Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Serwer plików na linuxie jak skonfigurować

Pawel1924 16 Mar 2011 16:10 6761 26
    Pawel1924
    Level 20  
    Witam :)

Z góry napiszę że to co chcę zrobić nie musi mieć większego sensu, ponieważ robię to w celach edukacyjnych.

Mam komputer :

Sempron 1,6 , 1 GB ddr2 667mhz, 2x dysk 80 GB, grafa zintegrowana.

Chciałbym zrobić z tego taki mini serwer plików a głównie filmów.

Co dokładnie :

2 dyski połączyć w RAID 1 (tutaj proszę o pomoc jak to zrobić?)

zainstalować Linuxa Ubuntu lub Unixa.

Tutaj przydała by się pomoc w konfiguracji (jakiś poradnik) bo o linuxie nie mam pojęcia.

Ciekawie by było jak bym zrobił stronę www która obsługuje ten mój serwetek, czyli daje możliwość odtworzenia filmu, ściągnięcia pliku z serwera wrzucenie czegoś nowego na serwer.

Znam css oraz html. Czy w ogóle jest możliwe to do zrobienia?

Pewnie prościej było by udostępnić dysk i po kopiować itd. ale chcę to zrobić w celach edukacyjnych więc nie może to być po najmniejszej linii oporu :)

Czekam na wskazówki i pomoc :)
    program185
    Level 14  
    Witam!
    Zasada jest prosta. Ściągamy 1 cd debiana lub co tam kto lubi ale na serwer to raczej ci każdy poradzi debiana. Nagrywamy obraz na cd i wrzucamy do kompa i lecimy graficznie tak jakbyś xp instalował. Jak do tego momentu kumasz to jest okej jak nie to daj sobie spokój. Jak będziesz przy partycjonowaniu to stwórz nową tablice czyli usuń wszystkie partycje i jak będziesz zakładał 1 to powinno się spytać o rodzaj i dam nie dajesz GPT tylko np dos bo inaczej ci raid nie pójdzie (nie wiem czy to prawda w debianie 6.0 ale 5.0.7 miał ten błąd niestety i siedziałem 2 tygodnie zanim się połapałem o co lata. potem klikasz dalej i dalej czysta łopatologia jak to zrobisz to się odezwij.

P.S jakbyś nie wiedział jak pobrać linuxa to wpisz w google debian download i jakas tam strona sie otworzy i szukaj adresów ftp skopiuj te na dole albo swoje i znajdź obraz i pobierz i gotowe. Dalej jw.
    ftp.icm.edu.pl
    ftp.pwr.wroc.pl

Zadanie domowe dla ciebie to zapoznanie się co to samba i zastanowienie się czy to nie było by lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o wymianę plików lokalnych np w domu a jeśli to firma i chcesz na zewnątrz to ftp ale jak chcesz to instalacja apache mysql php phpmyadmin to w sumie parę linijek kodu. Zrób co ci kazałem i dalej będziemy gadać.
    Pawel1924
    Level 20  
    Quote:
    Witam!
    Zasada jest prosta. Ściągamy 1 cd debiana lub co tam kto lubi ale na serwer to raczej ci każdy poradzi debiana. Nagrywamy obraz na cd i wrzucamy do kompa i lecimy graficznie tak jakbyś xp instalował. Jak do tego momentu kumasz to jest okej jak nie to daj sobie spokój. Jak będziesz przy partycjonowaniu to stwórz nową tablice czyli usuń wszystkie partycje i jak będziesz zakładał 1 to powinno się spytać o rodzaj i dam nie dajesz GPT tylko np dos bo inaczej ci raid nie pójdzie (nie wiem czy to prawda w debianie 6.0 ale 5.0.7 miał ten błąd niestety i siedziałem 2 tygodnie zanim się połapałem o co lata. potem klikasz dalej i dalej czysta łopatologia jak to zrobisz to się odezwij.

