Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat stroboskopu na 12V, NE555.

Popak 28 Paź 2004 13:18 33741 42
  • Witam wszystkich
    Przedstawiam schemat stroboskopu na 12V z użyciem łatwo dostępnego i taniego układu NE555. Nie jestem autorem tego schematu i całość pochodzi ze strony http://digilander.libero.it/ddanijel/Elektor.htm Niestety tekst jest po angielsku. Ale myślę że poradzicie sobie z tym.

Pozdrawiam
    (!!) - ozdobnik?[h]

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Popak napisał 2762 postów o ocenie 244, pomógł 97 razy. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    zasoby
    Poziom 23  
    Cytat:
    There are inexpensive stroboscopes on the market that can be screwed directly into an
    E27 socket. Such devices already have the circuit to the right of mains transformer Tr 1
    in the diagram. To enable the stroboscope to be operated from 12 V, a 12-240 V
    converter needs to be fitted inside the housing.

The circuit of the converter is simplicity itself. Diode D1 is a polarity protection device
    that may be omitted. A 555 is used as an astable with a frequency of about 0.7 Hz. When
    T1 is on, a current flows through the 6 V winding of Tr 1. The voltage across the 240 V
    winding must be such that D2 does not conduct. This may be ensured with the aid of an
    oscilloscope. When the collector voltage of T1 is nearly 0, the potential at the anode of
    D2 must be negative. When T1 becomes reverse-biased, its collector voltage rises to
    about 12 V and the potential at the anode of D2 must then be positive, so that C4 can be
    charged. Check these voltages, but carefully they may be lethal!
    Never operate the convertor without a load. It is, perhaps, advisable to shunt C4 with a
    100 kOhm, 1 W, resistor. The convertor charges C4 to about 300 V. This causes a
    potential at junction R6-C5 of about 100 V. The neon lamp then comes on, so that a gate
    current flows into the thyristor. This comes on and clears the way for C5 to discharge
    through Tr 2. This starting transformer produces a secondary voltage of a few thousand
    volts. This is sufficient for the xenon tube to strike and at the same time discharge C4.
    From then, the operation can start again.
    The circuit draws a current of about 250 mA, but this depends on the flashing rate and
    the type of xenon tube.

no tak wygląda na stroboskop składający się z prostej przetworniczki z 12V na 230V oraz układu wyładowczego sterującego lampą. Projekt przewijał się na elektrodzie. Nie będziemy wnikać w działanie a warto opisać budowę. Z tego co widać potrzebny jest zwykły niewielki transformatorek. Po oznaczeniach widać, że wytrzymałość uzwojenia 6V wynosi 200mA. Jest to transformatorek 1,2W (VA). Później jest układ wyładowczy, zastosowano tam lampkę neonową? A może lepiej zwykły rezystor? Niemniej lampka neonowa może być dobrym sygnalizatorem poprawności generowanych impulsów. Później jest standardowy transformatorek stroboskopowy do kupienia w każdym sklepie podbijający napięcie do tysiąca wolt no i lampa wyładowcza. Konstrukcja banalna.

Dla tych co mają oscyloskop warto zwrócić uwagę na punkty kontrolne do sprawdzenia przebiegu. Warto też sprawdzić napięcie około 300V za przetworniczką.
    oj
    Poziom 42  
    Na tej właśnie neonówce został zrealizowany układ wyzwalania palnika i nie może zostać zastąpiony rezystorem

Napięcie zapłonu neonówki w zależności od typu wynosi 60-90V i gdy ona nieświeci nie przewodzi prądu co powoduje nieprzewodzenie tyrystora >> zapłon palnika. Z przetwornicy po wyprostowanu jest ładowany kondensator C4 i rośnie powoli na nim napięcie. Dzielnik R4, R5 wyznacza napięcie układu zapłonu i przy napięciu 300V na C4 na R5 będzie ok. 81V. Z tego napięcia jednocześnie przez R6 jest ładowany kondensator C5, którego ładunek po załączeniu tyrystora w obwodzie tyrystor-kondensator-uzwojenie pierwotne TR2 spowoduje, że po przetransformowaniu na uzwojeniu wtórnym tego transformatora pojawi się impuls wysokiego napięcia. Wyzwolenie tyrystora nastąpi wtedy, gdy napięcia na neonówce przekroczy właśnie napięcie zaponu neonówki; R6-neonówka-bramka tyrystora-katoda tyrystora. Po zapaleniu się jej, na wskutek wyładowania się palnika, nastąpi szybki spadek napięcia na C4 co spowoduje wyłączenie się neonówki oraz rozłączenie się tyrystora po zmniejszenia się napięcia na Anoda-Katoda. Proces zaczyna się od początku...

