Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Inwerterowa MIG. Do spawania stali nierdzewnej.

12 Mar 2011 17:09 19031 7
  • Poziom 1  
    Witam,

Chcę kupić spawarkę typu mig. Wybór jest duży i tu właśnie problem...
    Na sprzęt chcę wydać max 3200 - 3300 PLN.
    Na oku mam 2 sprzęty :

- INWERTEROWY PÓŁAUTOMAT SPAWALNICZY MIG 270Y
    PS -250A, PJ%-60%, zasilanie 3 x 400/50
    oraz
    - MIG 280 inwerter Magnum 4x4
    PS-280A, PJ%-60%, zasilanie 3 x 400/50

Elementy spawane: stal nierdzewna o grubości od 0,8 mm do 15 mm (elementy różne - blachy rury itp.)

Czy te spawarki się w ogóle na dadzą do takiego spawania prosiłbym o opinię ewentualnie polecenie jakiegoś innego sprzętu.

Aktualnie jestem przed kursem spawalniczym i nie bardzo jestem w temacie jaka spawarka lepsza dotychczas miałem tylko pobieżnie do czynienia z spawarkami transformatorowymi.

Za wszelką pomoc z góry dziękuję
  • Poziom 12  
    jeśli chcesz tak grube elementy spawać jak napisałeś to mam nadzieję, że spawałeś już dużo wcześniej, bo elementy należy ukosować i układać odpowiednio ściegi przy takich grubościach.
  • Poziom 21  
    Jak chcesz spawać długie lata, bez problemów , to tylko bester kolego , żadnych Magnum , Einhell i tym podobnych . Ja kupiłem i jestem zadowolony , takim 220A , będziesz spawał blachy i grubą stal i zmieścisz się w tej cenie którą wymieniłeś , oprócz drutu i gazu oczywiście.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Piotr DRK napisał:

Elementy spawane: stal nierdzewna o grubości od 0,8 mm do 15 mm (elementy różne - blachy rury itp.)

Zapomnij o spawaniu stali nierdzewnej MIG-iem.
    Tylko i wyłącznie TIG.
    Oczywiście MIG-iem położysz spawy bez problemu, ale elementy powygina, im cięńsze tym mocniej.
    Sam z resztą w zeszłym roku to przerabiałem i zakończyło się sprzedaniemi MIG-a i kupnem TIG-a.
  • Poziom 11  
    Witam

Tylko że do spawania nierdzewki MIG-iem jest inny drut ,w pracy właśnie spawam nierdzewkę mig-iem i nic mi nie wygina :)
  • Moderator Samochody
    A co ma ten "inny drut" do wyginania elementów w trakcie spawania? Chodzi o podstawowe zjawisko w spawaniu - ściąganie szwu i powstające naprężenia. Tylko sterowanie ilością ciepła doprowadzonego do spoiny coś tu poradzi, a nie "inny drut".
  • Poziom 11  
    To zjawisko jest przy każdym praktycznie spawaniu czy to stali zwykłej albo nierdzewki więc nie wiem dlaczego nie można spawać mig-iem stali nierdzewnej
  • Specjalista - systemy grzewcze
    portos napisał:
    To zjawisko jest przy każdym praktycznie spawaniu czy to stali zwykłej albo nierdzewki więc nie wiem dlaczego nie można spawać mig-iem stali nierdzewnej

Tylko, że przy stalach nierdzewnych jest kilka razy większy niż przy zwykłej stali węglowej.
    Autor wątku napisał, że chce spawać blachy od 0,8mm grubości.
    Takich cienkich blach do kilku mm grubości po prostu nie pospawasz MIG-iem.
    To znaczy połączyć, połączysz te blachy, ale bedą się one nadawały do wyrzucenia, bo tak zostaną pogięte.
    Grubsze elementy z nierdzewki, zwłaszcza profile czy rury - nie ma problemu spawać MIG-iem, ale spawanie płaskich, cienkich blach (do kilku mm) wykonuje się tylko i wyłącznie TIG-iem i to jeszcze bez dodawania spoiwa lub dodając go znikomą ilość.
    MIG-iem taką blachę co najwyżej można połapać punktowo tak jak zgrzewarką punktową, ale nie nadaje się on do położenia większych spawów.

Nie rozumiem co miałeś na myśli pisząc "do spawania nierdzewki MIG-iem jest inny drut"? Czy uważasz, że ktoś może być aż tak ograniczony, żeby komuś polecać spawanie nierdzewki drutem ze stali węglowej, a może jeszcze aluminiowym? :)