Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dostęp do puszki a przepisy

15 Mar 2011 23:16 1451 8
  • Poziom 17  
    Spotkałem się z twierdzeniem pewnego inżyniera elektryka, że puszki w instalacjach powinny być zamykane przez przykręcenie pokrywy śrubami aby do wnętrza puszki można było się dostać tylko używając narzędzi (wkrętaka choćby) i że nie może być tak, aby pokrywę puszki można było zdjąć ręką, bo wtedy każdy może zdjąć pokrywkę i włożyć tam palce np. w listwę zaciskową pod napięciem. A przecież produkuje się puszki z zamknięciem tylko przez wciśnięcie, nawet te hermetyczne. Co o tym mówią przepisy?
  • Poziom 23  
    Tak szczegółowo to musiał byś pewnie przekopać tonę norm dla materiałów elektroinstalacyjnych. Wydaje mi się, że jeśli puszka (czy inny osprzęt) został kupiony nie na bazarze od ruskich lecz w hurtowni elektrycznej to niewątpliwie ma atest oparty na przepisach, a wiec jest dopuszczony do montażu i eksploatacji. Nie dawno kończyłem instalacje elektryczne w stacji diagnostyki Volvo i do odbioru musiałem przedstawić atesty wszystkiego, kabli puszek, złączek, bezpieczników,gniazd opraw oświetlenia itp.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    "Przepisy mówią", że odpowiedni osprzęt należy stosować w odpowiednich miejscach.
    Odpowiedni-> atest-> stosowne IP
    Odpowiednich miejscach-> strefach (wysokościach)-> przeznaczenie budynku/instalacji.

Upraszczając- dostęp do wnętrza "dostępnej" puszki może być tylko przy użyciu narzędzi.
  • Admin Elektroenergetyka
    Akrzy74 napisał:

Upraszczając- dostęp do wnętrza "dostępnej" puszki może być tylko przy użyciu narzędzi.

Albo maszyny, np. drabiny :lol:
  • Poziom 20  
    Witam!
    Kol.Łukasz-O.
    To jeszcze pamiętasz,że drabina to maszyna. :D
    Pozdrawiam.
    Adam.
  • Poziom 32  
    Każdy kto doświadczył systemu ISO na własnej skórze wie ze drabina to maszyna. ;)
  • Poziom 17  
    Puszka "dostępna" to taka, której można dotknąć ręką bez użycia drabiny, stołka, krzesła, podstawki? Które przepisy o tym mówią? PN?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    A jeśli podam ci kilka numerów norm to je kupisz ?

Ps. Czy naprawdę na wszystko potrzebna jest norma czy przepis- nie wystarczy sztuka inżynierska czy wiedza zdobywana latami ? :)
  • Poziom 17  
    Nie kupię ale się z nimi zapoznam. Czasem wystarczy wiedza zdobywana latami, czasem sztuka inżynierska a czasem przepis - lub przynajmniej zacytowana z przepisu (normy) definicja puszki "dostępnej". Czasem jeśli panuje spór w gronie fachowców, to jedynie przepis może ten spór rozstrzygnąć, skoro inżynierowie, technicy i monterzy mają odmienne zdania.