Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[C] Licznik energii elektrycznej prądu przemiennego jednofazowego

djlukas 14 Mar 2011 22:48 4487 9
  • #1 14 Mar 2011 22:48
    djlukas
    Poziom 27  

Witam

Mam zrobić na zaliczenie licznik energii elektrycznej 1-fazowy na mikrokontrolerze avr. Znalazłem w domu atmegę8515 oraz wyświetlacz lcd (hd44100h-hd44780a00). Myślałem dokupić jeszcze układ ade7753 (po zorientowaniu się w internecie) tylko nie wiem gdzie go mogę znaleźć. Czy da się z tego zbudować jakiś prosty licznik energii. Dopiero zacząłem uczyć się języka "c" i nie wiem czy poradzę sobie z kodem źródłowym do tego. Ma może ktoś z kolegów jakieś przykładowe schematy żebym mógł od czegoś zacząć?

0 9
  • #3 15 Mar 2011 08:06
    adamz74
    Poziom 30  

Proponuje zacząć od not katalogowych. Dodatkowo kiedyś w EP był prezentowany projekt licznika energii na układzie ade775x (chyba nawet jest dostępny w postaci KITu).
    Układy ade są dostępne w sprzedaży, np.: w TME, AVT. Możesz też spróbować zamówić sample u producenta.

Pozdr!

0
  • #4 30 Mar 2011 11:59
    djlukas
    Poziom 27  

Witam ponownie.

Zakupiłem licznik energii ade7763. Mam pytanie bo jak już wcześniej pisałem jest to moje pierwsze zetknięcie z mikrokontrolerami i językiem c. Czy ten licznik ma pracować na zasadzie: ade7763 po zmierzeniu prądu (rezystor bocznikowy) i napięcia w sieci przelicza to wszystko i daje na wyjściu impulsy o częstotliwości wprostproporcjonalnej do mocy. następnie te impulsy zlicza za pomocą countera avr? Czy dobrze rozumuję bo nie wiem od czego w ogóle zacząć konstruować taki licznik.

Kolejne pytanie

posiadam programator funprog jednak jest on na lpt chciałbym zakupić przejściówkę lpt na usb żeby móc korzystać z niego na laptopie. Czy taka przejściówka zwykła za kilka złotych się nada?

0
  • #5 30 Mar 2011 20:46
    jousto
    Poziom 16  

czy to ma być miernik energii czynnej, biernej czy pozornej?

0
  • #6 31 Mar 2011 14:39
    djlukas
    Poziom 27  

Przede wszystkim czynnej, no ale pozostałe też może mierzyć. Ale niewiem czy sobie poradzę z programem do realizacji tego. Nigdy niemiałem do czynienia z programowaniem a tu nagle mam taki projekt na zaliczenie zrobić. Zacząłem się uczyć programowania uC w C ale boję się że to mnie przerośnie.

0
  • #7 31 Mar 2011 22:33
    jousto
    Poziom 16  

Ja bym to spróbował zrobić w następujący sposób:
    Osobno pomiar prądu oraz napięcia.
    Określić czas przejścia napięcia przez zero- zanotować.
    Określić czas przejścia prądu przez zero- obliczyć odległość w czasie od momentu przejścia napięcia przez zero. Określić na tej podstawie przesunięcie w fazie pomiędzy napięciem a prądem z tego obliczyć cos fi.
    Zmierzyć wartość skuteczną prądu i napięcia.
    Obliczyć moc chwilową.
    Dokonać możliwie jak największą ilość pomiarów mocy w jednostce czasu a następnie obliczyć zużytą energię.

0
  • #8 01 Kwi 2011 00:51
    adamz74
    Poziom 30  

Oczywiście można i tak... w celach dydaktycznych. Niestety, żeby zachować przyzwoitą dokładność pomiarów przy pomiarze przebiegów odkształconych, o szerokim widnie, konieczna jest wysoka częstotliwość próbkowania i tym samym sporo obliczeń. Dlatego, też powstały układy specjalizowane.
    Biorąc pod uwagę deklarowane doświadczenie w programowaniu... Kolega zabije się własną ręką (zakładając, że AVR poradzi sobie z taką ilością obliczeń).

Dostęp do układu realizowany jest za pomocą interfejsu SPI i zacznij przeglądać dokumentację, to dowiesz się jak go programować, kalibrować i odczytywać wyniki pomiarów.

O przejściówce za kilka zł raczej zapomnij. Na 99,9% nie będzie działać.

0
  • #9 17 Maj 2011 23:44
    Maszi
    Poziom 8  

Witam Was drodzy forumowicze. Jak widzę nie jestem sam w tym temacie ( niestety :/ ) . Otóż mam do zrobienia licznik energii na układzie ADE7753 . Do tego mam zakupiony wyświetlacz LCD ( od NOKI ) do którego mam potrzebne do obsługi kody. Ogólnie nie będzie problemu z programowaniem a ze schematem do tego projektu :/.
    Posiadam wspomniany już wcześniej układ, wyświetlacz i płytkę startową STM8 DISCOVERY . Proszę o pomoc w stworzeniu schematu do pomiaru prądów na 230 V.

0
  • #10 18 Maj 2011 11:57
    ginar
    Poziom 21  

W dokumentacji do tego scalaka nie ma zalecanych schematów?

Do pomiaru napięcia/prądu najlepiej użyć przekładników (napięcia/prąd odpowiednio).
    Możesz także zastosować cęgi prądowe( np. http://www.fluke.com/fluke/plpl/Akcesoria/C%C4%99gi-pr%C4%85dowe/i200.htm?PID=56286 ) jeśli budżet na to pozwala.

Z najtańszych metod to dzielnik napięcia i rezystor w roli konwertera U->I.
    BTW:
    W torze pomiaru prądu powinien znaleść się filtr dolnoprzepustowy .

0