Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroik gitarowy Korg DT-10 - wyłącza się sam po sekundzie

16 Mar 2011 22:06 1628 4
 • Poziom 10  
  Witam,
  Mam do naprawy stroik jak w temacie. Dołączam schemat.
  Po zajrzeniu do środka okazało się że urwała się ścieżka przy osadzeniu gniazda zasilania - proste, machnąłem na szybko lutownicą i po sprawie.
  Na tym jednak się nie skończyło - owszem napięcia teraz są ale sprzęt włącza się tylko na chwilę i potem sam się wyłącza. Można go znów włączyć przyciskiem nożnym ale wygląda to tak samo.
  Co dziwne, czasem (bardzo rzadko) jednak włącza się na dłużej i działa poprawnie, trwa to do minuty a potem znów jest to samo.
  Przejrzałem wszystkie inne ścieżki, sprawdziłem czy nie ma zimnych lutów, posprawdzałem wszystkie elektrolity.. Objawy wyglądają jakby coś się działo z zasilaniem, ale napięcia są.
  Podejrzewałem w sumie tranzystorki w zasilaniu oznaczone DT1 i DT2 - to są odpowiednio FA1L4M i FN1A4M, nie mogę niestety do nich znaleźć żadnych dostępnych zamienników, może ktoś wie czym to zastąpić?
  Czy może ktoś z Was miałby jakiś inny pomysł?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 29  
  Sprecyzuj co znaczy, że "sprzęt się wyłącza"? Czy sygnał przechodzi na wyjście BYPASS i OUTPUT? Jeśli tak, to zasilacze działają i wymiana DT1 i DT2 jest bez sensu.
  Zacznij od porządnego opisu co się dzieje. Ja mogę się tylko domyślać, że funkcja strojenia się wyłącza. Sprawdź, czy zasilacze działają i jakie napięcia wychodzące z procesora powodują wyłączenie funkcji strojenia.
  Mam nadzieję, że nie wymieniałeś wszystkich elektrolitów. To jest taki przypadek, że lepiej zrozumieć jak działa to urządzenie, zrobić kilka pomiarów i wymienić jedną część niż wymieniać wszystko na ślepo. A czy połączenia do włącznika są w porządku? I czy przyciski serwisowe nie są uszkodzone/zablokowane?

  Marek
 • Poziom 10  
  Witam,
  Wybacz lakoniczność opisu, już precyzuję:

  Wyjścia nie działają, dlatego podejrzewam zasilacz. Wyłącza się cały stroik, tak jak normalnie po wciśnięciu przycisku nożnego, z tym że powinien wtedy działać bypass.

  Nie wymieniałem elektrolitów, po sprawdzeniu wracały na swoje miejsce. Ruszałem tylko te w torze zasilania.

  Włącznik i przyciski serwisowe działają, tryb testowy (zapalenie wszystkich diod/sekcji wyświetlacza) działa normalnie (stroik w tym trybie nie wyłącza się). Test zasilania wyświetla na sekundę literę "L".

  Procesor cały czas dostaje 5V, napięcie w punkcie E (kolektor DT2) wynosi 1V - i raczej to jest problem. Pozostaje pytanie czym najlepiej zastąpić FN1A4M.

  Chyba że źle myślę?

  Pozdrawiam,
  Przemek
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  przemo555 napisał:
  Witam,
  Wybacz lakoniczność opisu, już precyzuję:

  Wyjścia nie działają, dlatego podejrzewam zasilacz. Wyłącza się cały stroik, tak jak normalnie po wciśnięciu przycisku nożnego, z tym że powinien wtedy działać bypass.
  Te zdania są ze sobą sprzeczne - chyba nie rozumiesz jak działa to urządzenie. Procesor steruje zasilaczami (są 2 zasilacze) właśnie przez tranzystory DT1, 2 i 3. Wtórnik wejściowy jest zasilany z napięć oznaczonych jako A, B i C. Więc nie może wszystko się wyłączać - napięcia do wtórnika powinny być cały czas. Co więcej, sprawdzając właśnie te napięcia można łatwo stwierdzić, czy zasilacze są zepsute, czy te tranzystory wymagają wymiany, czy wogóle nie należy się nimi martwić. I zamiast wylutowywać kondensatory, powinieneś właśnie posprawdzać te napięcia (również napięcia sterujące z wyjść procesora). Bo być może zupełnie niepotrzebnie szukasz tych zamienników. A jeśli już koniecznie potrzebujesz zamienniki, to wystarczy wziąć dowolny tranzystor i dodać 2 oporniki 47 k (oczywiście tylko do testu). One jedynie powodują, że na bazie tranzystora nie pojawią się napięcia z wyjść procesora.

  przemo555 napisał:

  Procesor cały czas dostaje 5V, napięcie w punkcie E (kolektor DT2) wynosi 1V - i raczej to jest problem.

  To faktycznie może być problem ale czemu nie zmierzyłeś napięcia na bazie tego tranzystora? Bo w zależności od tego napięcia, to jest to problem albo nie. Zakładam, że napięcie na emiterze za diodą jest poprawne. Taki układzik możesz sobie zmontować na boku z dyskretnych części i zobaczyć jak działa.
  przemo555 napisał:

  Pozostaje pytanie czym najlepiej zastąpić FN1A4M.
  Wydaje mi się, że widziałem takie tranzystory u Fairchilda ale nie mogę teraz odszukać.

  Marek
 • Poziom 10  
  Dziękuję za wyjaśnienia i podpowiedzi!

  Problem został rozwiązany - odpowiedzialny był jednak tranzystor DT2.

  Pozdrawiam!
  Przemek