Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

E-bow, kłopot z układem. Inne buzzery. Co znaczy buzzer 8 Ohm? Przegrzane?

12 Mar 2011 21:01 4286 8
  • Poziom 9  
    Witam,
    Pierwszy post, pierwszy samodzielnie wykonany układ.
    Chcę uprzedzić iż jestem totalnym laikiem.

Na temat e-bow było już kilka razy, nigdy nic sam nie montowałem, postanowiłem zacząć. Wydrukowawszy schemat z (Link, wczoraj pojechałem do sklepu elektronicznego i w sumie kupiłem co trzeba. Nie znam niemieckiego, tak więc liczył się dla mnie schemat. No i tak: 2 x kondensator 10mF (tutaj z wydruku sprzedawczyni wywnioskowała iż mF widoczne na schemacie to megafarad, ktoś w sklepie odezwał się iż chodzi o mikro zapewne, stąd moja decyzja o kupieniu 2 x 10uF), 1 x 220mF 16V (ten sam dylemat), 1 x LM386, 1 x 47nF (elektrolityczny jak sądzę), 1 x dioda oraz rezystor 10 (?) - kupiłem 10 Omów. Dwa buzzery jak wywnioskowałem z filmu: Link, nie mając takich jak na filmie wyjąłem parę ze starych budzików. Ogólnie sprzedawczyni oznajmiła mi iż nie rozumie za bardzo o co mi chodzi z 8ohm'owym i 50ohm'owym buzzerem. Tak jej powiedziałem jak było na filmie :)

Tak czy inaczej dzisiaj wziąłem się za rozmieszczenie elementów na płytkę, mniejsza o to jak bardzo poplątałem te ścieżki, ważne że raczej wszystko podłączyłem dobrze :)

Tak mniej więcej mi wyszło.

Drugie zdjęcie.

Na koniec wszystkiego podłączyłem baterię i przystawiłem do struny gitary akustycznej. Nic. Zero. Szukając błędu na moje płytce, nic się nie doszukałem. Sprawdziałem multimetrem połączenia, płytki z elementem, przy każdej nóżce każdego elementu. Postanowiłem spróbować jak się to mówi "wziąć do mordy" kable prowadzące do buzzerów celem zobaczenia czy cokolwiek "czuć". I tu zonk, coś tam kopie.
    Następną fazą debugowania mojego układu było zakrycie buzzerów a właściwie tych elektromagnesów blaszką, która była w buzzerze aby stwierdzić czy w ogóle drga.

Wspomniana blaszka (membrana).

Nic się nie stało, tak więc odlutowałem jeden z buzzerów, dokładnie ten po lewej stronie schematu. Włączyłem i... zaczęło bzyczeć. Przyłożyłem więc buzzer do struny gitary i co prawda ledwo słyszalnie ale... coś tam słychać :) Nawet dość wyraźnie ale... niezmiernie cicho. Doszedłem do wniosku iż może drugi buzzer był uszkodzony, pomyliłem bieguny albo na płytce nie dolutowałem kabelka.

W tym kłopot iż gdy podepnę lewy buzzer, prawy przestaje brzęczeć, gdy odepnę, zaczyna znowu. Próbowałem 3 różne buzzery, próbowałem także zmienić bieguny. Dalej nic. Jestem myśli iż oba muszą działać poprawnie aby to zaczęło dawać jakikolwiek rezultat przy kontakcie ze strunami.

Podsumowując - nic nie jestem w stanie już wymyślić. Chcę aby ktoś mnie jakoś nakierował co mogłem zrobić źle. Schemat - jestem praktycznie pewny iż płytka wykonana jest prawidłowo oprócz estetyki samego wykonania.

Mam parę pytań:
    Czy to iż nie używam odpowiednich buzzerów może mieć wpływ na pracę urządzenia?
    Jak mam rozumieć buzzer 8ohm oraz buzzer 50ohm? Szukając na google nawet nie ma czegoś takiego.
    Jako iż lutowałem na płytce pierwszy raz i nie szło mi to idealnie szybko, myślę że mogłem przegrzać którąś z części, która z nich jest najbardziej podatna na przegrzanie, od czego zacząć sprawdzanie?
    Co mogłem jeszcze przeoczyć? Źle zrobić?