Częstotliwośc migania palnika wyznacza napięcie zapłonu neonówki oraz szybkość ładowania kondensatora C4 przez przetwornice. Częstotliwość można zmienić zmieniając napięcie dzielnika R4,R5 lub wartość pojemności C5 ale w bardzo małych granicach.

Napięcie pracy C5 powinno być wyższe niż podano na schemacie ok. 250V-

Szeregowo z neonówką też powinno się włączyc rezystor ze 470 omów, bo można przekroczyć maksymalny prąd bramki tego tyrystora
    Mihó
    Poziom 27  
    No dobra, a jaki palniek polecacie do tego typu konstrukcji ?
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam
    Palnik IFK120 lub YA69
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    AdzioGodula
    Poziom 11  
    Cześć a ja mam takie pytanko . Jak podłączyć potencjometr (P1) do tego Kitu "J-23 STROBOSKOP DYSKOTEKOWY" :?: Od góry czy od dołu ?
    Aha i jeszcze jedno. Jak podłączyć ten układzik, aby stroboskop migał w rytm muzyki ??(Czy wogóle jest taka możliwość?)bo jest wyjście tylko na ~220 V . Sorki że pisze nie na temat w tym poście 8) ale niewiedziałem jak zrobić nowy :P Z góry wielki DZIĘKI. :D
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Witam na twoje pytania jest mnóstwo odpowiedzi na elektrodzie!!! Wiesz do czego służy "SZUKAJ" ?
    Wystarczy wpisać stroboskop a znajdzie ci tyle tematów że głowa mała :)
    Albo wejdź w dział wizualne ostatnia pozycja jest taki temat sam zrób stroboskop.
    Pozdrawiam
    Marek_RADOM
    Poziom 18  
    Witam zrobiłem ten stroboskopi nawet go lekko przerobiłem. Zastosowałem kondensator na 450V i mocniejszy teanzystor sterujacy trafem. Dadalem także przekaźnik sterowany tranzystorem podłaczonym do portu LPT w komputerze. Styki przekaźnika podłaczyłem do neonu.Dzieki temu mogę sterować stroboskopem z Winampa. Szkoda, ze za wolno sie ładuje kondensator i za wolno błyska, ale jak na 12V i i tak sukces, gdyż to mój pierwszystroboskop. Jeśli ktoś wie jak zmodyfikować układ zeby szybciej się ładował kondensator niech napisze do mnie na gg 5277598 lub się odezwie na forum
    oj
    Poziom 42  
    To jest bardzo prosta przetwornica i nie ma jak zwiększyć jej wydajności.

Można spróbować zwiększyć częstotliwość przez zastosowane zamiast prostownika jednopołówkowego, zastosować dwupołówkowy z powielaczem napięcia tak jak jest to zrobione w J-23.
    Zastosowanie powielacza spowoduje, że w któtszym czasie pojawi się dostatecznie wysokie napięcie na tym kondensatorze zdolne do spowodowania wyładowania w palniku lub/oraz zastosować palnik o niższym minimalnym napięciu zapłonu.

Schemat jest chyba zbędny...

Cytat:
    Dadalem także przekaźnik sterowany tranzystorem podłaczonym do portu LPT w komputerze

Zamiast przekaźnika, bardziej profesionalnie by to wygladało jak by był zastosowany optotriak np. MOC3020
    intel1000
    Poziom 12  
    A gdzie by tu można walnąc jakis opto element co by mozna było wyzwalac błysk błyskiem z innej lampy ?
    Z góry dziękuję za podpowiedź :p
    Nap5teR
    Poziom 20  
    Podobną, a wręcz identyczną konstrukcje oferuje Nord Elektronik. Kto wie czy to nie przypadkiem to samo.
    Zamieszczam foto tego strobka po złożeniu.
    Oczywiscie jest on na NE 555 który pracuje tam jako multiwibrator astabilny.
    TABSIOR
    Poziom 24  
    oj napisał:
    Na tej właśnie neonówce został zrealizowany układ wyzwalania palnika i nie może zostać zastąpiony rezystorem.

