Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacze operacyjne- Prosze o pomoc

mariusz_mp 28 Oct 2004 17:59 2756 15
    mariusz_mp
    Level 2  
    Witam... mam do napisania prace na temat: "Układy pracy wzmacniaczy operacyjnych (logarytmujący, algorytmujący, mnożący, dzielący)".
    Jeżeli ktoś mogłby podesłać mi jakieś materiały na powyższy temat byłbym wdzięczny. w googlach, i innych stronach tematycznych- nic na ten temat nie znalazłem :(
    GREGORsw
    Level 16  
    Polecam "Analogowe Układy Scalone " M.Nadachowski,Z.Kulka wydawnictwo WKŁ .Rozdział "Wzmacniacze Operacyjne" omówione układy pracy ,przyklady wzmacniaczy ,odwracający,nieodwracający,wtórnik napięciowy,wzm różnicowy,sumujący całkujący,,,polecam tą lekturę.Pozdrawiam.
    elektrokiler
    Level 18  
    Podstawowe układy pracy wzmacniaczy operacyjnych są w podręcznikach:
    "Podtsawy Elektroniki"- Barbara i Marek Pióro
    "Elektronika"- Augustyn Chwaleba, Bogdan Moeschke, Grzegorz Płoszajski
    mariusz_mp
    Level 2  
    Hej... podstawowe wzmacniacze operacyjne to nie problem... mam na ich temat multum wiadomości- a dla mnie są potrzebne tylko te cztery konkretne: "logarytmujący, algorytmujący, mnożący i dzielący"- a ich właśnie nie mogę nigdzie znalezc :( w książkach które przejżałem podstawowe są pięknie opisane, a o tych jest tylko wspomniane że istnieją (ale konkretnych informacji brak).
    GREGORsw
    Level 16  
    Na kiedy to potrzebujesz ?? W tym wydaniu o którym pisałem to jest o czym piszesz,może spróbuj poszukać ,a jeżeli to nie jest pilne to może coś wykombinuje mże jakiś skan??
    Tremolo
    Level 43  
    Mnożący to zwykły wzmacniacz o wzmocnieniu K - gdzie K ;Uwy = K* Uwe. K jest operatorem mnożenia przez stalą.
    mariusz_mp
    Level 2  
    skan- było by bardzo fajnie gdybys mógł to zeskanować- bo póki znajde akurat tą książkę to troche czasu minie. a wiadomo im szybciej tym lepiej.
    yrrhedes
    Level 12  
    Generalnie chodzi o kombinacje roznych elementow w obwody wejscia/sprzezenia zwrotnego w.o.

Liczysz sobie transmitancje wg stale tego samego wzoru i raz Ci wychodzi ze to bedzie calkowac, raz ze rozniczkowac... itp...

konkretnych materialow jednak nie podam.
    Tremolo
    Level 43  
    Masz tu fragment: ale nie rozumiem pojęcia algorytmujący WO? algorytm to raczej pojecie zupełnie abstrakcyjne w stosunku do działań matematycznych.
    Xitami
    Level 29  
    Tremolo! algorytm abstrakcją w stosunku do diałań matemetycznych? Pamiętasz może Euklidesa? ;)
    mariusz_mp
    Level 2  
    GREGORsw -> już nei musisz skanować, dotarłem do tej książki i na ten temat niestety ale nie ma praktycznie nic :/ - chodzi mi o jakieś schematy, teorie, bo to ma być na referacik. ehh.
    boomerang
    Level 19  
    Witam

Wydaje mi sie, ze w zapytaniu wkradl sie błąd: chodzipewnie o wzmacniacz antylogarytmujacy, czyli dzialajacy przeciwnie niz logarytmujacy.

Pod pojeciem wzmacniacz mnozacy rozumiem natomiast uklad, który wymnaza 2 rozne sygnaly. Z tego co pamietam jest na to jedna metoda. Bazujac na wzorze:

log(a*b) = loga + logb

mnozenie mozemy zastapic dodawaniem zlogarytmowanych czynnikow. Dodawanie jest b. proste do realizacji. A wiec 2 wzmacniacze logarytmuja 2 sygnaly wejciowe, trzeci wzmacniacz to sumuje, a czwarty antylogarytmuje. Proste ? Jak drut !

Podobnie z dzieleniem, tylko zlogarytmowane sygnaly trzeba odjąć. Oczywiscie w obydwu przypadkach trzeba odpowiednio obliczyc zakresy, wzmocnienia, itp.

Miłej zabawy.
    Tremolo
    Level 43  
    xitami wiem co to jest algorytm, ale niestety nie wiem jak wygląda układ na Wzmacniaczu operacyjnym co by mi go napisał. W sumie masz racje to jest matematyka, ale bardziej złożona.

W zalaczniku znajduja sie uproszczone aplikacje (teoretycznie i w uproszczeniu) jedynie cos takiego znalazłem w encyklopedii fizyki. Niestety nie mam aplikacji praktycznych.
    000andrzej
    Level 37  
    Tak jak boomerang powiedział mnożenie lub dzielenie to najprościej uzyskać przez sumowanie lub odejmowanie logarytmów. Logarytmować możesz wlepiając w sprzężenie zwrotne diodę, tranzystor lub układ z tranzystorem.

Mnożenie można też uzyskać stosując funkcje (a+b)^2-(a-b)^2 = 4ab
    Podniesienie do kwadratu uzyskasz zproksymując układ z diodami. dodawanie, odejmowanie - proste, dzielenie przez 4 też.
    SobonPiotr
    Level 10  
    000andrzej wrote:

Mnożenie można też uzyskać stosując funkcje (a+b)^2-(a-b)^2 = 4ab
    Podniesienie do kwadratu uzyskasz zproksymując układ z diodami.

Jak zaproksymować układ z diodami? Potrzebuję tego, by wykonać ten "prostu" układ potęgujący... :D