Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szpanerska lodówka do biura

kosmi 15 Mar 2011 20:20 5319 4
  • Szpanerska lodówka do biura[

Witam,

Pracuję w biurze i potrzebna jest lodówka do przechowywania żywności w ogólnym znaczeniu tego słowa. Zawsze lubiłem nietypowe rozwiązania. Poczytałem nieco o ogniwach peltiera i postanowiłem "ukryć" moją konstrukcję lodówki w bardzo biurowym urządzeniu.

Działanie jak już wspomniałem opiera się na ogniwie Peltira. Część elektroniczna to w zasadzie mostek gretz'a i kondensatory filtrujące. Ogniwo wymaga bardzo stabilnego napięcia więc dałem dużo (i dużych) kondensatorów.

Obudowę po wybebeszeniu i wycięciu wszystkich wypustków okleiłem ekranem używanym do grzejników. Jest on zbudowany z folii aluminiowej z przyklejonym styropianem o grubości 2-3 mm. Obudowa w każdej chwili może zostać rozkręcona i rozpołowiona bez straty właściwości izolacyjnych. Są to dwie części które po skręceniu ze sobą tworzą szczelną komorę.

Szpanerska lodówka do biura Szpanerska lodówka do biura Szpanerska lodówka do biura

Zasilanie zrobione "na pająka", całość przyklejona klejem na ciepło. Do oryginalnej płytki przykręciłem trafo i gniazdo zasilania. Miał być włącznik, ale po przemyśleniu potrzeby jego zastosowania zrezygnowałem z tej opcji.

Ogniwo chłodzone jest wentylatorem z karty graficznej.

Poza nim są jeszcze dwa wentylatory: wewnątrz komory oraz chłodzący elektronikę.

W lodówce mieści się niewiele, jakaś wędlina, ketchup, małe masło i kwasek do herbaty - to już pod kor.

Temperatura jaką uzyskałem do tej pory jest o 10 stopni niższa niż pokojowa, więc nie jest to żadna rewelacja. Produkty żywnościowe nie psują się przez kilka dni przechowywania.

Ile to kosztuje?

Dużo części miałem, ale dla jasności napiszę:
    obudowa 30zł
    ogniwo Peltiera 30zł
    transformator 30zł
    ekran termiczny 20zł
    wentylatory 50zł
    inne części 50zł

ja wydałem ok. 100 zł

razem ponad 200zł czyli kompletnie się nie opłaca :) Nie licząc godzin spędzonych na klejeniu ekranu i dopasowywaniu elementów(jakieś 30-40 godzin).

Za to wrażenie i mina kolegów i koleżanek z pracy - bezcenna.

Szpanerska lodówka do biura Szpanerska lodówka do biura Szpanerska lodówka do biura

Fajne!
  • #2 15 Mar 2011 20:58
    ziko234
    Poziom 17  

Gratuluję pomysłowości:) Jakiej mocy zastosowałeś ogniwo i jakiej mocy jest trafo? Proponuję dodać jeszcze jakieś podświetlenie po otwarciu bo chyba nie ma. Cóż to by była za lodówka bez światła odbijającego się o pustą przestrzeń w środku :D

• #3 15 Mar 2011 21:14
    kosmi
    Poziom 16  

Ogniwo bodajże 60W, a trafo 20W/6V, z czego pewnie 3-5W na wentylatory.
    Mam transformator kupiony specjalnie do projektu, ale po podłączeniu ogniwa nie nadążam odprowadzać ciepła, chociaż wentylator jest bardzo wydajny. Czytałem że czasami warto obniżyć moc ogniwa dla uzyskania lepszej sprawności. Nie chciałbym też słuchać szumu wentylatora pracującego na maksymalnych obrotach.
    Ale faktem jest że zastanawiałem się nad zamontowaniem większego transformatora. To moja pierwsza konstrukcja z ogniwem więc nie wiedziałem kompletnie czego można się spodziewać.
    Acha po otwarciu pokrywy wyłącza się wentylator w komorze, aby nie wydmuchiwać chłodnego powietrza, pod drugi styk tego włącznika śmiało można wpiąć niebieskie (chłodne) LEDy. Myślałem o tym na początku, a potem jakoś umknęło...

• #4 28 Mar 2011 15:50
    miku210
    Poziom 26  

Żeby to wyglądało jak prawdziwa lodóweczka, radziłbym wykorzystać włącznik do zapalania światła.
    Projekt przydatny,ale mogłeś zastosować jakiś radiator na ogniwo Peltiera, ponieważ jego druga strona się nagrzewa.

• #5 03 Kwi 2011 07:45
    kosmi
    Poziom 16  

miku210 napisał:
    ...
    Projekt przydatny,ale mogłeś zastosować jakiś radiator na ogniwo Peltiera, ponieważ jego druga strona się nagrzewa.

W opisie wszystko jest podane, strona zimna - wentylator 40x40 i kawałek blachy aluminiowej, strona ciepła to porządne chłodzenie od karty graficznej, ochywiście z radiatorem.