Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?

rocklee 12 Wrz 2011 21:19 50774 246
  • #181 12 Wrz 2011 21:19
    _cheetah_
    Poziom 37  

irekr napisał:
    Sam bym chciał wiedzieć wg jakich kryteriów te parametry są ustalane. Czy siła jest ustalane wg stopnia nasycenia automatyki czy wg wartości mocy sygnału po demodulacji.
    wg mojej wiedzy - ARW. Z tym, że przełożenie wielkości ARW na % poziomu są całkowicie indywidualne i zależne po części od fantazji programisty. Choć część tunerów pokazuje stały max poziomu po osiągnięciu optymalnego poziomu odbioru -35...-50dBm, w zależności od kraju (czyli użytych parametrów OFDM), na który są robione.

To odnosi się do większości dekoderów zewnętrznych i TV, bo przy oprogramowaniach odtwarzaczy do dekoderów USB to już jest po części pełna katastrofa - takie samo, stałe i sztywne wskazanie poziomu dla większości sprzętów... :D

irekr napisał:
    Jakość sygnału: wg jakich kryteriów? : stopy bezwglednej czy odniesienie do Eb. Jeżeli tuner podaje stope w formacie np 1,6 E -07 to przynajmniej wiem na czym stoję..
    ale przeciętny Kowalski ma wtedy WIELKIE, OKRĄGŁE OCZY. Dlatego dają powszechnie paski i %, bo to jest powszechnie zrozumiałe - czym więcej (albo bardziej na zielono :D), tym lepiej. Ponadto na pasku lepiej się ustawia...

Wygląda, że w większości przypadków odnoszą się do post Viterbi, czasami raportują dodatkowo ilość błędów nieskompensowanych (ale to głównie odbiorniki telewizyjne).

irekr napisał:
    Odbiornik cyfrowy reaguje inaczej: najpierw jest zanik dźwieku trwający kilka razy dłużej niż same zakłócenia a po około sekundzie na ekranie pojawia sie pikseloza lub rozmazanie obrazi trwające nawet do kilku sekund najczesciej nie więcej jak 5-6.
    hm, jak już dźwięk zanika, to oznacza to bardzo, bardzo słabą instalację antenową albo krańcowo trudne warunki odbioru (albo jedno i drugie).

• #182 12 Wrz 2011 21:23
    irekr
    Moderator

Zaniki dźwięku maja miejsce w czasie silnych trzasków. Są na tyle silne ze urywa przekaz.

• #183 12 Wrz 2011 22:25
    _cheetah_
    Poziom 37  

irekr napisał:
    Zaniki dźwięku maja miejsce w czasie silnych trzasków. Są na tyle silne ze urywa przekaz.
    jakich trzasków?

• #184 13 Wrz 2011 15:26
    irekr
    Moderator

"Trzask" w znaczeniu umownym. Silne zakłócenie impulsowe o amplitudzie większej niż siła sygnału użytkowego...
    Taki skrót myślowy..

Cóż, antena jest typu "siatkowego", zbiera wszelki śmieć ze wsi... Przypuszczam ze to jaki wyłacznik cisnieniowy od hydroforu w którymś z gospodarstw.

A rozbieżność w czasie między zanikiem dźwięku a pikselozą obrazu wynika z tego ze podczas multipleksowania dźwięk jest wprowadzany do multipleksera z opóźnieniem kilku sekund, by wyrównać czas kompresji i dekompresji sygnału wizyjnego.

• #185 13 Wrz 2011 22:47
    _cheetah_
    Poziom 37  

irekr napisał:
    Cóż, antena jest typu "siatkowego", zbiera wszelki śmieć ze wsi... Przypuszczam ze to jaki wyłacznik cisnieniowy od hydroforu w którymś z gospodarstw.
    niekoniecznie antena, choć pewnie ma w tym tak czy inaczej swój udział.
    Takie 'silne' zakłócenia spokojnie generują się również w mieszkaniu, choćby przysłowiowa lodówka albo zamrażarka - potrafią 'cykać' systematycznie, choć nieregularnie.

