Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x100W + dodatki

Ele_Tronik 16 Mar 2011 15:12 8343 22
  • Wzmacniacz 2x100W + dodatki
    Witam.
    Na samym początku napisze że jest to mój pierwszy wzmacniacz i
    dodam że podczas prac nad nim dużo się nauczyłem.przeglądając ostatnio różne wzmacniacze a ponieważ miałem kolumny 100w i nie miałem czym ich napędzać postanowiłem zrobić własny.

Założenia były takie żeby wzmacniacz nie był zbyt skomplikowany, nie drogi i pasował

do obudowy którą miałem.

Zasilanie:
    -Transformator 2x24V 200W
    -Mostek 10A
    -4x 4700uF

Obudowa:
    Tutaj zastosowałem obudowę po francuskim DVD które nie czytało płytek A obudowa pasowała mi idealnie gdyż lubię niskie obudowy a ta była w sam raz do tego wzmacniacza. Obudowa została przerobiona panel tylni został zrobiony z blachy po docinana i pomalowana. Panel przedni został wyczyszczony po czym po docinany.Później nalepiony i przykręcony panel z blachy który z matowiłem i polakierowane. cała obudowa została pomalowana dwa razy czarna farbą.

Chłodzenie
    Do chłodzenia radiatorów zastosowałem wentylator który ma dwa tryby pracy
    lecz 2 tryb jest jeszcze nie gotowy.

* tryb bierny - praca ciągła przy napięciu podawanym na wentylatory 12 V
    * tryb aktywny - wentylator załącza się przy temperaturze 50 stopni ,

Przedwzmacniacz:
    Postawiłem na projekt Mirleya
    Mamy tu do dyspozycji regulacje tonów niskich wysokich oraz natężenia
    dźwięku.Jest on prosty i jak dla mnie bardzo dobry gdyż ma wbudowany
    stabilizator napięcia 18v dzięki któremu przedwzmacniacz mogę zasilać go
    zasilaniem koncówki mocy. oczywiśćie nie obyło się bez problemów podczas pracy.

Końcówka mocy:
    Co do końcówek mocy to zastosowałem dwa układy TDA7294.Zasilany jest
    napięciem niestabilizowanym, symetrycznym z przedziału 10...40V i może
    oddawać do obciążenia moc do 100W na kanał. TDA Bardzo się grzeje więc
    wymagany jest duży radiator. Dzięki obwodom sterującym możliwe jest
    wyciszenie wzmacniacza bez konieczności stosowania wyłączników o dużej obciążalności.

Na przednim panelu jest:
    6 potencjometrów po 3 na kanał. Regulacja Głośności Niskich i Wysokich tonów.
    2 diody czerwona i zielona sygnalizujące działanie wzmacniacza, 2 włączniki wraz z dwoma diodami do wyciszenia obu kanałów (Dioda świeci kanał jest właczony dioda gaśnie kanał jest wyłączony) i włącznik do wentylatora. Jeśli się uda to dodam jeszcze dwa włączniki do wzmacniacza słuchawkowego który będzie dodany (na razie jest tylko płytka z kilkoma rezystorami) i dodana zostanie linijka świetlna.

Bezpieczniki:
    Do zabezpieczenia układów zastosowałem dwa bezpieczniki 4A na zasilanie + i - i jeden bezpiecznik 1A do zasilania 230v.

Ogólne wrażenia:
    Oczywiście nie wszystko dało się uruchomić za pierwszym razem były momenty gdzie już miałem ochote zrzucić ten sprzęt z dachu^^ Ale na szczęście do tego nie doszło spaliłem dwa TDA i prawie 8 bezpiecznikow zanim doszedłem co jest nie tak. Z Dźwięku jestem zadowolony nie ma żadnych Brum ani strzelania w głośnikach Dźwięk jest bardzo dobry.

Kosztorys:
    Obudowa: Obudowę miałem kupiłem tylko farbę lakier.. 30zł
    Trafo: ~100zł
    TDA: 40zł
    Części, których nie miałem: ~70zł
    Kondensatory: 20zł
    Radiator: z odzysku
    Resztę typu laminat, przewody miałem.

Na koniec kilka fotek i Filmik (Proszę nie oceniać dźwięku na podstawie filmiku bo wiadomo że kamera nie pokaże wszystkiego co istotne)

Link

Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki

Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki
    Wzmacniacz 2x100W + dodatki Wzmacniacz 2x100W + dodatki

Wzmacniacz 2x100W + dodatki

Więcej na temat tego wzmacniacza na www.ele-ktronik.cba.pl ! zapraszam!

