Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?

rocklee 19 Kwi 2011 18:13 51911 246
 • #31
  Hucul
  Poziom 39  
  wachcio napisał:
  ... Ogólnie widać, że się starają i w każdym etapie wyprzedzają harmonogram ...

  To żart , mam nadzieję :D
 • Relpol przekaźniki
 • #32
  rocklee
  Poziom 12  
  irekr napisał:
  Pozostaje pogratulować szczęścia.
  Przypuszczam, ze na sprzętowym tunerze i zewnętrznej antenie miałbyś stabilny odbiór przy sile 30 do 55% i jakości powyżej 75%, co zapewnia stały odbiór bez większych rwań.
  Widać chłopcy trenują MUX2 z Kisielic, bo oficjalnie miał wystartować dopiero pod koniec kwietnia.
  Kanał 24 to dość niska częstotliwość i dlatego takie dobre rezultaty. No i 100 kW w cyfrze to tak samo jak 1 MW w analogu, leci jak głupie....
  Daj znać jak zniknie przekaz , może się okazać że to jest emisja testowa....


  Zapewne, ale jestem na stancji, więc sami rozumiecie dlaczego kupiłem kartę tv a nie tuner :) Odbiór był od ~1:30 do ~4:00. Chwilami rwało, ale dało się oglądać. Po za tym dziękuję, że Was mogłem zaciekawić. Wiem antena pokojowa to szajs, ale w tym przypadku zawstydziła zasięgiem odbioru zewnętrzne anteny. Założe się, że odbiór był spowodowany interpolacją, ale cieszę się, że jestem napewno w bezproblemowym zasięgu Iławy. Akurat od okna Iławę mam pod kątem ~55 stopni, więc wiem już w jaką stronę celować. Narazie nie mam możliwości kupna i montażu zewnętrznej anteny, ponieważ chwilowo nie mam zgody Właściciela (aczkolwiek zadeklarował się mi pomóc założyć i pobawić się odbiorem jak będzie i użyczy antenę siatkową :)). Jeszcze raz dzięki, że interesuję Was mój wątek i chęć pomocy za którą jestem bardzo wdzięczny.

  Jedno pytanie: Jesli mi odbierało mux2 to wystarczy, że kupię siatkową i będzie działać znacznie lepiej mux2 i mux3 z Iławy?
 • #33
  irekr
  Moderator
  Jak Tomek tak twierdzi to znaczy że tak jest.
  Widać TVN-owi zależy na zwiększeniu zasięgu odbioru, czego nie da się powiedzieć o TVP... :)

  Rocklee; nie kupuj ".....siatkowej", po grzyba na stancji zbierać złom.... Lepiej coś mniejszego i lepszego.
 • #34
  wachcio
  Poziom 24  
  Hucul nie żartowałem. Emitel według mnie wywiązuje się z umowy i wiążącego się z nim harmonogramu bez zarzutu a nawet przeważnie go wyprzedza. Tego samego oczywiście nie można powiedzieć o większości nadawców jak np. TVP.
 • #35
  irekr
  Moderator
  Gdyby cyfryzacja telewizji zależała tylko od EMITEL-a i UKE, to temat już byłby zamknięty.
 • Relpol przekaźniki
 • #36
  rocklee
  Poziom 12  
  Ale Właściciel kupił już dawno siatkową, więc żał nie spróbować Nią odbierać, a nóż może się powiedzie :)
 • #37
  386dx
  Poziom 15  
  rocklee napisał:


  Zapewne, ale jestem na stancji, więc sami rozumiecie dlaczego kupiłem kartę tv a nie tuner :) Odbiór był od ~1:30 do ~4:00. Chwilami rwało, ale dało się oglądać.


