Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

układ sprawdzający impulsy z czujnika

15 Mar 2011 10:00 1322 9
  • Poziom 9  
    witam szanownych forumowiczów

zwracam się z prośbo o pomoc w rozwiązaniu pewnego ukłądu.

1 Czujnik bada obroty taśmociągu . Gdy taśmociąg się obraca czujnik wyłapuje t.z blaszki na pasie które są rozmieszczone co ok 10 cm .

2. Czujnik gdy trafia na blaszke wysyła impuls na swoim wyjściu OUT

3 Czyli co ok 3 sekundy na wyjściu OUT czujnika mam 24 v

Chcę zrobić układ badający obecność tych impulsów.

Obecnie mam taki układ że gdy taśma się kręci to lampka miga a gdy stoi to albo się świeci ciągle albo wcale. Zależy w jakiej pozycji staneła taśma i czy czujnik wtedy wykrywa blaszkę czy nie.

Chciałbym zrobić taki układ ze gdy taśma stoi lampka świeci się ciągle a gdy kręci to nie świeci wogóle lub np świeci inna (np nazwana "PRACA"

Z góry dzięki za pomoc
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista Automatyk
    Można zastosować przekaźnik z cewką na 24 Vdc; jego styk NC jest "wpięty" w obwód zasilania przekaźnika czasowego (ton>3 sek) - czyli styki rozwierają obwód zasilania "czasówki" co 3 sek (blaszka) i "czasówka" nie zdąży doliczyć swojego ustawionego czasu - z kolei jej styki sygnalizują stan:POSTÓJ.
    Takie rozwiązanie ma wadę - taśma stanie akurat w pozycji czujnik na blaszce i na stałe unieruchomi odliczanie czasu. W tym przypadku przydałby się dodatkowy przekaźnik czasowy, który po pojawieniu się impulsu (lub stanu ON po zatrzymaniu na wprost blaszki) z czujnika formowałby krótki impuls pojedyńczy (np. 1 sek - tak by pewnie wysterować przekaźnik elektromechaniczny).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 36  
    Przy taśmociągach prądniczki tachometryczne się stosowało.
  • Poziom 28  
    Są czujniki indukcyjne, które mają wbudowany taki układ już w sobie, można ustawiać częstotliwość impulsów przy której ma wyzwolić wyjście.
  • Poziom 9  
    ja stosuje czujnik optyczny który wykrywa obiekty w odległości do 20 cm
    Blaszki o których pisałem wcześniej to t.z kantowniki które służą do transportu materiału.

Czujnik z regulacją rozwiązał by mój problem tylko gdzie tegie cuś znaleść.

Ostatecznie zrobię na jakiejś atmedze jak się inaczej nie da.

Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.
  • Poziom 28  
    Co do optycznych w takiej konfiguracji, nigdy się nie interesowałem, bo nie było takiej potrzeby, może są, ale cena też będzie odpowiednia. Jeżeli już masz czujnik zainstalowany, to poszukaj na jakiejś aukcji sterownika (przekaźnika programowalnego), LOGO, Zelio itp. nie musi to być nic nowego, wystarczy, żeby miał timery, kilka linijek programu i masz gotowy układ a jak poświęcisz chwilę na szukanie, to wyjdzie taniej niż kupno dwóch czasówek.
  • Poziom 23  
    Rafik 4 ma rację obecnie stosuje się zbliżeniówki które mają wbudowany ukł
    kontroli impulsów
    wygląda to właśnie tak że jak taśmociąg się kręci to stan wysoki na wyjściu
    jest na stałe
    jak co to zdaje się że mam taką jedną sztukę, mogę odstąpić
  • Poziom 32  
    Problem można rozwiązać w bardzo prosty sposób,stosując generator retrygerowalny /np.zabytkowy 74123/
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Kiedyś dość dużo pracowałem z czujnikami SELS
    Jeśli kolega ma też jakiś sterownik który obrabia sygnał to nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać aktualny czujnik a wprowadzić odpowiedni algorytm do programu sterowania gdzie wykrywa się cykliczną konieczność zmian na wejściu w zadanym czasie.
    pozdrawiam
    pm001
  • Spec od Falowników
    Witam,
    z tego co pamiętam firma Impol posiada w swojej ofercie sygnalizatory ruchu współpracujące z czujnikami