W sumie to wygląda, że zwykle bardziej bywa to kwestia długości przełączania się wyłącznika, niż siły impulsu. Czyli tak naprawdę istotne są zużycia się styków i osłabienia elementów sprężynujących. Warto mieć świeże włączniki i gniazda w mieszkaniu i kabel antenowy o bardzo dobrym ekranowaniu, choć i tak potrafi dolecieć cholerstwo do anteny na zewnątrz budynku... Miałem tak u siebie, że jeden włącznik światła potrafił bruździć niemożliwie, a wszystkie inne nie - choć wszystkie jednego typu dobrej marki, zakładane w jednym czasie. Ale ten jeden brużdżący to był od światła w łazience, pstrykany kilkanaście razy dziennie... :D

irekr napisał:
    A rozbieżność w czasie między zanikiem dźwięku a pikselozą obrazu wynika z tego ze podczas multipleksowania dźwięk jest wprowadzany do multipleksera z opóźnieniem kilku sekund, by wyrównać czas kompresji i dekompresji sygnału wizyjnego.
    jeszcze trzeba wziąć pod uwagę inne buforowanie dla dekodera Audio i Video w dekoderach dźwięku i obrazu.

Dekodery mpeg-4 mają duże bufory systemowe, co powoduje długi czas ładowania się bufora (dlatego obraz z mpeg-4 zawsze pojawia się z opóźnieniem, zwłaszcza przy słabszych chipsetach), a co za tym idzie, również opóźnienie z pojawieniem się defektów obrazu w reakcji na nieskompensowane błędy odebranego TS.

• #186 20 Wrz 2011 00:47
    chrabąszcz
    Poziom 9  

Witam!
    Przeczytałem cały wątek, ale niestety nie znalazłem odpowiedzi na pytanie w temacie wątku..
    Mieszkam w Smukale - pięknie pod względem przyrody, - beznadziejnie pod względem odbioru - wysokie lasy i wzniesienia dookoła. Na analogu zawsze był problem z odbiorem, najlepiej działał tvn, jedynka i dwójka hmm prowadzących wiadomości rozpoznawałem tylko po głosie :) używam anteny satelitarnej, ale z chęcią przeszedłbym do tv cyfrowej.
    mam zamiar kupić antenę typu Yaga ze wzmacniaczem LNA177.
    Czy to dobry wybór? Proszę o pomoc :)

Moderowany przez Olek II:

3.1.18. (10.11) Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

----
    Wydzielono z tematu: Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?
    przez SP5ANJ dnia 20.09.2011 14:40 i ponownie (po wyjaśnieniu na PW) scalono 20:03 .

• #187 20 Wrz 2011 07:52
    irekr
    Moderator

Podaj swoja pozycje geograficzna, to tak na początek...

• #188 20 Wrz 2011 10:52
    chrabąszcz
    Poziom 9  

szerokość 53° 11' 54" N
    długość 17° 58' 34" E

i przepraszam za tego linka ;)

• #189 20 Wrz 2011 13:59
    irekr
    Moderator

Jeżeli dobrze podałeś pozycje to jest to wschodni brzeg Zalewu Koronowskiego. Do Trzeciewca masz 15 km w linii prostej i azymut 60 stopni.
    W tej odległości wzmacniacz to pomyłka, nawet przy takim a nie innym ukształtowaniu terenu. Jesteś 40 metrów poniżej podstawy masztu i trasa nie jest najgorsza.
    Czy przypadkiem nie masz jakiejś anteny ze wzmacniaczem który w tej odległości jest po prostu przesterowany...?
    Co masz obecnie do odbioru TV..?

• #190 20 Wrz 2011 16:41
    chrabąszcz
    Poziom 9  

pozycję podałem za pomocą innej strony internetowej. Smukała to dzielnica Bydgoszczy położona na jej północno-zachodnim brzegu.

