Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czajnik sterowany telefonem komórkowym

ziko234 14 Mar 2011 09:18 21877 36
Optex
  • Czajnik sterowany telefonem komórkowym
    Witam
    Chciałbym zaprezentować swoją pracę, która powstała do konkursu "młody innowator".
    Na wstępie chciałbym powiedzieć że jest to tylko prototyp i posiada on jeszcze wiele niedoskonałości :)

    Głównymi założeniami projektu było zbudowanie czajnika wyświetlającego temperaturę wody z możliwością ustalenia jej na żądaną wartość oraz włączenia urządzenia przez telefon komórkowy.

    Czas, w jakim zaprojektowano i wykonano układy, to okres trzech miesięcy w wolnym czasie po zajęciach szkolnych. Cała praca została zrobiona samodzielnie w warunkach domowych przy pomocy podstawowego sprzętu elektronicznego, takiego jak stacja lutownicza, miernik uniwersalny, przybory montażowe.
    Przy budowie zastosowano jak najprostsze rozwiązania. Jednym z takich rozwiązań jest załączanie czajnika wykorzystujące zapalenie podświetlenia telefonu, który znajduje się w module GSM.
    Pierwszym problemem, jaki pojawił się, była mała odporność mikrokontrolera na wyższe temperatury. W celu rozwiązania problemu płytka z elektroniką umieszczona w czajniku została zalana klejem silikonowym od spodu co spowodowało wolniejsze absorbowanie ciepła, zaś obudowa czajnika została odizolowana matą termiczną, taką jak stosuje się przy oklejaniu ścian w okolicach kaloryferów mieszkaniowych i przemysłowych. Po wykonaniu tych czynności temperatura płytki z elektroniką nie wzrasta powyżej 38°C.

    Kolejny problem dotyczył modułu GSM i spowodowany był przychodzeniem smsów promocyjnych z sieci komórkowej. Powodowało to niepożądane włączanie się czajnika. Rozwiązanie okazało się bardzo proste i polegało na zadzwonieniu do operatora komórkowego, i zastrzeżeniu przychodzenia reklam oraz jakichkolwiek informacji o promocjach.

    Schemat układu w czajniku wygląda tak:
    Czajnik sterowany telefonem komórkowym
    Opis układu:
    Głównym elementem układu jest mikrokontroler AT89C2051, który został zaprogramowany w języku BASCOM. Taktowany jest rezonatorem kwarcowym o częstotliwości 12MHz oraz dodatkowymi dwoma kondensatorami C4=C5=33pF, które umożliwiają pracę wbudowanemu w 89C2051 generatorowi, który „napędza” cały mikroprocesor. Oczywiście od częstotliwości rezonatora ściśle zależy szybkość działania mikrokontrolera. Poprzez kondensator elektrolityczny C3 (1µF) następuje resetowanie procesora po włączeniu napięcia zasilającego odfiltrowanego przez kondensator C1 (220µF). Czynność ta powoduje podanie logicznej 1 na wyprowadzenie R, a więc natychmiastowe przerwanie wykonywanych czynności i rozpoczęcie cyklu działania procesora od samego początku. Czas trwania dodatniego impulsu kasującego zależy od częstotliwości 12MHz i kondensatora C1.
    Do złącza zasilania podłączone jest napięcie zasilające o wartości 5V. Rezystory R9 - R16 (330Ω) ograniczają prąd wyświetlaczy. Tranzystory T1 - T3 (BC557B) wraz z rezystorami R1 - R6 (3,3kΩ) sterują anodami wyświetlaczy. Od strony ścieżek układu został wlutowany rezystor 4,7kΩ podciągający magistralę 1-Wire (nóżka 9 układu U2) do plusa zasilania. Do prawidłowego i dokładnego pomiaru temperatury wody został użyty czujnik DS18B20, a załączanie grzałki czajnika jest realizowane za pomocą przekaźnika na 16A z cewką na 5V. W celu uzyskania potrzebnego napięcia stałego 5V został użyty transformator 230V/7V.

