Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niska szybkość mostu na sprzęcie Ubiquiti

jprzedworski 16 Mar 2011 10:05 8165 15
  • #1 16 Mar 2011 10:05
    jprzedworski
    Specjalista Sieci, Internet

Witam,
    Od lat jestem administratorem różnych sieci IP, zwykle jednak kablowych. Mam w pracy sieć LAN składającą się z dwóch części, bo w dwóch budynkach. Wspólna pula adresów IP. Kabel jest niemożliwy, mamy więc połączenie radiowe typu bridge. Kiedyś był to jakiś prosty D-Link 2,4 GHz, przez ostatnie kilka lat Raptor RPT-19APN. To urządzenia 5GHz 802.11a. Praktyczną przepustowość osiągamy ok 25 Mb/s. Odległość jest prawie żadna, bo ok. 30-40m.
    Ponieważ jest to już starszy sprzęt, producent już nie istnieje, szyfrowania dobrego nie ma, chciałem to zmienić. Kupiliśmy dwa urządzenia Ubiquiti NanoStation M5. Skonfigurowałem, ucieszyłem się, że wbudowany test szybkości pokazał sporo ponad 100 Mb/s (switche są 100Mb/s, więc i tak więcej nie wyciągnie) i podłączyłem to roboczo. Zaczęły się skargi, że to działa koszmarnie wolno. Postanowiłem więc sprawdzić, jak to wygląda na poziomie Ethernetu, a nie tylko wewnętrznego testu. Okazuje się, że test szybkości między dwoma komputerami po obu stronach łącza Ubiquiti wykazuje ok. 10 Mb/s. Dla porównania kabel: 87 Mb/s, stary Raptor: 24 Mb/s. Zdemontowałem te NanoStation i podłączyłem między dwoma komputerami, żeby wyeliminować jakiś dodatkowy ruch sieciowy - bez zmian. I nie bardzo chce być więcej. Czasem wyjdzie nieco więcej, ale przejściowo.
    Urządzenia skonfigurowane następująco;
    Access point WDS / Station WDS - Bridge
    AirMax włączony, pasmo 40MHz, agregacja pakietów włączona

Zamiast być lepiej, jest gorzej. Co ciekawe, podejrzewając uszkodzenie, zdobyłem trzecie takie urządzenie i testowałem w różnych kombinacjach. Nadal to samo.

Testowane programem PassMark Preformance Test 7.0
    Ciekaw jestem, czy ktoś miał podobny problem. Z reguły taki mostek się podłącza i najwyżej sprawdza testem wewnętrznym.
    Nie bardzo rozumiem, co się wyprawia.

0 15
  • Deimic One - Szkolenia
  • #2 16 Mar 2011 13:41
    piterus99
    Poziom 43  

Poskacz po kanałach - Nano lubią te niższe.
    Na taką odległość to sygnały pewnie masz duże, zjedź na maksa z mocą - ustabilizuj go na okolicy -50, -55.
    Na bridge airmaxa wyłącz.

Spina Ci się na 100mbps z kartą ? Czasem babole wychodzą, nie chce się spinać na 100mbps tylko na 10, albo na 100HDX, różne rzeczy. W praktyce zestaw spokojnie przewala powyżej 50mbps.

0
  • #3 16 Mar 2011 15:46
    jprzedworski

Dzięki za zainteresowanie.
    Próbowałem różne kanały, obecnie mam te niskie, bo na wyższych musiałem przywrócić te stare urządzenia (nie da się i pracować i testować). Poziom sygnału ok. -50 noise: -90. Nie ma w okolicy żadnych nadajników w tym zakresie. AirView wykrył coś na poziomie - 87dBm, raczej można zignorować.
    AirMaxa włączałem i wyłączałem - bez efektu. Tzn. bez AirMaxa jest nawet nieco gorzej. Ograniczałem też przepustowość aż do np. 180 Mb/s - praca stabilniejsza, Transmit CCQ cały czas 100% ale sumaryczna szybkość nadal marna. Ethernet jest ustawiony na stałe na 100 (autonegotiation wyłączone). Co ciekawe poprawia się nieco, gdy na Ethernecie wyłączę Full duplex, ale po pierwsze to sensu nie ma, po drugie pingi robią się duże ( do 20 ms), po trzecie i tak dochodzę wtedy do ok 30 Mb/s (czyli interfejs Ethernetowy jednak coś więcej niż 10 Mb/s może). Wyżej nie ma szans. Już tak ze 2 tygodnie walczę, sprawdziłem już wszystkie konfiguracje, które mają sens.
    Żeby nie było niejasności, wszystkie testy wykonuję tym samym programem - i stary sprzęt i nowy i samą sieć ze switchami. Nie można więc zwalić na program diagnostyczny. Firma, która mi to sprzedała, też nie bardzo wie, co jest grane. Mam jakiegoś pecha, bo jedno urządzenie było wymienione na dzień dobry - nie było wejścia w panel konfiguracyjny mimo resetowania do ustawień fabrycznych. Ping też nie działał. Ale to już inna sprawa.

0
  • #4 17 Mar 2011 17:39
    drukmar
    Poziom 10  

Witam mam ten sam problem z tymi nano, walcze z tym kilka dni i :) chętnie dołącze się do tematu bo ręce mio opadają?????? ten sprzęt chyba tak ma:).