Mam jeszcze prośbę, proszę o nie usuwanie tego postu, bardzo mi zależy aby nikt nie odbierał mi nadziei zrobienia samodzielnie pierwszego układu :)

Tak więc proszę o pomoc,
    pozdr.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    BeGie253 napisał:
    Mam parę pytań:
    Czy to iż nie używam odpowiednich buzzerów może mieć wpływ na pracę urządzenia?

Sugeruję nie używać określenia "buzzer". Bardziej odpowiednio byłoby użyć określenia "przetwornik elektromagnetyczny".
    To sa elementy kluczowe w tym urządzeniu, więc użycie niewłaściwych oczywiście ma wpływ na jego pracę.

BeGie253 napisał:
    Jak mam rozumieć buzzer 8ohm oraz buzzer 50ohm?

Idzie o rezystancję uzwojenia, a tak na prawdę o ilość zwojów.
    Jaką rezystancję mają twoje przetworniki?

BeGie253 napisał:
    Szukając na google nawet nie ma czegoś takiego.

Nie wszystko czego nie znajduje Google nie istnieje ;)
    Co do ogólnego problemu to układ ma działać tak ze przetwornik po lewej ma wysterować wzmacniacz, który z kolei ma przy pomocy przetwornika po prawej wzbudzić drgania struny.
    Zacznijmy od prawej - ten przetwornik będzie dosyć prosto uzyskać - najprawdopodobniej nim dysponujesz - "podejdzie" tu elektromagnes z dzwonka, przekaźnika na niewielkie napięcie itp.
    Co do przetwornika po lewej to on spełnia takie samo zadanie jak przetworniki w twej gitarze, te połączone ze wzmacniaczem "pędzącym" głośnik - więc musi mieć analogiczną budowę - magnes jako rdzeń i duuużo zwojów, jest prawdopodobne że ten przetwornik będziesz musiał zrobić sam, choć po dołożeniu magnesu może tu sprawdzić się element przekaźnika na 110V.
  • Poziom 9  
    Cytat:

Mam 13.5 , 14.5 , 17.5 i 18 Ohm.

Cytat:
    Co do przetwornika po lewej to on spełnia takie samo zadanie jak przetworniki w twej gitarze

Nie posiadam w swojej akustycznej gitarze przetworników. Ale z filmów które oglądałem, czarno na białym widać iż na akustycznej też można grać za pomocą E-bow.

Zauważyłem jeszcze jedną różnice między schematem pokazywanym na filmie: KLIK a schematem: KLIK .
    Kolega pokazuje schemat, na którym widzę jeszcze jeden kondensator elektrolityczny po lewej stronie.
    Dla osoby znającej się będzie pewnie oczywistością co on tam robi. Wg. którego schematu postępować?

Czy rezystancję tego przetwornika po lewej mogę zwiększyć dołożywszy szeregowo rezystor? To tak jeśli dalej chciałbym postępować wg. tego co jest pokazane na filmie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    BeGie253 napisał:
    Cytat:

Mam 13.5 , 14.5 , 17.5 i 18 Ohm.

To obawiam się że na wejście żaden się nie nada.

BeGie253 napisał:
    Cytat:
    Co do przetwornika po lewej to on spełnia takie samo zadanie jak przetworniki w twej gitarze

Nie posiadam w swojej akustycznej gitarze przetworników.

Szło mi o zasadę działania - ten przetwornik ma takie samo zadanie jak przetwornik w gitarze elektrycznej.

BeGie253 napisał:
    Ale z filmów które oglądałem, czarno na białym widać iż na akustycznej też można grać za pomocą E-bow.

Pod warunkiem że struny masz magnetyczne ;)
    Jeśli są nylonowe to efektu nie będzie....