    Drugim układem jaki został zbudowany był moduł GSM. Układ ten załącza czajnik na podstawie zapalenia się diody na klawiaturze telefonu. Zadanie to realizuje tranzystor NMOS. Po podaniu napięcia z diody podświetlającej klawiaturę telefonu 2,85V na źródło (masa) i na bramkę (plus diody). Tranzystor będzie pracował w dwóch stanach, czyli jako switch, włączając czajnik poprzez zwieracie sygnał do masy. Schemat poniżej:
    Czajnik sterowany telefonem komórkowym

    Oczywiście i w tej części pracy nie zabrakło problemów. Jednym z nich było długo palące się podświetlenie klawiatury (ok. 15 sekund), a co z tym się wiąże, długi czas zwierania switcha od włączenia czajnika. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie układu monostabilnego UCY74121, który generował impuls o zadanej szerokości. Impuls wyzwalający dodatni z diody przyłączamy do nóżki piątej, a nóżkę trzecią i czwartą zwarto do masy. W ten sposób układ wygeneruje na wyjściu (szósta nóżka) impuls o czasie T=0,69RC. Rezystor występujący we wzorze ma wartość R=47kΩ i jest włączony między zasilanie +5V a nóżkę jedenastą, natomiast kondensator C ma wartości 47µF i znajduję się między nóżką jedenastą a dziesiątą. W ten oto sposób można otrzymać skrócenie czasu trwania impulsu z piętnastu sekund do jednej sekundy.

    Drugim problemem jaki zaistniał było pojawienie się tzw. „wiszącej jedynki” na wejściu B przy uruchamianiu układu UCY74121. Jest to normalne w układach TTL lecz, że na wejściu jest dioda, która poniżej napięcia progowego nie przewodzi prądu, to nie chciał pojawić się stan niski (<0,8V). Problem ten został zlikwidowany po wstawieniu między wejście B, a masę trzech szeregowo połączonych rezystorów (ograniczone zaplecze elementów), które łącznie uzyskały wartość 525Ω.

    Kolejnym problemem, który został napotkany przy budowie tego układu było powolne wygaszanie diod LED w telefonie. Impuls sekundowy powstający przy włączeniu podświetlenia i przy jego wygaszaniu, powodował włączenie i po chwili wyłączenie czajnika. Jest to spowodowane wysyłaniem przez procesor telefonu wiele tysięcy przełączeń przy zmniejszającym się współczynniku wypełnienia (modulacja PWM), aż do zgaśnięcia diody. Te impulsy zostały wytłumione układem całkującym o stałej czasowej τ=RC, gdzie R=200Ω i C=4,7µF. Po dokonaniu tej korekty układ zaczął działać poprawnie.

    Moduł GSM jest ładowany prądem stałym ze zwykłej ładowarki od telefonu komórkowego, która jest dołączona w zestawie. Czas działania modułu przy pełnym naładowaniu baterii wynosi około pięciu dni.

    Większość elementów została zakupiona w sklepach internetowych w celu zminimalizowania kosztów i braku co niektórych części w pobliskim sklepie elektronicznym. Przybliżony koszt wykonania czajnika z modułem GSM wynosi ok. 50zł (nie licząc czajnika)

    Pomysł na płytkę zaczerpnąłem ze strony mirleya :)

    Poniżej przedstawię kilka zdjęć procesu budowy czajnika jak i krótki filmik przedstawiający jego działanie.

    Na filmie jest drobna literówka w opisie ale myślę że to w niczym nie przeszkadza:) Co do dokładności podgrzewania wody to udało mi się w przedziale 70-99°C usyskać odchyłkę ok 0,5-1°C.
    Gdzałka odłącza się 6 stopni przed ustaloną temperaturą, na filmie nie było to jeszcze udoskonalone:)
    Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym Czajnik sterowany telefonem komórkowym



    Wsad hex jakby ktoś chciał mogę udostępnić:)

    Jak wiadomo, każdy prototyp posiada jeszcze swoje wady. Jedną z nich jest brak zabezpieczenia na uruchomienie czajnika bez nalanej wody. Jeśli wcześniej nabyty czajnik do tego projektu byłby sprawny, w grzałce znajdowałby się zabezpieczający ją bimetaliczny wyłącznik. Teoretycznie włączona grzałka bez wody powinna dosyć szybko nagrzać powietrze obok czujnika temperatury nawet do 95°C. Praktycznie takie doświadczenie nie było robione ze względu na ryzyko spalenia grzałki. Problem niepożądanego włączenia czajnika bez wody można rozwiązać stosując np. czujnik cieczy, pływakowy czujnik poziomu cieczy lub zastosowanie np. tensometrycznego czujnika nacisku na podkładce do czajnika, który przy odpowiednim ciężarze pozwalał na włączenie procesu grzania wody.