  Czyli niestety odbiór z Iławy w DVB-T będzie tylko podczas tropo.Bo takie jest od kilku dni nad Bydgoszczą.Też mam siatkę i w dzień poziom sygnału DVB-T z Iławy to 0% przy czym analog na tej samej siatce idzie średnio odbiór TVP 1 dźwięk stereo a TVP 2 zwykle mono.Przetestuje przez święta odbiór poranny i zobaczę czy będzie lepiej.
 • #38
  LeDy
  Poziom 43  
  irekr napisał:

  Rocklee; nie kupuj ".....siatkowej", po grzyba na stancji zbierać złom.... Lepiej coś mniejszego i lepszego.
  A ten jak zwykle pier.............. Sprawdź a potem napisz. Ludzie opisują, że na siatce i z odległości 100km odbierają.
 • #39
  irekr
  Moderator
  Szanowny KOLEGA najwyraźniej ma pewne zboczenie.....
  Jakoś dziwnym trafem niemal połowa postów na tym forum jest podobnej treści; "mam antenę siatkowa i kiepsko odbiera"....

  Ja nigdy nie twierdziłem i nie twierdzę że anteny panelowe są złe, bo zawsze będą skuteczniejsze od wszelkich anten jednopromiennikowych. Podkreślam i będę podkreślał że to co nam się sprzedaje w sklepach to totalny złom, zaprzeczenie wszelkich zasad mechaniki, teorii anten i elektrochemii. Całkiem dobra konstrukcja anteny została przez debilnych technologów sprowadzona do wieszaka dla wróbli i tylko po to, by maksymalnie obniżyć koszty produkcji. "[------] siatkowa" bez wzmacniacza powinna mieć (przy prawidłowym dopasowaniu i dobranym paśmie zysk na poziomie około 4 dB do dipola półfalowego) i to wynika z praw fizyki.
  W wyniku przeróżnych durnych posunięć by albo poszerzyć pasmo albo zbić koszty powstał twór który ma zysk ujemny, totalnie nieobliczalna charakterystykę fazową i częstotliwościową o charakterystyce promieniowania nie wspominając.

  Będę krytykował ten "wyrób antenopochodny" bo jestem wrodzonym wrogiem szmiry i partactwa, jakie nam się wciska na każdym kroku.
  Miałem okazje taka "antenę" "przemierzyć" na polu pomiarowym Kathreina w Niemczech (chyba najlepszy poligon antenowy w Europie), wiedziałem że będzie źle, ale nie wiedziałem że aż tak....

  I tyle na ten temat.
 • #40
  _cheetah_
  Poziom 38  
  irekr napisał:
  ...wieszaka dla wróbli i tylko po to, by maksymalnie obniżyć koszty produkcji. "[------] siatkowa" bez wzmacniacza powinna mieć (przy prawidłowym dopasowaniu i dobranym paśmie zysk na poziomie około 4 dB do dipola półfalowego) i to wynika z praw fizyki.

  więc twierdzisz, że wszyscy zagraniczni markowi producenci anten oszukują konsumentów podając w informacjach technicznych zysk max anten panelowych cztero - dipolowych jako 13...14dBi?

  A propos prób różnych anten - ja kiedyś po otrzymaniu kolejnych informacji od zaprzyjaźnionych instalatorów, o tym, że o wiele lepiej sprawują się im w wielu przypadkach 'siatki' od wielu innych typów anten, w tym 'poważnych' Yag, pozwoliłem sobie na terenowy test porównawczy właśnie kilku typów anten producentów.

  Jako punkt odniesienia przyjąłem DAT-45 combo oraz tak dobrze sprawdzającą się 'siatkę no-name', i... jakież było moje zdziwienie...

  w skrócie można by to powiedzieć tak: DAT, 'siatka no-name' i potem długo, długo, nic.... Żeby się nie rozwodzić - 'siatka no-name' - zysk równo mniejszy o około 2...3 dB na UHF-ie od DAT-a.

  Możliwe, że tak duże zyski 'siatek' podważją prawa fizyki, choć jako mikrofalowcowi nie wydaje mi się tak na pierwszy rzut oka. Ale nie będę zgłębiał dokładnie tajników konstrukcji 'siatek', pozostanę przy fakcie, że w Stanach najlepsze zestawy do dalekich odbiorów TV budowano właśnie (i buduje się) na bazie anten panelowych. A u nas, w polskich realiach, prawidłowo użyte 'siatki' z reguły są dużo skuteczniejsze od tak zachwalanych, klasycznych Yag...

