Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?

rocklee 30 Sie 2011 19:23 52751 246
    LeDy
    Poziom 43  
    ekmir napisał:
    TV Orion z wbudowanym tunerem DVB-T
    DVB-T to już za mało. Ma być MPEG4. MPEG 2 to też DVB-T.
    ekmir
    Poziom 24  
    ORION LCD ze zintegrowanym odtwarzaczem DVD/CD i tunerem DVB-T
    model: TV22PL155DVD
    Brencik
    Poziom 26  
    ekmir napisał:
    TV22PL155DVD

Nie da rady, on nie ma MPEG-4.
    ekmir
    Poziom 24  
    Jeśli jest tylko MPEG2, to co można w tej sytuacji zrobić?
    matis057
    Poziom 33  
    Kupić nowy TV
    Kupić Set Top Box z MPEG4
    ekmir
    Poziom 24  
    Jak widać informacje sa informacje, że model ten posiada MPEG 2 ale są i takie, które podają, że MPEG4.
    Czy Ktoś jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy ten model ma MPEG4?
    matis057
    Poziom 33  
    Specyfikacja techniczna którą podał kolega wyżej mówi chyba wszystko...
    Olek II
    Moderator
    Brencik napisał:
    jak byk napisane jest że MPEG-2.

A tu jak byk, że ma Mpeg4.
    http://www.ceneo.pl/2457146s

http://www.skapiec.pl/site/cat/22/comp/545516_techniczne

I jeszcze jedno, na pewno przed zakupem, zarządam podłączenia anteny naziemnej i wyszukania programów. Wówczas będę pewny. Nie składam telewizorów ani w garażu, ani w szopie.
    Brencik
    Poziom 26  
    No bo jakoś muszą to sprzedać w końcu, ile ma leżeć w magazynie :)
    ekmir
    Poziom 24  
    A co sądzicie o zastosowaniu modułu CI umożliwiającego zamianę sygnału MPEG4 (nadawanego) na MPEG2
    matis057
    Poziom 33  
    Nie każdy TV będzie w stanie takiego czegoś obsłużyć.
    slawek723
    Poziom 10  
    W okolicach czerska na tv z MPG4 i ant kierunkowa +wzm szerokopasmowy na wys ok6 metruw iok.40 metruw pszewodu poziom syg. 99% jakosc dobra tylko UMX2. A co do moduluw ci to chyba tanszy dekoder STB ok 150zl ipo podlaczniu pamieci lub dysku mozna nagrywac

Moderowany przez SP5ANJ:

Bardzo proszę a wręcz Błagam - abyś poprawił wpis z błędów. (metruw i pszewodu - to tylko przykład).
    Regulamin pkt 3.1.13

matis057
    Poziom 33  
    Cytat:
    W okolicach czerska na tv z MPG4 i ant kierunkowa +wzm szerokopasmowy na wys ok6 metruw iok.40 metruw pszewodu poziom syg. 99% jakosc dobra tylko UMX2. A co do moduluw ci to chyba tanszy dekoder STB ok 150zl ipo podlaczniu pamieci lub dysku mozna nagrywac

Po co wzmacniacz jak można odbierać na symetryzatorze z poziomem 60% siły i 95% jakości?
    Można mieć nawet 10 albo 20% siły. Byle by jakość była dobra.
    irekr
    Moderator
    Najwyższa pora by "fachowcy" zrozumieli, że masowe wkładanie wzmacniaczy do puszek anten to błąd w sztuce.
    Wzmacniacz może być stosowany tylko w miejscach gdzie WSZYSTKIE sygnały są na tyle słabe że stabilny odbiór nie jest możliwy. Wzmacniacz NIE MOŻE być elementem poprawiającym beznadziejne parametry anteny lub innych kawałków metalu, płotu, podpórki dla szpaków czy straszaka na wróble, które taką funkcje maja pełnić.
    LeDy
    Poziom 43  
    irekr napisał:
    Najwyższa pora by "fachowcy" zrozumieli, że masowe wkładanie wzmacniaczy do puszek anten to błąd w sztuce.
    Wzmacniacz NIE MOŻE być elementem poprawiającym beznadziejne parametry anteny lub innych kawałków metalu, płotu, podpórki dla szpaków czy straszaka na wróble, które taką funkcje maja pełnić.
    To ciekawe po co go (przedwzmacniacz) wymyślono? Czy bezmyślnie można wkładać do super Yagów?
    Znowu cię naszło z tymi płotami, bronami? Na żniwach byłeś na wsi? Wszystko trzeba robić z wiedzą i rozsądkiem, nawet pisząc o antenach siatkowych.

