Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RETRO kolumny na tanich glosnikach

toadi 29 Paź 2004 16:12 9220 20
  • Witam na pocztku jak zabieralem sie za ta konstrukcje wydawalo mi sie ze bedzie to wielkie nieporozumienie ale klijent zyczyl sobie tanich glosników a i mialy miec jasne membrany no wiec wybor padl na STXy

I tak obudowa zostala wykonana w 100% z drewna bez urzycia zadnych wkretów tylko klej i kolki calosc polakierowana i szlifowana wiele razy na kolor ciemny orzech.

zastosowane przetworniki to 17 cm STXy z uwagi ze mialy kolumny miec 8 om musialem urzyc 2 4 omowych i polaczyc je szeregowo.

Na poczatku wysokotonowy mial roznierz byc STXa ale w koncu zdecydowalem sie na Alpierdowska kopulke.

Wymiary kolumn to wysokosc 85 cm szerokosc 25 gleboskosc ok 25 cm

Generalnie obudowa byla liczona na strojenie ok 45Hz jednak w trakcie prob skonczylo sie na duuuzym przycieciu tuleji do dlugosci niewiele ponad 3cm.

Zwrotnica wykonana we wlasnym zakresie (w koncu dorobilem sie miernika indukcyjnosci :)) czestotliwosc podzialu ok 4 kilo dla wysokotonowego 12dB a dla niskosrednich 6dB/okt wysokotonowy stlumiony o ok 6dB.

Wrazenia z odsluchu hmmm..... wlaczajac toto bardzo sie balem ze bedzie totalna kicha a tu calkiem niezle ..... bas nie powalal glebokoscia ale jest i nie buczacy calkiem przyjemny (jak na ta konstrukcje ;))
    Generalnie za o sredni zakres troche gorzej ale tez na akceptowalnym poziomie sopran ok moze troche ostry ale tez ujdzie.

Fajne!
  • #2 29 Paź 2004 19:24
    chrischris
    Poziom 13  

Fajnie wygladaja. Niezle wyszlo lakierowanie. Lakier jest ciemny, a sloje sa bardzo dobrze widoczne. Opisz dokladnie jak to zrobiles. Czy dales najpierw jakas bejce lub lakierobejce, a potem kilka warstw bezbarwnego? Napisz jaka to byla bejca,lakier i ile warstw czego. Pozdro.

• #3 29 Paź 2004 20:20
    toadi
    Spec od akustyki

Nie bylo zadnego podkladu urzyta byla tylko lakierobejca o kolorze ciemy orzech zwykla chyba z nobilesu (taka za 17zł) po pierwszym oszlifowaniu juz gotowej paczki 1 warstwa pozniej szlifowanie po wyschnieciu papierem chyba 600 (dla uzyskania gladkosci) i kolejna warstwa warstw polozone 4 przed kazda kolejna szlifowanie (chyba 4 warstwy to minimum) malowane normalnie pedzlem ale zastanawialem sie nad wieksza iloscia warstw tylko czasu nie bylo po po miedzy kolejnymi warstwami dzien schniecia.

• #4 03 Lis 2004 23:56
    dymek
    Poziom 27  

no cóż mercedesy z silniczkami od kosiarki no dobra od kaszlaka :) ogolnie podoba mi sie strasznie bardzo chcialbym byc tak wprawiony w stolarce.

• #5 04 Lis 2004 00:42
    toadi
    Spec od akustyki

No to moge na ostaniego posta smialo odpowiedziec w stolarce jestem sredniiii :roll: ale kolega ma zaklad stolarski i wykonal te budy z ciekawosci jesli by kogos interesowaly takie paki (wymiary na zyczenie) pisac na priva ... kolor do uzgodnienia a cena nie wychodzi strzasznie wielka ... max 250 zł i to za pare... ale samych pak :)

• #6 04 Lis 2004 22:57
    seta1
    Poziom 27  

toadi, bardzo fajnie wyszły, ja zrobiłem kolumny z wykończenien jak kiedyś miały Altusy - czarne i srebrne obramowania głośników, mam jeszcze takie atrapy do kompletu głośników, 2x obręcz srebna na głośnik 30cm, 2x obręcz na głośnik średnio tonowy 15 cm i 2x obręcz do wysokich tonów, kilka wylotów powietrza z siatką metalową itd, moje dopiero wyszły retro

• #7 06 Lis 2004 22:42
    HABO
    Poziom 2  

mam tylko jedno pytanie?
    są kanciate na zewnątrz
    a w środku jest może jakaś przegroda
    mała kasa
    lepsze brzmienie
    pozdrowienia

