Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam Instrukcji Obsługi Podłączenia w Biosie Dysku Sata 2

16 Mar 2011 16:58 2475 15
  • Poziom 8  
    Witam , jestem nowy na tym forum i trafiłem na nie przez przypadek . Otóż mam ogromny problem z którym nie umiem jakkolwiek sobie poradzić . Otóż ; Kupiłełem niedawno dysk Sata 2 pasujący do mojej płyty głównej < nie znam jej modelu > w ramach zastąpienia starego dysku który dziwnym cudem został zepsuty poprzez "powyginanie" ząbków trzymających kabelek . Kiedy zauważyłem że nowy dysk < 320GB > podczas instalacji windowsa nie jest widziany ( " nie jest podłączony żaden dysk " ) popadłem w załamanie . Zaczęłęm szukac porad w iternecie ale nie znalazłem żadej , która by byla w łatwy , zrozumiały sposób mi pomoc . Dowiedziałem się , że jest tak z dyskami " Sata " że nie są widziane w Biosie . Otóż tu zaczęła sie moja irytacja . Szybko pobiegłem do komputera zobaczyć co Bios ma mi do zaoferowania . Z BIOSA nie zrozumiałem za wiele i dalej wróciłem do poszukiwań w internecie . I teraz mój problem - Jestem Naprawde zielony w tych sprawach i naprawde niewiele rozumiem . Podejżewam , że po starym dysku został jakiś " ślad " w biosie i to moze szkodzić , ale to tylko moje podejżenia . Proszę o udzielenie bardzo prostego , łatwego instruktażu - w najprostrzym języku - krok po kroku . Czekam na szybkie odpowiedzi i fachową pomoc . Pozdrawiam i przepraszam za ponowienie tematu
  • Poziom 8  
    Windows ma zintegrowany service pack 1 , a płyta ? nie wiem jak sprawdzic :P mówiłem że jestem naprawde zielony w tych sprawach , ale jeśli o to chodzi to podczas uruchomiania komputera pisze " Fujitsu Simens Computers"
  • Poziom 10  
    1. Czy w Biosie dysk twardy jest widoczny? (nie chodzi mi tutaj o instalator Windowsa)
    2. Czy dysk twardy na pewno jest poprawnie podłączony?

Najprawdopodobniej (idąc tokiem myślenia leonov'a) Twoja wersja systemu Windows nie zawiera w swoich zasobach sterownika układu SATA płyty głównej. Co za tym idzie, zmuszony jesteś ściągnąć sterownik ze strony producenta Twojej płyty głównej -> nagrać go na dyskietkę/pendrive'a i podczas instalacji Windows wcisnąć bodajże F6 ("zainstaluj sterowniki... firmy innej niż Microsoft"). Ewentulanie w Biosie sprawdź czy kontroler SATA jest włączony (ENABLED) oraz czy tryb jego pracy jest ustawiony na IDE.
  • Poziom 43  
    Musisz się trochę postarać i podać marki i modele urządzeń które wchodzą w skład całego komputera.Nam trudno będzie tobie pomóc nie znając podstawowych danych.Najważniejsze podać markę i model:płyta główna, dysk twardy(nowy), karta graficzna, pamięć ram itd.
  • Poziom 8  
    tak wiec jak mozna sprawdzic czy dysk jest widoczny? mowilem ze jestem naprawde zielony :p dysk raczej jest dobrze podlaczony - czerwony kabelek do plyty glownej , kolorowy ( zasilanie ) do drogiego kolorowego . a i stary dysk jest nadal podlaczony , ale tylko tym kolorowym kablem . czy to szkodzi?

