Witam.
Potrzebuję kupić kocioł dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania.
Piszę w temacie NIE kondensacyjny bo jest to już inny przedział cenowy a na większości forum z zapytaniem o kotły turbo bardzo szybko zaczynają się wywody, że kondensacyjne są lepsze itd. itd. Przez to, w rezultacie zapytania o kotły turbo, nie znajdują odpowiedzi. Nie twierdzę, że kondensacyjne nie są oszczędniejsze ale proszę o odpowiedzi na moje zapytanie.
Mam do ogrzania 100m2 mieszkania do tego cala instalacja jest zrobiona ze stalowych rur. Grzejniki mam żeliwne. Będę potrzebował także ciepłą wodę(wszystkie punkty odbioru wody nie są dalej niż 4m.
Mam kilka kotłów, z których można coś wybrać.
Co o nich myślicie, a może jakiś mi doradzicie lub jakiś odradzicie?
Super by było jeśli na sam kocioł przeznaczę ok 2000zł.
JUNKERS CERACLASS ZW 14-2 DV AE 23
FERROLI DOMI PROJECT F24
BERETTA JUNIOR 21 ESI TURBO
DIETRICH WHR 2,18 FF
DIETRICH WHR 2,24 FF
Zobacz na nowy produkt DeDietricha jakim jest kocioł turbo o nazwie Zena jest to nowy produkt chyba od miesiąca w sprzedaży ładne wymiary 730x400x299 mm wyba najmniejsze na rynku, palnik modulujący w zakresie 10,6 - 24 kW, automatyka obsługująca tzw. pogodówkę. A cena jak się popytasz będzie okazyjna....
Z tych kotłów , które wymieniłeś również polecam Berette.
Zastanów się nad kotłem monotermicznym(dodatkowy wymiennik woda-woda) , raczej nie bierz bitermika.Oprócz Beretty przeanalizuj Termet.
Pozdrawiam
Witam.
Potrzebuję kupić kocioł dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania.
Piszę w temacie NIE kondensacyjny bo jest to już inny przedział cenowy a na większości forum z zapytaniem o kotły turbo bardzo szybko zaczynają się wywody, że kondensacyjne są lepsze itd. itd. ...Z góry dziękuję za cenne wskazówki.
Masz rację, ze trudno przebić się z argumentami o kotłach TURBO. Tak naprawdę kupisz to na co będzie cię stać. Zwróć uwagę na obsługę serwisową (mobilność i nasycenie serwisantami twojego regionu) i ceny części zamiennych. Warto zastanowić się nad zastosowaniem magnetyzerów inhibitorowych, filtrów, zmiękczaczy...czyli uzdatnionej wody. Sam zobaczysz ile w przyszłości wydasz na wymianę zakamienionych podzespołów lub płukanie (ratowanie) instalacji, prawie nic.
Cytat z poradnika pewnej firmy, o której nie można tu pisać. Więc kopiuję tekst za ich przyzwoleniem:
Kotły z zamkniętą komorą spalania Należą do grupy kotłów wiszących. Są to urządzenia zarówno jednofunkcyjne jak i dwufunkcyjne. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest odseparowanie komory spalania. Oznacza to, że powietrze do spalania zasysane jest odrębnym kanałem z zewnątrz budynku. Zaletą tych kotłów jest to, że mogą być instalowane w zamkniętych niewielkich pomieszczeniach lub w obiektach, w których nie ma dostępu do komina. Można je instalować również tam gdzie występują agresywne opary np. w pralni chemicznej.
Kocioł z zamkniętą komorą spalania - jest to kocioł niskotemperaturowy. Spalanie gazu odbywa się w zamkniętej komorze i jest niezależne od zasobów powietrza w pomieszczeniu. Specjalny przewód powietrzno-spalinowy, złożony z dwóch przewodów umieszczonych jeden wewnątrz drugiego, doprowadza powietrze potrzebne do spalania z zewnątrz budynku i jednocześnie odprowadza spaliny na zewnątrz. Przy takim rozwiązaniu tradycyjny komin staje się zbędny. System ten pozwala na umieszczenie kotła wśród mebli (np. w zamkniętej szafie) lub w małym pomieszczeniu. Kotły te zapewniają pełne bezpieczeństwo użytkownikom (nie grożą zatruciem gazem lub spalinami). Nie wymagają pobierania i usuwania powietrza do spalania z wnętrza domu, a tym samym zimne powietrze nie jest zasysane do pomieszczenia...."
Witam.