Z wielkim szacunkiem dla Twojej osoby, ale przypominam, że miałeś już kilka Ostrzeżeń nadanych za regulamin . :!:
    W tym wpisie - Regulamin pkt 3.1.9.
    [SP5ANJ]
    irekr
    Moderator
    Powalająca fachowość wypowiedzi....
    Nie będę komentował....
    rocklee
    Poziom 12  
    Taka mała ciekawostka ;]

Porównałem 2 tunery tj.: Avermedia Volar HX i Not Only TV Hybrid LV5HD na antenie pokojowej (innej nie mam :<)

Wyniki:

Avermedia: 71/100 Jakość/Siła
    Not Only: 50/75 Jakość/Siła

Mieszkam na Błoniu(ach), jak kto woli. W lini prostej mam nadajnik z okna w odległości 20 km. Ot taka mała ciekawostka nt różnic obu kart ;]
    Olek II
    Moderator
    rocklee napisał:

Wynika z tego, że "Not Only" jest bardziej wiarygodny. Z 20 km na antenie pokojowej, 100% siła? śmiech. Tuner pokazuje głupoty.
    rocklee
    Poziom 12  
    Olek II napisał:
    rocklee napisał:

Wynika z tego, że "Not Only" jest bardziej wiarygodny. Z 20 km na antenie pokojowej, 100% siła? śmiech. Tuner pokazuje głupoty.

Możliwe, ale i tak na Avermedii mam stabilniejszy obraz ;]
    Olek II
    Moderator
    Oczywiście może tak być, dlaczego? to wina układu ARW dla głowicy i złej interpretacji przez układ porównania. Na tej karcie bliżej nadajnika i załóżmy kierunkowej antenie będzie kicha. Wejście będzie przesterowane, nie znam układu głowicy tej karty, ale po innych wynalazkach do odbioru DVB-T trzeba podchodzić ostrożnie. Mam sygnały od użytkowników, którzy nie maja pojęcia jak sygnał dostarczany jest do RTCN, mówią i są przeświadczeni, że pogorszenie pogody, ulewne deszcze, pogarszają, wręcz uniemożliwiają prawidłowy odbiór sygnału. Twierdzą, że DVB-T jest i owszem jakimś postępem na +, ale zależnym od pogody. Takie stwierdzenia rzuciły mnie na kolana. Sam zacząłem przyglądać się temu tematowi.
    Przyjąłem dwa kryteria:
    Za czasów telewizji analogowej, która jeszcze jest, nie dochodziło i nie dochodzi do pogorszenia, /śnieżenia/ obrazu, pomimo ściany deszczu.

Sprawdzenia i kontroli sygnału DVB-T podczas klarownej pogody i podczas ulewy, różnica poziomów, jakości oraz poziomu sygnału.
    Po dłuższych testach wychodzi, że poziom sygnału analogowego, cyfrowego, nie zmienia się aż tak drastycznie, by dochodziło do klatkowania, zamrażania obrazu, lub w analogu do śnieżenia. Ale mając na uwadze dostarczanie sygnału "sterującego" do centrum nadawczego z satelity, wychodzi że to jest wina pogorszenia sygnału na drodze satelita-ziemia, a nie na drodze sygnału naziemnego. Przy ścianie deszczu, każdy użytkownik posiadający zestaw satelitarny, jest skazany na zaniki sygnału takie same, jak użytkownicy sygnału z DVB-T. Byłbym "happy", gdyby w tym temacie zajął również głos kolega Irekr, który może potwierdzi, lub zaneguje to, co napisałem.
    Pozdrawiam.
    irekr
    Moderator
    Przeczytałem...

Jestem aktualnie na urlopie nad Bałtykiem gdzie mam możliwość porównania analogu i cyfry z Chwaszczyna - MUX2 na 71% siły i 100% jakości, MUX3 poniżej progu odbiorczego, odbiornik samsung LCD 32 cale, analog (TVP1/2/3) mocno zaszumiony wzmacniaczem w antenie siatkowej - ogólnie instalacja (nie moja...) w dość kiepskim stanie.
    Do tego zauważalny jest wpływ efektu brzegowego a odbiór jest pozahoryzontalny.

