Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaką antenę do odbioru dvb-t w Bydgoszczy?

rocklee 23 Apr 2011 10:15 54101 246
Relpol
    LeDy
    Level 43  
    Brencik wrote:

A na temat siatek wszyscy (większość) na forum wie do czego się nadają i to nie moja odosobniona opinia tylko fakty, więc proszę moderatorów o wyrozumiałość i powściągliwość.
    Nie wszyscy. Większość z tych, co mają problemy z antenami siatkowymi, powtarza za tymi co nie mogą sobie z antenami siatkowymi poradzić bo też sobie nie radzi.
  • Relpol
    386dx
    Level 15  
    Brencik wrote:
    Ja mam antenę około 12m nad poziomem terenu a nie 100m.

Kolego wysokość nad poziomem terenu masz niby 12 m ale to chyba Ci się pomyliło bo zapewne podajesz na jakiej wysokości masz antenę zapewne dach 4 piętrowego bloku ale pamiętaj Bydgoszcz nie leży płasko masz górki wzniesienia itd. Powiem Ci tak różnica w poziomie terenu Bydgoszczy jest spora dla przykładu Myślęcinek wjeżdżasz główną trasą prowadzącą do Niemcza na początku odbiór radia z Konina jest niezadowalający jesteś na samej górce 3 km dalej i jakieś 10-15 m wyżej i odbiór jest rewelacyjny a teoretycznie jesteś dalej o te 3 km :)

Brencik wrote:

Jeśli chodzi o odbiór DVB-T to może być odbiór tam gdzie sygnał z analoga już praktycznie nie istnieje (większa czułość odbiornika DVB-T w TV), wiec skoro jest dobry odbiór analoga z Iławy to DVB-T będzie na pewno.

Na moim przykładzie z tym to bym polemizował że cyfrowy odbiornik ma lepszą czułość może i ma ale wymaga lepszej anteny. To tak samo jak stare wieże do których wystarczy podłączyć kawałek kabelka by odbierało czysto a nowe wieże z syntezą po podłączeniu tego samego kabelka nie odbierają połowy z tych stacji które odbiera "analogowa" wieża.
    User removed account
    Level 1  
    Hucul
    Level 39  
    Mieszkam jakieś 10 - 15 km dalej od kolegów , za to około 30 metrów wyżej i niestety nie odbieram ani Iławy , ani Rachocina :cry:
    Niestety nie bardzo mogę powiesić antenę wyżej niż kilka metrów nad gruntem .
    Brencik
    Level 26  
    Nie mam anteny na dachu 4-piętrowego budynku tylko zwykłego domku jednorodzinnego. Antena to około 12m nad ziemią. Poziom gruntu to 70m n.p.m. W odległości 120km też pewnie jest odbiór DVB-T.
    386dx
    Level 15  
    _cheetah_ wrote:

Widać więc, że zakres dynamiki odbiornika dla odbioru DVB-T jest o wiele szerszy od dynamiki TV analogowego. Więc w czym problem? W relatywnie dużo mniejszych mocach nadajników DVB-T w stosunku do analogów (zwykle to różnice 5...10x) oraz dużo większych wrażliwościach z tego powodu sygnałów DVB-T na łapanie wszelkiego rodzaju zakłóceń, począwszy od szumowych po impulsowe.

Czyli mapki zasięgu DVB-T w Polsce np na fmscan.org możemy sobie odpuścić bo one pokazują że sygnał 100 kW jest porównywalny z 650 kW gdyby tak było to nie byłoby problemów z cyfrowym odbiorem w Polsce. I mnie właśnie jedno zastanawia skoro te zasięgi są relatywnie niższe to czy nie będzie wielkiego problemu po wyłączeniu analogu bo wiadomo nie ma chyba w Polsce takiego miejsca gdzie nie można odebrać analogowych programów TVP bo są dodatkowo przekaźniki małej mocy a w cyfrze tego nie będzie gdzieś mi się o uszy obiło że 98% Polaków będzie w zasiegu DVB-T a właśnie co z tymi 2 % ?
    Brencik
    Level 26  
    100kW cyfry to to samo co 1MW analogu (w uproszczeniu). Problemów z zasięgiem nie będzie, wręcz przeciwnie. Na fmscan.org nic ciekawe o i reprezentatywnego nie znajdziesz, to nieaktualna strona, nie prawdziwe dane są na niej.
    User removed account
    Level 1  
    Brencik
    Level 26  
    120km to nie mit, to fakt. Wielu odbiera z większych odległości.
    386dx
    Level 15  
    Brencik wrote:
    120km to nie mit, to fakt. Wielu odbiera z większych odległości.