Fajne!
  • Filament
  • #2 16 Mar 2011 16:23
    Iwan188
    Poziom 15  

Jak uciąłeś radiator z profilu to mogłeś już te strzępy aluminium spiłować żeby to jakoś wyglądało.

Jesteś pewny, że chłodzenie w postaci wentylatora jest niezbędne?
    PS. Fajne kolumienki:) to jakaś modyfikacja/kopia Space?

• Filament
  • #3 16 Mar 2011 17:39
    edenlubawa
    Poziom 15  

Wg mnie to trochę za dużo tych pokręteł.
    Mirley ma taki sam przedwzmacniacz stereo.

• #4 16 Mar 2011 18:04
    Dj Joker
    Poziom 26  

Właśnie...można było zastosować potencjometry stereo/dwurzędowe.
    Chłodzenie nie do końca przemyślane, bo jak będzie potrzeba coś na nim postawić, to to chłodzenie straci wydajnośc...
    Brak napisów...
    Gustownie i elegancko, nie jest źle...

To TDA ma góra 60W.
    Na jednym ze zdjęć, jest pokazana tabliczka na trafie, czemu na niej jest napisane 200VA, podczas gdy Ty piszesz że ma 250VA?
    Pozdrawiam.

To czym wiercisz płytki to dremel ? Miniszlifierka? Jak tak to skąd masz to małe futereczko do niej ? Może raczej wygląda na wkrętarkę, taką ręczną.

• #5 16 Mar 2011 18:21
    Bambus97
    Poziom 15  

Przecież to zwykła wiertarka einhell, ten "droższy"(niebieski) typ.
    Uchwyt jak się domyślam do wiertarki stołowej z allegro, zakręcony w jakiś inny.
    Wzmacniacz przede wszystkim wykonany estetycznie i starannie, i za to należy się +, szczególnie że to pierwszy wzmacniacz.
    Zamiast TDA mogłeś wstawić lm3886 lub 4780, w drugim wypadku miał byś "prawdziwe" 2x120W, a koszt wcale nie dużo większy
    Pozdrawiam

• #6 16 Mar 2011 18:55
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Witam ;) Już odpowiadam na pytania.

Cytat:
    Jesteś pewny, że chłodzenie w postaci wentylatora jest niezbędne?
    PS. Fajne kolumienki:) to jakaś modyfikacja/kopia Space?

Co do chłodzenia to przy tak małych Radiatorach jest potrzebny wiatraczek. Szczególnie że u mnie zazwyczaj muzyka lata po 4-czasami nawet 8 godzin dziennie i to często Na full wiec wolałem zastosować chłodzenie.

A co do kolumn to są to kolumny które dawno dawno temu budował mój wujek.Kupił sobie nowe mniejsze więc te ja dostałem a były one robione na podstawie gazety chyba o nagłośnieniu Nie znam tytułu lecz dźwięk niczego sobie.

Cytat:
    Mógłbyś jeszcze schematem zarzucić?

http://mirley.firlej.org/files/W2100_Schemat_1.gif
    http://mirley.firlej.org/files/PRZS1_Schemat.gif
    Cytat:
    Wg mnie to trochę za dużo tych pokręteł.
    Mirley ma taki sam przedwzmacniacz stereo.

Jak teraz na to patrzę to pokręteł jest zdecydowanie za dużo ale gdy zamawiałem części na allegro akurat były te i były tanie to wziołem^^
    Cytat:
    Chłodzenie nie do końca przemyślane, bo jak będzie potrzeba coś na nim postawić, to to chłodzenie straci wydajnośc...
    Brak napisów...

Tutaj się zgodzę ale ten wzmacniacz robiłem z części które miałem A że ze starego wzmacniacza mam 4 takie duże radiatory to postanowiłem podocinać i wstawić. A co do napisów to chciałem zrobić lecz nigdzie nie znalazłem kalkotekstu(chyba tak to sie nazywało) Więc pierwszy wzmacniacz zostanie tak jak jest.
    Cytat:
    To TDA ma góra 60W.
    Na jednym ze zdjęć, jest pokazana tabliczka na trafie, czemu na niej jest napisane 200VA, podczas gdy Ty piszesz że ma 250VA?
    Pozdrawiam.

To czym wiercisz płytki to dremel ? Miniszlifierka? Jak tak to skąd masz to małe futereczko do niej ? Może raczej wygląda na wkrętarkę, taką ręczną, a to futereczko to gdzie do niej kupiłeś?

Co do trafa to mój błąd trafo ma 200VA.
    A co do Wkrętarki to jest to zwykła wkrętareczka nie wiem gdzie kupiona.
    lecz dokupiłem sobie do niej To jak ty to nazwałeś futereczko to po tym jak złamałem 10 wierteł na jednej płytce, przeleciałem po sklepach i w którymś ze śrubami gwoździami.... znalazłem taki oto bajer który kosztował ok.20 zł A sprawuje się świetnie można go wkręcić w zwykłą wiertarkę i wiercić małymi wiertłami polecam.
    Cytat:
    Zamiast TDA mogłeś wstawić lm3886 lub 4780, w drugim wypadku miał byś "prawdziwe" 2x120W, a koszt wcale nie dużo większy
    Pozdrawiam

Wiesz co gdy zobaczyłem ten wzmacniacz mirleya to od razu wziołem się za składanie tego cuda a dopiero po tym jak złożyłem okazało sie ze nie ma 100w
    Lecz teraz już nie wstawię lm'ów Ale w przy robieniu następnego wzmacniacza pierwsze poczytam potem zrobię ;)

• #7 16 Mar 2011 19:13
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Cytat:
    Wzmak spoko tylko trochę kuje w oczy wylot wiatraka. Pytanie odbiegają ce od tematu co to za kolumny fajnie wyglądają

Kolumny jak już pisałem składane były przez mojego wujka jakieś 20 lat temu.Udźwigną one jakieś 100w. Po jakimś czasie odnawiane I niedawno ładnie oklejane. dźwięk jest na prawdę dobry. Z tego co słyszałem to są to orginalne głośniki które w tamtych czasach trudno było dostać ;]

• #8 16 Mar 2011 19:20
    Majsterek90
    Poziom 9  

Wykonanie końcowe eleganckie. Niestety brak oznaczeń na panelu z przodu. Jedyne zastrzeżenie mam do tej dość dużej śruby,która mocuje radiator. Dlaczego akurat taka druza? Co do chłodzenia nie jest za małe? Poza tym elegancko i projekt pozytywnie oceniony pozdrawiam

• #9 16 Mar 2011 19:29
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Cytat:
    Wykonanie końcowe eleganckie. Niestety brak oznaczeń na panelu z przodu. Jedyne zastrzeżenie mam do tej dość dużej śruby,która mocuje radiator. Dlaczego akurat taka druza? Co do chłodzenia nie jest za małe? Poza tym elegancko i projekt pozytywnie oceniony pozdrawiam

Nie rozumiem która śruba? radiator jest mocowany w ten sposób że wiatrak po przykręceniu dociska go a wiatrak oddziela od radiatora kawałek drewna (nie widać na zdięciu) A i wiatrak przymocowany jest do obudowy. A chłodzenie spokojnie wyrabia.

• #10 16 Mar 2011 19:58
    kamilchw
    Poziom 10  

No projekt naprawdę fajny, ale wkońcu ile ma mocy RMS?? Kolumny mmm :D

• #11 16 Mar 2011 21:00
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

1. Wentylator w tej konfiguracji powinien być odwrotnie, tak aby wspomóc konwekcje. Nie widać tego ale prawdopodobnie nie zrobiłeś otworów pod radiatorami a powinny ta być. Dzięki temu wentylator mógł by chodzić z dużo mniejszymi obrotami.
    2. Pod przełącznikami hebelkowymi powinieneś zastosować podkładki albo dystanse, tak aby na panelu przednim było tylko tyle gwintu ile potrzeba na nakrętkę. Lepiej by to wyglądało.
    3. Diody na panelu przednim, ilość, kolor rzecz gustu, ale wielkość 3mm wyglądają dużo lepiej i też nie powinny tak wystawać jak masz u siebie.
    4. Umiejscowienie transformatora też nie jest zbyt trafne lepiej jak był by gdzieś z boku i z tyłu tak aby przewody 230V nie przechodziły przez środek wzmacniacza. Jednocześnie mógłbyś wtedy wykorzystać perforacje w spodzie obudowy i zamocować nad nimi radiatory, bo obecnie zasłania je transformator , a szkoda.
    5. Przewody od potencjometrów są zbyt długie, w sumie to nie powinno w ogóle ich być a potencjometry powinny być wlutowane w płytkę.

Jeszcze jedno zrób mały test nie podłączaj nic do wejścia, ustaw potencjometry na max i napisz co i jak głośno słychać w głośnikach...

• #12 16 Mar 2011 21:06
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Słychać bruumm Nawet nie tak bardzo ale słychać A nie zauważyłem tego podczas słuchania muzyki może to być spowodowane tym że trafo jest blisko przedwzmacniacza?

• #13 16 Mar 2011 21:08
    flubber.trip
    Poziom 27  

Witam, konstrukcja wykonana na prawdę dobrze i starannie, zwłaszcza jak na pierwszą. Moje pierwsze wyglądały (i wyglądają do tej pory :P) jak śmietnik w porównaniu z tą. Mam natomiast pewne zastrzeżenie co do przewodów do potencjometrów. To że nie brumi i nie szumi to dobrze, ale przewody, jeżeli już nie są ekranowane przydałoby się chociaż skręcić w wiązki. Teraz to tworzy super pajęczynkę i aż dziw że nie łapie zakłóceń.

kamilchw napisał:
    No projekt naprawdę fajny, ale wkońcu ile ma mocy RMS?? Kolumny mmm :D

Poszukaj noty katalogowej tego TDA. Przy tym tafie moc raczej nie przekroczy 50W na kanał z obciążeniem 8Ω. Ale nie ma się czym martwić. Najmniejsza wyczuwalna różnica głośności przez człowieka to 3db, co odpowiada 2 krotnej różnicy mocy dostarczonej do głośnika. W efekcie, gdy dasz na kolumny 100W zamiast 50W, głośność wzrośnie minimalnie.

EDIT:
    Ele_Tronik napisał:
    Słychać bruumm Nawet nie tak bardzo ale słychać A nie zauważyłem tego podczas słuchania muzyki może to być spowodowane tym że trafo jest blisko przedwzmacniacza?

Raczej jest to spowodowane przewodami do potencjometrów.

• #14 16 Mar 2011 21:44
    djanczycki
    Poziom 13  

Te radiatory pasuje lekko przyszlifować, bo te drobinki aluminium jak Ci polecą to mogą narobić niezłego bigosu.
    Pozdro.

Dodano po 7 [minuty]:

flubber.trip napisał:
    Najmniejsza wyczuwalna różnica głośności przez człowieka to 3db, co odpowiada 2 krotnej różnicy mocy dostarczonej do głośnika. W efekcie, gdy dasz na kolumny 100W zamiast 50W, głośność wzrośnie minimalnie.

Już wiele razy czytam takie rzeczy i jakoś w to nie mogę uwierzyć że 3dB to połowa... . No chyba że ja jestem jakiś mało wyedukowany albo co, niech mi ktoś poda link gdzie to jest fachowo wytłumaczone, albo niech mi ktoś wytłumaczy to na poziomie. I jeszcze tylko chciałem dodać, że ucho ludzkie nie jest takie liniowe jak można wywnioskować z tego zdania. Największe zmiany wyczuwa przy małych mocach, rzędu pojedynczych watów. Różnica między tymi 50 a 100W mocy nie byłby również tak silnie trudna to zauważenia.

• #15 16 Mar 2011 21:45
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Miło mi słyszeć że konstrukcja jest estetyczna ;) w końcu od początku myślałem że co stracę na elektronice nadrobię estetyką Jak dla mnie to mogło być być jeszcze lepiej ale na razie musi wystarczyć to co jest a co do tych przewodów od potencjometrów to skrętki są porobione A gdy jutro pokaże projekt na technologj... To w domu porozbrajam i inaczej po podłączam kable ;]

• #16 16 Mar 2011 21:51
    joy_pl

Ele_Tronik napisał:
    Jest to właśnie efekt
    joy_pl napisał:

4. Umiejscowienie transformatora też nie jest zbyt trafne lepiej jak był by gdzieś z boku i z tyłu tak aby przewody 230V nie przechodziły przez środek wzmacniacza. Jednocześnie mógłbyś wtedy wykorzystać perforacje w spodzie obudowy i zamocować nad nimi radiatory, bo obecnie zasłania je transformator , a szkoda.
    5. Przewody od potencjometrów są zbyt długie, w sumie to nie powinno w ogóle ich być a potencjometry powinny być wlutowane w płytkę.

Oraz tego że przewody sygnałowe, i sam przedwzmacniacz jest blisko transformatora i przewodów 230V.
    O ile „buczenie” słychać tylko przy maksymalnym rozkręceniu potencjometrów to jeszcze nie jest tak źle, gorzej gdy przydźwięk jest słyszalny przy niskim poziomie sygnału.
    A... No i chyba najważniejsze, prowadzenie masy nieodpowiednie też może powodować problemy w tym przydźwięk, ale i nawet w ekstremalnych przypadkach uszkodzenie końcówki mocy...

flubber.trip napisał:
    Najmniejsza wyczuwalna różnica głośności przez człowieka to 3db
    To nie jest prawda, nikt nie ustalił takiej granicy, nie zmienia to faktu że jest to mała subiektywna różnica głośności.
    djanczycki napisał:
    flubber.trip napisał:
    Najmniejsza wyczuwalna różnica głośności przez człowieka to 3db, co odpowiada 2 krotnej różnicy mocy dostarczonej do głośnika. W efekcie, gdy dasz na kolumny 100W zamiast 50W, głośność wzrośnie minimalnie.
    Już wiele razy czytam takie rzeczy i jakoś w to nie mogę uwierzyć że 3dB to połowa... No chyba że ja jestem jakiś mało wyedukowany albo co, niech mi ktoś poda link gdzie to jest fachowo wytłumaczone, albo niech mi ktoś wytłumaczy to na poziomie.
    To nie jest kwestia wiary, tylko czystej i pięknej matematyki > wikipedia

• #17 16 Mar 2011 22:04
    Majsterek90
    Poziom 9  

Chodzi mi o śrubę,która jest widoczna na zdjęciu gdzie jest radiator i płytka z kondensatorami. Śruba jest dość długa pozdrawiam

• #18 16 Mar 2011 22:10
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Cytat:
    No i chyba najważniejsze, prowadzenie masy nieodpowiednie też może powodować problemy w tym przydźwięk, ale i nawet w ekstremalnych przypadkach uszkodzenie końcówki mocy...
    A mógł byś to rozwinąć ? To jak nie powinno się prowadzić przewodu masy?

• #19 16 Mar 2011 22:19
    joy_pl

Ele_Tronik napisał:
    Cytat:
    No i chyba najważniejsze, prowadzenie masy nieodpowiednie też może powodować problemy w tym przydźwięk, ale i nawet w ekstremalnych przypadkach uszkodzenie końcówki mocy...
    A mógł byś to rozwinąć ? To jak nie powinno się prowadzić przewodu masy?
    Nie bardzo > Link

• #20 17 Mar 2011 02:06
    flubber.trip
    Poziom 27  

joy_pl napisał:
    flubber.trip napisał:
    Najmniejsza wyczuwalna różnica głośności przez człowieka to 3db
    To nie jest prawda, nikt nie ustalił takiej granicy, nie zmienia to faktu że jest to mała subiektywna różnica głośności.

Dzięki za poprawienie, zapomniałem tam dodać wyraz około. Nie zmienia to faktu, że 3db jest mało wyczuwalne, a jest 2 krotną różnicą mocy ;]

• #21 17 Mar 2011 17:47
    Ele_Tronik
    Poziom 13  

Mam jeszcze jedno pytanko ? Dlaczego ten projekt powędrował do nie dokonczonych ? Troszke tego nie ogarniam

• #22 17 Mar 2011 23:12
    Dj Joker
    Poziom 26  

Ele_Tronik napisał:

Chłodzenie
    Do chłodzenia radiatorów zastosowałem wentylator który ma dwa tryby pracy
    lecz 2 tryb jest jeszcze nie gotowy.

Może dlatego? Znalazło by się jeszcze kilka punktów, dlaczego do DIY Początkujący.

P.S. Na forum używamy, języka normalnego, a nie slangowego...Rozumiem, brzmi o wiele lepiej.

• #23 18 Mar 2011 11:32
    Artur k.
    Admin grupy audio

Ele_Tronik napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanko ? Dlaczego ten projekt powędrował do nie dokonczonych ? Troszke tego nie ogarniam

To spójrz jak to wygląda w środku i zastanów się czy aby na pewno ten wzmacniacz zrobiony jest zgodnie ze sztuką. Ja tu widzę plątaninę nieekranowanych kabli ze skrętki komputerowej prowadzących do potencjometrów.
    Dodatkowo podstawowe błędy wymienione przez Kolegów wyżej.

Uważasz, że taka konstrukcja ma być przykładem do naśladowania przez innych?