Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki

12 Mar 2011 16:01 2601 11
  • Poziom 9  
    Witam,

Miałem już wcześniej problem montażem tej cewki:
    " GDWK-10-200-8-PJ po wymianie cewki nie gra. "

Po zrobieniu wymiany z linku powyżej głośnik grał tylko przez kilka dni, a w zasadzie to pograł tylko chwilę.
    Kolumny [ STX F-130 ] nie są katowane w żaden sposób, dbam o nie, nie grają za długo ani za głośno.

Kupiłem taką samą cewkę jak ostatnio, tylko tym razem chciałbym mieć pewność ze wszystko będzie grało jak należy na dłuższą metę.
    Więc tak: jak wcześniej, miałem problem z kablami od cewki bo wychodzą z jednej strony a w oryginale z dwóch, poradziłem sobie przez przedłużenie jednego z kabli kawałkiem ze starej cewki. I teraz nie chcę popełnić błędu więc pytam. Czy mam oderwać te obwódki na cewce z dołu i z góry czy poprostu ją tak jak jest wsadzić i przylutować ?
    Bo jeśli wsadzę cewkę razem z tymi piankami to przy dokręcaniu góry ten "wolny" materiał wokół kopułki faluje się. Wypukla całą cewkę do góry, a tak chyba nie powinno być ? [ bo w drugim tak nie ma ]
    Ponadto ten "oryginalny" głośnik różni się od fabrycznego tym, że nie ma takiej obwódki wokół kopułki, wszystko widać na zdjęciach.

Załączam zdjęcia, proszę o wskazówki co i jak zrobić żeby wreszcie wszytko było OK.
    GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki GDWK-10-200-8-PJ montaż cewkiGDWK-10-200-8-PJ montaż cewki GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki GDWK-10-200-8-PJ montaż cewki

Póki co nie przykręcam nic i czekam na rady.

Z góry dziękuję ;]
  • Poziom 43  
    Dlaczego nie kupisz oryginalnej cewki?

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Ta miała być oryginalna, " zamawiana od STX ".
    Nie mam możliwości zwrotu cewki i zależy mi na czasie, więc proszę o rady. Zdzierać tą piankę wokół cewki ? Wtedy może nie będzie jej tak wypychało do góry.
    Jeśli po tym montażu cewka znów się spali, zamówie z stx.pl, czlowiek uczy się na błędach, poprzednim razem myślałem że to może mój niewłaściwy montaż spowodował spalenie się cewki. Po tej próbie będę pewien że to wina nieoryginalnej cewki.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ta cewka jest jakby "przymaława", ogólnie ta piankowa podkładka jest potrzebna. Z tego co widać, to ta cewka jednak nie pasuje do końca, napisz do STX-a w tej sprawie...

Na pewno dobrze centrujesz tą cewkę? Poza tym, coś jest w tym, że się tak pali ten głośnik. Sprawdziłbym zwrotnicę. Jak montujesz nową cewkę, to zwróć też uwagę, czy te lica doprowadzające do cewki, nie robią Ci zwarcia na korpusie głośnika.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Firma STX nie utożsamia się z produkcją cewki zakupionej przeze mnie. Jednak pomimo wszystko zamontowałem ją w głośniku, bo przecież jej nie wyrzucę, a spróbować warto.
    Po zamontowaniu sprawdziłem omomierzem głośnik i pokazywało 08.5 - 9 OM.
    Tylko teraz jak włączam muzykę to ten głośnik jakoś dziwnie gra, oprócz muzyki takie jakby trzaski są, drugi gra normalnie.
    Jak temu zapobiec ?

EDIT:
    Po dokładnym przysłuchaniu się obydwu głośnikom doszedłem do wniosku że głośnik z nową cewką gra poprostu głośniej i trochę inaczej, chociaż nie wykluczam możliwości że dźwięk rzeczywiście może być zniekształcony gdyż są to wysokie tony i ciężko to odróżnić bo obydwa dają po uszach :D

Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o rady. Jak sprawdzić czy ten głośnik fałszuje czy też nie ?
    Mam jeszcze prośbę, czy ktoś może mi powiedzieć czy mam dokręcać tą górną okrągłą 'pokrywkę' na głośnik na siłę czy tylko lekko ? [ ten co dociska cewkę ]

Z góry dzięki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    dj-MatyAS napisał:

Cewka obciera o nabiegunnik (tak mi się wydaje) i zaczyna zdzierać się emalia z drutu nawoju. Jak poczekasz jeszcze trochę w końcu zewrze i...kłopot...

W związku z powyższym interesuje mnie jedna kwestia, czy cewka ma być dopasowana idealnie w ten otwór w nadbiegunniku[?] czy może lekko latać ?
    Bo ogólnie wszystko GIT, tylko lekki luz ma. Jak zaznaczyłem wyżej, prawdopodobnie[ nie jestem pewien na 100% ] nowa cewka gra tylko głośniej.
    No i jeśli piszesz ze coś się może spalić to też mnie to zastanawia, że ostatnim razem wymieniana cewka spaliła się ale nic poza tym nie uległo zniszczeniu [ ta cewka była taka sama jak ta którą teraz zamontowałem ].