Zrobione :)

Quote:
    Zadanie domowe dla ciebie to zapoznanie się co to samba i zastanowienie się czy to nie było by lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o wymianę plików lokalnych np w domu a jeśli to firma i chcesz na zewnątrz to ftp ale jak chcesz to instalacja apache mysql php phpmyadmin to w sumie parę linijek kodu. Zrób co ci kazałem i dalej będziemy gadać.

Z tego co przeczytałem samba to polecany serwer plików na linuksa, zapewnia bezproblemową współprace między linuks a windows.

Ściągnąłem sambe. Trzeba ją zainstalować i tu przydała by się pomoc.

czy z tym apache mysql .... to np, krasnal serw?

Czy czy da radę z routera zrobić AP? Mam router i czy jak bym go podłączył pod ten mój serwer to bym mógł podłączyć się bezprzewodowo w innym miejscu domu aby ściągnąć z serwera jakiś plik?
  • Helpful post
    program185
    Level 14  
    Można powiedzieć że już jestem z Ciebie dumny ale jeszcze troszkę pracy cię czeka.
    Zacznijmy od początku:
    1.Repozytoria. nano /etc/apt/sources.list i tam to kopiujesz (wersja stabilna-wpisy podstawowe).
    2.Sieciówki. Z tego linka weź konfiguracje neta. Następnie apt-get update i apt-get upgrade.
    3.Instalacja podstaw. apt-get install ssh. Instaluj pojedynczo. ssh mc samba.
    4.Apache,mysql,php. Z tego linka instaluj po kolei. Zaloguj się na root i na tym pracuj i wtedy bez sudo. Tylko to punktu 9, chyba że chcesz sobie przenieść katalog ze stronami.

SSH pozwala Ci logować się do serwer za pomocą putty. Odpalasz putty na windows i wpisujesz adres ip swojego serwera oczywiście robisz to po instalacji ssh i skonfigurowaniu neta na serwie. Wyświetli Ci się coś o kluczu klikasz tak albo ok i logujesz się tak jak do zwykłej konsoli.

Jak skończysz napisz będziemy konfigurować sambe i może ftp. Kompilacje jajka możesz sobie przeprowadzić ale ja ci z tym nie pomogę bo to jest typowa jazda bez trzymanki. Myślę że na razie będziesz miał co robić, w razie problemów wiesz gdzie mnie znaleźć. Napisz mi jeszcze czy nie miałeś żadnych problemów z raid 1.

Co do routera muszę cię zmartwić, nie da rady raczej zrobić a AP na router tak ale tak jak ty chcesz to nie, chyba że jakiś lewy soft ale nie mam pojęcia.
    Pawel1924
    Level 20  
    Cześć :) Dzięki za odpowiedź.

Dziś wieczorem się za to wezmę bo zaraz do szkoły lecę ....

Co do tego :

Quote:
    Napisz mi jeszcze czy nie miałeś żadnych problemów z raid 1.

Niestety musiałem zrezygnować z raid po bliższym przyjrzeniu się płycie głównej jaką posiadam. Problem w tym że posiadam 2 dyski pata. A płyta posiada tylko jedno wejście na taśmę pata. A więc podczas instalacji miałem podłączony jeden dysk i cd-rom. Po instalacji wszystkiego zamiast cd-romu podłączę drugi dysk.

Dodano po 37 [minuty]:

Takie małe pytanie odnośnie punktu 2 :

Quote:
    2.Sieciówki. Z tego linka weź konfiguracje neta. Następnie apt-get update i apt-get upgrade.

Mam zrobić wszystko co jest tam opisane??? czy tylko część opisującą konfigurację karty sieciowej na dhcp?

Muszę ściągnąć te cd2?
    program185
    Level 14  
    CD 2 nie ma po co ściągać. Z linku o kartach sieciowych ustaw sobie w pliku /etc/network/interfaces w zależności czy dostajesz adres static gdzie masz stałe ip najprawdopodobniej przypisane do mac - rozwiązanie stosowane przez duże sieci np miastowe a gdy masz neta za routerem to masz najprawdopodobniej dhcp i wtedy samo sobie łapie ip, ale dla serwera i tak powinno się ustawić static bo może potem szaleć coś lub zwalniać bo się np adresy nie odnowiły.
    Co do macierzy raid proponuje o ile to możliwe instalacje z pendrive o ile płyta to obsłuży. Przy sieciówce 100 uzyskujesz ~10MB/s w sambie i ftp. proponuje zakupić karty 1000- będzie ładniej latać. A jeśli interesuje cię zrobienie z serwera routera to 2 sieciówki jedna 100 a druga 1000 i będziemy robić routing.
    Pawel1924
    Level 20  
    Witam, posiedziałem trochę nad tym.