    Pozdrawiam

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    ziko234
    Level 17  
    Offline 
    Has specialization in: lutowanie, uruchamianie, serwis
    ziko234 wrote 357 posts with rating 100, helped 11 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2006 year.
  • Optex
  • #2
    mkpl
    Level 37  
    Ładnie ładnie innowacje się chwali :)
    Mam propozycje na zabezpieczenie przed brakiem wody. Robisz miały pływak z magnesem neodymowym i umieszczasz w skali którą każdy czajnik posiada. Przy położeniu minimalnym przyklejasz kontaktron i to wszystko :) Brak wody sygnał zwarty jest woda rozwarty.

    Jeśli chodzi o moduł telefonu to da się zrobić tak aby układ nie reagował na każdego dzwoniącego ale na konkretną treść sms dzięki czemu możesz uzyskać więcej możliwości
  • #3
    ziko234
    Level 17  
    Wiem, że da się zrobić ale miało to być najprostsze rozwiązanie:) Czajnik został wysłany już na konkurs, ale planuję wersję "doskonałą" zbudować już w wakacje i będę testował różne rozwiązania zabezpieczenia na włączenie go bez wody:) Moduł GSM umieszczę w podstawce (którą podwyższę) i nie będzie potrzebny wyświetlacz bo moduł będzie zasilany (ładowany) ciągle z mini przetwornicy z ładowarki:)
  • #4
    fantom
    Level 31  
    Niby fajne ale docelowa implementacja powinna laczyc sie z telefonem za pomoca komend AT co eliminiowalo by niepotrzebne zalaczanie (wazna bylaby tresc sms-a a nie tylko to ze przyszedl) i pozwalalo na wieksza swobode w operowaniu czajnikiem + wieksza mozliwosci wykorzystania ukladu na przyszlosc do innych projektow.
  • #5
    Miałkot
    Level 11  
    Witam.
    No wszystko to bardzo ładnie wykonane i od tej strony słowa uznania.
    Ale po zobaczeniu tego natychmiast nasuwa się pytanie: po co to wszystko? :)
    Rozumiem, że chodzi o stronę dydaktyczną. Tu jeszcze byłoby to zrozumiałe.
    No bo po co włączanie gotowania wody poprzez telefon komórkowy? Że jak niby jestem poza domem, to sobie włączę i się zagotuje? Ale to gotowanie wody trwa 2-3 minut, więc i tak zanim dojdę do domu, to woda już będzie stygnąć. W tej postaci jest to przerost formy nad treścią.
    Użycie tu sterowania po GSM wydaje się niepotrzebnym no i jakby nie patrzeć to jednak dość kosztownym komplikowaniem czynności najprostszych.
    Po co też kontrolowanie temperatury wody, gdy wodę przeważnie trzeba i tak doprowadzić do stanu wrzenia? A jeżeli chcę mieć ,,ciepłą" wodę, to i tak jest mi obojętne, czy ma ona 47 stopni, czy też może 52.
  • Optex
  • #6
    ziko234
    Level 17  
    W mojej pracy napisałem:
    Czajnik można włączyć z dowolnej odległości używając zwykłego telefonu. Osoby ceniące sobie doskonale zaparzoną herbatę czy kawę będą w stanie dostrzec, że produkt stanie się nieodłącznym elementem ich życia codziennego. Wracając do domu po ciężkim i zabieganym dniu w pracy, będą mogli zastać podgrzaną wodę do temperatury wcześniej określonej przez siebie.

    Produkt został stworzony z myślą o osobach zaganianych, leniwych, jak również wymagających koneserów smaków kaw i herbat zaparzonych w temperaturze odpowiedniej dla danego gatunku.


