Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyprowadzenie złącza na zewnętrzny mikrofon z CB radia

14 Mar 2011 20:52 3682 10
  • Poziom 9  
    Witam!
    Chciałbym wyprowadzić złącze - dokładnie micro jack - do podłączenia mikrofonu zewnętrznego do CB radia. Czy jest to wykonalne?

Tłumacze o co chodzi. Posiadam interkom motocyklowy Albrecht AE600S. Jest on fabrycznie przystosowany do współpracy z takimi radiami jak Alan 42 czy Intek H-520. Radia te posiadają dwa złącza - jedno do słuchawek, drugie do mikrofonu.

Posiadam radio Maxon CM-10. Ma ono tylko jedno gniazdo na słuchawki. W tej chwili w czasie jazdy na motocyklu mam odsłuch, ale nie mogę nadawać.

Czy jest możliwość wyprowadzenia takiego dodatkowego gniazda z tego radia? Ewentualnie pod które piny od złącza mikrofonu należałoby się podłączyć? Są 4. Dorobienie kabla to nie byłby problem.

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
    Tomek
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    TomekM_1983 napisał:
    Czy jest możliwość wyprowadzenia takiego dodatkowego gniazda z tego radia?
    Wydaje mi się, że odpowiedź na Twoje pytanie jest w instrukcji obsługi;

The communication system AE 600 S has been designed for speech communication between motorbike
    driver and passenger. To achieve this you use the supplied helmet speaker sets OHS 500 which have to be
    fitted into already existing closed or open helmets (the microphone with it’s thin and flexible boom can be
    installed at both kinds of helmets). As optional solution, also a version with velcro-type microphone
    (CHS300), only for closed helmets, is available.
    The set gives you the opportunity for duplex communication between driver and passenger and vice versa.

Skoro można stosować zamiennie 1 z 2 w/w fabrycznych mikrofono-słuchawek, to zapewne można też podłączyć coś własnej konstrukcji (czytaj: swojej roboty). Kwestia rozpracowania rozpiski na złączu.

TomekM_1983 napisał:
    Alan 42 czy Intek H-520. Radia te posiadają dwa złącza - jedno do słuchawek, drugie do mikrofonu.
    Złącza SPK i Mic. stanowią jedno złącze mikrofonogłośnika co nie znaczy, że nie można podłączyć tu mikrofonu i głośnika oddzielnie.
    Można to zrobić - ale w rzeczywistości jest to nie praktyczne.
    Separacja jednego i drugiego ma miejsce zazwyczaj, kiedy do ręczniaka podłączamy np. Modem RTTY/SSTV itp.

Złącze, o którym mowa to typ "S3" o rozstawie 10mm:
    http://www.navcomm.eu/download/wtyki.pdf
    Mam pod ręką mikrofonogłośnik Yaesu MN-18, który jest kompatybilny z CB radio Alan 42 multi oraz Maycom AH-27 - sprawdzone.

PS. Poszperałem trochę w sieci i producent do zestawu CHS-300 oferuje okablowanie BHS-300, które zawiera adapter typu "S3".

Pozdr, Marcin
  • Poziom 9  
    Posiadam wszystkie wymienione przez Ciebie elementy - zestaw CHS-300 i OHS-500 (jeden ma wklejany mikrofon, druki na pałąku)

Posiadam również kabel BHS-300, który jest z jednej strony zakończony wtykiem typu "S3", a z drugiej podłącza się do w/w zestawów słuchwakowych

Wtyk "S3" posiada 2 bolce, a w moim Maxonie CM-10 jest tylko jedno gniazdo do podłączenia głośnika zewnętrznego. W związku z tym dalej pytam, gdzie mam sobie włożyć drugi bolec ;) Domyślam się że wtyki z tego cieńszego bolca trzeba podpiąć pod któreś 2 z 4 pinów gniazda do podłączania mikrofonu z przodu radia.

Czy taki kabel rozwiąże sprawę?

http://www.louis.de/_20935bf5a8d611455a09c281...91&anzeige=0&page=2&artnr_gr=10001275&lang=en
  • Poziom 33  
    Wybacz kolego, ale zupełnie nie kumam o co się rozchodzi.
    Bo teraz się pogubiłem. Masz adapter mikrofonosłuchawki i nie wiesz co gdzie wpiąć.
    Nie rozumiem.
    Spróbuj to jakoś narysować czy coś - jak to dokładnie widzisz i co Cię interesuje.
  • Poziom 9  
    Chcę ten zestaw podpiąć do zwykłego cb radia - dokładnie Maxon CM-10, a nie do ręczniaka typu Alan42. Maxon ma tylko wyjście na głośnik zewnętrzny. Natomiast nie mam gdzie się wpiąć z mikrofonem.

Tutaj kolega ma podobny problem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1618925.html#7865574
  • Poziom 33  
    Chcesz podłączyć mikrofonosłuchawki Albrehta CHS-300 do ręczniaka Maxon CM-10 załapałem, czy nie do końca ?
  • Poziom 9  
    SP8JZ napisał:
    Chcesz podłączyć mikrofonosłuchawki Albrehta CHS-300 do ręczniaka Maxon CM-10 załapałem, czy nie do końca ?

Prawie wszystko się zgadza, z wyjątkiem tego, że Maxon CM-10 to nie jest ręczniak, tylko zwykłe CB radio samochodowe. I właśnie w tym jest problem :)
  • Poziom 33  
    Do motocykla żartujesz ?
    Po co Ci to ?
  • Poziom 9  
    Nie żartuje. Użytkuje to radio w motocyklu od roku. Odbiór jest elegancki. Nie będziemy teraz wnikać w użytą antenę, masę, strojenie itd jeśli chodzi o nadawanie. Żebym w ogóle mógł nadawać, muszę podłączyć mikrofon i PTT z kabla BHS-300 do radia. Wracamy znowu do punktu wyjścia - jak to zrobić?
  • Poziom 33  
    Trzeba było tak od razu.
    Przecież wystarczyło napisać, że chcesz podłączyć mikrofosłuchawki do CB radia samochodowego.

Nie chciałbym się za bardzo rozpędzać, więc zapytam:
    To mają być słuchawki (cały zestaw), czy wewnętrzny/zewnętrzny głośnik i w zasadzie chodzi jedynie o podłączenie samego mikrofonu ?
  • Poziom 9  
    SP8JZ napisał:
    To mają być słuchawki (cały zestaw), czy wewnętrzny/zewnętrzny głośnik i w zasadzie chodzi jedynie o podłączenie samego mikrofonu ?

Cały zestaw. CHS-300 + BHS-300.