Przemyślę, posprawdzam i odpowiem...
    _cheetah_
    Specjalista Sieci, Internet
    rocklee napisał:
    Porównałem 2 tunery tj.: Avermedia Volar HX i Not Only TV Hybrid LV5HD na antenie pokojowej (innej nie mam :<)

Wyniki:

Not Only: 50/75 Jakość/Siła(...)
    Ot taka mała ciekawostka nt różnic obu kart ;]
    te wskazania procentowe są czysto informacyjne, dla każdego typu odbiornika będą się w ogólności pomiędzy sobą różnić (dla takich samych parametrów rzeczywistych poziomu i jakości odbieranego sygnału). Nawet pomiędzy dwoma odbiornikami tego samego typu mogą się znacznie różnić.

Mało tego, o ile jakość sygnału jest jeszcze z reguły jakoś tam zależna od wartości rzeczywistych, to poziom sygnału może być wskazywany jako stały dla szerokich zmian poziomu rzeczywistego. Tak ma np. Not Only USB dla niektórych softów - siła będzie zawsze 50%... :D

Więc dla porównań różnych odbiorników są zasadniczo bezużyteczne.

rocklee napisał:
    Możliwe, ale i tak na Avermedii mam stabilniejszy obraz ;]
    to zwykle jest kwestia czułości danego odbiornika i softu na PC. Przy instalacji antenowej nieodpowiedniej do warunków odbiorczych może być tak, że jeden dekoder jeszcze będzie pracował stabilnie, a inny już nie.

Olek II napisał:
    Mam sygnały od użytkowników, którzy nie maja pojęcia jak sygnał dostarczany jest do RTCN, mówią i są przeświadczeni, że pogorszenie pogody, ulewne deszcze, pogarszają, wręcz uniemożliwiają prawidłowy odbiór sygnału. Twierdzą, że DVB-T jest i owszem jakimś postępem na +, ale zależnym od pogody.
    (...)
    Sprawdzenia i kontroli sygnału DVB-T podczas klarownej pogody i podczas ulewy, różnica poziomów, jakości oraz poziomu sygnału.
    Po dłuższych testach wychodzi, że poziom sygnału analogowego, cyfrowego, nie zmienia się aż tak drastycznie, by dochodziło do klatkowania, zamrażania obrazu, lub w analogu do śnieżenia.
    Bo i tak jest, jeśli chodzi o propagację fal radiowych na paśmie TV, to nie zależy ona specjalnie od pogody (pomijając kwestie tropo). Zależy natomiast od mnóstwa innych czynników.

Normalne, dobowe, zmiany poziomu na dalekich odległościach mogą sięgać do kilkunastu dB, w mieście do kilku dB. Więc jak się ma instalację antenową na granicy możliwości - to i wahnięcia od byle czego mogą znacząco wpływać na jakość odbioru.

Olek II napisał:
    le mając na uwadze dostarczanie sygnału "sterującego" do centrum nadawczego z satelity, wychodzi że to jest wina pogorszenia sygnału na drodze satelita-ziemia, a nie na drodze sygnału naziemnego.
    o ile ja wiem, przy DVB-T dosył sygnałów do multiplexów i rozsył do nadajników jest po ziemi, nie po satelicie.

Wrażliwość odbioru na deszcz powodowana jest głównie następującymi czynnikami:

* złym wykonaniem instalacji antenowej i jej wrażliwością na bezpośredni opad lub wilgoć w powietrzu. Częsta historia w dobie białych kabli antenowych na zewnątrz i nieizolowanych złącz oraz puszek antenowych.

* odbiorem z odbić lub odbiorem w mixie sygnału bezpośredniego i odbitego (na zbliżonych poziomach). W czasie deszczu (lub podczas zalegania śniegu, lodu, mgły...) zmieniają się warunki odbić fal od powierzchni, skutkiem czego do anteny dochodzić może relatywnie więcej lub mniej sygnału.
    386dx
    Poziom 15  
    _cheetah_ napisał:
    o ile ja wiem, przy DVB-T dosył sygnałów do multiplexów i rozsył do nadajników jest po ziemi, nie po satelicie

Oby tak było jak piszesz bo tak to jedna większa burza w Warszawie a takich w tym rejonie jest sporo i cała Polska pozbawiona jest telewizji. Radio niestety idzie z satelity i efekty mamy tego latem.

co od tunerów USB to u mnie oryginalne oprogramowanie dołączone do OV-TN-01 jak złapie sygnał na dołączonej antence USB to pokazuje zawsze poziom sygnału 5/5 kresek a jakość się zmienia w skali 1-6 a Splash Lite wręcz odwrotnie poziom sygnału zawsze 0 a jakość minimalna od 0-10 nawet do 100.
    irekr
    Moderator
    Jako że zostałem wywołany do tablicy wypada coś powiedzieć.