Ale można zastąpić neonówkę diakiem i zmienić rezystory w dzielniku.

oj napisał:
    Napięcie zapłonu neonówki w zależności od typu wynosi 60-90V i gdy ona nieświeci nie przewodzi prądu co powoduje nieprzewodzenie tyrystora >> zapłon palnika.

A nie odwrotnie?
    Rekin1980
    Poziom 12  
    Nap5teR napisał:
    Podobną, a wręcz identyczną konstrukcje oferuje Nord Elektronik. Kto wie czy to nie przypadkiem to samo.

Ok a gdzie to kupic? i jaki tego jest symbol bo na pewno nie ne555
    <ELEKTRYCZEK>
    Poziom 12  
    Rekin1980 napisał:
    Nap5teR napisał:

Ok a gdzie to kupic? i jaki tego jest symbol bo na pewno nie ne555

Witam
    ten kit to nie jest to samo tylko w podobie. w tym kicie możemy podłączyć żarówke a w tym schemacie strobo jest zrobiona przetwornica.
    Pozdrawiam

Niech ampery będą zwami :)
    <ELEKTRYCZEK>
    Poziom 12  
    ten kit można zamówić na stronie www.nordelektronik.pl lub kupić w sklepach elektronicznych. ale po co jak sie nie nadaje? :)
    Rekin1980
    Poziom 12  
    <ELEKTRYCZEK> napisał:
    ten kit można zamówić na stronie www.nordelektronik.pl lub kupić w sklepach elektronicznych. ale po co jak się nie nadaje? :)

wlasnie :)
    wiec czy jest jakis sposob aby zrobic strobo w samochodzie? pewnie jest tylko czy ktos sie podzieli wiedza? :)
    oj
    Poziom 42  
    TABSIOR napisał:
    oj napisał:
    Napięcie zapłonu neonówki w zależności od typu wynosi 60-90V i gdy ona nieświeci nie przewodzi prądu co powoduje nieprzewodzenie tyrystora >> zapłon palnika.

A nie odwrotnie?

Zjonizowany gaz w neonówce powoduje przepływ prądu
    intel1000
    Poziom 12  
    Ja np potrzebuje strobo na 12 jako dodatkowa lampa błyskowa do aparatu :p
    notforue
    Poziom 10  
    Witam, potrzebuję schemat stroboskopu na 12V, który cechowałby się małym zużyciem prądu, powinien też mieć regulację częstotliwości murgania, najlepiej jakby był na dwóch palnikach i każdy z nich miałby regulacje osobną, chciałbym uzyskać taki efekt: mrugnięcie, krótka przerwa, murg. k.przer.,
    mrug., długa przerwa, mrug, długa przer. i od początku
    Popak
    Moderator na urlopie...
    notforue napisał:
    Witam, potrzebuję schemat stroboskopu na 12V, który cechowałby się małym zużyciem prądu, powinien też mieć regulację częstotliwości murgania, najlepiej jakby był na dwóch palnikach i każdy z nich miałby regulacje osobną, chciałbym uzyskać taki efekt: mrugnięcie, krótka przerwa, murg. k.przer.,
    mrug., długa przerwa, mrug, długa przer. i od początku

notforue :) odrazu mów że chcesz uzyskać efekt ala starznik texasu :)

Schemat masz powyrzej wystarczy pokombinowac jak przerobic go.

na elektrodzie było post "przeróbka stroboskopu samochodowego" i tam masz sterownik taki jaki chcesz. :)

Pozdrawiam
    Marek_RADOM
    Poziom 18  
    A co myślicie o wyrzuceniu przetwornicy, dodaniu mocniejszej diody i podłaczeniu po 220V ?? Czy szybkosć ładowania sie zwiększy ??
    oj
    Poziom 42  
    Z 230V i z prostownikiem jednopołókowym nie uzyskasz stabilnego średniego napięcia na kondensatorze (chyba, że zastosujesz palnik o bardzo niskim napięciu zapłonu), szybkiego ładowania kondensatora oraz dostatecznego dużego ładunku na kondensatorze.