Piszę w temacie NIE kondensacyjny bo jest to już inny przedział cenowy a na większości forum z zapytaniem o kotły turbo bardzo szybko zaczynają się wywody, że kondensacyjne są lepsze itd. itd.
[...]
Grzejniki mam żeliwne. Będę potrzebował także ciepłą wodę(wszystkie punkty odbioru wody nie są dalej niż 4m.
W przypadku współpracy z grzejnikami żeliwnymi i tak zakup kotła kondensacyjnego jest bezsensowna, bo grzejniki te są przewidziane do zasilanią wysoka temperaturą, w której kondensacja przez większą część sezonu grzewczego nie będzie zachodziła.
Jednak musisz spojrzeć też od innej strony.
Masz instalację stalową i grzejniki żeliwne. Zapewne jest to stara instalacja, która do tej pory pracowała jako ukłąd otwarty, dlatego też zamontowanie nowoczesnego kotła może sprawiać Ci mase problemów.
Nowoczesne kotły gazowe posiadają wymienniki zbudowane w formie wąskich powyginanych szczelin, którymi przepływa woda kotłowa. Te wygięcia powodują szereg zawirowań wody dzięki czemu kocioł uzyskuje wyższą sprawność i lepiej odbiera ciepło spalin. Ze względu na taką konstrukcję wymiennika kocioł taki jest bardzo wrażliwy na jakość wody kotłowej. W dotychczasowym układzie zapewne nazbierało się sporo rdzy, kamienia kotłowego oraz opiłków metalu, które tworzą muł. Ten muł obrasta grzejniki oraz rury stalowe. Bez wymiany całej instalacji na nową tzn. rur oraz grzejników kocił gazowy bezie się zapychał, będzie tracił na sprawności, a Ty będziesz płacił ogromne rachunki za gaz oraz czyszczenie kotła.
Niestety idealne wyczyszczenie całej instalacji jest niemożliwe.
Dlatego też proponuję abyś się wstrzymał z zakupem kotła gazowego do czasu, kiedy będziesz mógł wymienić całą instalację.
Co do kotła to kupuj taki, jaki ma najdłuższą gwarancję oraz sprawnie działający serwis blisko Twojego miejsca zamieszkania.
Technologicznie wszystkie kotły są bardzo podobne i podobna jest ich sprawność.
Jeśli to nie problem to czy mógłbym prosić o orientacyjne ceny takich kotłów. Czy rzeczywiście są spokojnie w cenie poniżej 2000 zł ?
Bo do tej pory byłem przeświadczony że kosztują drożej i dlatego warto dołożyć trochę do kondensacyjnego.
W przypadku współpracy z grzejnikami żeliwnymi i tak zakup kotła kondensacyjnego jest bezsensowna...której kondensacja przez większą część sezonu grzewczego nie będzie zachodziła.
Tu nie chodzi o rodzaj grzejników, ale o temperatury.
Plumpi wrote:
Nowoczesne kotły gazowe posiadają wymienniki zbudowane w formie wąskich powyginanych szczelin, którymi przepływa woda kotłowa. Te wygięcia powodują szereg zawirowań wody dzięki czemu kocioł uzyskuje wyższą sprawność i lepiej odbiera ciepło spalin. Ze względu na taką konstrukcję wymiennika kocioł taki jest bardzo wrażliwy na jakość wody kotłowej.
W necie jest kilka "porównywarek" cen i ofert np. Beretta, Junkers, Vaillant, DeDietrich http://www.nokaut.pl/szukaj/dom-i-ogrod-ogrzewanie/e-turbo-kociol.html Jak dobrze wynegocjujesz cenę w hurtowni, będziesz zadowolony.
Dla wybrednych art. co i jak:
...." Wymagana ilość powietrza do spalania:
Warto sobie zdawać sprawę, iż w budynkach z nowoczesną stolarką okienną, nie ma możliwości, by przez szczeliny pobrać wystarczającą ilość powietrza do spalania. A nie jest ona wcale taka mała np. kocioł gazowy o mocy 20 kW na godzinę swojej pracy zużywa 2,3 m3 gazu i ponad 30 m3 powietrza. Aby więc doprowadzia je do pomieszczenia w odpowiedniej ilości, należy wykonać nawiewny kanał wentylacyjny, zwany potocznie „zetką”. Niestety w związku z tym, szczególnie w zimie np. gdy temperatura na zewnątrz spada do -20°C, pojawia się problem bezpośredniego napływu zimnego powietrza do pomieszczenia. Kąpiel w tak wychłodzonej łazience nie będzie na pewno należała do przyjemności. Ponadto dostarczanie do komory spalania powietrza z dużą ilością pary wodnej oraz związków chemicznych z proszków, mydeł, czy dezodorantów niekorzystnie wpływa na elektronikę urządzenia, czujniki i elektrody. Dlatego, jeśli kocioł przewidziany jest do montażu w łazience lub kuchni, należy wybrać wersję z zamkniętą komorą spalania, która nie wymaga naturalnej wentylacji nawiewnej. Nie bez znaczenia jest równie? fakt, że kotły turbo umożliwiają zastosowanie wentylacji mechanicznej w pomieszczeniu np. poprzez zamontowanie okapu kuchennego.
