Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór i nadanie 8 sygnałów

14 Mar 2011 19:41 866 5
  • Poziom 10  
    Witam,
    czy jest ktoś w stanie nakreślić mi od czego zacząć by rozwiązać taki problem:

Mam sterownik, na którego 8 wyjściach pojawia się napięcie 12V. Również napięciem 12V do sterownika podaje się stan na 8 wejść.

Chciałbym móc podpiąć się pod wyjścia sterownika i odczytywać je w PC oraz móc sterować stanami na wejściach do sterownika. Jako że elektroniką zajmuję się tylko jako hobby, proszę o instrukcję od czego zacząć, a może komuś nasuwa się jakiś element, który mógłbym łatwo wykorzystać do takiej transmisji?

Jeżeli ktoś kojarzy temat gdzie taki problem był poruszany bardzo proszę o link, bo ja takiego nie znalazłem.

Z góry dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    tommy123456 napisał:
    Chciałbym móc podpiąć się pod wyjścia sterownika i odczytywać je w PC oraz móc sterować stanami na wejściach do sterownika. Jako że elektroniką zajmuję się tylko jako hobby, proszę o instrukcję od czego zacząć, a może komuś nasuwa się jakiś element, który mógłbym łatwo wykorzystać do takiej transmisji?

Ja bym kupił np. coś takiego, podpiął i oprogramował.
  • Poziom 10  
    Dzięki za szybką odpowiedź, ale w związku z tym, że się dopiero uczę mam pytanie:
    Z opisu urządzenia wynika, że ma ono 4-ty port który działa jako 8 kanałowy przetwornik A/C. Jeżeli się nie mylę to oznacza, że będę mógł podłączyć i odczytywać np 8 sygnałów 5V z czujników. A jak podłączyć 8 wyjść tak, aby sterować urządzeniem przy pomocy 5V? czy będę musiał zastosować dodatkowy przetwornik A/C?
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    tommy123456 napisał:
    Z opisu urządzenia wynika, że ma ono 4-ty port który działa jako 8 kanałowy przetwornik A/C. Jeżeli się nie mylę to oznacza, że będę mógł podłączyć i odczytywać np 8 sygnałów 5V z czujników.

Tak, będziesz mógł mierzyć 8 sygnałów analogowych o zakresie od 0 do 5 V.

Cytat:
    A jak podłączyć 8 wyjść tak, aby sterować urządzeniem przy pomocy 5V? czy będę musiał zastosować dodatkowy przetwornik A/C?

Jeżeli chcesz sterować tym urządzeniem sygnałami analogowymi, to trzebaby podłączyć albo 8 przetworników (C/A, a nie A/C) i demultiplekser cyfrowy, albo jeden przetwornik, demultiplekser analogowy i układy sample&hold jakieś. Z tym, że jeżeli faktycznie potrzebujesz sygnałów analogowych na wejściach i na wyjściach, lepiej poszukać innej karty niż się tak bawić.

Z Twojego pierwszego postu zrozumiałem, że zarówno wejścia, jak i wyjścia są w Twoim urządzeniu cyfrowe, czyli albo jest 0 albo 12V. Do takiego przypadku wystarczy to przylinkowane urządzenie, trzeba tylko skonwertować poziomy z 5V na 12V, albo poszukać karty, która od razu ma wyjścia 12V. Jest tego towaru sporo, wystarczy zapuścić temat w Google.
  • Poziom 17  
    tommy123456 napisał:
    Ale mam jeszcze jedno pytanie:
    czy w podobny sposób mógłbym zastosować ten konwerter: http://sklep.avt.pl/photo/_pdf/avt5140.pdf

Nie wiem. Opis jest bardzo lakoniczny i nie wynika z niego, czy te 18 wspomnianych linii to tylko wyjścia, czy też można je również skonfigurować jako wejścia.