BeGie253 napisał:
    Zauważyłem jeszcze jedną różnice między schematem pokazywanym na filmie: KLIK a schematem: KLIK .
    Kolega pokazuje schemat, na którym widzę jeszcze jeden kondensator elektrolityczny po lewej stronie.
    Dla osoby znającej się będzie pewnie oczywistością co on tam robi. Wg. którego schematu postępować?

Kondensatora elektrolitycznego tam nie widzę, natomiast widzę zwykły bondensator 1000pF równolegle do wejściowego przetwornika, zapewne dla obcięcia pasma od góry, ale to kosmetyczna zmiana.
    Natomiast na obu schematach brakuje elektrolitu rownolegle do zasilania, ja bym tam dołożył ze 100mikroF.

BeGie253 napisał:
    Czy rezystancję tego przetwornika po lewej mogę zwiększyć dołożywszy szeregowo rezystor?

Nie, bo to nie o to chodzi, potrzebny jest przetwornik o większej liczbie zwojów, a takie charakteryzują się większą rezystancją - stąd w filmie o rezystancji mówią...
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Natomiast na obu schematach brakuje elektrolitu równolegle do zasilania, ja bym tam dołożył ze 100mikroF.

Proszę rozwinąć :)

Proszę jeszcze o jakieś wskazówki. Proszę oglądnąć jeszcze ten film. Osoba prezentująca te przetworniki, twierdzi że to działa, są filmy osób które zbudowały e-bow na podstawie wskazówek w tym filmie.
    BeGie253 napisał:
    Cytat:
    Natomiast na obu schematach brakuje elektrolitu równolegle do zasilania, ja bym tam dołożył ze 100mikroF.

Proszę rozwinąć :)

Co tu rozwijać - kondensator wpinasz plusem do katody a minusem do anody diody która zabezpiecza przed odwrotnym podłączeniem baterii.

BeGie253 napisał:
    Proszę jeszcze o jakieś wskazówki.

Pogrzeb googlownica po sieci - znalazłem stronki gdzie jako cewkę wejściową stosują odpowiednio rozmontowany dławik od zużytej świetlówki kompaktowej.
    To dobry pomysł, ja bym tam dorzucił jeszcze magnes.

BeGie253 napisał:
    Osoba prezentująca te przetworniki, twierdzi że to działa, są filmy osób które zbudowały e-bow na podstawie wskazówek w tym filmie.

Może i działa, kluczem będzie dobranie odpowiedniego przetwornika na wejście, te twoje zapewne maja za małą ilość zwojów.
    BeGie253 napisał:
    A tak jeszcze pytanie mam. Wiem, że istnieją te przetworniki z "generatorem" i bez. Co za różnica? Jakie zastosować w tym przypadku?

Przetwornik z generatorem zasilasz napięciem stałym i on brzęczy z ustaloną przez wewnętrzny generator częstotliwością. Do twojego zastosowania się nie nadaje.
    Nie nadają się rownież brzęczyki piezoelektryczne.

BeGie253 napisał:
    Znalazłem coś takiego: http://www.micromel-components.de/Magnetic-tb/EMX-2T01/emx-2t01.htm

Są obydwa ale nie mogę znaleźć żadnego sklepu na portalach polskich tej marki.

Radzę sie zainteresować cewkami innego pochodzenia niż z tych brzęczyków.

http://www.instructables.com/id/make-a-E-bow-variant/
    http://www.electro-tech-online.com/electronic...sign-ideas-reviews/95977-diy-guitar-ebow.html
    http://guitarnuts2.proboards.com/index.cgi?board=fx&action=display&thread=3026
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc, dziękuje za porady.
    Postanawiam dać sobie narazie z tym spokój. Prześledziłem jeszcze raz filmy na YouTube i stwierdzam że każdy gitarzysta prezentujący ten układ w praktyce, grając na gitarze akustycznej - używa tak owej gitary z przetwornikami. Czyli powiedzmy wywnioskowałem że na elektrycznej da się tym grać, tak jak i na akustyczno-elektrycznej.
    Dałem trochę się nabrać iż uzyskam ten sam efekt na mojej gitarze (akustycznej).
    Jeszcze raz dziękuję,
    pozdrawiam.