Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co lepsze - tabele, ramki czy DIVy ??

14 Mar 2011 14:37 3432 14
  • Poziom 12  
    co lepiej stosować w kodznie html, co lepsze do rozmieszczania obiektów?
  • Poziom 25  
    Chyba bardziej logiczne, że divy?
    Tabele już są przestarzałe i nie używane.
  • Warunkowo odblokowany
    Divy są profesjonalne i nowoczesne.
    Tabele - nadal są używane i idealne dla nie doświadczonych nowych webmasterów lub po prostu jak chcemy coś na szybkiego zrobić.
    ramki - wykorzystuje się je rzadko i tylko do formularzy.
    Nie profesjonalnie jest używać iframe.

PS.

Budowa statycznej na divach to już CSS.
    Przykład takiego zastosowania :
    plik html :

Kod: html4strict
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Plik css :

Kod: css

//

przy czym zrobiłbys to jako tabela w ten sposób :

Kod: html4strict

itd.
    Na ramkach nie da się tak łatwo tego poustawiać jak by się chciało . chodź można było by użyć :

fieldset + css
    gdzie w css zdefiniowało by się szerokość / wysokość czy wypełnienie ramki iframe.

IFRAME/FIELDSET to są właśnie ramki.
    TEXTUREA - także.

Reasumując :
    Ucz się kolego budować statyczna na CSS. (divy)
  • Poziom 30  
    O czym w ogóle ta rozmowa? Tabele, Ramki i DIV'y służą do całkowicie innych rzeczy. DIV'y służą do budowania szkieletu strony. Table do przedstawiania danych tabelarycznych, ramki do wczytywania obiektów z zewnątrz szkieletu.

Table nie są przestarzałe nadal są niezbędnym narzędziem w pracy każdego webdesignera - służą przedstawienia wszystkich danych które muszą zawierać formę tabelaryczną, a fakt ich użycia w tworzeniu szkieletów bierze się wyłącznie z ludzkiej niechęci do zdobywania nowej wiedzy.

Ramki (a dokładniej znacznik <iframe> bo jak pewnie kilka osób jeszcze pamięta nie jest on jedynym) nie są nieprofesjonalne - nadal są niezbędne w przypadku wielu projektów, wszędzie tam gdzie nie ma fizycznej możliwości kontrolowania zawartości obiektów zewnętrznych ramki są istotnym elementem..
  • Warunkowo odblokowany
    LtLog
    Zbudować tabele w CSS bez użycia znaczników html (Table,tr,td) przecież się da ;]

widziałem gdzieś przykład jak to zrobił koleś.
  • Poziom 30  
    sakuwbarakushow oczywiście że się da jeżeli znasz podstawy CSS'a, to żadna wyższa szkoła jazdy: margin, padding, float, czasem jakiś z-index, zamykasz to borderem i gotowe. Jak masz tabelkę 2x2 to super, problem jest niestety taki że czasem otrzymujesz do przekonwertowania monstrum gdzie struktura tabeli powala na kolana (zagnieżdżenia wielokrotne, rożne odległości od krawędzi, scalone komórki etc.) użycie CSS'a było by czasowym i kodowym samobójstwem. Zasada jest prosta: kod ma być czysty i przejrzysty (bo np. jak się zemrze programiście lub go po prostu wykopią następca musi wiedzieć o co tu chodzi), ma trzymać się standardów (zarówno table jak i iframe pojawiają się HTML5 i oczywiście poprzednich) oraz ma być tak krótki jak tylko to możliwe (bo gdy idzie w miliony userów każdy bajt jest ważny). Więc w wypadkach gdzie użycie <table> skraca kod i zwiększa przejrzystość to jest to metoda jedynie słuszna.
  • Warunkowo odblokowany
    Możliwe iż masz rację chodź i tak dalej twierdzę że kod strony jest dla webmstera a nie jakiś innych którzy chociażby przez wzgląd na niego oceniają techniczną stronę WWW, wielokrotnie spotkałem się z tym chodź by na własnym przykładzie.Jak już mowa o html5 gdzie zapodziała się jego dokładna specyfikacja ? Szukałem juz wcześniej gdyż chciałem coś sprawdzić ale nie znalazłem.
    Doskonale wiem o tym że wykorzystuje się duże tabele jako statyczne przykład to forum phpBb by przemo albo phpBB3 cały jes zbudowany na podstawie tabeli , zresztą jak każdy duży projekt z tą różnicą że jest po brzegi wypchany włączonymi stylami CSs jakże poprzez "style" także z zewnętrznym arkuszu.

Hm a co do zagnieżdżania tabel , scalania komórek poziom/pion nie da się tego również w CSS osiągnąć ?

Btw: iframe także wykorzystuje się na stronie głównej YouTube , przejrzałem ich kod i znalazłem.

Ja jako wykorzystując iframe do zmieniające się treści strony czy budując statyczną na tabeli zostałem daleko idąc ' uniżony ' jako iz praktykuję nie stosowne a wręcz nie profesjonalne metody prezentowania treści na stronach WWW.