Wsteczny ciąg kominowy
Zdarza się, iż wsteczny ciąg kominowy w kotłach atmosferycznych jest przyczyną blokady - wyłączenia urządzenia z pracy. W skrajnych sytuacjach dochodziło do zamrożenia i uszkodzenia takich głównych elementów urządzenia, jak wymiennik czy pompa. Problem ten zupełnie nie występuje w kotłach z zamkniętą komorą spalania.
Sposób wyprowadzenia przewodów kominowych
Ważnym atutem kotłów z zamkniętą komorą jest to, że spaliny z kotła o mocy nie przekraczającej 21 kW możemy wyprowadzić przez zewnętrzną ścianę budynku. Dotyczy to jednorodzinnych budynków wolno stojących. W przypadkach, gdy moc kotła przekracza 21 kW lub obiekt nie jest jednorodzinnym budynkiem wolno stojącym spaliny należy wyprowadzić nad dach (wymaganie to nie dotyczy budynków przemysłowych i magazynowych).
W kotłach turbo mamy też możliwość montażu współśrodkowych koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych. W przewodach tych zasysane do kotła powietrze ogrzewa się od ścianki spalinowego przewodu środkowego. Natomiast w kotłach atmosferycznych przepływające przez niego powietrze odbiera ciepło z wymiennika pierwotnego, co prowadzi do jego schłodzenia. W konsekwencji termostat urządzenia spowoduje jego włączenie do pracy, nawet jeśli nie występuje zapotrzebowanie na ciepło ze strony instalacji grzewczej.
Jak widać bilans ciepła jest bardziej niekorzystny dla kotła z otwartą komorą spalania.
Moc potrzebna do ogrzania powietrza do spalania i na wentylację pomieszczenia to 0,5 kW, zaś strata ciepła wynikająca z przepływu powietrza przez kocioł to wartość rzędu 0,1 kW. W związku z tym, dla domu o powierzchni 180 m2, którego straty ciepła wynoszą 12 kW suma 0,5 kW + 0,1 kW stanowi aż 5% całego zapotrzebowania na ciepło budynku. Zwróćmy też uwagę, że sprawność kotłów z zamkniętą komorą spalania podawana przez producentów jest większa o 3% od w wersji z otwartą.
Bezpieczeństwo pracy
Jak wiemy kotły turbo nie mają zamontowanego czujnika ciągu kominowego, co wcale nie oznacza, iż urządzenie nie będzie wyłączone z pracy np. w wyniku niewłaściwej konfiguracji przewodów powietrzno-spalinowych. W tym celu wyposażono je w presostat, który mierzy różnice ciśnienia na wlocie powietrza i wypływie spalin (powinna zawierać się w odpowiednim zakresie).
Dlatego bezwzględnie należy stosować się do wytycznych producenta kotła, bądź stosowanego systemu powietrzno-spalinowego. Błędne (dowolne) konfigurowanie przewodów powoduje wadliwą pracę urządzenia i jego wyłączenie. Właściwie dobrany system do danego typu kotła to taki, który zapewnia odpowiednie opory na zasysaniu powietrza przez wentylator i odpowiednie opory na tłoczeniu spalin. Spręż wentylatorów w kotłach z zamkniętą komorą wynosi od 80 do 150 Pa.
Systemy przewodów
Najczęściej stosowanym i najbardziej poprawnym technicznie systemem przewodów powietrzno-spalinowych do kotłów turbo jest układ przewodów współśrodkowych koncentrycznych. W rozwiązaniu tym wewnętrzna rura jest rurą spalinową, a przestrzenią między rurą wewnętrzną a zewnętrzną zasysane jest powietrze do kotła. Na rynku dostępne są tego typu systemy w następujących wielkościach: 60/100, 80/125 lub 80/130.