Zastanowiłem się i te 80 GB to nie za dużo miejsca więc wybrałem raid 0.

Trochę się pomęczyłem ale udało się :)
    Zainstalowałem Debiana z usb na partycji Raid 0 ma ona około 140 GB miejsca.

Wykonałem punkt 1.
    Wykonałem punkt 2.

I tu zaczyna się problem :

Po wpisie apt-get install update - prosi mnie o dysk cd1. A przecież ja nie mogę podłączyć cd-romu. Gdy naciskałem enter to coś w końcu się zrobiło. (próbowałem podłączyć pendrive z którego instalowałem system lecz nie da się go zamontować).

co z tym zrobić?

Później wydałem polecenie apt-get install upgrade - zainstalowało się sporo "czegoś" :)

apt-get install mc - zainstalował się edytor plików

apt-get install ssh - instalowało się ale również prosiło o płytę cd1

apt-get install samba - muszę ją ponownie ściągać??? Mam już ją na dysku to może da się użyć już ściągniętych plików??

Dalej stoję bo nie wiem czy warto robić dalej skoro prosi o tą płytę.

Dodano po 33 [minuty]:

dałem sobie radę :) Tylko nie wiem czy dobrze

W pliku sources.list wykasowałem linie zaczynającą się od cd-rom?

teraz jest ok.

Dodano po 3 [godziny] 9 [minuty]:

Doszedłem do punktu 4 i tu koniec :)

Coś na maksa pokręciłem, przydało by się cofnąć wszystko w pkt 4 i zacząć od nowa.
    program185
    Level 14  
    Wybacz nie jasno wyraziłem się s plikiem sources.list miałem na myśli wykasowanie wszystkiego i przepisanie z przykładu. Jeśli już tak zrobiłeś to apt-get update wtedy odczyta pliki z serwerów jakie są i wtedy wszystko instalujesz z apta, czyli sambe i przykłady z serwera php.mysql,apache i wtedy już będzie ok. W razie gdyby pisało że jakaś tam instalacja trwa to apt-get install -f chyba coś takiego i wtedy ci powróci do starej instalacji na razie nic nie nie zepsułeś także jest ok. Sambe polecam ściągnąć przez apta bo tam coś zawsze brakuje i apt sobie to sam ściągnie a a pliku to się może zainstalować w złym miejscu a w dodatku musisz rozwiązywać problemy z brakiem pakietów.
    Pawel1924
    Level 20  
    Hej.

Po wydaniu kompendy :

# /etc/init.d/apache2 start

Quote:

.: 49: Can't open /etc/apache2/envvars
    administrator@debian:~$ sudo apt-get install apache2
    Czytanie list pakietów... Gotowe
    Budowanie drzewa zależności
    Odczyt informacji o stanie... Gotowe
    apache2 jest już w najnowszej wersji.
    0 aktualizowanych, 0 nowo instalowanych, 0 usuwanych i 0 nieaktualizowanych.
    administrator@debian:~$

Natomiast przy próbie restartu apache2 :

# /etc/init.d/apache2 restart
    Quote:

.: 49: Can't open /etc/apache2/envvars
    administrator@debian:~$

coś grzebałem:

odinstalowałem apache2
    usunąłem folder apache2 z etc (myślałem że jak zrobie wysztko od początku to zacznie działać)

Później spróbowałem zainstalować ponownie apache2 - no i jest to co wkleiłem na górze

Napiszę dodatkowo że folder apache2 wrócił do etc
    program185
    Level 14  
    A z czego instalowałeś 1 raz apache z apta czy może ze strony pobrałeś. Jeśli strona to jakim narzędziem instalowałeś albo jak. zobacz czy masz ten pliczek na dysku.
    Na moim serwie wygląda on tak - jest to standardowa instalacja.
    Code:
    # envvars - default environment variables for apache2ctl

# Since there is no sane way to get the parsed apache2 config in scripts, some
    # settings are defined via environment variables and then used in apache2ctl,
    # /etc/init.d/apache2, /etc/logrotate.d/apache2, etc.
    export APACHE_RUN_USER=www-data
    export APACHE_RUN_GROUP=www-data
    export APACHE_PID_FILE=/var/run/apache2.pid

Z apachem nigdy nie miałem problemów zawsze było instalacja i test i działało.

Jeśli używałeś dpkgdpkg

Jeśli masz zewnętrzne ip albo jakoś dostęp ze świata byś miał przez przekierowanie to napisz czy mógłbyś takie coś zrobić i wtedy może ja się zaloguje przez ssh i coś pokombinuje bo troche mi trudno zgadywać. Pierwsze co postaraj się jakoś usunąć apache tylko kompletnie z tym problemem ci nie pomogę bo to 1 raz widzę taki jajo.

Moim zdaniem jest to nałożenie się dwóch instalacji i próbuje startować nie z tego miejsca co trzeba. Żeby usunąć śmieci proponuje reinstalacje chyba będzie to jednak szybsze rozwiązanie a w dodatku zalecam raid 0 na 1 to tylko ważne dane i tracisz 80GB albo 0 albo bez macierzy a uwierz mi 80GB na filmy mało ja na taki cel ostatnio przeznaczyłem dysk 1,5TB i powoli go zapełniam.
    Pawel1924
    Level 20  
    Quote:
    A z czego instalowałeś 1 raz apache z apta czy może ze strony pobrałeś.

Instalowałem z apta.

Sprawdziłem i tego pliku nie miałem, ale utworzyłem i wkleiłem to co Ty masz i teraz jest tak :

Quote:

# /etc/init.d/apache2 restart
    apache2: Could not open configuration file /etc/apache2/apache2.conf: No such file or directory
    Action 'configtest' failed.
    The Apache error log may have more information.
    failed!
    administrator@debian:/etc/apache2$

Wydaje mi się że pomogło by jak byś mi przesłał cały folder apache2 z etc.

Bo z tego co widzę to ja tam ma tylko puste foldery
    Pawel1924
    Level 20  
    Odinstalowałem wszystko....

Zainstalowałem ponownie...

Wszystko szło dobrze ale znowu przy instlacji phpmyadmin wyszło to :

Quote:

†””””””””””””””””””””„ Konfiguracja pakietu phpmyadmin
    “””””””””””””””””””””
    ƒ ƒ
    ƒ An error occurred while installing the database: ƒ
    ƒ ƒ
    ƒ ERROR 2002 (HY000): Can't connect to local MySQL server through socket ƒ
    ƒ '/var/run/mysqld/mysqld.sock' (2) ƒ
    ƒ ƒ
    ƒ If at this point you choose "retry", you will be prompted with all the ƒ
    ƒ configuration questions once more and another attempt will be made at ƒ
    ƒ performing the operation. "retry (skip questions)" will immediately ƒ
    ƒ attempt the operation again, skipping all questions. If you choose ƒ
    ƒ "abort", the operation will fail and you will need to downgrade, ƒ
    ƒ reinstall, reconfigure this package, or otherwise manually intervene to ƒ
    ƒ continue using it. If you choose "ignore", the operation will continue, ƒ
    ƒ ignoring further errors from dbconfig-common. ƒ
    ƒ ƒ
    ƒ <OK>

poza tym wszystko ok.

na 127.0.0.1

mam :

Quote:

It works!

This is the default web page for this server.

The web server software is running but no content has been added, yet.

natomiast na 127.0.0.1/phpmyadmin/

Quote:

Not Found

The requested URL /phpmyadmin was not found on this server.