Nie chcę ryzykować, napisałem do STX z pytaniem czy mają taką cewkę w swojej ofercie, bo w specyfikacji głośnika pisze ze tam jest GDWK-10-200-8-PJ ale jako tako na sklepie nie mogę znaleźć oferty z tą cewką a przynajmniej nie z takimi oznaczeniami. Czy ktoś obeznany w temacie mógłby zerknąć na stronki ponożej i powiedzieć mi która cewka może być ew. tą oryginalna do mojego głośnika ?

LINK -Moje kolumny, STX F-130 [ specyfikacja ]
    LINK - głośnik wysokotonowy z tych kolumn
    LINK - wszystkie cewki z oferty STX'a
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Ale powoli, powoli Panowie :)

Cytat:
    Firma STX nie utożsamia się z produkcją cewki zakupionej przeze mnie

Tzn, że kupiłeś cewkę nie od STX-a i nie konkretnie do tego głośnika?

Cewka z membranką- kopułką materiałową (bo właściwie o takim zespolonym elemencie w tym wypadku mówimy) powinna idealnie pasować w to "wyżłobienie" co pod nią masz w głośniku przygotowane, bez żadnych luzów (sama cewka oczywiście ma luz w szczelinie magnetycznej, ale na to już nie masz wpływu i tak musi być, aby głośnik działał prawidłowo). Jeśli są jakieś luzy między membranką a tym wyżłobieniem, tzn. że cewka nie jest dopasowana, i prawdopodobnie nie jest prawidłowo wycentrowana w szczelinie, tym samym głośnik nie będzie działał prawidłowo i może się nawet uszkodzić.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Dzięki wszystkim za porady i informacje ;]
    Wiem już na czym stoję, od firmy STX dowiedziałem się że mają w ofercie cewkę do mojego głośnika ALE jeśli będę chciał go sobie zamówić to do ceny cewki - 8zł muszę doliczyć koszty przesyłki czyli minimalnie 25zł bo pocztą nie wysyłają, prosta kalkulacja i wychodzi ze za tą cenę mogę sobie kupić nowy głośnik u tego sprzedawcy który mi sprzedał tą niby oryginalna cewkę, bo głośniki [ tego już jestem pewien ] ma oryginalne od STX.
    Oto co zrobię: zamontuje na razie tą cewkę którą mam, jak się znów spali to kupie cały głośnik bo innej opcji i tak nie mam.

Cytat:
    Tzn, że kupiłeś cewkę nie od STX-a i nie konkretnie do tego głośnika?

Na to wychodzi xD

Cytat:
    Cewka z membranką- kopułką materiałową (bo właściwie o takim zespolonym elemencie w tym wypadku mówimy) powinna idealnie pasować w to "wyżłobienie" co pod nią masz w głośniku przygotowane, bez żadnych luzów (sama cewka oczywiście ma luz w szczelinie magnetycznej, ale na to już nie masz wpływu i tak musi być, aby głośnik działał prawidłowo). Jeśli są jakieś luzy między membranką a tym wyżłobieniem, tzn. że cewka nie jest dopasowana, i prawdopodobnie nie jest prawidłowo wycentrowana w szczelinie, tym samym głośnik nie będzie działał prawidłowo i może się nawet uszkodzić.

Czy przy spaleniu cewki uszkodzeniu może ulec TYLKO głośnik ? Bo jeśli tak to moje rozwiązanie będzie aktualnie najlepszym wyjściem bo tak czy siak będe musiał wydać te 30-35 zł obojętnie czy na nowy głośnik czy na cewkę od STX.
    I TAK - jest lekki luz w tej szczelinie.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    No czyli wszystko jasne, cewka nie jest dedykowana do tego głośnika. Tą co Ci sprzedał, to podejrzewam, że to najpopularniejsza podróbka do głośników GDWK tonsila (tak ze zdjęć już mi się wydawało).

Trudno powiedzieć, jeśli spali się na dużej mocy, albo inaczej- uszkodzi się na dużej mocy tak, że będzie powodować zwarcie- może dojść nawet do uszkodzenia wzmacniacza. Jeśli spali się tak, że zrobi się "przerwa" w obwodzie, to nic prócz głośnika nie powinno ulec uszkodzeniu. Ale to wiesz, jest taka loteria...

Jeśli chcesz mieć spokojne sumienie i w Twoim sklepie są IDENTYCZNE głośniki STX-a, to wymieniłbym dla świętego spokoju cały głośnik (bo sam mówisz, że cewki Ci się nie opłaca zamawiać z STX). Ale tak jak mówię, to tylko w wypadku, kiedy masz dostęp do identycznego modelu. I przynajmniej wzrokowo przeglądnąłbym zwrotnice, czy cewki i kondensatory są w porządku, czy nie ma jakichś zimnych lutów czy zwarć, bo jakaś przyczyna była, że głośnik się spalił. No oczywiście często jest to wina użytkownika niestety, ale nie zawsze, więc dlatego przeglądnąłbym zwrotnicę (w szczególności sprawdziłbym kondensator włączony w szereg z wysokotonowym głośnikiem).
  • Poziom 9  
    Ok, dzięks ;>

Popatrze teraz czy ma oryginalne STX'y i jak bedzie mial to kupie i bedzie GIT, mam nadzieje :D
    A jak nie to zamowie cewke >.<

Pozdrawiam