Montaż systemów powietrzno-spalinowych nie należy do skomplikowanych. Rury zewnętrzne łączy się czołowo i uszczelnia opaskę, a spalinowe zazwyczaj zakończone są kielichem i uszczelką. Większość producentów przewiduje inne systemy przewodów do kotłów z zamkniętą komorą spalania, a inne do kotłów kondensacyjnych, gdyż różne są wartości temperatury spalin, jak i pH w obu przypadkach. Przekłada się to oczywiście na odmienne materiały, z których produkowane są rury i uszczelki.
Rozwiązania dla kotłów niekondensacyjnych
Dla poziomego wyprowadzenia przewodów przez ścianę zewnętrzną budynku lub dach należy zachowa spadek od kotła na zewnątrz od 1 do 5%. Długości przewodów w systemach współśrodkowych zależy od mocy kotła oraz oporów przepływu powietrza i spalin. Związane jest to z faktem, że opory te rosną w funkcji kwadratu prędkości (im mniejsza średnica, tym większa prędkość i większe opory).
Maksymalna długość przewodów współśrodkowych dla systemu 60/100 wynosi 6 m (dla 80/130 to 15 m) i należy ją zmniejszyć, uwzględniając każdy opór miejscowy, taki jak np. kolano czy trójnik. Właściwe wykonane zakończenie sytemu powinno rozdzielać zasysanie powietrza od wyrzutu spalin. W przypadku wyjścia nad dach zakończonego daszkiem, kierunek wyrzutu spalin jest poziomy, a powietrze zasysane jest od dołu. Z kolei dla wyrzutu poziomego spaliny wypychane są prosto, a bocznymi otworami zasysane jest powietrze.
Zastosowanie niewłaściwych zakończeń może spowodować to, iż spaliny zostaną zassane do kotła i zaburzą, a nawet zahamują proces spalania.
System do szachtu
Jeśli mamy do dyspozycji kanał wentylacyjny lub nowy i czysty szacht kominowy, to nie ma konieczności stosowania systemu współśrodkowego. Wystarczy, że prowadzimy tylko rurę spalinową o średnicy np. 80 mm. Powietrze wtedy zasysane jest przestrzenią między rurą spalinową a szachtem (natomiast połączenie między szachtem kominowym, a kotłem wykonujemy rurą współśrodkową). System ten można stosować w szachcie o maksymalnej długości do 9 m. Jeżeli zaś jest dłuższy, korzystamy z tzw. systemu rozdzielnego - połączenie między szachtem a kotłem wykonujemy dwiema rurami 80 mm i specjalną nakładką rozdzielającą. Rurę powietrzną o80 doprowadzamy tak, aby zasysała powietrze z szachtu. Warto pamiętać, iż w przypadku stosowania systemów do szachtu, każda rura musi mieć wspornik centrujący w szachcie. Gdy szacht jest brudny, np. po kotle stałopalnym, nie można z niego pobierać powietrza, systemy współśrodkowe są niewystarczające i zaleca się montować systemy rozdzielne. W systemie rozdzielnym powietrze zasysane jest z zewnątrz rurą o80 i wyrzut spalin pionowo rurą spalinową o takiej samej średnicy. W tym przypadku całkowita długość przewodów dochodzi do ok. 30 m.
Awarie a system odprowadzenia spalin do komina
Kocioł z zamkniętą komora spalania zostanie wyłączony z pracy jeśli np:
• układ przewodów spalinowych jest nieszczelny i zasysane są spaliny zamiast powietrza;
• zastosujemy niewłaściwy element do poboru powietrza z pomieszczenia -presostat potraktuje to jako rozszczelnienie komory spalania;
• nastąpi zablokowanie przepływu spalin na skutek oblodzenia przewodów lub zgromadzenia się skroplin (powstających ze spalin, jak i z wilgoci z powietrza).
Zdarzają się przypadki, iż wentylator w kotle pobiera i wydmuchuje taką ilość powietrza, która nie pozwala na zapoczątkowanie procesu spalania. Gaz jest porywany i wyrzucany przez powietrze. Spowodowane jest to brakiem odpowiedniego kryzowania przewodów spalinowych. Większość kotłów z zamkniętą komorą w wyposażeniu fabrycznym ma kryzy, o których montażu nie wolno zapominać. Kryzę dobieramy w zależności od systemu przewodów powietrzno-spalinowych, ich długości i mocy kotła. Ważnym parametrem jest średnica przewodów spalinowych, ma ona bowiem bezpośredni wpływ na prędkość przepływu spalin. Dla przykładu: prędkość ta w przewodzie o60 wynosi około 4 m/s, a dla o130 spada poniżej 0,9 m/s. W tego typu rozwiązaniach często dodatkowo wykonuje się w kominie otwór, który powinien wymusić naturalny ciąg, ale czasami zdarza się, iż tym otworem spaliny wracają do pomieszczenia."