Apache/2.2.16 (Debian) Server at 127.0.0.1 Port 80
    program185
    Level 14  
    A pokaż co masz w /var/run/mysqld.
    Pisze że nie masz tego pliku także może być to samo co z apachem.
    A co pomogło z apachem reinstalacja czy moje pliki.
    Pawel1924
    Level 20  
    Nie, zainstalowałem od nowa linuxa.

Znalazłem rozwiązanie mojego problemu (prawdopodonie problemem jest zła kolejność instalowania - phpmyadmin powinno byc na koncu)

Po wpisaniu w konsolę :
    Quote:
    sudo ln -s /usr/share/phpmyadmin /var/www/phpmyadmin

Mogę się zalogować do phpmyadmin.

Ale żeby nie było za wesoło :

Chciałem zrobić do końca ten poradnik, czyli pkt. 10,11 itd.
    I mam problem, tworzę katalog public_html w katalogu /home/administrator/
    W nim tworzę plik index.php z zawartością z poradnika.

Przechodzę do pkt. 11 :

Quote:

11. Udostępnianie katalogu public_html

Żeby serwer mógł udostępniać strony z tego katalogu, należy dokonać małej konfiguracji. U siebie zrobiłem to dodając odpowiedni alias:

otworzenie pliku konfiguracyjnego sudo gedit /etc/apache2/sites-available/default

teraz dopisujemy alias (zamiast "nazwa_uzytkownika" podaj swoją nazwę użytkownika z sytemu):
       Alias /nazwa_uzytkownika/ "/home/nazwa_uzytkownika/public_html/"
            <Directory /home/nazwa_uzytkownika/public_html/>
                    Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
                    AllowOverride None
                    Order allow,deny
                    allow from all
            </Directory>

i zapisujemy zmiany

dzięki temu aby wejść na stronę użytkownika wystarczy wpisać w przeglądarce: http://127.0.0.1/nazwa_uzytkownika/

Po dodaniu tego :

Quote:

<Directory /home/nazwa_uzytkownika/public_html/>
                    Options Indexes FollowSymLinks MultiViews
                    AllowOverride None
                    Order allow,deny
                    allow from all
            </Directory>

do pliku /etc/apache2/sites-available/default

przy próbie restartu apache2 mam to :

Quote:

administrator@debian:~$ sudo /etc/init.d/apache2 restart
    Syntax error on line 43 of /etc/apache2/sites-enabled/000-default:
    Invalid command '\xc2\xa0', perhaps misspelled or defined by a module not included in the server configuration
    Action 'configtest' failed.
    The Apache error log may have more information.
    failed!

sprawdziłem i w pliku /etc/apache2/sites-enabled/000-default w lini 43 zaczyna się właśnie to co dodałem czyli :

Quote:

Wygląda na to że coś jest z tym nie tak....[/quote]
    program185
    Level 14  
    No to coś przekombinowałeś bo ja zawsze w takiej kolejności instaluje i jest gitara bo mody z mysql i php i phpmyadmin są na końcu czyli ok, nigdy też nie miałem problemu żebym musiał symlinka gdzieś tam wstawiać. Z tym apachem ci nie pomogę bo nigdy tego nie robiłem w taki sposób, popytaj gdzieś na forum linuksowym może to być niezgodność wersji. Jeśli chcesz samba to polecam stronę "banita" tam wszystko znajdziesz co i jak a w razie problemów pisz może coś uda mi się pomóc.
    Pawel1924
    Level 20  
    Nie no, wydaje mi się że robiłem tak jak jest tam podane.
    Ale mniejsza z tym, zrobiłem wszystko co chciałeś.
    A głównie zależy mi na serwerze plików czyli sambie.