  A 'siatki' obronią się same przy odbiorach DVB-T, w segmencie rynkowym 'low cost'...
 • #41
  irekr
  Moderator
  Na temat "markowych producentów" made in china to nawet nie będę powtarzał tego co na ten temat powiedzieli fachowcy z Kathreina, bo nie nadaje się do publikacji.
  13 dBi to około 9 dB do dipola półfalowego, dla użytkownika istotna jest informacja o zysku do dipola 1/2 fali a nie do izo. Nie ma dipola izotropowego.
  Bardzo często ta informacja jest zafałszowana w prosty sposób: podaje się najlepszy parametr w bardzo wąskim zakresie, jeżeli parametr zostanie uściślony na pasmo np 470 do 620 MHz to się okazuje ze jak jest 7 dbi to całe pieniądze (na pomiarze poligonowym). Ogólnie jak producent podaje zysk w dBi to znaczy że jest oszust i wykorzystuje niewiedzę tych co nie wiedza co to "dBi" (a szczególnie to "i" na końcu) oznacza. A handlowiec to najczęściej oszust i kłamca (podobnie jak polityk), zrobi wszystko by zarobić.
  A że anteny panelowe są często stosowane do odbioru dalekich sygnałów; tego nie neguję, sam tak czasami robię bo antena panelowa ma na tyle dużą aperturę że musi być skuteczniejsza od jednodipolowej. Nie raz byłem jako młody krótkofalowiec u jednego ś.p. kolegi mieszającego niedaleko Poznania, który miał antene ścianową 96 elementów na 144 MHz. Antena niestety poległa przy którejstam wichurze.
  Sam mam 8 "trumienek" ze starego systemu antenowego jednego z RTCN-ów - zdemontowane już parę lat temu bo były trochę "połaskotane' przez pioruny. Naprawiłem, uszczelniłem i do nadawania to się to nie nadaje (upalone złącza EIA i zdeformowane przepusty) ale odbiera znakomicie. 32 elementy w dwóch pietrach po cztery trumienki i cztery dipole w jednej trumience postawione na kilkunastu metrach robi swoje. Trochę to waży ale na działce sporo miejsca i podstawa tez jest solidna. Mankamentem jest to, że muszę ja demontować na zimę by wiatry i śnieg nie połamały konstrukcji nośnej.
  Ale czy przeciętny Kowalski postawi sobie na dachu chociaż jedną "trumienkę"? Wątpię, bo do antena ma około metra wysokości, z pół metra szerokości i waży kilkadziesiąt kilogramów. I do tego kosztuje niemało.
  Czy można zrobić dobra antenę siatkową? Można, ale:
  - tylny ekran powinien być zrobiony z Siatki Leduchowskiego a nie z pręcików stalowych chromowanych i nieudolnie zgrzewanych, chrom jest bardzo złym materiałem w antenach;
  - elementy dipolowe nie mogą być zrobione z blachy stalowej a rury mosiężnej lub duralowej o profilu wykładniczym;
  - od każdego dipola powinien wychodzić kable jednakowej długości i jednakowym współczynniku do transformatora wykładniczego sumującego sygnały;
  - wszelkie złącza różnych metali muszą być zrobione przy wykorzystaniu odpowiednich przekładek, łączenie blachy stalowej ocynkowanej z aluminiowym drutem to proszenie się o kłopoty;
  - całość powinna być osłonięta obudową z tworzywa zapobiegającemu wpływy czynników atmosferycznych.

  Taka antena na pewno nie będzie kosztowała 30 zł....

  Yagi także nie są bez wad. I to nie jest tajemnicą. Cała sztuka polega na odpowiednim wykorzystaniu tak zalet jak i wad.
  Czy "[-----] siatkowe" obronią się przy odbiorze DVB-T - dla jednego lub dwóch multipleksów zapewne tak, ale dla np 7miu czy 12tu i do tego w transmisji HD to wątpię....
  Jak ktoś może to niech popatrzy jakie anteny stosują Angole na dachach, da mu to sporo do myślenia. Tam MUX-ów jest trochę więcej niż u nas....
  Praw fizyki się nie oszuka. Na rynku jest tylko jedna antena która ma płaską charakterystykę przenoszenia w paśmie np 470 do 860 MHz. Mam taką na balkonie.... zapłaciłem niecałe 30 zł...
 • #42
  LeDy
  Poziom 43  
  irekr napisał:
  Szanowny KOLEGA najwyraźniej ma pewne zboczenie.....