Dodano po 10 [minuty]:

karta graficzna to nvidia geforce 8600 kupowana okolo 2 lata temu , ramu mam dwie kosci 512 i 2 gb , a nowy dysk to hmm znalazlem na nim cos takiego mdl: wd3200aajs-22b4a0

Dodano po 11 [minuty]:

Na dysku jest nalepka " Serial ATA " więc wydaje mi sie że moja płyta główna nie powinna mieć z nim problemów ale nie wiem czy to istotne ^^
  • Poziom 41  
    Nadal nie ma modelu płyty gł. do póki tego nie będzie nic nie poradzimy ! Może lepiej niech kolega rozważy zaniesienie komputera do kogoś kto się na tym bardziej zna .
  • Poziom 10  
    telefon komórkowy ma? jak ma to sprawdzi czy aparat w nim posiada... jeżeli posiada, to sprawdzi czy czy zdjęcia robił będzie... a jak bedzie - to zrobi zdjęcię bebchów komputera + zdjęcia każdej z kart BIOS'a i umieści na forum... A co? :) NIe damy rady...? Myyyy? nie damy? :)

PS. Ewentualnie wypisz nam całe menu BIOS'u ręcznie tutaj na forum, tędy też dojdziemy do odpowiednich opcji, które trzeba zobaczyć/zmienić...
  • Poziom 10  
    :))) nooo kolego widzę że się postarałeś :)

W pierwszej kolejności ODłącz dysk twardy na (P)-ATA - ten stary z szeroką taśmą.

W Bios'ie
    (Zdjęcie) w miejscu SATA MODE, Ty masz opcję compatible, zobacz, czy przypadkiem nie ma tam opcji IDE, na pewno nie dawaj "ENHANCED", nie przy XP-eku z SP1.

Jeżeli i to nie przyniesie efektu, to:

Strona producenta Płyty Głównej -> sterownik SATA na dyskietkę/pendrive'a -> przy instalacji Windows klawisz F6 (na samym początku)...

Daj znać co i jak. Gdybyś miał jednak problemy z odnalezieniem odpowiedniego sterownika daj znać :)

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Uff ... Pojawił się kolejny problem ^^ wprowadziłeś mnie w błąd z tym " szerokim kabelkiem " , odłączyłem ten stary dysk < rys. 1 > :) https://obrazki.elektroda.pl/4219586000_1300393587.jpg
    Ale potem zorientowałem się ze może chodzić o ten kabelek < rys . 2 :P > ... ale nie wiem czy ten drugi kabel to też dysk :P Następna sprawa to Bios : Przy opcji "S-ATA MODE" są dostępne dwie możliwości : Compatible < obecna > i Native < ? > . Jest jeszcze jeden problem , podczas próby instalacji windowsa po jakimś czasie <Instalator coś przetwarza itp. itd.> wyskakuje taki ekran : https://obrazki.elektroda.pl/6984706900_1300393588.jpg

z czego to może wynikać ? proszę o rady i dalszą pomoc :) pozdrawiam
  • Poziom 10  
    wprowadziłem Cię w błąd? :) no to przepraszam :P A ile masz jeszcze dysków twardych w obudowie podłączonych do "szerokiej taśmy"? Napisałem wyraźnie odłącz dysk, nie taśmę :) Ten niebieski ekran, który Ci wyskakuje dotyczy faktu, że Twój instalator Windows otrzymuje od płyty głównej instrukcje, których nie rozumie (mówiąc w maksymalnym uproszczeniu). Pozostaje Ci, albo zainstalować Windowsa "mądrzejszego" (z Service Packiem 2), albo tak jak pisiałem wyżej -> sterownik do kontrolera SATA na dyskietkę lub pendrive'a i klawisz F6 przy instalacji.
  • Poziom 8  
    z gory dziekuje za wyjasnienia . chcialbym poprosic jeszcze o pomoc w znalezieniu odpowiednich sterownikow . a co z tym biosem i opcjami compatible i native ? zostawic to pierwsze , czy zmienic na native? czy moj dysk jest widoczny w biosie?

Dodano po 4 [godziny] 57 [minuty]:

Dowiedziałem się jeszcze ze muszę go najpierw sformatować na format NTFS (nie wiem co to znaczy i jak mam to zrobić) . Podobno muszę najpierw zrobić dyskietkę startową na innym komputerze ( ponieważ w moim komputerze nie ma stacji dyskietek ) ( też nie wiem co to znaczy ta dyskietka startowa ) , przegrać na pen drive , w biosie ustawic kolejnosć startowania z pen driva , płytę z Windowsem w napędzie , powinien pójść z formatowaniem a potem jak zwykła instalacja ( ? ) ( nie zrozumiałem też tego ostatniego wersu ^^ ) . Dowiedziałem się tego z raczej pewnego źródła , ale nie zrozumiałem z tego za wiele ( te formatowanie , NTFS itp. itd . ) . Czy ten sposób może coś dać ? Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie mi tego , czego nie zrozumiałem ;) .
  • Poziom 10  
    "a co z tym biosem i opcjami compatible i native ?"
    - zostaw bez zmian.

