Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat kinematyczny tokarki

motoroker 13 Mar 2011 19:48 11268 8
  • #1 13 Mar 2011 19:48
    motoroker
    Poziom 14  

Witam.
    Uczę się w szkole mechatronicznej i muszę zaprojektować schemat kinematyczny tokarki (16 prędkości)
    Schemat ten ma obejmować tylko (silnik,skrzynkę prędkości i na końcu wrzeciono).

Oto mój wkład własny:
    https://obrazki.elektroda.pl/7721040300_1300042036.jpg
    Proszę o pomoc.

• Pomocny post
    #2 13 Mar 2011 22:26
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

Może to się na coś przyda: Link Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #3 14 Mar 2011 12:01
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Jak widzisz nie ma możliwości na twoim układzie kinematycznym uzyskać 16 prędkości , masz ich dopiero 12 . Proponuję Ci układ 2 x 2 x 2 x 2 czyli 2 na silniku i 3 stopnie mechaniczne . Może to być 2 x 2 x 4 , ale z tą 4 - ką będą trochę kłopoty .Pozdrawiam .

• Pomocny post
    #4 14 Mar 2011 12:48
    mczapski
    Poziom 38  

Twój start nieco skąpy. Nie chciało się tobie nawet mnożenia/dzielenia wykonać. Jak widać trójka przesuwna ma niewielki sens dla uzyskania 16 prędkości. Ponadto stosowanie dwóch grup przekładni zębatych połączonych przekładnią pasową trochę mało powszechne. Ponieważ nie podałeś warunków ograniczających proponuję: dwa przełożenia pasowe na wejściu napędu a następnie trzy dwójki przesuwne (być może na wejściu do skrzynki sterowanie sprzęgłami). Podgląd przykładów przytoczonych dużo wnosi do sprawy.

• Pomocny post
    #5 14 Mar 2011 13:08
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Nie wiem co tu rozumiesz przez mnożenie i dzielenie , a szczególnie nie rozumiem tego dzielenia . Ten Twój układ rozumiem tak , że uzyskujesz 2 przełożenia na silniku 3 na trójce przesuwnej i 2 na dwójce przesuwnej czyli razem 12 .Przekładnia pasowa na wrzecienniku niema miejsca nikt już tego typu rozwiązania nie stosuje w jej miejsce można dać np, dwójkę przesuwną .Pozdrawiam.

• #6 14 Mar 2011 18:13
    motoroker
    Poziom 14  

Dziękuje za zainteresowanie się moim tematem.
    Fakt że z 3-2-2 nie uzyskam 16 prędkości ^^
    https://obrazki.elektroda.pl/3124455600_1300122759.jpg

Mam pytanie: czy przekładnia napedy wrzeciona w tej tokarce to 2x2x2?
    Czy w moim przypadku można by było jeszcze przed wrzecionem dodać dwójkę szeroką przesuwną?

• Pomocny post
    #7 14 Mar 2011 18:53
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Trójki przesuwnej w16 przełożeniach nie wkomponujesz . Zastosuj 2 przełożenia na silniku dwubiegowym i resztę na dwójkach 2 x 2 x 2 . O przełożeniu na paskach to zapomnij w miejsce tej przekładni daj sobie dwójkę przesuwną . Czyli już masz 16 przełożeń . Ostatni wałek będzie u ciebie wrzecionem . Niema potrzeby już nic dodawać . Nic się nie obawiaj , bo silniki dwubiegowe były w większości tokarek stosowane . Ta tokarka ze schematu to ma przełożenia 2 x 2 x 2 , sprzęgło z lewej strony do obrotów prawych , oraz drugie sprzęgło z nawrotnicą do obrotów lewych . Pozdrawiam.

• #8 15 Mar 2011 07:05
    mczapski
    Poziom 38  

Mnie uczono, że dzielnie to jest mnożenia przez odwrotność więc chyba cos jest w tej teorii.Jak napisałem na początku pytający nie podał żadnych ograniczeń projektowych poza wytyczną o 16 stu przełożeniach. Czyli można popuścić wodze fantazji i czemu by nie przekładnia pasowa. Jak rozumiem ten projekt nigdy nie będzie realizowany i ma na celu edukację. Oczywiście, ze silnik dwubiegowy jest także dobrym rozwiązaniem. Na wszelki wypadek podam, że przekładnia pasowa ma do siebie, że tłumi drgania. Podsumowując chodzi o 2*2*2*2 albo 16/2/2/2.

• #9 15 Mar 2011 11:15
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam. Wydaje mi się , że Autor pytania bardzo dobrze już wszystko rozumie i sobie z tym poradzi . Z pytania o dodatkową dwójkę przesuwną wywnioskowałem , że ma obawy co do silnika dwubiegowego i jak zostanie to poczytane przez sprawdzających . Całkowite przejście na napęd paskowy w tym miejscu nie wchodzi już w rachubę . Taki temat Autor wylosował trudno . W tak prostym łańcuchu kinematycznym , żadnych obliczeń nie potrzeba przeprowadzać , liczy się to wszystko wzrokowo do 16-tu . Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME