Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zakłócenia HDMI od lamp jarzeniowych i czujnika ruchu

Dre23 14 Mar 2011 23:08 3395 2
Optex
    Dre23
    Level 2  
    Witam,
    Mam komputer podłączony kablem HDMI 5m to amplitunera. Amplituner jest połączony kolejnym kablem HDMI do telewizora. Całość działa bez widocznych zakłóceń w full RGB w rozdzielczości 1080p.

Problem pojawia się podczas włączania / wyłączanie oświetlenia - na chwilę połączenie HDMI jest przerywane, dźwięk rozłącza się na ok. 1 sekundę, obraz na telewizorze na jakieś 3-4 sekundy. Jest to chwilowy problem i ewidentnie powiązany z oświetleniem.
    Nie każde oświetlenie wywołuje ten efekt. W dwóch pomieszczeniach mam oprawy ze świetlówkami liniowymi (a raczej w kształcie koła) i włączanie lub wyłączanie tych lamp powoduje wspomniany efekt (nie przy każdym przełączeniu). Podobną świetlówkę miałem jeszcze w łazience, ale po wymianie całej oprawy na taką ze świetlówkami kompaktowymi włączanie światła w łazience nie powoduje już przerywania połączenia HDMI.
    Dodatkowo, na schodach mam oświetlenie LED załączane dwoma czujnikami ruchu. Komputer jest umieszczony ok. 1m od jednego z tych czujników i załączanie się tego czujnika również przerywa HDMI. Drugi czujnik nie wpływa na to.
    Co już sprawdzałem:
    - komputer po przeniesieniu w inne miejsce i podłączeniu innym kablem HDMI (10m) nie reaguje na ww. zdarzenia,
    - inny komputer postawiony w miejsce pierwszego ma te same objawy,
    - kabel HDMI jest poprowadzony w peszlu, jego wyjęcie nie jest proste ze względu na sporą ciasnotę w peszlu,
    - próbowałem chałupniczego ekranowania kabla folią aluminiową, ale nic to nie dało,
    - odtwarzacz DVD podłączony w miejsce komputera jest niewrażliwy na zakłócenia od oświetlenia,
    - komputer był podłączony za pomocą dwóch różnych listew zasilających.

Oczywistą sugestią jest wymiana kabla, ale skoro DVD nie ma problemu, to może jest inny sposób, bez kupowania w ciemno nowego kable HDMI? Pomocy!!
  • Optex
    kaszel
    Level 17  
    Kolego, ja bym na Twoim miejscu sprawdził, czy oświetlenie nie jest zasilane z tej samej fazy co komputer/telewizor/amplituner. Jeśli tak, to masz problem z zakłóceniami generowanymi w sieci zasilającej przez kiepskiej jakości stateczniki. Spróbuj testowo przepiąć sprzęt na gniazda z innej fazy.
    Dre23
    Level 2  
    Dzięki za odpowiedź!

Komputer podpinałem już w różnych innych miejscach mieszkania (poprzez przedłużacz), ale to niewiele pomagało. Nie sprawdzałem, które części mieszkania są podpięte do której fazy.

Sprawdziłem za to, co się stanie, jak wymienię kabel HDMI na inny. To jest to! Okazuje się, że kabel HDMI (który bez problemu przesyła sygnał 1080p) jest podatny na zakłócenia. Zakłócenia nie pojawiają się przy użyciu każdego urządzenia - jak pisałem wcześniej odtwarzacz DVD podłączony w tym samym miejscu tym samym kablem nie tracił połączenia. Komputery jak widać produkują "słabszy", bardziej podatny na zakłócenia sygnał.
    Ten kabel HDMI 5m to najtańszy z możliwych kabli (ok. 15zł na Allegro) - dość cienki, ma filtry w pobliżu wtyczek.

Kabel, który nie łapie zakłóceń to kabel 10m, na oko jakieś 2 razy grubszy od tego taniego, nie ma ferrytów. To również kabel niefirmowy, kosztował 80zł.

Dzięki za pomoc!!