Aktualnie odbieram obraz tylko z satelity, nie mam zamontowanej żadnej anteny naziemnej.
    Wcześniej (do tv analogowej) próbowałem zarówno anten typu Yaga jak i siatkowej - obie ze wzmacniaczem. jakość była bardzo słaba. Minimalnie lepsza na Yaga. Problemem jest położenie w dolinie (200 m od rzeki) oraz wysokie lasy sosnowe na wzniesieniach dookoła. Fachowcy od tv analogowej zawsze twierdzili, że to główny powód słabego sygnału. Jednak tv cyfrowa to nie amplituda, która była osłabiana przez czynniki zewn. a częstotliwość (jeśli się nie mylę). Liczę, że sygnał jako taki będzie - pytanie tylko - czym go odbierać.

nikt do tej pory nawet nie próbował mi polecić anteny bez wzmacniacza, a wręcz przeciwnie.

• #191 20 Wrz 2011 18:26
    Brencik
    Poziom 26  

Z tej odległości odbierzesz DVB-T z Trzeciewca na..palcu wetkniętym do gniazda antenowego. To nie żart, sam sprawdząłem w kilku lokalizacjach w odległości od 10 do 30km od nadajnika.

• #192 20 Wrz 2011 19:09
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

chrabąszcz napisał:
    Wcześniej (do tv analogowej) próbowałem zarówno anten typu Yaga jak i siatkowej - obie ze wzmacniaczem. jakość była bardzo słaba.

Z takiej odległości od nadajnika z mocą 100kW przy założeniu , że zawsze miałeś anteny ze wzmacniaczami - to porażka.

Wszystkie wzmacniacze były pozatykane od silnego pola w,cz, i obraz był dlatego słaby.
    Cytat:
    Liczę, że sygnał jako taki będzie - pytanie tylko - czym go odbierać.

Propozycje już były przedstawione.
    Podpowiem :
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
    http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm
    Cytat:
    nikt do tej pory nawet nie próbował mi polecić anteny bez wzmacniacza, a wręcz przeciwnie.

Pamiętaj, że sprzedawca żyje z Twojej niewiedzy i sprzeda wszystko aby drożej gdzie ma większą "kaskę".

Pozdrawiam.

• #193 20 Wrz 2011 19:30
    chrabąszcz
    Poziom 9  

ok, dziękuję :) byłem w castoramie zobaczyć jakie anteny posiadają, jest z czego wybrać, a gdyby nie działało zadowalająco, to mogę oddać i wziąć inną. W takim razie jadę jutro po antenę Yaga bez wzmacniacza, bo z tego co proponujesz to widzę, że raczej nadaje się kierunkowa niż siatkowa?

• #194 20 Wrz 2011 20:06
    Brencik
    Poziom 26  

W castoramie to może kupić grabie i widły a nie antenę.
    Pojedź do hurtowni na ulicy Wiejskiej 31a.
    Nie jest możliwe wręcz aby s miał tak kiepski odbiór z takiej odległości. Kolega ze Złotnik Kujawskich odbiera na 30-letniej, 12-elementowej yagi z odległości 40km na 100%.

• #195 21 Wrz 2011 14:14
    chrabąszcz
    Poziom 9  

Zakupiłem dwie anteny: ze wzmacniaczem i bez. Muszę niestety przyznać rację "fachowcom" w markecie. Na antenie bez wzmacniacza, tak jak proponowaliście - praktycznie brak odbioru. Tak jak pisałem - mam tragiczne położenie geograficzne, choć na mapie tak źle nie wygląda. Zamontowałem drugą antenę - siatkową (rzekomo miała lepiej zbierać pasmo) ze wzmacniaczem i ..działa :D Mam 8 kanałów w cyfrowej jakości - siła 91-92% Jakość waha się 50-75%. Odbiór nie zacina, nie klatkuje, wszystko elegancko. Obawiam się tylko tej jakości. Czy zastosowanie lepszego wzmacniacza jak np. LNA177 dałoby zauważalny efekt, by nie martwić się na przyszłość (w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych)? W tej chwili mam wzmocnienie ok. 32 dBi, w puszcze jest jakiś ceramiczny wzmacniacz made in poland

Proszę poprawić wszystkie swoje wpisy w temacie. Zgodnie z regulaminem naszego forum należy dbać o szacunek dla języka polskiego w swoich wypowiedziach. /Olek II/