W przypadku współpracy z grzejnikami żeliwnymi i tak zakup kotła kondensacyjnego jest bezsensowna...której kondensacja przez większą część sezonu grzewczego nie będzie zachodziła.
Tu nie chodzi o rodzaj grzejników, ale o temperatury.
Plumpi wrote:
Nowoczesne kotły gazowe posiadają wymienniki zbudowane w formie wąskich powyginanych szczelin, którymi przepływa woda kotłowa. Te wygięcia powodują szereg zawirowań wody dzięki czemu kocioł uzyskuje wyższą sprawność i lepiej odbiera ciepło spalin. Ze względu na taką konstrukcję wymiennika kocioł taki jest bardzo wrażliwy na jakość wody kotłowej.
... a Świstak siedzi i zawija w te sreberka
Witam mogłby kolega rozwinąć swoją myśl o świstaku też noszę się z zamiarem wymiany kotła na gazowy ale też instalacja nie jest nowa na parterze grzejniki mam wymienione na stalowe płytowe natomiast na piętrze stare żeliwne jeszcze no i rury też jeszcze są stalowe....w przyszłości mam zamiar wymienić wszystkie grzejniki i rury ale jeszcze nie teraz. Jeszcze jedna sprawa jakie grzejniki najlepiej nadają się do kotła kondensacyjnego ?
W przypadku współpracy z grzejnikami żeliwnymi i tak zakup kotła kondensacyjnego jest bezsensowna...której kondensacja przez większą część sezonu grzewczego nie będzie zachodziła.
Tu nie chodzi o rodzaj grzejników, ale o temperatury.
Tu nie chodzi o temperaturę, lecz dobór wielkości i mocy grzejników do zasilania wysokotemperaturowego, które było do tej pory.
Aby sprostać wymaganiom kotła kondensacyjnego, aby móc obniżyć temperaturę wody CO to trzeba zwiększyć ilość żeberek przy każdym grzejniku lub dobrze ocieplić dom obniżając zapotrzebowanie w ciepło.
mirrzo wrote:
Plumpi wrote:
Nowoczesne kotły gazowe posiadają wymienniki zbudowane w formie wąskich powyginanych szczelin, którymi przepływa woda kotłowa. Te wygięcia powodują szereg zawirowań wody dzięki czemu kocioł uzyskuje wyższą sprawność i lepiej odbiera ciepło spalin. Ze względu na taką konstrukcję wymiennika kocioł taki jest bardzo wrażliwy na jakość wody kotłowej.
... a Świstak siedzi i zawija w te sreberka
Widziałeś kiedykolwiek jak jest zbudowany taki wymiennik ?
Napisz, jakie są to zamknięte, niewielkie pomieszczenia, bo wprowadziłeś mały zamęt. Wyobraźnia pracuje więc i o kominie, lub jego braku, słów kilka.
Niewielkie, zamknięte pomieszczenia to np.: pomieszczenie o wymiarach 1,5m x 1m x 2m. z drzwiami.
Komin – droga przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego oraz droga przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Potocznie jest to pionowa konstrukcja budowlana.
Jeżeli więc wyrzut spalin jest w poziomie za ścianę nie możemy mówić, że jest komin. Również pomieszczenie nie mające dostępu do komina z przewodami (przewodem) spalinowymi (spalinowym) jest pomieszczeniem bez komina. Wówczas stosuje się przewody systemu kominowego.
Napisz, jakie są to zamknięte, niewielkie pomieszczenia, bo wprowadziłeś mały zamęt. Wyobraźnia pracuje więc i o kominie, lub jego braku, słów kilka.
Niewielkie, zamknięte pomieszczenia to np.: pomieszczenie o wymiarach 1,5m x 1m x 2m. z drzwiami.
Przykro mi bardzo. Wg przepisów polskiego prawa, pomieszczenie przeznaczone do montażu kotła gazowego musi mieć kubaturę co najmniej 6,5m3 i wysokość 2,2m (1,9m w przypadku modernizacji kotłowni w istniejącym budynku). Twoje pomieszczenie nie spełnia wymogów.
Plumpi czy zapytałeś ile tych żeberek posiada michalek czy zrobiłeś mu bilans cieplny-nie. To nie pisz tego o czym nie masz pojęcia. Jeżeli widziałes przekrój wymiennika to wyślij zdjęcie. Kotły kondensacyjne potrzebują instalacji z bardzo dużą ilością wody czyli stare instalacje grzejniki żeliwne. Do zabezpieczania kotła są filtry i odmulacze w bardzo dużych instalacjach. Aby kocioł kondensował potrzebuje zimnego powrotu a takie coś jest właśnie w starych instalacjach.