"czy moj dysk jest widoczny w biosie?"
    - tak jest poprawnie rozpoznany.

"[...] format NTFS (nie wiem co to znaczy i jak mam to zrobić)"
    - podczas instalacji systemu operacyjnego, wyskoczy Ci taka opcja, bez zbędnych tłumaczeń -> wybierz ntfs. Będziesz miał tam jeszcze opcję formatowania FAT32, ale tego się nie stosuje z różnych względów przy nowych systemach operacyjnych (począwszy od Windowsa 2000 Pro).

"Podobno muszę najpierw zrobić dyskietkę startową na innym komputerze"
    - bzdura, nic nie musisz...

"też nie wiem co to znaczy ta dyskietka startowa"
    - Twój dysk twardy jest też poniekąd taką "dyskietką startową", czyli nośnikiem, który zawiera oprogramowanie do operowania na komputerze. Z tym, że Twój dysk zawiera w sobie system Windows, a dyskietka startowa najczęściej system operacyjny DOS. (ahh, aż się łezka w oku kręci, jak sobie przypomnę DOS'a)

"przegrać na pen drive , w biosie ustawic kolejnosć startowania z pen driva , płytę z Windowsem w napędzie , powinien pójść z formatowaniem a potem jak zwykła instalacja ( ? )"
    - odpalasz instalator z płytki CD/DVD i podczas instalacji (pierwsze bodajże 10 sekund instalacji od momentu ujrzenia niebieskiego ekraniku i białych literek) w dolnej części ukaże Ci się komunikat w stylu: "naciśnij klawisz F6, aby zainstalować sterownik kontrolera... firmy innej niż Microsoft", wtedy to wciskasz ten klawisz F6 i dalej postępujesz zgodnie z instrukcjami. Oczywiście musisz mieć (w Twoim przypadku pendrive'a) z plikami sterownika dla nierozpoznanego kontrolera na Twojej płycie głównej.

Istnieje ryzyko, że instalator nie rozpozna pendrive'a, wtedy pozostanie Ci użyć aplikacji klasy nLite i "scalić" niejako te sterowniki z instalatorem Windows. Ale tym to się zajmiemy "w razie gdyby..."

Opcje formatowania będą w kolejnym kroku instalatora, po poprawnym rozpoznaniu problematycznego kontrolera.

"pomoc w znalezieniu odpowiednich sterownikow"
    - no i tutaj przytoczę leonov'a: podaj model płyty głównej. Jak na nią zerkniesz (największy objętościowo element w środku Twojego komputera) to tam będzie nadrukowane coś w stylu: Gigabyte GA-...., czy ASUS P5... czy jescze inna firma/model. Bez tego nikt Ci nie odnajdzie odpowiedniego sterownika.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Znalazłem na niej nadrukowany mały napis " FUJITSU SIMENS COMPUTERS GREEN " a na samym dole byla nalepka - i wydaje mi sie że to model . Jej treść to :
    D2151-A11 GS6 i to chyba model :) jeśli nie , to poszukam dalej , ale nie widze juz nic innego , a szukam dokladnie .
  • Poziom 10  
    Tak to jest to (dumny jezdem z Ciebie :P ).

Ale jaja jak berety :), Na stronie producenta nie znalazłem odpowiedniego sterownika. Zaczytując dalej sieć, napotkałem mnóstwo informacji o tej klasy problemie, związanym z tą płytą główną.

Spróbujmy trochę "od d*py strony", zaintegruj ServicePack 3 z instalatorem Windowsa przy pomocy aplikacji klasy nLite. Jak to zrobić doczytaj w internecie.

Pozdrawiam