• #196 22 Paź 2011 17:27
    rocklee
    Poziom 12  

Jak tam Panowie odbiór z Chodkiewicza? U mnie na siatkowej bez wzmacniacza jest 70/100 (Trzeciewiec też, gdyż Chodka trzeba dobrze wycelować). Antena kupiona oczywiście w hurtowni na Wiejskiej :)

• #197 23 Paź 2011 14:41
    LeDy
    Poziom 43  

Z ostatnich dni: antena Yagi z symetryzatorem, odległość od nadajnika ponad 60km. TV LG - siła 40% jakość 30% obraz " na MUX3 przycina, na MUX 2 "dobry" . Założenie wzmacniacza antenowego SWA2000/4T i MUX3- siła 96% jakość 100% a MUX2- siła 100% i jakość 100%. Ta sama antena odbiera " tyłem , odległość ok. 50km, też 100/100. Jeszcze dodam, że na antenie siatkowej ze wzmacniaczem , ta sama odległość , TV też LG i wskazania podobne. To jeszcze dodam, że na tunerze Opticum HD24Plus ww antena siatkowa z symetryzatorem i wskazania dekodera - siła 93% jakość 95%.

• #198 23 Paź 2011 18:17
    matis057
    Poziom 33  

Cytat:
    Z ostatnich dni: antena Yagi z symetryzatorem, odległość od nadajnika ponad 60km. TV LG - siła 40% jakość 30% obraz " na MUX3 przycina, na MUX 2 "dobry" . Założenie wzmacniacza antenowego SWA2000/4T i MUX3- siła 96% jakość 100% a MUX2- siła 100% i jakość 100%.

Gdzie się znajdujesz?

• #199 24 Paź 2011 21:53
    LeDy
    Poziom 43  

matis057 napisał:

Gdzie się znajdujesz?
    Co za różnica? Ważne są osiągnięcia i odległość od nadajnika a ta jest duża, ponad 60km.Ustawienie Yagi bez wzmacniacza, kierunek, identyczne..

• #200 24 Paź 2011 21:56
    matis057
    Poziom 33  

No dobrze, ale nadawanie jest kierunkowe...

• #201 24 Paź 2011 21:58
    LeDy
    Poziom 43  

matis057 napisał:
    No dobrze, ale nadawanie jest kierunkowe...
    Może jaśniej?

• #202 24 Paź 2011 22:01
    rocklee
    Poziom 12  

Że nadajnik kieruje sygnał głównie na kierunek południe?

• #203 25 Paź 2011 10:25
    irekr
    Moderator

Zasięg nadajnika na Chodkiewicza jest mocno ograniczony od południa z uwagi na analogowy nadajnik pracujący na tym samym kanale z Żółwieńca k. Konina. Natomiast w kierunku zachodnim sygnał "leci" dość dobrze i jest odbierany na dość prostych antenach nawet w Wyrzysku. W kierunku południowo-wschodnim także można odbierać na wyższych piętrach w Toruniu.
    Mam sygnały z Chełmna że odbiór także jest możliwy, ale na silnie kierunkowych antenach.
    Jak napisał znajomy: "na siatce to nie ma szans bo sygnał Trzeciewca jest za silny i Konin widać dość dobrze, trzeba stosować "wąskie" anteny".

• #204 29 Paź 2011 16:33
    23264
    Poziom 10  

Z osiedla Górzyskowo w Bydgoszczy

odbieram:

4 kanały analogowe:

TVP1
    TVP2
    TVN
    Polsat

8 kanałów cyfrowych

TVN
    Polsat
    Polsat sport news
    TV Puls 2 (sygnał testowy)
    TV Puls
    TV4
    TV6
    TVN7

kanały analogowe - potworna kasza na obrazie.
    kanały cyfrowe - idealny obraz, prawie jak HD.

moje pytania:

- dlaczego tak słaba jakość TVP1 i TVP2 ?
    - kiedy będzie można odbierać kanały HD w Bydgoszczy?

• #206 29 Paź 2011 19:31
    23264
    Poziom 10  

Do Trzeciewca ~ 25 km.
    Do ul. Chodkiewicza ~ 5 km.

