Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki dobrać olej do motocykla? Kawasaki 500 (en ,gpz)

Regos 14 Mar 2011 20:32 11125 6
  • #1 14 Mar 2011 20:32
    Regos
    Poziom 15  

Witam,
    jako ,że jestem mało obeznany technicznie w takich sprawach, muszę prosić was o pomoc. Sezon się zaczyna (choć dla niektórych już trwa) więc wymiana oleju potrzebna. Motocykl - kawasaki en 500 z 1990roku- silnik jak w popularnym gpz 500. Według producenta olej powinien być:

Code:
    SAE 10W40, 10W50, 20W40 or 20W50

Zalanym z tego co wiem castrol magnatec 10w40. Z tego co wyczytałem to półsyntetyk. Jednak niepokoi mnie to ,że jest to olej "samochodowy". Wyczytałem na jednym forum ,że to jeden z najgorszych wyborów do motocykla. Jeśli to prawda, to jaki będzie odpowiedni? Dużo czytam dobrych opinii o Motulu.
    Ps. Skrzynia chodzi coś dla mnie głośno na teraźniejszym oleju, ale panowie w serwisie Kawasaki (tam był testowany przed zakupem) stwierdzili ,że ten model tak ma. Tak teraz mi przyszło na myśl ,że to może być wina oleju.

1 6
  • #2 14 Mar 2011 21:11
    bbmotor
    Poziom 14  

Do tego silnika lałem kiedyś VAlvoline i chodził OK. Oczywiście 10W40 do motocykli. Nawet mi spadło nieco zużycie oleju.
    Motocyklowe oleje mają dodatki zapobiegające ślizganiu się sprzęgła.

0
  • #3 14 Mar 2011 22:56
    kazmir
    Poziom 15  

.......i smarujące elementy skrzyni biegów. Jeśli nie wybierasz się w cieplejsze kraje wystarczy 10W40 półsyntetyk. Ja od lat leje Motul'a

Z tym rozpoczęciem sezonu to poczekałbym jeszcze trochę (chyba, że jesteś doświadczonym kier.)

0
  • #4 15 Mar 2011 09:07
    Regos
    Poziom 15  

Mam małe doświadczenie ,bo to będzie mój 2 sezon. Narazie nie myślę o jeździe-piasek, sól, dziury - ale chciałbym przygotować motocykl korzystając z ładniejszej pogody i czasu.
    Co do oleju to widzę ,że mam złym zalany. Jeśli można to proszę jeszcze o jakieś opinie.

0
  • #5 15 Mar 2011 18:52
    dyszel85
    Poziom 18  

Oleje samochodowe nie nadają się do motocykli! Motul to dobry wybór, lej o tej lepkości co zaleca producent, ale oleje do motocykli.

2
  • #6 18 Mar 2011 21:54
    madpawel
    Poziom 9  

Motul 5100 bardzo dobry olej lub Castrol Power Gps obydwa te oleje to półsyntetyki i beda sie nadawać do twojego moto.

1
  • #7 24 Mar 2011 11:19
    Regos
    Poziom 15  

Dopiero wczoraj wymieniłem. Zapłaciłem 140zł za olej ( motul 5100 10w40 z butelki), filtr oleju i wymianę. Uznałem ,że wolę raz popatrzeć i posłuchać (bardzo miły Pan wytłumaczył mi krok po kroku) jak się to robi dokładnie, aby mieć jako takie doświadczenie. Niby prosta rzecz, ale zawsze to nie książka/pdf/metoda prób tylko żywy człowiek. Moje odczucia pozytywne- ładniejsza praca na zimnym silniku i skrzynia chodzi ciszej. Mam nadzieje ,że tak już zostanie ;)
    Ps. Troszkę odkopałem ,ale może komuś się przyda.

1