0
  • #5 17 Mar 2011 18:00
    piterus99
    Poziom 43  

Spróbujcie skrętką z przeplotem się podłączyć - nie wiem ile w tym prawdy.. jprzedworski na bank ma takie w firmie, stąd może to sprawdzić.

0
  • Deimic One - Szkolenia
  • #6 18 Mar 2011 10:08
    drukmar
    Poziom 10  

Próbowałem skrętką z przeplotem działa bez zmian :( porażka......

0
  • #7 18 Mar 2011 10:51
    piterus99
    Poziom 43  

U mnie most na bulletach przewala non stop 40-45mbps na odległości "wyżej niż dalej" - most z parteru na dach wieżowca, będzie z 80metrów, może mniej.

Sygnały ścięte na -50, MCS na 135, airmax wyłączony, kanał 40Mhz. I to nie jest jego koniec, koniec jest po prostu łącza od operatora.

Została jeszcze ostatnia sprawa - soft. Który masz teraz wrzucony? Spróbuj wrzucić albo najnowszy 5.3 albo trochę starszy, bodajże 5.1.2 albo 5.1.3..

0
  • #8 19 Mar 2011 11:32
    jprzedworski

Soft mam obecnie 5.3, czyli najnowszy, ale kupiłem z nieco starszym (już nie pamiętam numeru). Nic to nie zmieniło. Mogę jeszcze poszukać jakiegoś "historycznego", ale czy to ma sens ...
    W tzw. międzyczasie musiałam oddać trzeci egzemplarz, bo była na to kaucja. Ale ten trzeci upewnił mnie przynajmniej, że to nie uszkodzenie fizyczne, bo sprawdziłem każde z każdym. Trochę już mam dość. Tu mam gorszy przypadek, niż z pewnym firewallem, który miał taką wredną cechę, że blokował niektóre pakiety z jednego urządzenia, mimo ustawienia jedynej reguły "przepuszczaj wszystko". Nawet spec od producenta stwierdził, że czegoś takiego nie widział. I wtedy pomogła zmiana firmwaru na starszy. Ale w tym Ubiquiti nie wierzę.

0
  • #9 13 Cze 2012 22:02
    enter13
    Poziom 2  

Witam
    Czy komuś udało się rozwiązać problem z niskimi przepustowościami na NANO M5 ?

Tragedia urządzenia za sporą kasę a działają tragicznie:(
    Linkują się na 270Mbps a przepustowość poniżej 7Mbps
    Co jest grane?
    Czy możecie pomóc

0
  • #10 13 Cze 2012 23:57
    piterus99
    Poziom 43  

Leczenie kanałowe?
    Jaki sygnał i CCQ?

0
  • #11 14 Cze 2012 07:45
    enter13
    Poziom 2  

Noise Floor:-87 dBm
    Transmit CCQ:99.8 %
    AirMax:Enabled
    AirMax Quality: 99 %
    AirMax Capacity: 98 %

Nawet już ustawiłem na 20Mhz jak gdzieś wyczytałem i dalej lipa
    Most zestawił się na 130 Mbps (TX/RX) na kanale Channel/Frequency:136 / 5680 MHz i dalej bardzo słabe przepustowości

Jakąkolwiek zmianę wprowadzę to nic się nie dzieje

Realna przepustowość do 7Mbps

0
  • #12 20 Wrz 2012 22:16
    datexws
    Poziom 14  

Ja jak z takimi objawami wychyliłem się do sprzedawcy to zaproponował mi szkolenie z programowania ubnt za bagatela 1200 netto. I tak zakończyła się moja przygoda z supportem ubnt. Chyba koniec zakupów ze stajni ubnt.

0
  • #13 20 Wrz 2012 22:30
    hermes-80
    Poziom 43  

A nie próbowaliście FW DD-WRT lub OpenWRT na tym sprzęcie??

0
  • #14 21 Wrz 2012 00:47
    piterus99
    Poziom 43  

Nie oszukujmy się, ubnt to urządzenia, które zdobyły rynek niską ceną i dobrym osiągami, ale tylko na początku. Teraz wyraźnie zmniejsza się jakość produktu...
    Te same ustawienia, stary nanobridge chodził bardzo dobrze, nowy, powieszony zamiast tamtego - zdycha, kaszana, trzeba było się ostro nagimnastykować, żeby to chciało działać, a i tak działa gorzej.

Ale czemu się dziwić, jak NB ma tak niską cenę...

0
  • #15 18 Paź 2012 01:57
    petersuchy
    Poziom 10  

To jaki sprzęt polecacie zamiast tego ??

Potrzebuję zestawić jak najszybsze połączenie dwóch biur jednej firmy, oddalonych od siebie o około 1000m.
    Chodzi mi o pasmo niekoncesjonowane.
    Oczywiście w jakiś rozsądnych kosztach (1000-2000zł).

Z góry dzięki za odp ;)

0
  • #16 18 Paź 2012 10:34
    piterus99
    Poziom 43  

A pokaż po prostu screeny ze zlinkowanych urządzeń - podajesz same parametry, a może coś przeoczyłeś - a my też nie skojarzymy, żeby o to zapytać.
    Czy wewnętrzny speedtest też pokazuje takie kiepskie wartości?

0