Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dlaczego kondensator elektrolityczny wylał?

Deloox 29 Oct 2004 14:37 3244 19
    Deloox
    Level 16  
    Jakies 2 miechy temu wymienilem w amplitunerze diory kondensatrory w zasilaczy z 2X4700uF 30v na 2x10000uF 50V. wczoraj zoabczylem ze mam plyte glowna zalana olejem z jednego znich.
    czy dlaczego mogly wylac?
    Tomex
    Level 20  
    Moze dales jakis badziewiasty kondensator.
    Najprawdopodobniej sie przegrzał.

Sprawdź jaka była temperatura pracy na oryginalnych kondensatorach, i jaka na tym nowym.

Możliwe jest także ze ten nowy ma duża rezystancje wew i przepływający przez niego prąd powoduje znaczne straty mocy
    Deloox
    Level 16  
    tzn wiem jedno ze o wymianie dzwiek sie poprawil amplituner dostal moze nie ogromna ale slyszalna dawke basu. n iewiem moze to ta roznica napiec 30 a 50?
    User removed account
    User removed account  
    Deloox
    Level 16  
    no byc moze!!!ale nie moge powiedziec czy napewno!!a moze wstawic jeszcze inne wieksze?zmienilo by to cos?a gdzie moge kupic w sumie w miare tanie kondenstarory bo wiem ze te pojemnosci do najtanszych nie naleza a juz za jedne placilem!

ps. jak ktos chce kupic 6210 ztuningowana to piszcie na prywatna!!!
    User removed account
    User removed account  
    Deloox
    Level 16  
    a ile mnie wyniesie 4 X4700 i gdzie najlepiej zamowic i odrazu jakie diody do tego mostka?

ps.6210 nadal aktualna. zainteresowani na prywata
    etedio
    Level 24  
    Mnie by interesowało jakiej firmy to były kondensatory i na jaką temperaturę... tak z ciekawości :wink:

Poza tym zwykle zaleca się stosowanie 2x 4700uF zamiast 1x 10000uF bo wtedy będzie mniejsze ESR i będą mogły się wydajniej ładować i rozładowywać.

Poza tym może lepiej jeszcze wymienić kondensatorki filtrujące przy końcówce mocy - to znacznie odciąży te główne.

:)
    Deloox
    Level 16  
    to byly kondensatory koloru zoltego i jakies na e kurde zapomnialem jakiej firmy dokladnie!!!ale byly duze!!!jelsi to komus pomoze!!!mam to na stancji i nie pamietam
    Rapid130
    Level 14  
    Ja przymierzam się do wymiany kondensatorów w moim wzmacniaczu. Jak bedziesz miał możliwość to sprawdz jaka to była firma. Planuje kupić kondensatory marki samsung, koszt 4700 50 V około 5 zł za sztukę Może ktos mogłby polecić jakiegos producenta??
    Deloox
    Level 16  
    jak za tyle to powiedz gdzie? w jakim sklepie?
    WoŹnY
    Level 28  
    Za tyle to w pierwszym lepszym elektroniku, bez łaski powinieneś dostać :!:
    Deloox
    Level 16  
    no w sumie moze tak ale jestem ciekaw czy sie nie okaze ze bedzie tak jak z zamtymi swietej pamieci!!!moze byc lipa!!!a moze zna ktos jakies pewniaka ze bedzie w stanie troche podzialac? tzn jaka firma i gdzie mozna dostac ?np internetowy jakis sklep!!oczywiscie w miare tanio

ps.6210 na sprzedanie po tuningu!!!!
    Tremolo
    Level 43  
    Ktos mowił kiedyś o doborze kondensatora, aby miały wartość napięcia jak najbardziej zbliżoną od dołu do napiecia zasilania, ale ten nadmiar u Ciebie jest dobrany własciwie. Trafiłeś na egzemplarz wadliwy, albo podmieniony - podróba - o ile hybrydy i układy operacyjne podrabiają, to czemu by nie elki.