Napisz, jakie są to zamknięte, niewielkie pomieszczenia, bo wprowadziłeś mały zamęt. Wyobraźnia pracuje więc i o kominie, lub jego braku, słów kilka.
Niewielkie, zamknięte pomieszczenia to np.: pomieszczenie o wymiarach 1,5m x 1m x 2m. z drzwiami.
Przykro mi bardzo. Wg przepisów polskiego prawa, pomieszczenie przeznaczone do montażu kotła gazowego musi mieć kubaturę co najmniej 6,5m3 i wysokość 2,2m (1,9m w przypadku modernizacji kotłowni w istniejącym budynku). Twoje pomieszczenie nie spełnia wymogów.
Pytanie brzmiało: "...jakie to są zamknięte, niewielkie pomieszczenia...". W odpowiedzi występuje skrót "np.:" co oznacza w pełnym brzmieniu "na przykład". Proszę o czytanie ze zrozumieniem i zapoznanie się ze skrótami używanymi w pisowni polskiej.
Dodano po 9 [minuty]:
michalek7906 wrote:
Mam do ogrzania 100m2 mieszkania do tego cala instalacja jest zrobiona ze stalowych rur. Grzejniki mam żeliwne. Będę potrzebował także ciepłą wodę(wszystkie punkty odbioru wody nie są dalej niż 4m.
Wybór kotła zależy od Ciebie. Ważny jest dostęp do serwisu, jego jakość i terminowość wykonywania usług oraz koszt podzespołów.
Aby nie dać się robić w konia i wymieniać całą instalację i grzejniki po prostu przed montażem wypłucz dokładnie całą instalację i grzejniki (jest też możliwość odkamienienia instalacji. Są urządzenia i fachowcy, którzy to robią). W zupełności to wystarczy i nie słuchaj oszołomów chętnych na zarobienie dodatkowej kasy.
Witam mogłby kolega rozwinąć swoją myśl o świstaku też noszę się z zamiarem wymiany kotła na gazowy ale też instalacja nie jest nowa na parterze grzejniki mam wymienione na stalowe płytowe natomiast na piętrze stare żeliwne jeszcze no i rury też jeszcze są stalowe....w przyszłości mam zamiar wymienić wszystkie grzejniki i rury ...
Kocioł kondensacyjny nadaje się do każdych grzejników. Może poza konwektorami. Oczywistym jest też, że grzejniki dużych gabarytów podnoszą sprawność kotła. Jednak ze swoją bardzo wysoką sprawnością, kotły kondensacyjne biją na głowę pozostałe kotły. Poza tym, nawet przy nie zmienionej instalacji grzejnikowej, kotły kondensacyjne będą pracowały kondensując, czyli z wysoką sprawnością, przez co najmniej 70-80% sezonu grzewczego. Bo przecież zimnych dni nie ma aż tak wiele w całym sezonie grzewczym. Niech wypowiedzą się Ci, którzy mają kotły inne niż kondensacyjne, na jaką temperaturę zasilania są z reguły ustawione ich kotły. Daję głowę, że poniżej 60 C, co daje temperaturę powrotu rzędu 40-45 C. Zatem kondensacja następuje, a co zatem idzie kocioł pracuje z bardzo wysoką sprawnością.
Pent wrote:
Pytanie brzmiało: "...jakie to są zamknięte, niewielkie pomieszczenia...". W odpowiedzi występuje skrót "np.:" co oznacza w pełnym brzmieniu "na przykład".
Tu nie ma mowy o sformułowaniu "np." Prawo "mówi" jednoznacznie: 6,5 lub 8 m3 Jest jeszcze jeden wymiar: wysokość. Nie może być ona mniejsza, niż 2,2 m ,a w istniejących już, dopuszcza się 1,9 m Jednak nie we wszystkich istniejących.
W akcie prawnym : Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
jest napoisane m.in.
"3. Kubatura pomieszczeń, w których instaluje się
urządzenia gazowe, nie powinna być mniejsza niż:
1) 8 m3 — w przypadku urządzeń pobierających powietrze
do spalania z tych pomieszczeń,
2) 6,5 m3 — w przypadku urządzeń z zamkniętą komorą
spalania.
4. Pomieszczenia, w których instaluje się urządzenia
gazowe, powinny mieć wysokość co najmniej
2,2 m.
