Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PLC S7-200 + enkoder. Czy możliwa jest praca bez korzystania z szybkich wejść?

slplc 15 Mar 2011 10:16 2456 2
  • #1 15 Mar 2011 10:16
    slplc
    Poziom 10  

Witam.
    Stoję przed koniecznością przebudowy maszyny. Chodzi mi szczególnie o wykorzystanie sterownika (prawdopodobnie S7-200) do sterowania osią. Na osi będzie enkoder (w tej chwili jest absolutny podłączony do S5). Czy możliwa jest praca S7-200 z tym enkoderem bez korzystania z szybkich wejść. Silnik będzie pracował na 2 prędkościach, więc dojazd na pozycję zadaną odbywałby się powoli. Nie pisałem jeszcze programów korzystających z przerwań.

0 2
  • SterControl
  • #2 15 Mar 2011 17:53
    kemot55
    Poziom 30  

Za mało danych. Określ dokładnie słowo "powoli". Jak enkoder będzie miał np. 16384 linie to ilość jego obrotów na sekundę (pomnożona przez liczbę linii) wyznacza częstotliwość graniczną dla wejścia sterownika. Raczej sterownik musi mieć "szybkie" wejścia. A poza tym jaki konkretnie typ sterownika (który z rodziny S7200) chcesz zamontować. Rodzina S7200 to już jest właściwie na wymarciu. A w ogóle po co zamieniać S5 na S7 o ile S5 się nie popsuł?
    Nie zwróciłem uwagi na słowo "absolutny" w opisie enkodera. A z jakim on jest interfejsem (równoległym)?

0
  • SterControl
  • #3 17 Mar 2011 07:27
    slplc
    Poziom 10  

Dziękuję za odpowiedź. Podaję więcej informacji. W obecnej chwili jest cała linia produkcyjna sterowana z trzech S5 (dwa S5-115 komunikują się z S5-135). Enkodery absolutne - jest ich 6 podłączone są do S5-135. Tu jest obliczanie pozycji. informacja o jej osiągnięciu jest wysyłana do S5-115 i tu jest realizowane zatrzymanie albo zmiana obrotów z szybkich na wolne (silniki dwubiegowe). Enkodery absolutne są wieloobrotowe, liczą w kodzie BCD, wyjście równoległe, wykorzystują każdy po 18 wejść na PLC. Cel jest taki aby jedno z urządzeń z tej linii wykorzystać jako samodzielne. Chodziłoby więc o pozycjonowanie 1 osi. Myślę że jeżeli enkodery były podłączone na S5 do zwykłych wejść, to na S7-200 (224) powinno pracować poprawnie na zwykłych wejściach. Enkodery mają 100 kroków/obrót. Przy wolnej prędkości oś wykonuje nie więcej niż pół obrotu/s.

0
  Szukaj w 5mln produktów