Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacze operacyjne- Prosze o pomoc

mariusz_mp 28 Oct 2004 17:59 2756 15
 • #1
  mariusz_mp
  Level 2  
  Witam... mam do napisania prace na temat: "Układy pracy wzmacniaczy operacyjnych (logarytmujący, algorytmujący, mnożący, dzielący)".
  Jeżeli ktoś mogłby podesłać mi jakieś materiały na powyższy temat byłbym wdzięczny. w googlach, i innych stronach tematycznych- nic na ten temat nie znalazłem :(
 • #2
  GREGORsw
  Level 16  
  Polecam "Analogowe Układy Scalone " M.Nadachowski,Z.Kulka wydawnictwo WKŁ .Rozdział "Wzmacniacze Operacyjne" omówione układy pracy ,przyklady wzmacniaczy ,odwracający,nieodwracający,wtórnik napięciowy,wzm różnicowy,sumujący całkujący,,,polecam tą lekturę.Pozdrawiam.
 • #3
  elektrokiler
  Level 18  
  Podstawowe układy pracy wzmacniaczy operacyjnych są w podręcznikach:
  "Podtsawy Elektroniki"- Barbara i Marek Pióro
  "Elektronika"- Augustyn Chwaleba, Bogdan Moeschke, Grzegorz Płoszajski
 • #4
  mariusz_mp
  Level 2  
  Hej... podstawowe wzmacniacze operacyjne to nie problem... mam na ich temat multum wiadomości- a dla mnie są potrzebne tylko te cztery konkretne: "logarytmujący, algorytmujący, mnożący i dzielący"- a ich właśnie nie mogę nigdzie znalezc :( w książkach które przejżałem podstawowe są pięknie opisane, a o tych jest tylko wspomniane że istnieją (ale konkretnych informacji brak).
 • #5
  GREGORsw
  Level 16  
  Na kiedy to potrzebujesz ?? W tym wydaniu o którym pisałem to jest o czym piszesz,może spróbuj poszukać ,a jeżeli to nie jest pilne to może coś wykombinuje mże jakiś skan??
 • #6
  Tremolo
  Level 43  
  Mnożący to zwykły wzmacniacz o wzmocnieniu K - gdzie K ;Uwy = K* Uwe. K jest operatorem mnożenia przez stalą.
 • #7
  mariusz_mp
  Level 2  
  skan- było by bardzo fajnie gdybys mógł to zeskanować- bo póki znajde akurat tą książkę to troche czasu minie. a wiadomo im szybciej tym lepiej.
 • #8
  yrrhedes
  Level 12  
  Generalnie chodzi o kombinacje roznych elementow w obwody wejscia/sprzezenia zwrotnego w.o.

  Liczysz sobie transmitancje wg stale tego samego wzoru i raz Ci wychodzi ze to bedzie calkowac, raz ze rozniczkowac... itp...

  konkretnych materialow jednak nie podam.
 • #9
  Tremolo
  Level 43  
  Masz tu fragment: ale nie rozumiem pojęcia algorytmujący WO? algorytm to raczej pojecie zupełnie abstrakcyjne w stosunku do działań matematycznych.
 • #10
  Xitami
  Level 29  
  Tremolo! algorytm abstrakcją w stosunku do diałań matemetycznych? Pamiętasz może Euklidesa? ;)
 • #11
  mariusz_mp
  Level 2  
  GREGORsw -> już nei musisz skanować, dotarłem do tej książki i na ten temat niestety ale nie ma praktycznie nic :/ - chodzi mi o jakieś schematy, teorie, bo to ma być na referacik. ehh.
 • #12
  boomerang
  Level 19  
  Witam

  Wydaje mi sie, ze w zapytaniu wkradl sie błąd: chodzipewnie o wzmacniacz antylogarytmujacy, czyli dzialajacy przeciwnie niz logarytmujacy.

  Pod pojeciem wzmacniacz mnozacy rozumiem natomiast uklad, który wymnaza 2 rozne sygnaly. Z tego co pamietam jest na to jedna metoda. Bazujac na wzorze:

  log(a*b) = loga + logb

  mnozenie mozemy zastapic dodawaniem zlogarytmowanych czynnikow. Dodawanie jest b. proste do realizacji. A wiec 2 wzmacniacze logarytmuja 2 sygnaly wejciowe, trzeci wzmacniacz to sumuje, a czwarty antylogarytmuje. Proste ? Jak drut !

  Podobnie z dzieleniem, tylko zlogarytmowane sygnaly trzeba odjąć. Oczywiscie w obydwu przypadkach trzeba odpowiednio obliczyc zakresy, wzmocnienia, itp.

  Miłej zabawy.
 • #13
  Tremolo
  Level 43  
  xitami wiem co to jest algorytm, ale niestety nie wiem jak wygląda układ na Wzmacniaczu operacyjnym co by mi go napisał. W sumie masz racje to jest matematyka, ale bardziej złożona.

  W zalaczniku znajduja sie uproszczone aplikacje (teoretycznie i w uproszczeniu) jedynie cos takiego znalazłem w encyklopedii fizyki. Niestety nie mam aplikacji praktycznych.
 • #15
  000andrzej
  Level 37  
  Tak jak boomerang powiedział mnożenie lub dzielenie to najprościej uzyskać przez sumowanie lub odejmowanie logarytmów. Logarytmować możesz wlepiając w sprzężenie zwrotne diodę, tranzystor lub układ z tranzystorem.

  Mnożenie można też uzyskać stosując funkcje (a+b)^2-(a-b)^2 = 4ab
  Podniesienie do kwadratu uzyskasz zproksymując układ z diodami. dodawanie, odejmowanie - proste, dzielenie przez 4 też.
 • #16
  SobonPiotr
  Level 10  
  000andrzej wrote:

  Mnożenie można też uzyskać stosując funkcje (a+b)^2-(a-b)^2 = 4ab
  Podniesienie do kwadratu uzyskasz zproksymując układ z diodami.


  Jak zaproksymować układ z diodami? Potrzebuję tego, by wykonać ten "prostu" układ potęgujący... :D