5. W budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych
w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej,
wzniesionych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia,
dopuszcza się instalowanie gazowych kotłów
grzewczych w pomieszczeniach technicznych o wysokości
co najmniej 1,9 m, z zachowaniem warunków
określonych w ust. 1 i § 170 ust. 1 i 2."
Napisz, jakie są to zamknięte, niewielkie pomieszczenia, bo wprowadziłeś mały zamęt. Wyobraźnia pracuje więc i o kominie, lub jego braku, słów kilka.
Niewielkie, zamknięte pomieszczenia to np.: pomieszczenie o wymiarach 1,5m x 1m x 2m. z drzwiami.
Komin – droga przenoszenia spalin w przypadku komina spalinowego oraz droga przenoszenia zużytego powietrza w przypadku komina wentylacyjnego. Potocznie jest to pionowa konstrukcja budowlana.
Jeżeli więc wyrzut spalin jest w poziomie za ścianę nie możemy mówić, że jest komin. Również pomieszczenie nie mające dostępu do komina z przewodami (przewodem) spalinowymi (spalinowym) jest pomieszczeniem bez komina. Wówczas stosuje się przewody systemu kominowego.
omnixwp wrote:
michalek7906 wrote:
Witam. Potrzebuję kupić kocioł dwu funkcyjny z zamkniętą komorą spalania.
Piszę w temacie NIE kondensacyjny bo jest to już inny przedział cenowy a na większości forum z zapytaniem o kotły turbo bardzo szybko zaczynają się wywody, że kondensacyjne są lepsze itd. itd. ...Z góry dziękuję za cenne wskazówki.
Masz rację, ze trudno przebić się z argumentami o kotłach TURBO. ...Cytat z poradnika pewnej firmy, o której nie można tu pisać. Więc kopiuję tekst za ich przyzwoleniem:
Kotły z zamkniętą komorą spalania Należą do grupy kotłów wiszących. Są to urządzenia zarówno jednofunkcyjne jak i dwufunkcyjne. Cechą charakterystyczną tych urządzeń jest odseparowanie komory spalania. Oznacza to, że powietrze do spalania zasysane jest odrębnym kanałem z zewnątrz budynku. Zaletą tych kotłów jest to, że mogą być instalowane w zamkniętych niewielkich pomieszczeniach lub w obiektach, w których nie ma dostępu do komina. Można je instalować również tam gdzie występują agresywne opary np. w pralni chemicznej. ...."
mirrzo wrote:
omnixwp wrote:
...Zaletą tych kotłów jest to, że mogą być instalowane w zamkniętych niewielkich pomieszczeniach lub w obiektach, w których nie ma dostępu do komina
Napisz, jakie są to zamknięte, niewielkie pomieszczenia, bo wprowadziłeś mały zamęt...
Przytoczony wyżej fragment "Kotły z zamkniętą komorą spalania", cytat z ogólnej wypowiedzi o kotłach Turbo (z zamknięta komora spalania) jest napisany zrozumiale dla inwestorów. W końcu to oni są nabywcami i użytkownikami urządzeń kotłowni. Jeszcze trochę, a będzie strach (mirzzo) pisać na tym forum o kotłach z zamkniętą komorą spalania, jeśli tak dalej będziesz wyrywał słowa z kontekstu. A przecież kotły w wersji Turbo, jest to jak najbardziej aktualna produkcja wielu znanych w Polsce producentów takich jak Beretta, Junkers, Vaillant itp.
Dobrze, że cytujesz przepisy co do kubatury, ale cytowany fragment art. do którego masz zastrzeżenia jest ogólnikowy i nie zawiera nawet odniesienia do podstawy prawnej. Zadałeś ogólnikowe pytanie, więc dostałeś ogólnikową odpowiedź, przykładu małych pomieszczeń.
Kocioł kondensacyjny nadaje się do każdych grzejników. Może poza konwektorami. Oczywistym jest też, że grzejniki dużych gabarytów podnoszą sprawność kotła. Jednak ze swoją bardzo wysoką sprawnością, kotły kondensacyjne biją na głowę pozostałe kotły. Poza tym, nawet przy nie zmienionej instalacji grzejnikowej, kotły kondensacyjne będą pracowały kondensując, czyli z wysoką sprawnością, przez co najmniej 70-80% sezonu grzewczego.
I tu zaczyna się problem "Kowalskiego", któremu opowiadano w sklepie, ze jak założy kocioł kondensacyjny to bedzie płacił mniejsze rachunki, a w rzeczywistości okazuje się później, że "Kowalski" wydał kupę kasiory, a rachunki są takie jakie były.