Wskazania tunerów DVB.
    Mogę potwierdzić to co pisze kol. _cheetah_
    Sam bym chciał wiedzieć wg jakich kryteriów te parametry są ustalane. Czy siła jest ustalane wg stopnia nasycenia automatyki czy wg wartości mocy sygnału po demodulacji. Sam jestem ciekawy, czy te karty maja w ogóle układy ARW, w co wątpię. Przypuszczam także że same tunery pochodzą z dekoderów MPEG2 do których wpakowano inny dekoder. Typowy tuner dla MPEG4 powinien być zbudowany w zasadzie tak samo jak tuner analogowy ale na znacznie wyższym poziomie technicznym.

Jakość sygnału: wg jakich kryteriów? : stopy bezwglednej czy odniesienie do Eb. Jeżeli tuner podaje stope w formacie np 1,6 E -07 to przynajmniej wiem na czym stoję..

Warunki pogodowe podczas odbioru.
    Powszechnie wiadomo, że zdecydowana większość stosowanych instalacji antenowych chrakteryzuje się zbyt dużym niedopasowaniem oraz wąskopasmowością. Dla odbioru anlogowego te parametry nie miały takiego znaczenia, gdyż przeciętny widz nie zauważał błędów na ekranie.
    Dla DVB to juz zupełnie inna bajka. Zmiana wilgotnoci powietrza to zmiana stałej dielektrycznej powietrza co przy antenie niedopasowanej ma znaczący wpływ na impedancję jak i błedy fazowe. Wystarczy jak kilkadziesiąt procent szerokości kanału ma inna (mniejszą) wielkośc sygnału (ponizej progu odbioru) i mamy efekt pikselozy bo zmniejsza się wartość strumienia binarnego jaki zostaje odebrany przez odbiornik. Pamiętajmy że obok sygnału cyfrowego jest jeszcze odbierany silniejszy sygnał analogowy, który w tej sytuacji jest sygnałem zakłócającym. Sygnał zaklócający także może się zmieniać podczas zmian pogodowych, często podczas burz czy dużych ulew widzimy podczas odbioru analogowego chwilowe śnieżenia czy gwałtowne zmiany siły sygnału. Praw fizyki nie oszukamy, nie ma takiej możliwości.

Obecnie będąc dośc daleko od nadajnika Chwaszczyno (nad samym morzem niedaleko Latarni Stilo) mam okazję obserwowac zachowanie sie odbiornika z dekoderem DVB.
    Zakłócenia lokalne od różnych "przerywaczy", termostatów, wyłączników i innych iskrzących elementów na ekranie analogowym objawia się "iskrzącym paskiem" który znika w momencie zaniku zaklóceń. Odbiornik cyfrowy reaguje inaczej: najpierw jest zanik dźwieku trwający kilka razy dłużej niż same zakłócenia a po około sekundzie na ekranie pojawia sie pikseloza lub rozmazanie obrazi trwające nawet do kilku sekund najczesciej nie więcej jak 5-6. Widac dekoder potrzebuje czasu na odtworzenie zawartości. Dla widza może to być denerwujące.

Odnośnie dosyłu sygnału do nadajników: Chwaszczyno z tego co obserwuję, ma dosył po kablu, zapewne satelita jest w odwodzie. Podczas wczorajszej burzy wystąpiło kilka zaników sygnału ale przypuszczam ze były one powodowane krótkimi zanikami energetycznymi. Dokładnie nie mogłem obserwować, bo przez kilkamnaście minut nie miałem prądu. Może koledzy z okolica Trójmiasta mają podobne obserwacje.

Zmiany poziomu sygnału: w warunkach odbioru horyzontalnego zmiany są niewielkie, zwykle nie przekraczające 3 dB. Jednak przy wystąpieniu anomalii termicznych czy troposferycznych zmiany sa czasami bardzo duże ale tylko dla znacznych odległości. Największe zaniki jakie zaobserwowałem w Polsce dotyczyły sygnału analogowego TVP2 z Suchej Góry k. Krosna. W ciagu kilkunastu godzin sygnał ulegał wahaniom od +6 do -49 dB na odległości około 60 km i widoczności optycznej anteny odbiorczej z anteną nadawczą. Po porównaniu danych z urządzeń pomiarowych zainstalowanych bezposrednio pod nadajnikiem wykluczyłem usterke techniczną instalacji nadawczej.
    Pozdrawiam.