Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Willem Prog PCB3C a program od PCB45

ja9192 15 Mar 2011 23:33 4290 11
  • #1 15 Mar 2011 23:33
    ja9192
    Poziom 9  

Witam, posiadam programator Willem Prog PCB3c. Chciałbym zaprogramowac nim układ PIC16F636. Jednak w programie 0.97ja nie ma go w liscie obslugiwanych ukladow. Jest on w programie 0.98d5 lecz nie wiem czy zadziała on z moim programatorem. Jezeli ktos moglby mi pomoc to bylbym wdzieczny. Pozdrawiam.

0 11
  • #2 16 Mar 2011 02:19
    wzk
    Poziom 19  

Tak czy siak programowanie PICów odbywa się poprzez interfejs ICSP. Tutaj wersja płytki programatora Willema nie odgrywa roli, ponieważ wszystkie sygnały generowane są programowo w PC.
    Ostatnio programowałem PIC16F627A w takiej konfiguracji jaką masz u siebie. Bez problemów z PICami pracuje w przeciwieństwie do np. do EPROMów.

0
  • #3 16 Mar 2011 18:00
    ja9192
    Poziom 9  

Przepraszam, ale jestem początkujący nie i za bardzo rozumiem co to jest interfejs icsp. Czy to oznacza ze PICe programuje sie jakos inaczej? Myslalem ze wpina sie je po prostu do podstawki PIC w programatorze i tyle?

0
  • #4 16 Mar 2011 21:10
    wzk
    Poziom 19  

ja9192 napisał:
    Przepraszam, ale jestem początkujący nie i za bardzo rozumiem co to jest interfejs icsp.
    Myslalem ze wpina sie je po prostu do podstawki PIC w programatorze i tyle?

A poczytałeś chociaż dokumentację swego programatora i dokument Microchipa "41232D.pdf" opisujący Twój mikrokontroler?
    Czy Twój programator ma podstawkę pasującą do Twego mikrokontrolera i czy program pokazuje Ci, w którą podstawkę należy włożyć mikrokontroler? Przyjrzyj się uważnie co pokazuje program.

0
  • #5 16 Mar 2011 21:59
    ja9192
    Poziom 9  

W programatorze mam podstawkę opisana jako PIC, w programie pokazuje po wybraniu mojego układu, tak jakby znajdowal on sie w podstawce (na tym obrazku z podstawkami), czyli wynika w sumie z tego, ze chyba powinno dzialac przez ta podstawke tak ?

0
  • #7 16 Mar 2011 23:48
    ja9192
    Poziom 9  

Czyli mam nie wpinac układu do podstawki a jedynie podłączyc te 5 pinów do układu?

0
  • #8 17 Mar 2011 02:27
    wzk
    Poziom 19  

Czyżby Twój programator był pozbawiony gniazda ICSP? Niewygodniej podłączać się poprzez to gniazdo a nie podstawkę? Zredukuje się też możliwość pomyłki. Oczywiście można i poprzez podstawkę.
    Życzę sukcesów!

0
  • #9 17 Mar 2011 09:46
    ja9192
    Poziom 9  

Witam, moj programator posiada złącze ICSP, ale myslalem, ze wygodniej i pewniej bedzie go wpiac w podstawke. Ale z tego co piszesz wynika, ze lepiej jednak podpiąc to do tego złacza, wiec tak spróbuję. Pozdrawiam i jak tylko zaprogramuje układ poinformuje o wynikach mojej pracy.

0
  • #10 20 Mar 2011 21:39
    ja9192
    Poziom 9  

Witam, w moim programatorze jest zlacze isp a przy nim opisy tak jak na obrazku:
    Willem Prog PCB3C a program od PCB45

Wnioskuję (byc moze błędnie :) ) że moje Vdd=Vpp z Twojego obrazka, moje sda=data a scl=clock. no i gnd i Vcc tak samo.

Jezeli tak to mam podpiąc tylko te 5 pinow do PICa i programowac?
    Mam jeszcze pytanko jak zaprogramowac PIC16F690, poniewaz w programie 0.98d5 jest on wymieniony ale nie da sie go wybrac, jest tak na szaro :/

Pozdrawiam i przepraszam za moje banalne pytania, ale tak jak wspomnialem jestem poczatkujący i nie mam jeszcze wystarczajacej wiedzy zeby zabrac sie samemu za to programowanie.

0
  • #11 20 Mar 2011 22:48
    wzk
    Poziom 19  

Dla PICów polecam WinPIC800. Obsługuje Willema i multum PICów. Zero problemów. Może czasem zegar PCeta trzeba zwolnić. Na Elektrodzie poszukaj tematów odnośnie WinPIC800 i Willema. Pozytywne odzewy a więc wypróbuj!
    ICSP porównaj z podstawką 18 pinową w programatorze. Jeżeli piny w ICSP odpowiadają mają połączenie z właściwymi pinami w podstawce to jest wszystko w porządku.
    Powodzenia!