    Sam jak go testowałem w ferie zimowe, wolałem leżąc w łóżku włączyć wodę żeby jak już wstanę była zagotowana:) Z własnego doświadczenia powiem jednak, że jest to uproszczenie życia.
    Co do zawartej w nim elektroniki, która może się wydawać niektórym osobom niepotrzebna, moim zdaniem fajnie jest się popatrzeć jak temperatura rośnie, a i dobrze jest podgrzać wodę na ferwex np. do 50stopni nie musząc stać przy czajniku i patrzeć "czy to już" :) Takie jest moje zdanie:)
  • #7
    gbd.reg
    Level 21  
    Hmm... widzę ciekawe zastosowanie samego modułu GSM. Można dorobić do niego układ, który w zależności od treści SMSa uruchamiałby różne urządzenia, na przykład piekarnik (w piekarniku mam zamontowany fabrycznie układ włączania o określonej godzinie, dzięki czemu można np. pieczeń przygotować dzień wcześniej, wstawić do piekarnika i ustawić aby na następny dzień po przyjściu do domu była już gotowa. Niestety nie zawsze się przychodzi do domu o tej samej godzinie, więc w zależności od potrzeb włączałoby się piekarnik SMSem), ekspres do kawy, mikrofalówkę itp. Zastosowanie zawsze się znajdzie.

    Co do czajnika, dodałbym jeszcze możliwość ustawienia do zagotowania wody, gdyż nie jest to jednoznaczne z osiągnięciem konkretnej temperatury (trzeba monitorować kiedy np. się temperatura zatrzyma, albo kiedy mamy dużą produkcję pary, jak było pewnie to rozwiązane oryginalnie w czajniku).

    Projekt ciekawy :)
  • #8
    humek
    Level 32  
    taki czajnik mam już od ok 2 lat sterowany SMS-em .To co przedstawiłes nam chwali się lecz ja nie budowałem specjalnego urządzenia lecz takowe wykonałem jako "produkt uboczny systemu alarmowego" . Mianowicie zainstalowałem sobie rozbudowany system alarmowy w moim mieszkaniu.Wcześniej był też ale miał ubogie możliwości i jak przystało na instalatora systemów alarmowych (aby zaprzeczyć tezie że "szewc bez butów chodzi" ) zamieniłem go -rozbudowałem .Uzyłem do tego celu INTEGRY32 oraz modemu GSM4 prod.SATEL.System może wygenerować 32 wiadomości SMS (alarm,sabotaż ,zanik/powrót napiecia sieci, niski stan akumulatora i inne oraz do 16 słownych 16-sekundowych komunikatów głosowych.Jednak GSM4 ma mozliwość załaczania ,wyłączania 3 przekazników za pomocą wysłania wiadomości SMS.Wyjscia przekaznikowe można dowolnie oprogramować.Ja zrobiłem test ile czasu gotuje się woda w elektrycznym czajniku -(pełnym) ok5,2 min więc zaprogramowałem wyjscie jako czasowe na okres 6 min .Ten czas mogę skrócić wysyłając odpowiedni SMS wyłączający. Moduł GSM 4 po kazdej operacji (załaczeniu/wyłaczeniu ) wysyła mi SMS-a o stanie tych wyjsć np. OUT 1=0 ,OUT2=1 ,OUT3=0 czyli że OUT 2 jest w załaczeniu przekażnika. Ten "patent" to taka zabawa pokazowa gdyż mieszkam w domu wielorodzinnym i trudno byłoby mi coś wymyśleć .Gdybym miał własny domek sterowałbym ogrzewaniem lub podlewaniem ogródka ,niestety nie mam więc jest to tylko demonstracja znajomym co mozna zrobić za pomoca elektroniki.Jak widzisz przez przypadek zrobiłem urzadzenie podobne do Twojego.Swoje "urządzenie" tu opisałem by dać przykład do czego można zastosować JESZCZE domowy system alarmowy. Pozdrawiam serdecznie.
  • #9
    ziko234
    Level 17  
    No to gratuluję udanej konstrukcji. Ja nie jestem jeszcze aż tak za pan brat z elektroniką żeby skonstruować takie rzeczy:) Nie chciałem robić jakiegoś skomplikowanego projektu bo w pracy podlega również "- łatwość wykonania". Myślę, ze na potrzeby takiego konkursu projekt jest wystarczający i nie ma co go bardziej rozbudowywać. W wakacje będę myślał nad wszystkimi rozwiązaniami co proponujecie i postaram się zrobić "super czajnik" co spełni każdą zachciankę:):P
  • #10
    Paolo1976
    Level 24  
    Jak z odpornością elektroniki wbudowanej w czajnik na parę z gotującej się wody?
  • #11
    Klima
    Level 30  
    Paolo1976 wrote:
    Jak z odpornością elektroniki wbudowanej w czajnik na parę z gotującej się wody?
    I jak z odpornością użytkownika na substancje zawarte w elektronice na wieczku czajnika? Masz tą płytkę z wyświetlaczami czyś zalaną? Czym?
  • #12
    SylwekK
    Level 32  
    Bez urazy ale troszkę dziegciu... Lubię gadżety i elektronikę gdzie tylko popadnie ale sam czajnik na telefonie to chyba zdecydowanie przerost formy... utrafienie w temperaturę po wysłaniu sygnału uważam za loterię, bo np. zaraz po sms tuż przed domem sąsiad chciał chwilę pogadać, albo listonosz paczkę przyniósł, itd. i co wtedy - wysyłamy drugiego sms'a? Jak najbardziej ceni się możliwość ustawienia temp. do jakiej ma się woda zagrzać ale te 2-3 minuty to można wykorzystać w tym czasie choćby na umycie rąk po powrocie do domu. Troszkę śmieszy mnie płacenie abonamentu za możliwość zrobienia sobie herbaty. Proponuję autorowi rozbudować układ o kilka kanałów, a wpięty czajnik pozostawić jako jedną z możliwości.
    Pozdrawiam