Zastosuj powielacz napięcia tak jak w J-23
    dudek_6
    Poziom 2  
    CZE
    Ma ktoś może prosty opisik jak zrobić stroboskop, tylko bardzo
    prosty bo ja mówiąc szczeże nie znam się na tym za bardzo
    i dopiero się ucze.
    Popak
    Moderator na urlopie...
    dudek_6 napisał:
    CZE
    Ma ktoś może prosty opisik jak zrobić stroboskop, tylko bardzo
    prosty bo ja mówiąc szczeże nie znam się na tym za bardzo
    i dopiero się ucze.

Było to na forum tyle razy że głowa mała SZUKAJ

https://www.elektroda.pl/rtvforum/search.php?mode=results i wpisz j-23
    Zobacz ile tego jest!

Pozdrawiam
    Popak
    Moderator na urlopie...
    Hehehe Na żarówkach nie ma tego efektu co palnik :)

Pozdrawiam
    Roger00
    Poziom 18  
    A gdyby zamiast żarówek zastosować diody o hiperjasnościświecenia :) ( po modyfikacji schematu) ??? W LEDach nie ma wolframu, który potrzebuje trochę czasu na "rozruch".
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Ja zastosowałem żarówkę 12V 21W, która ma zbyt dużą bezwładność, ale wktótce zmienię na żarówki 12V 10W, które mają mniejszą bezwładność. A jeżeli chodzi o stroboskop na LEDach, to sam kiedyś próbowalem zrobić coś takiego i nie wyszło, ale wkrótce go zrobię.
    TABSIOR
    Poziom 24  
    No to kombinując, można dać LEDy Xlamp (coś jak Luxeon, tylko nieco mocniejsze i sprawniejsze, a przy tym tańsze, do dostania na Allegro) i zrobić na nich strobo. Jedna dioda ma prąd ok. 1A a "daje" tak jak żarówka 15-20W.
    adammc

Poziom 26  
    oj napisał:
    To jest bardzo prosta przetwornica i nie ma jak zwiększyć jej wydajności.
    Można spróbować zwiększyć częstotliwość przez zastosowane zamiast prostownika jednopołówkowego, zastosować dwupołówkowy z powielaczem napięcia tak jak jest to zrobione w J-23.
    Zastosowanie powielacza spowoduje, że w któtszym czasie pojawi się dostatecznie wysokie napięcie na tym kondensatorze zdolne do spowodowania wyładowania w palniku lub/oraz zastosować palnik o niższym minimalnym napięciu zapłonu.

zastosowanie prostownika 2 połówkowego tutaj nie jest możliwe gdyż przetwornica ta jest konwerterem przeciwbierznym i doładowywanie kondensatora poprzez diode następuje w monęcie otwarcia klucza tranzystorowego , sugeruje to przebieg napięcia sterującego tranzystor.
    zas gdy klucz jest zamknięty tzn przewodzi to następuje gromadzenie energi w trafku, więc jedynym sposobem wyduszenia z tego układu więkrzej mocy jest ziwękrzenie częstotliwości oscillatora i wymiana trafa na impulsowe ferrytowe oraz diody na szotkiego..

zrobiłem kilka strobów do autek takich na 2 palniki i stroby były klasyczne j23 kondy po 50 mikro ..
    przetworniczka inna niz tutaj u mnie była przeciwsobna w układzie mostkowym zasilająca trafo 230 / 2x 12V / 35W na ne555 takich przetwornic na forum wiele...
    rezystancja uzwojenia 230V trafa wyeliminowała koniecznośc stosowania R1 w j23 . u mnie palniki działaly na przemian po kilka błysków kazdy..

Dodano po 5 [minuty]:

a i jesce jedno wlasnie na stoliku lezy mi uklad na 2 palnikach kosztowal 20zl palniczki male w kondonkach by wstawic zamiast postojówek .efekt fajny ale mandaty wielkie i konieczne przeglądy więcej niz raz w roku.... :)