Zgadza się pewnie chodzi ci o Śląsk i odbiór DVB-T z czeskiego z Jesenika :) tu się zgadzam to bardzo dobry obiekt jak jestem na Górnym Śląsku to bardzo chwale sobie ten nadajnik :)
    User removed account
    Level 1  
    Brencik
    Level 26  
    Jakie to "inne parametry" Niemieckich i Czeskich DVB-T? Czyżby chodziło tylko o moc ERP?
    User removed account
    Level 1  
    irekr
    Moderator
    Nadajniki niemieckie - przynajmniej te odbierane przy granicy z Polską, oraz czeskie nadają modulacja MPEG2, polskie - jak i coraz więcej nowych nadajników na terenie Niemiec w MPEG4. Różnica jest delikatnie mówiąc dość istotna. W MPEG2 na jednym kanale można nadawać jednocześnie 4 programy w jakości SD, w MPEG4 - 7 do 9 w SD lub około 4 w HD.

Temat anten siatkowych miał zostać zakończony w tym temacie, jak widać nie jest. Problemem tych "anten" nie jest sama antena i jej zasada działania a konstrukcja i zastosowane materiały oraz masowe zastępowanie właściwych parametrów anteny przez wzmacniacze. Mamy potem takie kwiatki na łączce jak "zysk anteny 30 dBi, wzmocnienie wzmacniacza 37 dB", co w przeliczeniu na język potoczny oznacza że "kawał szprychy" podłączony do wzmacniacza także ma takie same parametry...
    A zasada w odbiorze jest dość prosta: im mniej elementów wzmacniających tym lepiej.
    Ja nie jestem przeciwnikiem anten panelowych tylko ich beznadziejnego i bandyckiego wykonania.
    User removed account
    Level 1  
    386dx
    Level 15  
    Brencik wrote:
    _cheetah_ wrote:

Z faktu, że jest odbiór w danym miejscu na odległości 100km nie wynika w żaden sposób fakt możliwości odbioru na dalszej (a również i bliższej) odległości. Tworzysz mity.

Raczej fakty.
    http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=39152#p39152

W tym tygodniu praktycznie codziennie wieczorem w nocy i rano mamy tropo z kierunków Gdańsk, Iława czy Olsztyn a dziś rano bardzo mocny był też sygnał z Sierpca więc taki odbiór jaki zacytowałeś jest jak najbardziej możliwy ale tylko na terenie wolnym od przeszkód bo na płynny sygnał DVB-T w okolicach centrum miasta z Iławy na razie nie możemy liczyć a szkoda, mam nadzieje że to się jeszcze zmieni bo chyba nie po to wprowadzają cyfrową telewizję by ludzie masowo wymieniali swoje anteny na anteny kierunkowe.
    wiwizxc
    Level 12  
    skromnie się wypowiem platformy cyfrowe wprowadają dużo zmian teraz (poczytajcie satkuriera) N ma polsaty a polsat ma tvny i z tego ci mi się wydaje zwykły polsat na 90% dadzą do tnk sd i wilelu osobom to wystarczy wiec jak ktoś ma problemy z odbiorem dvb-t to może lepiej się wstrzymac i poczekać czy polsat erjdzie do tnk
    LeDy
    Level 43  
    _cheetah_ wrote:

Primo. W takim razie powinno się rozmawiać o "wykonaniach 'siatek'", a nie o "siatce" jako typie anteny.

PS Mamy różne poglądy i niech tak już zostanie...

Mam poglądy zgodne z twoimi. On nawet jak ktoś odbiera dobrze na jednym TV przez rozgałęźnik a na drugim źle to pisze aby wywalić antenę siatkową. Słów brak. Choroba chyba jakaś?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1876114.html
    386dx
    Level 15  
    LeDy wrote:
    _cheetah_ wrote:

Primo. W takim razie powinno się rozmawiać o "wykonaniach 'siatek'", a nie o "siatce" jako typie anteny.

PS Mamy różne poglądy i niech tak już zostanie...