    P.S. Oczywiście od strony estetycznej wszystko jak najbardziej ok :)
  • #13
    tomasga
    Level 12  
    Swego czasu również popełniłem czajnik sterowany mikrokontrolerem.
    Nie zauważyłem gdzie jest czujnik(może na filmie ale mi nie odtwarza)? Jest jakiś algorytm detekcji gotowania się wody? Na pewno zauważyłeś że nie jest to zawsze ta sama temperatura.
    Jeśli nie chcesz lub nie możesz korzystać z komend AT, to może skorzystaj z sygnału buzzera telefonu. Nie wiem jaki to telefon, ale może da się ustawić rodzaj dzwonka dla konkretnych numerów lub filtrowanie połączeń.
    Co do zabezpieczeń. Fabrycznie czajnik powinien mieć również drugi termostat. U mnie przez niego było zasilanie procesora. W przypadku braku wody termostat rozłącza układ. Po czasie się włączy ponownie, a układ startuje od nowa i przekaźnik pozostaje wyłączony.
    BTW. Mój sterownik działał do końca, jednak cały czajnik już nie , bo spaliła się grzałka :) .
    Za to że Ci się chciało masz u mnie fajne. Na pohybel tym co mówią "a po co":).
  • #14
    ziko234
    Level 17  
    Paolo1976, Klima: Wszystko jest zalane w środku klejem silikonowym. Wyświetlacz również jest zalany klejem silikonowym czarnym (topi się przy 135stopniach) (sprawdzałem na opakowaniu i tak rzeczywiście jest) wszystko jest szczelne i nietoksyczne. Próbowało kilka osób samej zagotowanej wody i nie wyczuło obcych smaków:)

    SylwekK: takie założenia sobie postawiłem i tak się udało:) Ważne żeby komisji się spodobało:)
  • #15
    prestig
    Level 13  
    SylwekK wrote:
    Troszkę śmieszy mnie płacenie abonamentu za możliwość zrobienia sobie herbaty. Proponuję autorowi rozbudować układ o kilka kanałów, a wpięty czajnik pozostawić jako jedną z możliwości.
    Pozdrawiam

    P.S. Oczywiście od strony estetycznej wszystko jak najbardziej ok :)


    Jaki abonament, play fresh karta bez doładowywania ważna rok.
  • #16
    piterus99
    Level 43  
    Dobry byłby patent istotnie sterowaniem treścią sms ale i powiadomienia zwrotne - info, że woda zagotowana.

    Utrzymywanie temperatury wody realizowane poprzez sterowanie grzałką(eliminowanie syndromu listonosza pod domem;) ) - zagotowywujemy wodę a następnie pilnujemy by nie spadła poniżej 80stopni, 50 czy jakieś inne kombinacje. Jest tutaj naprawdę duże pole do popisu.
  • #17
    SylwekK
    Level 32  
    @ziko234 - i w sumie to najważniejsze, że założenia zostały zrealizowane. Jeżeli dalej będziesz to rozbudowywał to jak najbardziej pozostaje do zrealizowania świetna sugestia kolegi @pietrus99 :)

    @prestig - to mnie zadziwiłeś teraz...
  • #20
    ziko234
    Level 17  
    Napisałem wcześniej że płytka jest od mirleya a kod jest zupełnie inny, bo był pisany przy pomocy programisty. Co do schematu to mirley też go w paincie robił (bo pytałem się) a ja jako że jest to konkurs innowacji wprowadziłem swoje zmiany i napisałem cały program zupełnie inny niż jest u mirleya. Kodu do rozstrzygnięcia konkursu nie chcę udostępniać. W pracy oczywiście pojawiła się taka informacja.
  • #21
    drowning_man
    Level 15  
    Chyba inaczej rozumiemy stwierdzenie "pomysł został zaczerpnięty...". Co do schematu to był on zrobiony w protelu 99 se (dyskusja pod projektem mirley'a, strona druga, post #44). Coś się tu mija z prawdą...