Tylko co dalej??? Co w ogóle robić? Samba zainstalowana, ssh itd.
  • Helpful post
    program185
    Level 14  
    Konfiguracja samby to bardzo przyjemna rzecz.
    Banita.pl- piękny opis jak stworzyć domene. Musisz poczytać na ten temat, ja to robię tak instaluje przez apta i potem /etc/samba/smb.conf tam sobie konfiga według własnego uznania i powinno działać.
    Możesz jeszcze sobie zainstalować webmina (fajne narzędzi do zarządzania serwerem) ściągasz z google na pena albo przez wget i przez dpkg. Polecam również proftpd. Musisz przeczytać tego linka bo nie będę przepisywał tego 2 raz a jeśli czegoś nie będziesz rozumiał to ci pomogę.
    Pawel1924
    Level 20  
    Skonfigurowałem sambę.

Komputery się widzą, udostępniłem folder i skopiowałem pliki na serwer. Wszystko działa.

Czy jesteś w stanie mi pomóc z phpmyadmin i stroną??

Chciałbym na tym kompie z linuxem wrzucić stronę tak aby była dostępna ona na klientach.

Przypuśćmy zrobię stronę oglądaj-film, no i jak ktoś w sieci lan wpisze w pasku adresu nazwę tej strony to będzie mógł sobie oglądać film. Coś jak filmy online :)
    program185
    Level 14  
    Co do strony to proponuje Link
    kawałek fajnej strony poświęcony właśnie html i css. Ale ja tam polecam się uczyć php- znaczy do php i tak musisz umieć html ale lepiej już w tym kierunku iść bo obsługi bazy danych w html nie zrobisz a w php jak najbardziej co do phpmyadmin to sprawdź logi mysql i czy w ogóle działa.
    Pawel1924
    Level 20  
    hm, chyba źle mnie zrozumiałeś. Chodzi mi o samo zrobienie tego żeby strona była widoczna na komputerach w sieci lan.

Dla przykładu mam stronę zrobioną w html, chcę ją wrzucić na serwer tak żeby mogły wchodzić na nią ludzie z sieci lan. (i tu problem, gdzie wrzucić i co ustawić żeby była dostępna)
    program185
    Level 14  
    No to jeśli nie zmieniałeś tych katalogów to masz w /var/www/
    a jak zmieniłeś /home/"nazwa_usera"/

Potem w przeglądarce albo IP serwera albo przez hostname czyli tak na chłopski ta nazwa co ci wyświetla w otoczeniu sieciowym.
    Pawel1924
    Level 20  
    Hej:) To znowu ja :)

Ufff.... udało mi się już wszystko zrobić :) I działa.

Mam tylko mały problem w webmin-em, chodzi o to że po restarcie systemu muszę go uruchamiać ręcznie bo inaczej nie wstanie.

W konfiguracji webmin-a mam ustawione że ma włączać się razem z systemem.

Dodałem nawet do programów startowych /etc/webmin/start oraz /etc/init.d/webimin start

nic to nie daje, po każdym uruchomieniu muszę wklepać :

sudo /etc/init.d/webmin start

i po tym poleceniu jest wszystko ok.

Masz może jakiś pomysł??

Myślałem żeby może napisać jakiś skrypt który będzie przy uruchomieniu systemu wykonywał to polecenie jako root. Ale nie umiem.....
    program185
    Level 14  
    A ja mam taki tam ładny pliczek. Może on zadziała. Usuń txt bez rozszerzenia ma być a na elek nie wchodzi bez. albo w rc.local piszesz /etc/init.d/webmin start i powinno być myślę
    Pawel1924
    Level 20  
    He, jak zwykle dzięki za pomoc :)

Ale już sobie poradziłem :) W webminie do zadań cron dodałem /etc/webmin/start i żeby wykonywał to podczas startu i zadziałało :)

Ogólnie to zrobiłem już wszystko co chciałem :) Jestem z siebie zadowolony :)

Powiedz co jeszcze mogę doinstalować do mojego serwera? jakiś serwer dns, dhcp ipt?
    program185
    Level 14  
    No to jak piszesz DNS i dhcp dodatkowo proxy i np bacula do backupu danych na serwer. Jakoś ładnie skonfigurować np 2 łącza zewnętrzne. To już teraz twoja tylko wyobraźnia. Samba, ftp, apache daje ci już naprawdę duże możliwości.
    Pawel1924
    Level 20  
    dzięki wielkie za pomoc program185 :)