W ogóle więc tu nie rozumiem dlaczego ktoś ocenia stronę z poziomu jego kodu źródłowego ?
    To co ja tam zamieszczę jakie komentarze czy dam wcięcia czy nie, czy będzie kod przejrzysty , porzadek w nim to już tylko i wyłącznie moja sprawa jest.
    Ja go pisałem i ja się w nim połapię - to chyba prosta zasada.

Co do firm to nie wiem, jak się pisze.Lecz przerabianie czyjegoś kodu nie należy do łatwych czynności pomimo wszystkiego (porządek,wcięcia itd).
    Nie kiedy lepiej jest napisać samemu od początku. (także wiem po własnym przykładzie).
  • Poziom 30  
    sakuwbarakushow napisał:
    Btw: iframe także wykorzystuje się na stronie głównej YouTube , przejrzałem ich kod i znalazłem.

I o tym właśnie pisałem - ramki nie są nie profesjonalne tak jak stwierdziłeś, ramki maja Swoje zadanie do spełnienia i w czasie pobierania danych zewnętrznych są niezbędne. Przy czym za dane zewnętrze rozumie się dane nie zależne od administratora strony np. reklamy.

sakuwbarakushow napisał:
    Ja go pisałem i ja się w nim połapię - to chyba prosta zasada.

Nie jeżeli piszesz na zlecenie bo:

sakuwbarakushow napisał:
    Lecz przerabianie czyjegoś kodu nie należy do łatwych czynności pomimo wszystkiego (porządek,wcięcia itd).
    Nie kiedy lepiej jest napisać samemu od początku. (także wiem po własnym przykładzie).

Pisanie od nowa? Hmm załóżmy sytuację czysto hipotetyczną: Otrzymałeś zlecenie na wykonanie szablonu od firmy X stronę wykonałeś korzystając z własnej zasady: Ja go pisałem i ja się w nim połapię firma jest zadowolona z wykonanego zadania lecz administrację na stroną powierza ichniejszemu informatykowi, który to informuje przełożonych że kod strony jest zaśmiecony i nie da się w nim połapać. Pewne masz jak w banku że firma taka nigdy nikomu Cię nie poleci, i miło będzie z jej strony jeżeli sprawa nie skończy się w sądzie gdyż nie trzymając standardów nie dotrzymałeś zawartej umowy.

sakuwbarakushow napisał:
    Hm a co do zagnieżdżania tabel , scalania komórek poziom/pion nie da się tego również w CSS osiągnąć ?

Da się ale kosztem przejrzystości kodu i jego długości. Zrób we własnym zakresie test: Stwórz tabelę (za pomocą znaczników tabeli oraz druga DIV'ami): 4 kolumny 3 wiersze gdzie w wierszu 2 scalisz komórki 2 i 3 a w kolumnie 4 scalisz komórki z wierszy 1 i 2. Porównaj Sobie teraz długość kodu (liczoną wraz ze stylami!) i określ w której jesteś w stanie połapać się od razu.

sakuwbarakushow napisał:
    Jak już mowa o html5 gdzie zapodziała się jego dokładna specyfikacja ? Szukałem juz wcześniej gdyż chciałem coś sprawdzić ale nie znalazłem.

Jest jak zwykle na stronach W3C:
    http://www.w3.org/TR/html5/Overview.html
    http://dev.w3.org/html5/html-design-principles/
    http://dev.w3.org/html5/html4-differences/
    http://dev.w3.org/html5/markup/
    http://dev.w3.org/html5/markup-spec/
    http://dev.w3.org/html5/html-author/

sakuwbarakushow napisał:
    Doskonale wiem o tym że wykorzystuje się duże tabele jako statyczne przykład to forum phpBb by przemo albo phpBB3

Przemo to inna bajka, połowa layoutów to kaszana wiec nie kieruj się nimi ale layout z phpBB3 z tego co widzę (w czystej formie) nie ma elementów tabeli (sprawdzone na phpbb3.pl) a to że jakiś designer zatrzymał się w połowie ubiegłej dekady to już nie wina skryptu.

Ps. Nadużywasz sformułowania 'statyczne'.
  • Warunkowo odblokowany
    Hm biorąc pod uwagę specyfikację html5 nie o wiele różni się w znacznikach od poprzedników.

LtLog napisał:
    Pisanie od nowa? Hmm załóżmy sytuację czysto hipotetyczną: Otrzymałeś zlecenie na wykonanie szablonu od firmy X stronę wykonałeś korzystając z własnej zasady: Ja go pisałem i ja się w nim połapię firma jest zadowolona z wykonanego zadania lecz administrację na stroną powierza ichniejszemu informatykowi, który to informuje przełożonych że kod strony jest zaśmiecony i nie da się w nim połapać. Pewne masz jak w banku że firma taka nigdy nikomu Cię nie poleci, i miło będzie z jej strony jeżeli sprawa nie skończy się w sądzie gdyż nie trzymając standardów nie dotrzymałeś zawartej umowy.