Mam poglądy zgodne z twoimi. On nawet jak ktoś odbiera dobrze na jednym TV przez rozgałęźnik a na drugim źle to pisze aby wywalić antenę siatkową. Słów brak. Choroba chyba jakaś?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1876114.html

Koledzy to nie jest choroba tylko po prostu ukryta reklama i nakłanianie ludzi do wymiany anten zobaczcie chwali tylko jedną firmę macie linki Dipola a ile firm w Polsce robi anteny ? Na każdym forum jest to samo a wyrzekają się komercji :)
    rocklee
    Level 12  
    Ja mam jedno pytanie:

Byłem w Castoramie i było tam wyróżnione skąd, na jakim kanale i co można odbierać w Bydgoszczy tj z Trzeciewca i skąnś tam dokładnie nie pamiętam, wiem, że tvp2 bodajże na 50 kanale, a tvp1 na 30 chyba. U siebie na stancji wykrywa mi chyba właśnie te kanały, ale tylko na starym tv, na karcie za nic. Orientuje się ktoś skąd one nadają te kanały (bdb odbierają u mnie)?
    Brencik
    Level 26  
    W Castoramie bzdury wypisują.
    TVP2 nadaje na kanale 36 a TVP1 na 41.
    386dx
    Level 15  
    rocklee wrote:
    Ja mam jedno pytanie:

Byłem w Castoramie i było tam wyróżnione skąd, na jakim kanale i co można odbierać w Bydgoszczy tj z Trzeciewca i skąnś tam dokładnie nie pamiętam, wiem, że tvp2 bodajże na 50 kanale, a tvp1 na 30 chyba. U siebie na stancji wykrywa mi chyba właśnie te kanały, ale tylko na starym tv, na karcie za nic. Orientuje się ktoś skąd one nadają te kanały (bdb odbierają u mnie)?

Raczej to nie te kanały przynajmniej jeśli chodzi o analog i stacje TVP dużej mocy :

Iława - TVP1 k. 48 TVP2 k. 31
    Piła - TVP1 k. 31 TVP2 k. 24
    Płock - TVP1 k. 29 TVP2 k. 39
    Konin - TVP1. k. 22 TVP2 k. 34
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    rocklee wrote:
    ... i skąnś tam dokładnie nie pamiętam

Quote:
    Orientuje się ktoś skąd one nadają te kanały (bdb odbierają u mnie)?

Idealnym źródłem informacji jest firma Emitel, która zakłada/instaluje i konserwuje te właśnie nadajniki.

Tu masz link do mapy obiektów : http://www.emitel.pl/strona-glowna/mapa-obiektow

Regulamin pkt 3.1.16 .
    3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.

Pozdrawiam.
    rocklee
    Level 12  
    Dobra inaczej dodatkowa TVP2 jest między kanałem 41 (TVP1) a 53 (Polsat), zaś dodatkowa TVP1 między 28 (TVP3) a 36 (TVP2). Tak wygląda sytuacja. Dokładnie nie mogę sprawdzić na których są te kanały, bo tylko znajduje mi je w starym tv na gałki, a na karcie nie :E
    Brencik
    Level 26  
    Nie ma. Albo masz złą antenę która odbiera niewiadomoco albo TV który źle odbiera.
    rocklee
    Level 12  
    Mało tego odbiera je bardzo dobrze, żadnych zakłóceń i odbić :D TVP1 chyba odbieram z Iławy, albo Płocka, bo tylko to mi pasuje z wyżej podanych, ale TVP2 to nie wiem skąd :E A i raczej to nie jest skutek tropo, bo jak pamięcią sięgam zawsze je miałem (odbierało lepiej lub gorzej :))
    Brencik
    Level 26  
    TVP1 z Iławy to k48, czyli nie może być u ciebie między kanałami 28 (TVP3) a 36 (TVP2) jak piszesz.
    Masz zły odbiornik który mieli częstotliwościami i taki z tego wychodzi efekt. Lustrzane itp i efekt jak u Ciebie.
    rocklee
    Level 12  
    Sory miałem na myśli Plock albo Piłę ;)
    Brencik
    Level 26  
    Tym bardziej źle myślisz, albo wcale.
    Poczytaj lepiej wykazy częstotliwości.
    Temat do zamknięcia, naprawdę. Moderatorzy chyba są wyjątkowo dziś cierpliwi, niejednokrotnie mniej żenujące wątki zamykają od ręki przecież.