  W wyniku przeróżnych durnych posunięć by albo poszerzyć pasmo albo zbić koszty powstał twór który ma zysk ujemny, totalnie nieobliczalna charakterystykę fazową i częstotliwościową
  I tyle na ten temat.

  Ty chyba masz większe.
  Odległość od nadajnika ponad 40km, antena siatkowa ze wzmacniaczem: kanał 21 - odbiór bd., k.53- odbiór bd. Jak na zysk ujemny i nieobliczalną charakterystykę to rewelacja. Za takie pieniądze nic więcej nie potrzeba.
  Nie wspomnę o odbiorze DVB-T, który jest na siatce również bd. i z odległości powyżej 40km.
  Tu masz teorię( taka jak twoja) http://www.telewizja-cyfrowa.com/antena_dvb_t.html
  a tu praktyka:
  Cytat:

  Cytat:
  Witam odbieram bardzo dobrze kanał 51 siła sygnału 90% yaga 12 elemętów 9m nad ziemią skierowana na Piłe
  na antenie siatkowej 1m nad ziemią odbieram też siła sygnału 70%
  jak na 20 Kw to dobrze to leci a do Rusinowa mam 100 km


  Cytat:
  Mieszkam 40km od nadajnika w Rusinowie, antenę "siatkę"mam ustawioną w przeciwną stronę , mimo to odbieram mux3 na samsungu


  Cytat:
  Jak ktoś pisze, że na DVB-T ma siłę 100% a jakość 50% to ma siatkę
  a jak ktoś ma siłę 67% i 73% ( MUX-2 i 3) i jakość 97% to ma też siatkę ze wzmacniaczem.
 • #43
  _cheetah_
  Poziom 38  
  irekr napisał:
  Na temat "markowych producentów" made in china to nawet nie będę powtarzał tego co na ten temat powiedzieli fachowcy z Kathreina, bo nie nadaje się do publikacji.
  (...)
  Jak ktoś może to niech popatrzy jakie anteny stosują Angole na dachach, da mu to sporo do myślenia.

  tak, to daje do myślenia co używają, i zalecają do odbiorów DVB-T Anglicy. Anglicy wymyślili też dobrowolną standaryzację elementów antenowych - anten i kabli antenowych.

  Więcej: Link, a w szczególności: Link. Tam mamy cały przegląd onych "markowych producentów" made in china... To nie w kontekście anteny 'siatki', a wiarygodności producentów anten. Pozostawiam ocenie czytających...

  irekr napisał:
  13 dBi to około 9 dB do dipola półfalowego, dla użytkownika istotna jest informacja o zysku do dipola 1/2 fali a nie do izo. Nie ma dipola izotropowego.

  oczywiście, że nie ma "dipola izotropowego". A ktoś napisał, że jest? Mówimy o abstrakcyjnym, teoretycznym pojęciu anteny izotropowej.

  Natomiast przelicznik jest prosty i znany: dBi = dBd+2,15.
  A więc: 13dBi = 10.85dBd

  irekr napisał:
  Bardzo często ta informacja jest zafałszowana w prosty sposób: podaje się najlepszy parametr w bardzo wąskim zakresie, jeżeli parametr zostanie uściślony na pasmo np 470 do 620 MHz to się okazuje ze jak jest 7 dbi to całe pieniądze (na pomiarze poligonowym). Ogólnie jak producent podaje zysk w dBi to znaczy że jest oszust i wykorzystuje niewiedzę tych co nie wiedza co to "dBi" (a szczególnie to "i" na końcu) oznacza. A handlowiec to najczęściej oszust i kłamca (podobnie jak polityk), zrobi wszystko by zarobić.

  Nie należy mylić różnych kwestii. Czym innym jest jednostka, w jakiej podaje się zysk anteny, a czym innym charakterystyka częstotliwościowa zysku tej anteny i sposób podania tej wartości zysku przez producenta.

  # Nie ma znaczenia, czy zysk podawany jest w dBi, czy dBd. Istotnym jest tylko dla kupującego, informacja o jednostce, aby mógł porównać różne anteny. Inna rzecz, że część producentów podaje samo 'dB', i wtedy faktycznie jest problem. Świadomy klient powinien sobie w takim układzie przyjąć gorszy wariant, czyli dBd.

