Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta ASRock K7Upgrade-880 - uszkodzony układ 74HCT14D

14 Mar 2011 18:24 1632 10
 • Spec od drukarek
  Witam. Ostatnio trafiła do mnie taka płyta, która jest najwyraźniej uszkodzona - nie można jej włączyć, a dokładne oględziny wykazały nadpalenie na układzie oznaczonym 74HCT14D. Jest to 14-nóżkowy scalak znajdujący się w okolicach gniazda bateryjki CMOS i najniższego złącza PCI - z tego, co się już dowiedziałem, odpowiada on za sterowanie zasilaniem. Próbowałem uruchomić płytę (z zasilaczem, procesorem, coolerem i głośniczkiem) zwierając zielony kabelek z czarnym i cooler się kręci, ale głośniczek milczy, po dołożeniu RAMu to samo. W związku z tym mam takie pytanie: czy po uszkodzeniu tego układu płyta, niezależnie od metody, nie da się uruchomić czy też jest pewne, że w tym przypadku uszkodził się również jakiś inny element? I jeszcze czy przy ewentualnym doborze scalaka na wymianę wystarczy tylko oznaczenie "74HCT14D" czy muszą się zgadzać pozostałe na scalaku (z powodu nadpalenia są prawie nieczytelne)? Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.
 • Zasilacze UPS
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  To 6 bramek schmita - bardzo popularny TTL. Ciężko powiedzieć do czego on służy więc pewnie wersja LS też zadziała. Jak jesteś pewny że tylko to jest uszkodzone to naprawa się opłaca. Kup wersję HCT.
 • Zasilacze UPS
 • Spec od drukarek
  11111olo napisał:
  Jak jesteś pewny że tylko to jest uszkodzone to naprawa się opłaca.

  No właśnie nie jestem pewny :) Nie wiem, czy ten układ jest związany z samym włączaniem czy też może rozdziela zasilanie na płycie i dlatego nie uruchamia się ona po włączeniu awaryjnym sposobem ;)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Nie wkładaj LS-a, poszukaj w jakimś szrocie HCT i jego przelutuj. Szukaj 74HCT14D , tyle informacji wystarczy. To bardzo popularny układ. Kilka minut pracy i wiesz czy coś dalej jest walnięte.
  Jak go podniesiesz to pomierz czy nie ma zwarć na padach, 7 noga jest na masie, 14 to +VCC. Jak go wywaliło to mógł dostać napięcie większe jak 5V ( byłoby świetnie gdyby tylko zwarcie wewnętrzne ).
 • Spec od drukarek
  Dodam, że ten układ padł podczas pracy z całkowicie sprawnym (ciągle w użyciu) zasilaczem. Czy naprawdę nikt nie zna dokładnej funkcji układu 74HCT14D? Czy płytę da się bez niego uruchomić, jeśli tylko on jest uszkodzony?
 • Spec od drukarek
  Ale chodzi mi o to, czy układ jest związany z uruchamianiem płyty tylko przy pomocy włącznika? Naprawdę nie ma tu fachowca, który mógłby to sprecyzować?
 • Spec od drukarek
  Schematu płyty nie mam, zresztą nie znam się na tym za bardzo. Znalazłem w sieci datasheet układu 74HCT14D, ale też nic mi to nie mówi. Takie układy mogę mieć za symboliczne pieniądze, ale naprawa (w sensie wymiany układu) będzie kosztować dużo więcej. Założyłem ten temat po to, by się dowiedzieć, czy w ogóle jest sens ryzykować.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto