Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie-piec zbudowany z szamotu

16 Mar 2011 12:07 5399 5
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Wpadł mi do głowy pomysł, aby połączyć szamot z rurką miedzianą.
    Celem jest uzyskanie dodatniej temperatury w przylegającym koło mieszkania
    warsztacie "stolarstwo", redukcji odpadów to jest spalanie i zasilenie układu c.o.
    w mieszkaniu 60m2. Pomysł taki aby wymurować z cegły dość duże palenisko celem wkładania większych kawałków odpadów drzewnych odprowadzić spaliny
    przez szamotowe okrągłe kształtki dymowe. Na kształtki około 2 m.b. była by nawinięta wężownica 25 mb rurka miękka miedziana fi 15 mm całość obmurowana
    cegłą szamotową w kwadrat a miejsca między warstwami wężownicy a kształtką i cegłą szamotową wypełnione zaprawą szamotową.Takie rozwiązanie pomogło by zbuforować energię cieplną w szamocie, pytanie czy ktoś już to przerabiał i co sądzicie o tym pomyśle? Media : 3 x convector 2000 wat plus drabinka w łazience
    i jeden grzejnik aluminium około 2000wat bojler 100 litrów.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zamiast miedzi w palenisko wsadź "podkowę" z jakimś normalnym atestem. Do tego niestety potrzebujesz układ otwarty nie będziesz w stanie schłodzić takiego pieca w razie wzrostu temperatury ponad dopuszczalną.
  • Poziom 24  
    Pomysł nie jest nowy. W tartakach do spalania trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych używa się także pieców-trociniaków o najrozmaitszych konstrukcjach wykonanych we własnym zakresie. Cała tajemnica tkwi w wykonaniu dobrego wymiennika. Do wykonania kanału spalinowego można użyć szamotowych kształtek (rurek) z układu syfonowego hali lejniczej fi 150. Po nawinięciu rurki ( średnica 15 jest za mała, proponuje minimum 22- wypełnić piaskiem przy wyginaniu) wypełnić zaprawą szamotową i długo suszyć, bo popęka. Całość ładnie obmurować prostkami (cegłami- nie muszą być szamotowe),a puste przestrzenie zasypać piaskiem. Tak otrzymamy całkiem niezły wymiennik. Piece na drewno silnie się rozgrzewają, dlatego w układzie musi być dobra pompa o regulowanej wydajności. Układ co otwarty. Wskazana jest przepustnica spalin, aby mieć wpływ na temperaturę wymiennika.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedzi. Temat ruszył i mam nadzieję że razem coś wymyślimy
    Do dziubek102
    W tej chwili używam tradycyjny piec C.O na wszystko .
    Ścianki w piecu bardzo mocno zachodzą brudem co tydzień skrobanie najwięcej sadzy z płyt z laminatem dlatego chcę to zmienić. Podkowa, tak samo by zachodziła
    czego nie mogę powiedzieć o szamocie ten sam materiał palony w piecu kaflowym u mojej mamy dawał bardzo wysoką temperaturę a ścianki paleniska bardzo czyste żadnego nalotu .Tę zimę przetrwałem ale chcę stworzyć coś na podobieństwo pieca kaflowego.
    Do markmd
    Czy możesz coś więcej napisać na temat tych rozwiązań a może ktoś posiada takie ustrojstwo i warto podpatrzyć.Jeśli chodzi o regulacje cieplną zastosował bym układ
    z wymuszonym powietrzem układ szczelny wentylator z szybrem i termostat wyłączający podmuch teraz tak to pracuje w moim kotle i się sprawdza, tylko te
    zalepione ścianki .Nie wiem jak obliczyć moc takiego pieca zdolność kumulacji ciepła w szamocie po skończonym paleniu jak długo mógłbym się cieszyć ciepłem z oddawanego szamotu na wężownicę i czy pojawią się skropliny na rurce w zaprawie i na szamocie
  • Poziom 24  
    Moja rady:
    - zaprawę szamotową zakładaj stopniowo, tak oby wysychała - nie zalewaj wszystkiego od razu. Dla oszczędności zaprawy wolne przestrzenie można wypełnić piaskiem. Łatwiej potem rozebrać.
    - zaprojektuj otwór do pomiaru temperatury spalin.
    - zaprojektuj zasuwę ciągu kominowego niezależnie od regulacji nadmuchu
    - optymalna kontrola poprzez sterownik mikroprocesorowy i wentylator o płynnie regulowanych obrotach ( o tym pomyślisz później).
    Ze skroplinami i nagarem nie ma problemu ze względu na właściwości szamotu.
    Ciepła wystarczy do przetrwania nocy, zakładając, że piec dobrze nagrzejesz przed
    spaniem.
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Długo nie odpisywałem, ale jestem na etapie wyszukiwania odpowiednich materialów, jak się okazuje przewody dymowe w większości przypadków
    produkowane są do temperatury 600-1000 stopni,a to troszkę za mało.Przed nami lato i troszkę czasu jeszcze mam może ktoś z forumowiczów narysował by komorę spalania wraz z dopalaniem spalin .Jako drzwiczek użyję ramkę z szybą od kominka
    palenisko głębokie około 60-80 cm.Wyjście płomienia w górę przewód dymowy i powrót w dół przewód dymowy,dalej wejście w komin.Całość obklejona szamotem.
    w tym piecu chciałbym móc spaliś wszystko.zrąbki pelet brykiet kawałki płyt mdf i płyt wiórowych. poprzez kopalne np: węgiel i miał.Ważne rozwiązanie to odpowiedni projekt podawaia powietrza (spalanie dopalanie)tych wszystkich
    rodzajów opału.Mam przystawkę do pelletu wraz z podajnikiem i to też będę chciał
    użyć ten piec to taki mały zżeracz wszystkiego i kumulacja ciepła .dziękuję i czekam na wasze pomysły zamieszczone na forum. Ja zainwestuję w materiały
    ale muszę mieć 70 % pewności że nie wtopię pieniędzy.