  # W ogólności anteny mają jakoś tam kształtowane charakterystyki zysku w stosunku do odbieranych częstotliwości. Zwykle też, zyski anten na górze odbieranego pasma są większe niż na dole pasma. W ogólności więc producent powinien podawać:
  * max i min zysk anteny w paśmie pracy lub
  * zysk anteny i nierównomierność zysku w paśmie pracy anteny.
  * Do tego, powinna być dodawana graficzna charakterystyka zysku anteny, która dokładnie pokazuje, czego można się spodziewać po antenie.
  I znakomita większość markowych producentów tak właśnie robi.

  Natomiast, oczywiście, nadużyciem w stosunku do kupującego, będzie podanie wyłącznie maksymalnego zysku anteny, sugerującego stałość wzmocnienia w paśmie odbiorczym, podczas gdy rzeczywista charakterystyka jest, przykładowo, opadająca ku dołowi pasma.
  Tylko, że taki fakt ma się nijak do parametrów samej anteny oraz do jednostek, w jakich podawany jest zysk.
  Jeśli najlepszej możliwej Yadze z opadającą ch-ką, ktoś poda wyłącznie zysk max - to będzie to dokładnie to samo...

  irekr napisał:
  Sam mam 8 "trumienek" ze starego systemu antenowego jednego z RTCN-ów

  zespoły nadawcze to inna kwestia - jak ktoś jest ciekawy, to tam znajdzie odpowiednie materiały poglądowe (i może zrozumie, że na niektórych kierunkach, tej mocy nadawczej może być ciut mniej ;)) - Link, a w szczególności tu: Link

  irekr napisał:
  - od każdego dipola powinien wychodzić kable jednakowej długości i jednakowym współczynniku do transformatora wykładniczego sumującego sygnały;

  mówimy o różnych rozwiązaniach. W komercyjnych 'siatkach' stosuje się uproszczone sumowanie syn-fazowe - dwa wewnętrzne dipole sumowane w fazie oraz dwa zewnętrzne sumowane w przeciw-fazach. W matrycach nadawczych sumuje się dipole indywidualnie, z różnych powodów.

  irekr napisał:
  Czy można zrobić dobra antenę siatkową? Można, ale: ...

  co do projektów anten 'siatkowych' i ich wykonywania - to zgoda - bywa różnie. Ale z Yagami wcale nie bywało różowiej... Pamiętajmy jednak o jednym, mówimy o polskim rynku low-cost - normalnie 'siatka' powinna kosztować gdzieś kilkadziesiąt zł - wide bardo dobra UHF-4.

  irekr napisał:
  Praw fizyki się nie oszuka. Na rynku jest tylko jedna antena która ma płaską charakterystykę przenoszenia w paśmie np 470 do 860 MHz. Mam taką na balkonie.... zapłaciłem niecałe 30 zł...

  powiedziałbym, że jest ich trochę więcej... a to taka ciekawostka na koniec, jak wspominamy o płaskich antenach czyli logach: Link
 • #44
  irekr
  Moderator
  I także o to sumowanie w przeciwfazie mi chodzi.
  Wiadomo że jeżeli linia jest odwrócona o 180 stopni to polaryzacja jest odwrócona. Ale ta długość linii dla częstotliwości np 500 MHz odwraca rzeczywiście o 180 stopni plus długość linii 0,45 fali dla częstotliwości 500 daje ponowne przesunięcie o 180 stopni, co daje współfazowe zasilanie dwóch dipoli. I wtedy jest dobrze. Ale dla częstotliwości ponad 700 MHz ten odcinek linii jest przesuwnikiem fazowym o kącie bliskim kąta pełnego co przy odwróceniu o kolejne 180 stopni daje przeciwfazę zasilania sąsiednich elementów i kieruje wiązkę w ziemię lub niebo.
  Do tego oporność tej "linii": proste wyliczanie wskazuje że jest to powyżej 600 omów a elementy maja od 40 do 150 w zależności od pasma. Ni jak tego się nie da dopasować impedancyjnie, linia jest silnie rezonansowa co w przypadku anten szerokopasmowych jest niedopuszczalne.
  Ja tylko mogę ubolewać że nie zachował się wykres modułu impedancji dla typowej "siatki". Pamiętam tylko że w pasmie od 470 do około 580 MHz WFS tej anteny zmieniał się dość gwałtownie od około 1,8 do ponad 7, a powyżej 580 nigdzie nie schodził poniżej 2,5. Charakterystyka dopasowania wyglądała jak krawędź przedartego papieru i nie było kanału na którym różnica pomiędzy początkiem a końcem jednego kanału (8MHz) była mniejsza niż 2 dB.
  Odnośnie linku na koniec: miałem w rekach anteny podobne, ale Kathreina, parę takich anten w Polsce poinstalowałem. Z tym że anteny które zakładałem były w osłonach przeciwlodowych, typowe wykonanie alpejskie. Te z linku widziałem na Wyspach. Zupełnie przyzwoite, bardzo solidnie zrobione.
 • #45
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Panowie :
  irekr
  _cheetah_
  LeDy


