Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak ustalić V out - tl494 - przetwornica 10,5-15V na 15V atarex

14 Mar 2011 18:37 1842 2
  • Level 11  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie.
    Mam zapewne prosty temat, jednak totalnie nie zajmuję się zasilaczami impulsowymi, stąd mój post.
    Otóż nabyłem przetwornicę samochodową 10,5-15V na 15V (kilka amper).
    Oczywiście miała być sprawna, ale gdy podłączyłem ją testowo okazało się, że napięcie wyjściowe zarówno bez jak i z obciążeniem waha się w okolicach 19V.
    Mam dwie możliwości:
    albo układ jest uszkodzony, albo ktoś dokonał przeróbki z 15V na 19V.

jak ustalić V out - tl494 - przetwornica 10,5-15V na 15V atarex

Napięcie wyjściowe daje się regulować ok +/- 1V PRką P1-U. Jednak jej zakres to za mało, żeby zejść na 15V, więc wracam do tezy że albo uszkodzenie albo modyfikacja.

W związku z tym bardzo proszę o pomoc/sugestie.
    Czy może ktoś dysponuje schematem ? Jest to "atarex - zasilacz samochodowy model 80ZSS"
    Z góry dziękuję.
  • Level 24  
    Witam!
    Wyjmowałeś tą przetwornicę z obudowy, oglądałeś od spodu? Jeśli był zmieniany rezystor w dzielniku napięcia wyjściowego, to z pewnością bedzie to widać (podejrzewam bliskie okolice P1-U; będzie połączony szeregowo z PR). Jego wartość będziesz musiał dobrać doświadczalnie - możesz dolutować równolegle potencjometr 100-200k i powoli zmniejszać wartość mierząc cały czas napięcie. P1-U niech będzie w pozycji środkowej, później łatwiej będzie doregulować napięcie wyjściowe.
    Pozwodzenia!
  • Level 11  
    Problem rozwiązany - wszystko wróciło do normy po podmienieniu tl494, a więc było to uszkodzenie układu. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i temat zamykam.