0
  • #12 06 Sie 2013 21:52
    jorgkrab
    Poziom 20  

Cytat:

Dla PICów polecam WinPIC800. Obsługuje Willema i multum PICów. Zero problemów. Może czasem zegar PCeta trzeba zwolnić. Na Elektrodzie poszukaj tematów odnośnie WinPIC800 i Willema. Pozytywne odzewy a więc wypróbuj!
    ICSP porównaj z podstawką 18 pinową w programatorze. Jeżeli piny w ICSP odpowiadają mają połączenie z właściwymi pinami w podstawce to jest wszystko w porządku.
    Powodzenia!

Kolega
    Cytat:
    wzk
    ma słuszną rację, posiadam ten programator i mam z nim od nowości wiele problemów.
    1. Po włożeniu PICA 16F873A dwukrotnie wymieniałem tranzystor BC807 smd, (ulegał uszkodzeniu), podczas programowania. Działo się tak, ponieważ przy programowaniu w podstawce programatora płynął przez niego prąd rzędu 150mA,
    (do wejścia MCLR), po parokrotnej próbie programowania ulegał uszkodzeniu, po żmudnuch poszukiwaniach natknąłem się na schemat w necie w którym zauważyłem że brakuje na wejsciu Vpp w moim programatorze diody zenera 13V i rezystora szeregowego około 470 ohm. Moim zdaniem żeby można było programować tego i inne PICI w podstawce programatora 40 i 28 pinowej należy przeciąć ścieżkę i dodać tę diodę z rezystorem który ogrniczy prąd do bezpiecznej wartości a dioda zapewni odpowiednie napięcie Vpp.
    2. Przy takiej usterce napięcie Vpp w moim programatorze spadało przy tak dużym prądzie tranzystora do około 3,7V, czyli zdecydowanie za mało żeby coś w nim zapisać. Po tej przeróbce, której dokonałem na swoim programatorze ale na złączu ISP dla piców tranzystor się już nie grzeje.
    Mimo wszystko oprogramowaniem JA97 też nie mogę zapisać programu bo występuje błędna weryfikacja, szukając przyczyny w uszkodzonym procesorze zbudowałem prostego JDM 2 i zaprogramował mi 2 PICI bez problemu tyle że na złączu COM1 bo do takiego jest przystosowany.
    Wykluczyłem w ten sposób uszkodzeniue moich procesorów.
    3. Wgrałem jeden z nowszych softów do willema pro 4 isp Eprom45 (098D5) przełącznik softu w programatorze do góry. Przy próbie zapisu z poprawioną usterką płytki zapisuje program ale w komórkach Eprom Pica 16f873a w komórkach FF wpisuje mi zera i występuje bład weryfikacji, zczytałem prawidłowo zaprogramowanego Pica w JDM i zapisałem ten plik nie z zerowymi komórkami tylko jako FF, przy próbie zapisu tym HEX. procesor się zapisał i zweryfikował prawidłowo ale po włożeniu do układu wykonawczego na wyświetlaczu same kwadraciki (przy programowaniu JDM układ działa prawidłowo).
    4. Stwierdziłem, że może to być wina software i użyłem WINN PIC 800 (SUGESTIA KOLEGI wzk), z tą poprawką , którą zrobiłem w swoim programatorze chwilowo w pająku.
    Pierwsze programowanie i PEŁNY SUKCES, czyli doszedłem do celu.

Ale ile mnie jeszcze niespodzianek czeka z tym Willemem tego pewnie jeszcze nikt nie wie....... Gdzieś czytałem na forum, że jakiś kolega miał płytkę w której brakowało ścieżek itp sprawy. Jednym słowem trzeba się jeszcze bawić w konstruktora żeby poprawiać producenta, płakać się chce.
    Taka krótka jest moja historia, która mi trochę nerwów już zjadła, założyłem już nawet temat w tej kwestii ale tylko jeden z kolegów coś napisał, doszedłem do tego i chcę się podzielić z innymi kolegami, którzy mają podobne problemy z swoimi willemami pro4 isp. Analiza płytki programatora pokazuje wiele braków, przy ustawieniu przełączników Jp6 i Jp7 na napięcie programowania 12,5V u mnie było 15,5 V, Dobrze że przetwornica programatora wytrzymała tak duże obciążenie, bo BC807 SMD już nie, można sobie niezłego bigosu narobić samemu.
    W temacie o zbyt niskim napięciu programującym Vpp zamieściłem fragment schematu w którym jest ten błąd......Pozdrawiam .
    Zamieszczam poglądowe zdjęcie z moich eksperymentów, w górnej części płytki stykowej zmontowany programator JDM, który programuje bez problemów, podłączony do złącza COM 1 mojego DELLA760. Poniżej podpięty Willem Pro 4ISP podłączony do troszkę przerobionego złącza ISP z wyprowadzonymi pinami Vpp, Vcc, GND, DATA, CLK. Po lewej stronie działający już miernik z świeżo zaprogramowanym PICKIEM nowym WIN PIC800. Górne zdjęcie przedstawia dolną częśc płytki z zaznaczony tranzystorem SMD , który ulega uszkodzeniu przy wyżej wymienionym błędzie.

0