Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Safari 5, SMP-502 Unitra Diora, przestrajanie

bober85 15 Mar 2011 22:39 7258 6
 • #1
  bober85
  Level 12  
  Witam,
  potrzebuję przestroić do zabytkowego maluszka radio samochodowe jak w temacie: Unitra Diora, Safari 5, SMP-502.
  Posiadam schemat do tego odbiornika ale brak mi biegłości dlatego proszę o pomoc.
  Pozdrawiam
 • #2
  kondensator
  Level 36  
  Dwie sprawy Kolego:
  1. Jak już koniecznie chcesz- nawet jakbyś był doświadczony w technice w.cz. i miał dobry sprzęt pomiarowy - bez znacznych przeróbek mechanicznych możesz uzyskać najwyżej część pasma UKF CCIR. Jak masz robić to pierwszy raz i w dodatku "na ucho" - raczej odpuść, szczególnie w przypadku odbiornika strojonego wariometrem (podobny problem z lampowymi odbiornikami z wariometryczną głowicą UKF OIRT).
  Na forum jest wyszukiwarka. Czy wpisałeś np.:
  safari przestrojenie

  U mnie odpowiedzią na takie zapytanie było 29 tematów... (część dotyczy innych wersji, ale przeczytaj o co tam chodzi).
  2. Może jednak nie rozpruwać i dać komuś radość z działającego (mam nadzieję) odbiornika właśnie na pasmo UKF-OIRT 65...74MHz
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7288218#7288218 (może i odbiornik gorszy niż z tuner z Pewexu, ale na pewno lepszy niż "plastykowe & drewniane", a w dodatku można użyć go w terenie)

  Osobiście sprzedałbym radio jako oryginalne, a kupił takie posiadające fabrycznie zakres 87.5...108MHz i wyprodukowane w latach 1985...1990 (do znalezienia za 10...50zł) - będzie lepsze nie tylko od obecnych, ale i od tego co masz nawet jakby było fabrycznie na zakres 87.5...108MHz (radia samochodowe polskie fabrycznie na zakres UKF CCIR 87.5...108MHz zdarzały się rzadko - były krótkie próby robienia wersji na export - za mała selektywność, kiepska głowica, kiedyś było 2...3 stacje radiowe na UKF a nie kilkadziesiąt jak obecnie...)
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4905787#4905787
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3517461#3517461
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3405628#3405628
 • #3
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Najlepszym wyjściem jest założenie konwertera. Te głowice się kiepsko przestrajają ze względu na właściwości rdzeni cewek wariometrów.
 • #4
  bober85
  Level 12  
  Rzeczywiście z tego co piszecie nie ma sensu przestrajać tego odbiornika. Natomiast mam pytanie odnośnie samego konwertera, tzn. czy możecie polecić jakiś konkretny model i jak go wpiąć w odbiorniku? Pojutrze będę w okolicy dobrego sklepu elektronicznego to kupiłbym ten układ.
  pozdrawiam
 • #5
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Konwerter wpinasz pomiędzy antenę, a gniazdo antenowe radia. Musisz dostarczyć mu także zasilania. Zresztą do każdego dodawana jest instrukcja montażu, więc nie powinno być problemu dla przeciętnie inteligentnego człowieka.

  Jaki polecić? Nie mam pojęcia, nigdy nie kupowałem, jak potrzebowałem, to sam robiłem.
 • #6
  kondensator
  Level 36  
  Nie mogę polecić żadnego konwertera - zakres UKF CCIR jest 3 razy szerszy niż OIRT, a dodatkowo konwertery są robione tak aby były tanie. Jak już musisz to poczytaj http://www.ambm.pl/index.php/konwertery-ukf-tunery-synteza-fm.html (AMBM - dawniej "MJM"). Tylko oprócz wszystkich wad takiego rozwiązania, dodaj jeszcze 20...40zł na konwerter ( http://www.ambm.pl/index.php/cennik.html ) - za tyle znajdziesz znacznie lepsze radio z UKF CCIR o podobnym wyglądzie a znacznie lepszym działaniu (najlepiej też z wariometem = "strojone pokrętłem" - bywały z odczytem wskazówkowym albo nawet cyfrowym). Niekoniecznie na aaa...ukcji - pytaj w starych zakładach napraw RTV, autoszrotach, starych warsztatach samochodowych albo zamów od przywożących "wystawki" z Niemiec, u znajomych i sąsiadów co porządkują piwnice i garaże. Będzie wygląd dopasowany do samochodu (lata 70'...80') i 10000000 razy lepsze działanie, a w dodatku za podobny koszt. Nieraz kupowałem tak radia (do celów przeróbki na stacjonarne - wyczynowe), a jak były nie do 108MHz, tylko do 104MHz albo do 100MHz (starsze, przeważnie nie miały jeszcze filtrów ceramicznych w p.cz. co eliminowało z sensu moich przeróbek) to już nie chciałem mimo że były nieraz jeszcze tańsze - ale nawet takie "z niepełnym pasmem UKF CCIR" (jeżeli sprawne) będzie lepsze od tego co masz (zwł. z konwerterem). Najlepiej szukać radia bez magnetofonu albo z uszkodzonym magnetofonem (jeszcze taniej). Przykładowo w chwili gdy piszę sprawdzałem na alexxx w dziale "radioodtwarzacze-pozostałe" jest kilka odpowiednich sztuk <49zł i podobnie w dziale "radioodtwarzacze-kasetowe" (tu więcej nowego chłamu, ale bywają i "odpowiednie").

  Co do przestrajania UKF OIRT na CCIR - jak znajdziesz stare przenośne radio / radiomagnetofon albo radio "stołowe" - na takim możesz ćwiczyć (mają głowice strojone kondensatorami lub czasem warikapami) i szansa powodzenia w większości przypadków będzie duża - zwłaszcza ze jest wiele opisów do konkretnych modeli i dyskusji o tym na forum. Powodzenia
 • #7
  djlj24
  Car audio specialist
  Safari 5 całkiem nieźle przestraja się na górny zakres UKF. Jedyny problem to ograniczenie pasma do 14MHz (zamiast potrzebnych 20,5MHz). Ale odbiór jest lepszy niż z użyciem konwertera (nie ma interferencji). Roboty co prawda na godzinę czasu (rozebranie, wymiana elementów, złożenie i zestrojenie) ale nawet do zrealizowania dla początkującej osoby. A ryzyko niewielkie - w razie porażki można takie radio kupić za grosze (lub czasem nawet dostać w gratisie). Oczywiście pytanie czy jest taka potrzeba aby to robić - czasem po prostu potrzebne jest to do rekonstrukcji starego pojazdu np. w prezencie dla ojca aby przypomniał sobie stare czasy.