Umowa pisania kodu strony jest robienie jej w taki sposób aby inni nie mieli problemu z połapaniem się w nim ? Gdzie z góry wiadomo który fragment kodu za co odpowiada ? tutaj najpewniej mowa o wcięciach trzymania wszystkiego w osobnych plikach / klasach z dokładnym opisem jak co idzie.
    O tym to nie wiedziałem,zawsze pisałem tak jak mi odpowiadało, to to że nauczyciel miał problem to nie była moja sprawa.
    I tak na 3 stronce przestał się czepiać jak udowodniłem że znam większość znaczników na pamięć (po kolei każdy użyty na stronie + zastosowanie wyrecytowałem).A w szkole nikt nam nie powiedział jak mamy formatować kod , ba 2 nauczycieli co rok inny i nikt nie zrobił tego aby chodź by dokładnie omówić wszystkie tagi , ich zastosowanie oraz jak przeglądarka interpretuje kod, ktory jest dawany ze strony serwera do klijneta a który odwrotnie jak zachowuje się kod (nie które znaczniki) / komentarze na różnych przeglądarkach. Ani słowa o tym.Śmiem twierdzić ze nauczyciel sam o tym nie wie aż na najbliższej lekcji (nie stety stronki będę miał znów dopiero od 3 klasy) ale nie omieszkam go wypytac dokładnie o pewne sprawy :d

Dobra dzięki za uświadomienie.
    Z tego co wiem tabulatory daję jak zaczynam nową funkcję.?

LtLog napisał:
    Da się ale kosztem przejrzystości kodu i jego długości. Zrób we własnym zakresie test: Stwórz tabelę (za pomocą znaczników tabeli oraz druga DIV'ami): 4 kolumny 3 wiersze gdzie w wierszu 2 scalisz komórki 2 i 3 a w kolumnie 4 scalisz komórki z wierszy 1 i 2. Porównaj Sobie teraz długość kodu (liczoną wraz ze stylami!) i określ w której jesteś w stanie połapać się od razu.

No to problemik mam bo nie doczytałem się jeszcze jak przeprowadzić scalanie komórek w css.
    ale już na samą tabele widać że w przypadku tagow html kodu jest mniej i jest bardziej czytelny.

Najpewniej tego miało dowieść doświadczenie.
    lecz dla prostych tabel gdzie mówimy tylko o kilku komórkach ( i to tylko w formie statycznej) nie przedstawia danych na stronie nie powinniśmy używać css ? [tudzież nie jestem pewny] - co przystaje na profesjonalizm a co nie ... co inne fora i inne osoby które oceniają strony to inne sugestie i zażalenia w ogole te teorie co za bardzo wziąłem do siebie pochodzą z forum 4 programmers ;].
    Ale to tak nawiasem jak znajdę to dam link do tematu.
    Pozdrawiam

ad.ps

niby czemu nadużywam ? nie znajduję tutaj synonimów więc posługuję się tym słowem.
  • Poziom 30  
    sakuwbarakushow napisał:
    lecz dla prostych tabel gdzie mówimy tylko o kilku komórkach ( i to tylko w formie statycznej) nie przedstawia danych na stronie nie powinniśmy używać css ?

Napisz to zdanie jeszcze raz tak aby było czytelnie, tak na marginesie dla tabel również należny używać CSS'a tobie chodzi o użycie DIV'ów do stworzenia tabeli więc powtórzę: dla danych tabelarycznych używa się tabeli.
  • Warunkowo odblokowany
    Czy do tabel do budowy szkieletu nie powinniśmy używać CSS ?
    A jedynie zwykła tabela do danych przedstawienia w formie tabel.

Div = CSS czyż nie ?
  • Poziom 30  
    Cytat:
    Div = CSS czyż nie ?

NIE!

DIV - blok/warstwa - blokowy element dokumentu, koniec kropka, zwykły prostokąt.
    CSS - kaskadowy arkusz stylów - język zarządzający sposobem formatowania obiektów w tym: warstw, tabel, akapitów - słowem 'wszystkiego'.

Do budowy szkieletu nie używamy tabel tylko warstwy/bloki (DIV) nawet jeżeli nadajemy im formę układu tabelarycznego to nie używamy tabel (w 99,9% przypadków strony mają układ tabelaryczny). Tabel używamy aby wyświetlić dane które mają formę tabelaryczną tj: kolumny + wiersze, a w nich prezentowane dane. Nie używamy ich celem rozmieszczenia elementów szkieletu strony.
  • Warunkowo odblokowany
    Właśnie o to chodziło mi na początku budowa szkieletu celem rozplanowania strony poprzez tabele jest nie profesjonalna - widać trochę zboczyliśmy z tematu.
  • Poziom 12  
    Dziękuję za argumenty. Faktycznie CSS jest lepszy niż tabele czy ramki, jednak też czasami jest problematyczny.