  Przeczytano już wiele razy wasze wpisy.

  Proponuję stworzyć osobny Wątek w sprawach anten - ich produkcji - możliwości wypowiedzenia się - przedstawić różne ich możliwości odbioru - oraz ich przydatność w wypowiedziach samych Instalatorów.

  Czekam na Wasze i Innych podpowiedzi o takim Wątku ale na PW.

  ------------

  A teraz przechodzimy już do odpowiedzi na temat, który mówi nam o Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?

  ------------


  Pozdrawiam.
 • #46
  LeDy
  Poziom 43  
  SP5ANJ napisał:
  Panowie :
  irekr
  _cheetah_
  LeDy


  Przeczytano już wiele razy wasze wpisy.

  Jak chodzi o anteny to nie jestem teoretykiem a praktykiem. Wiem czy antena odbiera dobrze czy źle , kiedy lepsza jest kierunkowa, kiedy siatkowa, co robić gdy z " siatkową są problemy " . Wystarczy, że irekr przestanie pisać swoje fobie w sprawie anten siatkowych i nie będzie sprzeczek. Może ich nie stosować i to jest jego problem. Na Elektrodzie nie widzę jednak powodu aby wprowadzał ludzi w błąd. Niech pisze, że z siatkowymi sobie nie radzi.
 • #47
  irekr
  Moderator
  ..."Skończ waść, wstydu oszczędź".....
  1. Moderator ma zawsze racje.....
  2. A jak nie ma racji to patrz p.1.

  Praktyka ponad 35 lat swoje robi, nie osadzaj pochopnie...
  Wesołego jajka...
 • #48
  LeDy
  Poziom 43  
  irekr napisał:

  Wesołego jajka...
  To smacznego dyngusa. Tak Świątecznym akcentem skończymy.
 • #49
  SP5ANJ
  VIP Zasłużony dla elektroda
  Cytat:
  Tak Świątecznym akcentem skończymy.


  Dziękuję Wam za słusznie podjętą decyzję.  Pozdrawiam.
 • #50
  386dx
  Poziom 15  
  Zadam pytanie trochę może z innej beczki czy do odbioru DVB-T nadają się anteny teleskopowe takie standardowe jak do odbioru radia czyli 75 cm długości w weekend może coś takiego skręcę jeśli oczywiście jest szansa na odbiór i nie odradzicie mi tego wcześniej. A co do odbioru w Bydgoszczy to nie wiem czy mamy drugie takie miasto w Polsce na nizinach gdzie różnica poziomu pomiędzy najniższym a najwyższym punktem wysokości terenu to prawie 70 m. Ja niestety mieszkam pośrodku Bydgoszczy (gdzie jest nisko) co bardzo wpływa na odbiór TV bo Konina nie da się odebrać a to tylko 80 km tak samo Piłę czy Sierpc a radio z tych nadajników bezproblemowo odbiera nawet komórka.
 • #51
  _cheetah_
  Poziom 38  
  386dx napisał:
  czy do odbioru DVB-T nadają się anteny teleskopowe takie standardowe jak do odbioru radia czyli 75 cm długości w weekend może coś takiego skręcę jeśli oczywiście jest szansa na odbiór i nie odradzicie mi tego wcześniej

  w ogólności i szczególności nie nadają się i nie sprawdzają się, chyba, że jesteś w promieniu do kilku km od silnego nadajnika i masz dużo szczęścia (z naciskiem na "dużo"). A dokładniej:

  # w ogólności parametry nadawanego w Polsce DVB-T predysponują odbiór na antenach kierunkowych zewnętrznych. Odbiór wewnątrz pomieszczeń należy traktować raczej na zasadzie wyjątku i szczęścia.

