Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz mocy w.cz. 1W do Walkie Talkie.

15 Mar 2011 17:32 5640 14
  • Poziom 16  
    Witam!
    Szukam już od godziny schematu dopałki do CB niewielkiej mocy tak do 1w tylko ze moje urządzenie na wyjściu ma zaledwie 20mw.Widziałem dużo schematów dopałek tylko ze na wejściu dopałki musi być sygnał nie mniejszy niż 250mW a ja potrzebuje na 20mW.Czy istnieje taki schemat dopałki z góry dzięki za pomoc!
    Pozdrawiam!
  • Poziom 16  
    Dzięki a to na wyściu faktycznie ma aż 20W?
  • Poziom 21  
    Tak. W całym zakresie od 3 do 30MHz. W układzie jak na schemacie przy sterowaniu 50mV. Dlatego na wejściu jest tłumik. Ja jego testując dotykałem do wejścia palcem 50Hz i miałem 15W mocy. Co mnie zaskoczyło, że i to wzmacnia i się nie wzbudza.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    koma2000 napisał:
    Widziałem dużo schematów dopałek tylko ze na wejściu dopałki musi być sygnał nie mniejszy niż 250mW a ja potrzebuje na 20mW.

Napisz do jakiego radia czy nadajnika ma być ten wzmacniacz.

Czy on ma być liniowy czy nieliniowy. ???

Jakie urządzenie ma na wyjściu w paśmie CB moc 20mW. :?:
    A może to nie chodzi o pasmo CB, tylko o jakieś inne pasmo. Podaj częstotliwość nadajnika. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    To jest jakieś tam walkie talkie.Pracuje na paśmie 27mhz czyli CB i jest dosyć nieselektywne bo odbiera całą czterdziestkę CB w AM oczywiscie.
  • Poziom 16  
    Nie takie i przepraszam że odrazu schematu nie zamieściłem
    Wzmacniacz mocy w.cz. 1W do Walkie Talkie.
  • Poziom 33  
    O matko kolego przecież to jest to samo.
    Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę jaki jest poziom trudności dorobienia wzmacniacza do takiego układu ?
  • Poziom 16  
    Faktycznie tylko mój jest jakiś starszy i inaczej rozpisany, nie przyjzałem się dokładnie.Jasne ze zdaje ale byłem ciekaw czy istnieje taka dopałka.
  • Poziom 16  
    Witam.
    Musisz sobie zdawać sprawę z tego że jeżeli Twoje Walkie Talkie odbiera całą czterdziestkę, to przy zwiększeniu mocy TX pewnie będzie siało na całej czterdziestce. Powodem jest bardzo mała selektywność tego sprzętu. Pozdrawiam. Kiedyś przerabiałem takie urządzonka i powiem szczerze że znaczną poprawę zasięgu daje zmiana anteny.
  • Poziom 33  
    Nie zgodzę się z tym, gdyż powodem odbierania całej "czterdziestki", w cudzysłowiu oczywiście, jest konstrukcja odbiornika.
    Jest to odbiornik superreakcyjny. To w zasadzie generator w.cz. w którym sprzężenie zwrotne jest dobrane tak, że oscylacje są wzbudzane okresowo (czytaj: na progu wzbudzenia), po czym następuje detekcja amplitudowa w strukturze tranzystora, co jest naturalnym zjawiskiem dla złącza p-n.
    Nadajnik jest generatorem kwarcowym, więc nie obawiałbym się tutaj o większe problemy.
    Wróćmy do tematu. Mam w zanadrzu szerokopasmowy driver 3W do większego wzmacniacza dosyć prosty, ale problem może stanowić wykonanie trafo. Pytanie czy interesuje ?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    koniol napisał:
    Musisz sobie zdawać sprawę z tego że jeżeli Twoje Walkie Talkie odbiera całą czterdziestkę, to przy zwiększeniu mocy TX pewnie będzie siało na całej czterdziestce.

Co TY wypisujesz? Co ma RX do TX w tej konkretnej konstrukcji.
    Cytat:
    Powodem jest bardzo mała selektywność tego sprzętu.

Problem ten wynika z samej zasady działania takiego odbiornika.
    Czytaj jak napisał SP8JZ .
    Cytat:
    ... że znaczną poprawę zasięgu daje zmiana anteny.

Dodam jeszcze, że "inna" antena rozstraja obwód rezonansowy na wyjściu/wejściu i koniecznie trzeba go ponownie stroić.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    SP8JZ napisał:
    Mam w zanadrzu szerokopasmowy driver 3W do większego wzmacniacza dosyć prosty, ale problem może stanowić wykonanie trafo. Pytanie czy interesuje ?

Jasne że interesuje, jaśli masz do tego schemat...