-------------------------------------------

W sumie to sam sobie chyba odpowiedziałem na pytanie :) - słaba jakość TVP1 i TVP2, bo to sygnał analogowy?
    Jeśli się mylę proszę mnie poprawić, wyjaśnić.

na stronie Emitel.pl jest napisane że ETAP 3 MUX 3 – do 27 października 2011 /w tym Bydgoszcz/
    czyli, że powinienem mieć te kanały w wersji cyfrowej widoczne, ale nadal mój TV ich nie znajduje.
    (TVP1, TVP2, TVP INFO (wersja regionalna), TVP Kultura, TVP Historia.)

dziś jest 29 październik 2011, czyli 2 dni po planowanym uruchomieniu MUX 3 w Bydgoszczy a w/w kanałów brak.

pytanie: Ktoś z Bydgoszczy odbiera już MUX 3?

• #207 29 Paź 2011 22:30
    386dx
    Poziom 15  

Odbiór w Bydgoszczy MUX-3 nie stanowi problemu wystarczy wycelować w nadajnik a MUX-2 z Trzeciewca odbierze się w gorszej jakości jeśli ktoś mieszka w przeciwnym kierunku. Na forum Emitela użytkownicy piszą, że bez problemu można odbierać MUX-3 na siatce nawet w Mroczy, jeśli masz problemy z odbiorem to myślę, że odbierasz na tunerze DVB-T z dołączoną antenką z dala od okna a bliskość okna w przypadku SLR Chodkiewicza raczej wymagana sprawdziłem u siebie a mam do nadajnika nie więcej jak 2 km.

A co do samej jakości to MUX-3 jak na razie lepiej niż MUX-2 oczywiście jeśli chodzi o bitrate :)

Pozdrawiam

w zał. przykładowe wartości jakości na zwykłej siatce ustawionej pomiędzy Trzeciewiec a obiekt SLR na Chodkiewicza

Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy? Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?

• #208 11 Lis 2011 20:53
    LeDy
    Poziom 43  

Z ostatnich dni: odległość od nadajnika ok. 65 km, antena siatkowa bez wzmacniacza( symetryzator), po drodze wzmacniacz antenowy AWS, TV Panasonic Viera- MUX-3(20kW) siła 90% jakość 100%, MUX-2(100kW)- siła 100% jakość 100%.

• #209 12 Lis 2011 16:25
    386dx
    Poziom 15  

LeDy napisał:
    Z ostatnich dni: odległość od nadajnika ok. 65 km, antena siatkowa bez wzmacniacza( symetryzator), po drodze wzmacniacz antenowy AWS, TV Panasonic Viera- MUX-3(20kW) siła 90% jakość 100%, MUX-2(100kW)- siła 100% jakość 100%.

Ale to dane prawdopodobnie z Sierpca :) bo tam MUX-3 ma 20 kW jak się nie mylę a to temat o Trzeciewcu i ewentualnie Chodkiewicza.

• #210 16 Lis 2011 17:11
    ponti
    Poziom 11  

Cytat:
    pytanie: Ktoś z Bydgoszczy odbiera już MUX 3?

Sygnał odbieram z Wyżyn na TV LG 32LH7000. Od 2 tygodni mam MUX-2 i MUX-3. Odbieram 13 (+ Puls2 kontrolny) kanałów na antenie teleskopowej od starego 14'' Sharpa.
    ... dalej na liście: TVP Kultura, TVP Historia, Info Bydgoszcz, Info Poznań.

Ps.1. Wygrzebany z piwnicy kawałek przewodu antenowego też zdał egzamin. Z braku oryginalnego wykorzystałem kabel sygnałowy od SAT. Oczywiście należy usunąć z końcówki przewodu ekran - ok. 30-50cm. Sygnał słabszy, ale z braku laku można... i nie trzeba wyszukanych anten za duże pieniądze. Poza tym można zrezygnować z bądź co bądź drogiej kablówki.
    Ps.2. Anteny teleskopowe do TV są na pl. Piastowskim.