  # zysk takich anten, będących substytutem anten ćwierćfalowych (bo brak przeciwwagi), jest praktycznie żaden. Teoretycznie, antena taka do odbioru DVB-T powinna mieć długość około 12...20 cm i być ułożona poziomo. Ale ponieważ typowo w mieszkaniu dzieją się cuda z sygnałem TV, trzeba próbować różnych długości, ułożeń w przestrzeni i lokalizacji w obrębie mieszkania lub za oknem. Pozostaje tylko życzyć szczęścia, bo ta próba nic nie kosztuje.

  Na twoim miejscu, jeśli już lubisz eksperymenty, zrób sobie "prawdziwą" antenę - tu masz mój opis, bo nie chce mi się kolejny raz pisać: Link. Nie przejmuj się za bardzo wykonaniem, ważny jest kształt ogólny, do prób spoko wystarcza. Powodzenia ;)

  LeDy napisał:
  irekr napisał:

  Wesołego jajka...
  To smacznego dyngusa. Tak Świątecznym akcentem skończymy.

  to jeszcze ja do kompletu - Wesołych Świąt i Mokrego Dyngusa... ;)
 • #52
  386dx
  Poziom 15  
  _cheetah_ napisał:


  Na twoim miejscu, jeśli już lubisz eksperymenty, zrób sobie "prawdziwą" antenę - tu masz mój opis, bo nie chce mi się kolejny raz pisać: Link. Nie przejmuj się za bardzo wykonaniem, ważny jest kształt ogólny, do prób spoko wystarcza. Powodzenia ;)


  Dzięki za link :) oczywiście coś tam skręcę przez święta na szybko i o wynikach poinformuje. Pozdrawiam i Życzę Wesołych Świąt i Smacznego Jajka :)
 • #53
  Brencik
  Poziom 26  
  386dx napisał:

  Czyli niestety odbiór z Iławy w DVB-T będzie tylko podczas tropo.

  Bzdura. Odbiór DVB-T z Iławy w Bydgoszczy (100km w linii prostej) jest bezproblemowy i to bez stosowania wzmacniaczy itp.

  U mnie:
  Odbior w miescie Bydgoszcz, odleglość 100km, antena ATX-91, bez wzmacnaicza, symetryzator 300-75om na 21-69kanały, maszt jakies 5-5,5m wysokości. Długość kabla antenowego jakies 10-15m, potem odgaleźnik RA-3F TElmora (tv podpiety pod 8,8dB kablem kilka m) i dalsza instalacja (kilkanascie m kabla z łącznie 3 OTV. Sygnał na kanale 24 oklo 3/10. jakosc 5/10, na kanale 46 identycznie. Zero pixelowania itp, nic nie zrywa.

  Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?
 • #54
  Hucul
  Poziom 39  
  Brencik napisał:
  Bzdura. Odbiór DVB-T z Iławy w Bydgoszczy (100km w linii prostej) jest bezproblemowy i to bez stosowania wzmacniaczy itp.

  Można wiedzieć w którym miejscu w Bydgoszczy ?
 • #55
  Brencik
  Poziom 26  
  Miedzyń. Zresztą widać na pierwszym zdjęciu po słupie WN na Błoniu który był niedawno malowany i dokładano mu lampę sygnalizacyjną (chyba dlatego że w pobliżu jest lotnisko - swoją drogą czemu dopiero teraz to zrobiono?)
 • #56
  rocklee
  Poziom 12  
  To widzę, że kolega jest dalej ode mnie a udaje mu się odbierać (ja jestem z Błonia) i sądzę, że jak też będę mieć lepszy sprzęt antenowy to też będę odbierać jak Ty (Brencik) :) Nawet niedaleko mnie mieszkasz, bo mam praktycznie koło siebie ten słup :D Dzięki za danie mi nadziei na odbiór dvb-t już teraz w Bydgoszczy :)
 • #57
  386dx
  Poziom 15  
  Brencik napisał:
  386dx napisał:

  Czyli niestety odbiór z Iławy w DVB-T będzie tylko podczas tropo.