    Nie chcę tu nikogo oskarżać, ani prowadzić kłótni po prostu nie lubię jak ktoś się podpisuje pod nie swoimi projektami.
  • #22
    ziko234
    Level 17  
    drowning_man wrote:
    Chyba inaczej rozumiemy stwierdzenie "pomysł został zaczerpnięty...". Co do schematu to był on zrobiony w protelu 99 se (dyskusja pod projektem mirley'a, strona druga, post #44). Coś się tu mija z prawdą...

    Nie chcę tu nikogo oskarżać, ani prowadzić kłótni po prostu nie lubię jak ktoś się podpisuje pod nie swoimi projektami.

    Jak znajdę to pokażę maila od mirleya (on mi tez pomagał przy robieniu tego) że to wszystko zostało narysowane. W mojej konstrukcji czajnika jest tylko wzór jego płytki i nic więcej. Jak masz taki wielki problem kolego, to mogę ci wysłać program i może lepiej się z tym poczujesz. Daj maila to wyślę.

    edit:
    Wysłałem już screena maila od mirleya w krórym pisze to on że projekt został rysowany. Nie rozumiem po co te całe dochodzenie i dociekliwości.
  • #23
    jokajokad
    Level 2  
    Mam pomysł zamiast nadajnika gsm umiescic bluetooth i zapomacą specjalnej aplikacji w javie . To jest naj. rozwiązanie :)
  • #25
    PabloSSS
    Level 16  
    jokajokad wrote:
    Mam pomysł zamiast nadajnika gsm umiescic bluetooth i zapomacą specjalnej aplikacji w javie . To jest naj. rozwiązanie :)


    Pomysł fajny, ale GSM ma "jakby" trochę większy zasięg niż BT i zdecydowanie mniej ograniczeń.
  • #26
    pepitto
    Level 18  
    Czy mam rozumieć, że modułem gsm został nazwany telefon komórkowy umieszczony w obudowie?
  • #29
    ziko234
    Level 17  
    Co do bezpieczeństwa to uważam że za dużo się stać nie może (nie wliczając w to głupoty ludzkiej jak czajnik postawiony na jakiejś krzywej powierzchni czy w jakimś innym niebezpiecznym miejscu) Do tego projektu została napisana specjalnie taka instrukcja obsługi, że postępując zgodnie z nią nie jest realne żadne zagrożenie. Ale oczywiście jak wszędzie wypadki się zdarzają czy pod kontrolą człowieka czy i bez:) W każdym bądź razie, jakby chodziło o porażenie prądem, to czajnik jest tak zrobiony i zalany klejem silikonowym że nawet po oblaniu go wodą nic się nie stanie. Taki był też postawiony przeze mnie cel.
    edit:
    Co do modułu GSM nie zdążyłem pomyśleć nad uszczelnieniem go, ale nawet po jego zalaniu nic groźnego się nie stanie. Moduł oczywiście się popsuje, ale napięcie w nim (5V) nie jest groźne dla życia.
  • #30
    roszej
    Level 12  
    Fajne, jak np jest zimno i chce szybciutko herbatę jak wejdzie do domu to puszcza sygnał i woda się gotuje. Pytanie tylko czy woda jest w czajniku :o :)

    Sam posiadam czajnik zelmer który posiada regulację temperatury i funkcje podtrzymywania i powiem szczerze, że jest to dosyć przydatna funkcja gdy potrzebna jest np letnia woda do rozpuszczenia lekarstwa typu ACC i inne, uważam jednak za zbędną regulacje temperatury co 0.5st chociaż w uzasadnionych przypadkach jak najbardziej, ale powinno być np 30-40-50-60-70-80-85-90-95 i wcale nie byłby potrzebny wyświetlacz.
    Ogólnie całkiem ciekawy pomysł :)