa m z nim zmienialem uzywany taki zawur na ziemi krzyzackie kolo Gniewu
    teraz dziala jak rakieta lodowka poszla do zyda ;)

0
  • #10 02 Lis 2004 10:20
    elektryk2000

Bleble napisał:
    (...) jeśli dasz namiary na urządzenie to sprawdzę ile to kosztuje

Mod. CA238L Type CMO1XE
    S/N104062614

0
  • #11 07 Lis 2004 23:34
    elektryk2000

Witam ponownie. Lodówka działa bez wymiany zaworu na nowy, wystarczyło przemycie go wewnątrz. Przestał się blokować. Trochę to było kłopotliwe ale ponad tydzień już działa - tzn. klient nie dzwoni ;). Dziekuje wszystkim za zainteresowanie.

PS
    Cena tego zaworu w mojej ulubionej hurtowni to coś około 160zł, w serwisie nie pytałem. Nadal jestem ciekaw ile bym zapłacił w Indesicie? :)

0