Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym

12 Mar 2011 18:53 16106 22
  • Poziom 10  
    Witam,

Posiadam agregat prądotwórczy 650 W jednofazowy francuskiej produkcji , silnik spalinowy pracuje , ale prądnica nie daje napięcia , po ściągnięciu obudowy widzę że jest tam kondensator 15 uf wpięty do uzwojeń stojana , na agregacie mam dwa gniazda 230 V do każdego z nich też wychodzi oddzielny przewód fazowy ze stojana. Silnik sprawdzałem 9,6 Ω , a na obwodzie od kondensatora 4,6 Ω , przejścia na obudowę też nie ma . Wymieniłem w/w kondensator na taki z pralki 16 uf , dalej nic. Co może być przyczyną braku napięcia i jaką rolę pełni kondensator wpięty w ten sposób.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 35  
    Najpierw spróbuj ręcznie zwiększyć na chwilę obroty silnika i sprawdź czy generator się wzbudzi.
  • Poziom 10  
    sprawdzałem w pełnym zakresie "gazu" - i nic tylko 10 VAC .
  • Poziom 35  
    Kondensator był nowy czy używany? Jeżeli używany, to czy na pewno jest sprawny? Jak podnosiłeś obroty to na wyjściu było jakieś obciążenie? Nie ma tam jeszcze jakiejś elektroniki?
  • Poziom 10  
    agregat nie był obciążony, kondensator używany ale sprawny ( można go jakoś sprawdzić met. techniczną ? ) elektronik brak .

jaką rolę pełni ten kondensator ?

przewody oznaczone " Z" są od kondensatora, a "U" do odbiorników

Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym
  • Poziom 35  
    Daj jakieś dobre zdjęcia wirnika.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    znaczy rozebrać?
  • Poziom 33  
    Kondensator 15uF podłączony do sieci 230V powinien pobierać ok 1A. Tak go możesz sprawdzić. Sprawdź też prąd jaki przez niego płynie w agregacie, jak nic nie płynie to możliwe uszkodzenie uzwojenia wzbudzenia.
  • Poziom 35  
    Nie rozbieraj, tylko żeby było widać jedną stronę wirnika, od łożyska.
  • Poziom 35  
    Sprawdź rezystancje cewek na wirniku i diody które w ich obwody są wpięte.
  • Poziom 10  
    W między czasie sprawdziłem w/w ob kondensatory cęgi w obu przypadkach nie reagują 0,14 A po przełożeniu przewodu fazowego, po podpięciu kondensatora bez zmian.

Czy aby na pewno metoda jest skuteczna?

Dodano po 9 [minuty]:

w miejscu wlutowania diod na wirniku jest 6.0 Ohm nie przerywałem obwodu i nie sprawdzałem oddzielnie ponieważ kiepsko sobie radzę z lutownicą.
  • Poziom 35  
    Bez wylutowania nie masz możliwości sprawdzić diod, a ich prawidłowe działanie jest tu bardzo ważne. Musisz odłączyć przynajmniej jedną stronę każdej diody.
  • Poziom 10  
    kondensatory sprawne , idę sprawdzić diody

Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym

omomierz nie reaguje na żadną diodę , za to rezystory 15 k Ohm
  • Poziom 35  
    Jak to nie reaguje, miernik miałeś ustawiony na test diod?
  • Poziom 10  
    tak, czeski błąd, jedna 123 k Ohm a druga 112 k Ohm.

na didoach jest symbol "BY 255 HY"
  • Poziom 43  
    Użyłeś funkcji ,,tester diody" czy tylko zwykłego omomierza? i czy ta prądnica nie ma przypadkiem hybrydowego regulatora napięcia ? Bo ten kondensator posiada dwie funkcje. Po pierwsze wytwarza wstepny przeplyw prądu przez uzwojenie główne przy pracy bez obciążenia, a to prądnica samowzbudna synchroniczna. Po drugie poprawia cosΦ układu. Jeżeli diody są sprawne, to wyjaśnię Ci dokładnie prace takiej prądnicy i sposób jej uruchomienia.
  • Poziom 10  
    Przy użyciu testera diod pokazuje 555 ,a przy drugiej 551 .

Chciałem wlutować diody do wirnika , ale zapomniałem o kierunkach. Jakieś pomysły?

Dodano po 4 [godziny] 1 [minuty]:

Po złożeniu agregatu , odpaliłem go na dworze i na mierniku przy nie równej pracy silnika 4-21 VAC , po wyciągnięciu przewodu miernika z gniazda "N" w agregacie i wbicie go w ziemię 112 VAC.

Dodano po 34 [minuty]:

między przewodami U - U , 330 VAC ale to chyba międzyfazowe?

Może być tak że np. gaźnik zapchany i silnik nie wchodzi na obroty?
  • Poziom 43  
    No i co z tymi diodami ? wyglądają na dobre. One przylutowane są odwrotnie względem siebie po obu stronach wirnika. Sprawdz położenie szarych, lub czerwonych pasków oznaczających katody tych diod. Po sprawdzeniu powiem Ci , co dalej. Wygląda to na utrate magnetyzmu szczątkowego. Niepotrzebnie kombinowałeś z tymi diodami, bo można to bylo sprawdzić inaczej (utrate magnetyzmu)
  • Poziom 15  
    Rola kondensatora w agregacie prądotwórczym to dokonanie synchronicznego rozruch tzw synchronizacji pzesyniecia fazowego w agregatach najczęściej montowana jest prądnica Synchroniczna prądu przemiennego obco/wzbudna to znaczy ze cześć energii jest pobierana ze źródła w celu wzbudzenia się pola magnetycznego wygląda na to tzw. magnetyzm szczątkowy został zniwelowany do zera teraz należało by zasilić obwód wzbudzenia z zewnętrznęgo źródła zasilania napięcia stałego aby przywrócić namagnesować blachy obwód wirnika magnetyzm szczątkowy jest potzzebny do wytworzenia siły elektromotorycznej inicjującej właściwy przepływ prądu wzbudzenia.
  • Poziom 10  
    Diody są dobre i dobrze wlutowane, co mam czynić dalej ?
  • Poziom 43  
    Ok. Dwie metody przywrócenia magnetyzmu:(prymitywne ale skuteczne)

1. Obciążyć generator np dwoma żarówkami 220V 100W. Nastepnie uruchomić silnik i do wirującego wirnika zbliżyć (OSTROŻNIE !!!!) silny magnes, np. ze starego głośnika lub podobny.

2. Podłaczyć do wyjscia generatora żarówke 100 W i w szereg z nią źródło prądu stałego, np. akumulator 12V.Taka żarówka mając w stanie zimnym ok. 100 Ω wymusi przepływ prądu stalego przez uzwojenie o wartości ok. 100 mA. To daje juz dość silne, wstępne pole magnetyczne w obwodzie mag. wirnik - stojan. Dla częstotliwości 50 Hz akumulator stanowi praktycznie zwarcie, więc żarówka powinna sie zaswiecić.
  • Poziom 1  
    Witam,mam problem z bardzo podobnym agregatem.Przestał dawać napięcie na wyjściu,swego czasu uszkodził się kondensator wzbudzenia założyliśmy drugi o takich samych parametrach i wszystko było OK,ale póżniej spadło napięcie wyjściowe więc dokładaliśmy kondensatory i napięcie wyrównywało się aż pewnego dnia cisza. Diody na wirniku są dobre wirnik jak i stojan nie mają przebicia,próbowałem różnych metod wzbudzenia ale to nic nie daje. Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem.