Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

słabe chłodzenie Asus P4p800-VM/S + Scythe Ninja plus revison B

Tomsio1985 11 Mar 2011 18:42 3157 8
  • #1 11 Mar 2011 18:42
    Tomsio1985
    Poziom 8  

Witam.
    Dręczy mnie problem ze słabym chłodzeniem komputera, który nie wiem jak rozwiązać. Może zacznę od podania konfiguracji sprzętowej:
    Płyta główna: Asus P4P800-VM/S
    Procesor: Intel Pentium 4, 3066 MHz (23 x 133) Northwood HyperThreading
    Zasilanie: Fever 400W
    Karta graficzna: NVIDIA GeForce 7600 GT 256 MB
    Pamięci: 2x Kingston 512 MB PC3200 (200 MHz) + 2x Micron Tech. 512 MB PC3200 (200 MHz)
    Chłodzenie: Scythe Ninja plus revison B
    Wentylatory: Scythe (z kompletu) + Zephyr 120.
    Teraz przejdźmy do sedna.
    Nawet gdy komputer nie jest obciążony temperatura w speedFan (i w biosie) oscyluje w granicach 49 stopni (poniżej foto)
    W stresie temperatury procesora i grafiki krążą w granicach 59 stopni i wyżej.
    Wydaje mi się że całe zamieszanie tworzy karta graficzna ale pewny nie jestem.
    Wrzucam fotkę wnętrza komputera która może coś pomoże.
    Teraz wyjaśnienia co do obrazka.
    Wentylator scythe który jest podpięty pod radiador wciąga powietrze do środka ( inaczej nie da się zamocować bo łopatki będą uderzały o radiator).
    Wentylator na karcie graficznej również wciąga powietrze.
    Wentylator umieszczony nad kartą wyciąga powietrze z przestrzeni pomiędzy radiatorem a kartą gdyż ciepło wydzielane przez kartę leci wprost na radiator nagrzewając go.
    Na obudowie mam tylko dwa wejścia na wiatraczki więc nie mogę podpiąć dodatkowego chłodzenia.
    Zastanawiałem się nad podpięciem kilku mniejszych wiatraczków pod jedno wejście (lutując razem ich wtyczki) ale nie wiem czy nie spaliłoby to płyty głównej.
    Dodam jeszcze, że cała obudowa była czyszczona przed podłączeniem nowego radiatora, a boczna część obudowy nie jest wcale zakładana.
    Myślałem, że po montażu tego sporego radiatora będę mógł spokojnie podkręcić trochę procesor ale już podkręcenie o 100mhz sprawia że w stresie komputer zaczyna się resetować.
    Macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem?
    Z góry pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.
    Edit: na fotce ze speedfan widać prędkość tylko jednego wentylatora. Drugi chodzi z podobną prędkością ale musiałem go ukryć w biosie gdyż wyskakiwał błąd za małych obrotów.

0 8
  • #2 11 Mar 2011 18:53
    Kasek21
    Poziom 43  

Wentylator na Ninji powinien pyć zamontowany od przodu - i kierować powietrze ku tyłowi obudowy.

Dyski nie mają za dużo wolnego miejsca pomiędzy sobą i też się grzeją.

Temp. karty graficznej jest ok - podobna powinna być nawet bez zastosowania tego wentylatora 12cm - oczywiście mówimy o IDLE.
    Jaka w stresie to musiałbyś sprawdzić - np.: programem OCCT test: OCCT: GPU.

Ten zasilacz to ... - warto wymienić na markowe (używane) 350W (Fortron, Amacrox, Delta, Modecom MC). Będzie bezpieczniej, ciszej i chłodniej (went. 12cm)

Obudowa normalnie jest zamknięta?

Co do podłączania dodatkowych wentylatorów to mozna zastosować przejściówki molex->3pin, panele sterujące...

Najlepiej byłoby zmienić obudowę - na np.: jakiś model CoolerMaster Elite,, no ale to wiąże się z kosztami.

0
  • #3 11 Mar 2011 19:05
    Tomsio1985
    Poziom 8  

Obudowa jest otwarta. Wentylator i dyski zaraz spróbuje przełożyć chociaż obawiam się że w zamontowaniu wentylatora mogą przeszkadzać moduły ram które są tam blisko umieszczone
    Edit:wolałbym w obudowę nie inwestować ( wentylator też znalazłem w domku i stwierdziłem że nie ma co się marnować w pudełku)

0
  • #4 11 Mar 2011 19:08
    Kasek21
    Poziom 43  

Moduły spokojnie zmieszczą się pod wentylatorem.

0
  • #5 11 Mar 2011 20:27
    Tomsio1985
    Poziom 8  

zmieniłem ten wiatraczek ( miałeś racje mieści się bez problemu), przełożyłem dyski i włączyłem ten test co pisałeś.
    Oto wyniki 10 minutowego testu:
    słabe chłodzenie Asus P4p800-VM/S + Scythe Ninja plus revison B słabe chłodzenie Asus P4p800-VM/S + Scythe Ninja plus revison B słabe chłodzenie Asus P4p800-VM/S + Scythe Ninja plus revison B słabe chłodzenie Asus P4p800-VM/S + Scythe Ninja plus revison B słabe chłodzenie Asus P4p800-VM/S + Scythe Ninja plus revison B

i jeszcze zrzut ze SpeedFan'a po zakończeniu testu

ładnie spadły temperatury dysków ale karty i procka tylko nie znacznie. Może można coś jeszcze zrobić?

0
  • #6 11 Mar 2011 21:29
    Kasek21
    Poziom 43  

Temperatury są w porządku! Na grafice po wymianie pasty może zbijesz 1-2 stopnie więc bez sensu. Możesz zwiększyć obroty wentylatora edytując bios programem NiBiTor - będzie głośniej a temp. dużo nie spadnie.

Uruchom jeszcze CPU: OCCT to zobaczymy jaka jest temp. procesora w stresie.

0
  • #7 11 Mar 2011 23:16
    Tomsio1985
    Poziom 8  

I mam klopsik... jak zdjąłem wiatraczek z karty i czyściłem procesorek to siostra nieopatrznie usiadła na wiatraczku i go ułamała .... nie wiesz jakie tam można chłodzenie zamontować żeby pasowało i dobrze chłodziło ? (wcześniej był zalman)
    Chyba że możesz zaproponować jakąś inną kartę pod AGP
    Pozdrawiam

0
  • #8 18 Mar 2011 05:02
    -uzi-
    Poziom 12  

Tomsio1985 napisał:

Chyba że możesz zaproponować jakąś inną kartę pod AGP
    Pozdrawiam

Radeon X1950 z 512MB od PowerColor z pokaźnym chłodzeniem. W HD3850 nie warto się pchać przy tym procku bo praktycznie to za dużo nie zyskasz gdyż on niestety bardzo ogranicza tą kartę. Sam mam gdzieś jeszcze pod łóżkiem P4P800S-X z P4@3,4 ehhe, po zmianie na Asrocka AM2NF3-VSTA(AGP+AM2+) i Athlona x2 3800 komputer dostał porządnego kopa w grach.

0
  • #9 23 Mar 2011 15:05
    dziobek666
    Poziom 12  

nadal masz trochę dużą temp na hdd. Jest tam jakikolwiek ruch powietrza? może zamontuj z przodu obudowy wentylator, żeby wciągał z zewnątrz powietrze i dmuchał w nie.

Co do temperatury procesora, to albo masz wybitnie grzejący się model albo pasty tam nie masz.

0
  Szukaj w 5mln produktów