Bądź że poważny po kolorze rozpoznawac marke producenta?, wiesz ile w chinach jest firm produkujących podzespoły!! Może jeszcze powiesz jak śmierdział w środku?
    dymek
    Level 27  
    po pierwsze to nie zaden dzial sprzedam kupie wiec nie dawaj tu ogloszenia bo dostaniesz zlota kartke od sedziego moderatora i tyle.
    a po wazniejsze to cos co napisales mnie zaintrygowalo
    Quote:
    tzn wiem jedno ze o wymianie dzwiek się poprawil amplituner dostal moze nie ogromna ale slyszalna dawke basu. n iewiem moze to ta roznica napiec 30 a 50?

a dokładniej to
    Quote:
    n iewiem moze to ta roznica napiec 30 a 50?

napiecie sie wcale nie zmienilo zmienila sie zdolnosc kondensatorow do magazynowania ladunku czyli tak akby mozna bylo z nich sciagnac wiecej energii i to tyle i ma znaczenie dla basu (sztywnosc zasilacza itd mniejszy spadek napiecia przy duzym poborze pradu)

owe 50V to znamionowe napiecie pracy czyli przy jakim napieciu tenze kondensator pracuje
    Deloox
    Level 16  
    TRemolo: jesli bys to uwaznie przeczytal to bys skumal ze nie pamietam jakiej firmy jest ten kondzior wiec napisalem o nim co wiem a to czy smierdzi to dla ciebie moge sprawdzic i ci napisze!!!

Dymek: jesli chodzi o poprawe basu to napisalem ze zmienilo sie to po wymianie kondensatorow. natomiast roznica 30 czy 50 to bylo nawiazanie do tematu!!30 i 50 tpo rozniece napiec kondensatorow!!
    etedio
    Level 24  
    Widzę, że wylane kondensatory denerwują :P

Chodzi tylko o odpowiedź czemu kondensator się wylał - wszystko wskazuje na to, że po prostu był kiepskiej jakości. I już :D

Dałeś kondensatory na 50V zamiast na 30V - dymek kulturalnie zrócił uwagę, że napiecie na kondensatorach pozostało bez zmian, czyli znacznie poniżej 30V - powodem więc nie mogło być zbyt wysokie napięcie.
    Co więcej kondensatory na wyższe napięcie mają zwykle niższe ESR co było dodatkowym plusem - jak widać jednak zbyt małym.

Oczywiscie będziesz mieć uraz do kondensatorów - to normalne :wink:
    Jednak jeśli to był po prostu cienki elektrolit (co chcemy ci udowodnić :wink: ), to wystarczy, że wstawisz jakiś firmowy i powinno grać.
    Radzę jednak wtedy wrzucić wzmacniacz "na obserwację" i zobaczyć potem, czy coś (diody w mostku, kondensatory) nie rozgrzewa się nadmiernie, jak jest z napięciami przy pełnej mocy itd.

Żeby się nie kłócić, radziłbym odczekać z komentarzami do chwili, gdy poznamy nazwę tego nieszczęsnego kondensatora :wink:

pozdr :)
    Deloox
    Level 16  
    ok, ale to dopiero za tydzien!!nie mam zamiaru sie z nikim uzerac, zadalem pytanie czy moze byc ze kondzor wylal bo mial wysokie napiecie przy ktorym pracuje, a ja mu dalem mniejesze!(o czym napisales, thanx)
    MMarek17
    Level 19  
    Kondziorek pewnikiem się wylał (elektrolit a nie olej) bo był felerny i puścił mu zaworek :) .
    Możliwe także że się przegrzał. Jeśli pracuje w pobliżu elementów mocy np. prostownik który się grzeje mogło mu dopiec. Dlatego do zasilaczy lepiej dawać na 105 albo 115stC a nie typowe 80-tki.
    Możliwe także że został włączony na odwrót - chociaż w takim przypadku kondensatorki reagują bardziej stanowczo tj. eksplodując...
    Potwierdzam także że lepiej dać np. 2*4m7 niż 1*10mF, pod warunkiem że mówimy o tej samej klasie kondensatorów, o porównywalnym ESR.
    Co do napięcia znamionowego Un kondensatora to lepiej dać na napięcie większe niż na zbliżone do warunków pracy. Margines bezpieczeństwa Un=1,5*U jest rozsądny z punktu widzenia ekonomii (wraz ze zwrostem Un rosną gabaryty kondensatora i jego cena).