Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyny i urządzenia górnicze- czego mogę się spodziewać?

12 Mar 2011 23:04 3068 10
  • Poziom 8  
    Witam

W przyszła środę zaczynam prace w serwisie maszyn górniczych (praca pod ziemią przy maszynach) na stanowisku elektryka. Nie mam za dużego doświadczenia gdyż jestem świeżo po szkole i mam tylko pół roku stażu jako elektryk.

Czy ktoś mógłby mi udzielić jakiś informacji odnośnie problemów z którymi mogę mieć do czynienia w tej branży. Jakich instalacji i usterek mogę się spodziewać na dole.
    W internecie ciężko coś znaleźć na temat instalacji górniczych. Firma nazywa się DESIM
    Za wszelkie informacje z góry dziękuje.
    [/b]
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 36  
    Żaden cię nie zostawi na samopas. Urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym rządzą się swoimi prawami i nowo przyjętego najpierw się szkoli i krok po kroku wyjaśnia zasady działania całego sprzętu. Co do usterek to jest ich tysiące, biorąc pod uwagę w jakich warunkach eksploatowane są maszyny.
  • Spec od Falowników
    W kopalniach to chyba występują sieci izolowane IT.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 8  
    Obiło mi się o uszy ,że w kopalni jest instalacja na prąd stały i na 110 wolt, ciekawe.
  • Poziom 36  
    Pewnie że jest instalacja na prąd stały. Nazywa się to trakcja i jak to trakcja służy do zasilania kolei podziemnej.
  • Poziom 8  
    A jeśli chodzi o wyższe napięcia, to też występują, w sensie powyżej 110.
    Instalacje trójfazowe też są na prąd stały? Bo jeśli tak to występują tylko silniki prądu stałego.
  • Poziom 36  
    Trakcje to jedyna instalacja prądu stałego. Kopalnie posiadają sieć IT.
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    A jeśli chodzi o wyższe napięcia, to też występują, w sensie powyżej 110

Co prawda, od kilku lat nie mam z kopalnią styczności, ale jeśli masz na myśli powyżej 110V (aczkolwiek napięcia 110V nie przypominam sobie) to;
    1)125 (127)V do zasilania wiertarek i oświetlenia.
    2)220V -oświetlenie
    3)500 i 1000V zasilanie urządzeń w chodnikach
    4)1000 i 3300V-zasilanie zespołów scian
    5)6000V- zasilanie rozdzielni i transformatorów pojazdowych
    To tak w skrócie i jak wspomniałem od kilku lat nie pracuję -więc "coś" mogło się zmienić.
    Co do
    Cytat:
    W przyszła środę zaczynam prace w serwisie maszyn górniczych (praca pod ziemią przy maszynach) na stanowisku elektryka. Nie mam za dużego doświadczenia gdyż jestem świeżo po szkole i mam tylko pół roku stażu jako elektryk.

Nie przejmuj się; nikt Ci nie da odpowiedzialnej pracy od razu.

Tak z ciekawości;
    Cytat:
    Instalacje trójfazowe też są na prąd stały?Bo jeśli tak to występują tylko silniki prądu stałego.

Jako elektryk jak to sobie wyobrażałeś?
  • Poziom 8  
    fakt, nie ma instalacji trójfazowych prądu stałego.
  • Specjalista elektryk
    Awebuu napisał:
    ...A jeśli chodzi o wyższe napięcia, to też występują, w sensie powyżej 110...

Tak występują, niektóre kopalnie były zasilane z sieci 220kV + autotransformator 110kV, ale to już należało do ZE który ową kopalnię zasilał.

Dodano po 6 [minuty]:

ajpier napisał:
    ...Trakcje to jedyna instalacja prądu stałego...

Nieprawda, bo nie tylko trakcje, ale także maszyny wyciągowe, podziemne komory ładowania akumulatorów, obwody okrężne w niektórych rozdzielniach itp.

ajpier napisał:
    ...Kopalnie posiadają sieć IT...

Nieprawda, bo oprócz IT posiadają też TN w większości na powierzchni zakładu.
  • Poziom 36  
    Mówimy o zwykłych urządzeniach dołowych a nie o powierzchni, bo za chwilę zjedziemy na temat zasilania w energię całego zakładu górniczego.
    1. Akumulatory ładuje się prądem stałym, ale nie jest to sieć. Są to urządzenia zasilane z sieci.
    2. Na dole kopalni występuje sieć IT.
    3. Sieć prądu stałego występuje tylko w postaci trakcji.
    4. Są jeszcze różnego rodzaju zasilacze prądu stałego czy też cała telefoniada, ale to już trzeba krok po kroku poznawać.