  Bzdura. Odbiór DVB-T z Iławy w Bydgoszczy (100km w linii prostej) jest bezproblemowy i to bez stosowania wzmacniaczy itp.


  Gdybyś czytał dokładnie to co napisałem to byś wiedział że nie mam takiego szczęścia do lokalizacji jak Ty a taki odbiór jaki masz na ATX-91 ja mam na siatce tylko,że w analogu. Pozdrawiam
 • #58
  Brencik
  Poziom 26  
  Czy ja wiem czy dalej, ja mam 100,3km. Są inne czynniki które wpływają na odbiór (pomijając instalacje odbiorczą), np. usytuowanie, przekrój trasy itp.

  Dodano po 6 [minuty]:

  386dx napisał:

  Gdybyś czytał dokładnie to co napisałem to byś wiedział że nie mam takiego szczęścia do lokalizacji jak Ty a taki odbiór jaki masz na ATX-91 ja mam na siatce tylko,że w analogu. Pozdrawiam


  Czytałem. Skoro masz dobry odbiór analogów z Iławy to musisz mieć dobry odbiór DVB-T z tej lokalizacji. Odwrotnie to już gorzej.
  Widocznie twoja siatka jest dobra ...do ogrodzenia obejścia stodoły...
  A 100 czy 110km to nie ma znaczenia, powinieneś odbierać, prawdopodobnie coś spaprałeś i tyle.
  Proszę o zadbanie i powściągliwość własnych wypowiedzi.
  [ Widocznie twoja siatka jest dobra ...do ogrodzenia obejścia stodoły... ]
  Regulamin pkt 3.1.9 .
  3.1.9. Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
  [SP5ANJ]
 • #59
  386dx
  Poziom 15  
  Brencik napisał:

  Czytałem. Skoro masz dobry odbiór analogów z Iławy to musisz mieć dobry odbiór DVB-T z tej lokalizacji. Odwrotnie to już gorzej.
  Widocznie twoja siatka jest dobra ...do ogrodzenia obejścia stodoły...
  A 100 czy 110km to nie ma znaczenia, powinieneś odbierać, prawdopodobnie coś spaprałeś i tyle.


  A co można zepsuć przekładając kabel z TV do gniazda tunera DVB-T bo to tylko zrobiłem :D m Ja niestety optycznie nawet Trzeciewca nie widzę bo mam antenę tylko 10-12 m nad ziemią i wieżowce które mi przesłaniają ten kierunek. Ty masz antenę tak na oko ze 100 m nad poziomem terenu (70+30 10-pietrowego wieżowca) a ja nie więcej niż 30-35 m (20-25 m nad poziomem terenu - wzdłuż DK 80+4 piętro 10-12 m) i to jest ta różnica bo sygnału cyfrowego niestety nie można odebrać w bardzo kiepskiej jakości albo jest albo go nie ma i to jest niestety minus cyfrowej TV.

  EDIT : dziś od rana mamy nad Bydgoszczą tropo w radiu i TV praktycznie z każdego kierunku duże RTCN-y w promieniu 120-130 km odbierają w stereo+RDS a jeśli chodzi o TV to Iława w analogu bardzo dobrze śmiga a sygnał cyfrowy u mnie niestety 0%. Na Emitelu potwierdzają że do odbioru TV cyfrowej z dalszej odległości tylko anteny kierunkowe dają radę a siatki to zależy od szczęścia.
 • #60
  Brencik
  Poziom 26  
  Ja mam antenę około 12m nad poziomem terenu a nie 100m.
  Jeśli chodzi o odbiór DVB-T to może być odbiór tam gdzie sygnał z analoga już praktycznie nie istnieje (większa czułość odbiornika DVB-T w TV), wiec skoro jest dobry odbiór analoga z Iławy to DVB-T będzie na pewno.
  A na temat siatek wszyscy (większość) na forum wie do czego się nadają i to nie moja odosobniona opinia tylko fakty, więc proszę moderatorów o wyrozumiałość i powściągliwość.