Jest to efekt myślenia zero-jedynkowego na zasadzie, że jak temperatura wody na powrocie jest niższa od tych 57stC to kocioł pracuje wkondensacji i ma spawność 109%, czyli o ok 15% wyższą od kotła niekondensacyjnego.
Jest to bardzo mylne rozumowanie, ponieważ poniżej temperatury powrotu 57stC dopiera zaczyna się kondensowanie i w rzeczywistości sprawność kotła zaczyna rosnąć. Przy takiej temperaturze jest ona niewiele wyższa od kotła niekondensacyjnego.
Aby kocioł mógł pracować w prawie pełnej kondensacji to temperatura na zasilaniu nie może przekraczać tych 57sC, a pełną kondensację i sprawność 109% użyskuje się, kiedy temperatura na wyjściu ma możliwie najniższą temperaturę, rzędu 30-40stC, którą można uzyskać tylko i wyłącznie przy ogrzewaniu podłogowym w dobrze ocieplonym budynku.
Jeżeli chodzi o stare instalacje CO zasilane kotłami węglowymi to grzejniki w tych instalacjach były dobierane mocowo do temperatur na zasilaniu powyżej 70stC i wyższej zarazem nie niższej na powrocie jak 58stC, bo tego wymagały kotły węglowe, żeby nie trawiła rdza. Skoro kotły musiały pracować z tak wysokimi temperaturami to bezsensem było dobierac grzejniki do niższych parametrów wody CO. Tym bardziej, że 20-30 lat temu nie montowano zaworów termostatycznych, lecz zwykłe zawory ograniczające przepływ, ani też nie montowano zaworów mieszających.
Skoro tak były dobrane grzejniki to zakup kotła kondensacyjnego do takiej instalacji bez wymiany grzejników mija się z celem, ponieważ dodatkowy koszt na kocioł kondensacyjny nie zwróci się przez cały okres użytkowania tego kotła, gdyż kondensacja będzie tylko częściowa, a sprawność niewiele wyższa od kotła niekondensacyjnego.
mirrzo wrote:
Bo przecież zimnych dni nie ma aż tak wiele w całym sezonie grzewczym. Niech wypowiedzą się Ci, którzy mają kotły inne niż kondensacyjne, na jaką temperaturę zasilania są z reguły ustawione ich kotły. Daję głowę, że poniżej 60 C, co daje temperaturę powrotu rzędu 40-45 C. Zatem kondensacja następuje, a co zatem idzie kocioł pracuje z bardzo wysoką sprawnością.
Nie dawaj głowy. Tu lepiej niech się wypowie autor wątku jakie miał temperatury wody w okresie grzewczym.
Ja rzuciłem problem z jakim musi się on zmierzyć, a decyzję niech podejmuje sam.
Dobrze, że cytujesz przepisy co do kubatury, ale cytowany fragment art. do którego masz zastrzeżenia jest ogólnikowy i nie zawiera nawet odniesienia do podstawy prawnej.
Musisz ponownie przeczytać ze zrozumieniem. Jest podana podstawa prawna i wklejony tekst właśnie z tej ustawy. Zawarty jest on w cudzysłowie.
Sprawdż:
mirrzo wrote:
W akcie prawnym : Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
jest napisane m.in.
Dla rozładowania napięcia związanego z polemiką dot. sprawności kotłów kondensacyjnych, podaję iż średnioroczna sprawność kotła VC(W)...ecoTEC, renomowanej firmy Vaillant, dla obliczeniowych temp. c.o. 40/30 =109%, a dla obliczeniowych temp. c.o. 75/60 =107%. Sprawność w trybie c.w. =104%.
mirrzo b. dobrze wyjaśnił skąd taka wysoka sprawność przy wyższych obl. temp. c.o.
W sprawie grzejników, to wyższość blaszaków nad żeliwem polega zasadniczo na względach estetycznych oraz większym asortymencie wymiarowym.
Mając akceptowalny wygląd żeliwniaków nie zalecałbym wymiany na blaszaki, które dobrze sprawują sie grzewczo tylko w b. dobrze ocieplonych budynkach.
Również wątpliwy byłby sens ich wymiany by zyskać 2% oszczędności paliwa.
Sprawca wątku słusznie decyduje się na kocioł turbo, a o wyborze marki powinna chyba zadecydować dostępność serwisu (który był, jest i będzie za 10-15 lat) i w drugiej kolejności zawartośc kieszeni.
Wypada tylko dodać, że nie jest zalecane stosowanie różnych typów grzejników w jednej instalacji.