• #8 07 Lis 2004 13:46
    toadi
    Spec od akustyki

Wszystkie kanty oprocz przy podstwie sa sfrezowane na okragle a w srodku jest kilka poprzecznych listewek wklejonych wiec pudlo jest dosc sztywne...... apropo jestesmy w trakcje robienia kolumn tez drewno na glosnikach Tesli 2xARn226 + Sredni 15cm + wyskotonowy najprawdopodnobniej tez tesla ale kto wie moze GDWK11/100..... Paka mnioej wiecej 110cm wys 27 szer 35 gl ale teraz nie pamietam dokladnie wymiarów jak sie zrobia zamieszcze foty

• #9 10 Lis 2004 11:38
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Co to za STX-y? Domyślam się, że nie kevlar i aluminium.

• #10 10 Lis 2004 13:53
    toadi
    Spec od akustyki

E tam pewnie ze nie podobno membrana z wlokna szklanego w co bardzo watpie wyglada na plecionke z jakiegos wlukna sztucznego typu polipropylen czy pcv
    Niskotonowe GDN 17-80-4 SS
    Wysokotonowe Alphard TW-302SX

• #11 10 Lis 2004 18:15
    Andrzej-N
    Poziom 14  

Próba strojenia na 45Hz podparta napewno była wcześniejszymi obliczeniami. Czyżby parametry "katalogowe" aż tak bardzo odbiegły od życia? Czy po zestrojeniu dość wysoko bo l=3cm i Φ na oko 5cm spełnia to jeszcze zasady BR. A może ze wszystkich podchodów takie rozwiazanie w praktyce okazało się na ucho najkorzystniejsze?

• #12 11 Lis 2004 00:17
    toadi
    Spec od akustyki

Wlasnie tak jak pisalem na podstawie obliczen mialo byc chyba 7 czy 8 cm dlugosci ale straszna kupa tak samo zamkniety i co bylo robic przycinalem cm po centymetrze az doszedlem prawie do konca rury natomiast jak sprawdzilem calkowire jej usuniecie i pozostawienie samej dziury robilo z tego okropne buczydlo w zakresie sredniego basu wiac glosniki jednak sporo odbiegaja pramatrami od tego co podaje producent na na pewno maja troche mnijesz efektywnosc oceniam na ok 86dB/W albo nawet ciutke mniej heh i jeszcze nie widze mozliwosci rzeby w takiej objetosci to moglo wytrzylac wiecej niz 25W na glosnik (mechanicznie) testy przeprowadzalem na tych wlasnie wzmacniczach co widac (srebrna unitra 2x35/8om i ten technics jakies 2x80W/8om(2x100/6om)) zestw swiernie pasuje pod ta unietre ten drugi jest za mocny

• #13 08 Gru 2004 22:34
    toadi
    Spec od akustyki

Witam zapraszam do ogladniecie kolejnych niemal identycznych kolumn jak te opisywane tutaj jedyne zmiany to ze kolumna jest weższa (20cm) i glebsza tak ze objetosc pozostala taka sama kolorek nieco inny i sopranówka tym razem rasowy STX wrazenia podobne jak z tamtych.

A z nadrzu satelty czy monitory beda na teslach (arn188) i szykuja sie duze podlogowe pewno beda mialy 110cm wysokosci ale sie okaze jak sie wybierze glosniki (prawdopodobnie 2x ARN226 ale kto wie moze nowe stxy) Jak sie zrobia zamieszcze fotki i opisy

• #15 28 Gru 2005 11:20
    Gibon007er
    Poziom 22  

Super wyszlo....pieknie wygladaja polakierowane :D 5+ :D

• #16 08 Lut 2006 02:59
    Lestat
    Poziom 18  

Super kolumny :) Mam tylko jedno pytanko. Z jakiego drewna zostały wykonane?

• #17 08 Lut 2006 08:16
    toadi
    Spec od akustyki

Najpopularniejsze za razem najtansze sosna

• #18 08 Lut 2006 08:30
    Lestat
    Poziom 18  

Hmm... Ciekawe... Ja póki co zawsze budowałem kolumny z paździerza. Sosna ma dobre właściwości akustyczne?? Bo do tej pory wydawało mi się, że tylko paździerz nadaje się do budowy kolumn.

• #19 08 Lut 2006 08:33
    toadi
    Spec od akustyki

Sosna ma nijakie wlasnosci akustyczne (ani za dobre ani za zle) ale ma walory wizualne .
    Ja tez w wiekszosci urzywalem pazdzierza lub sklejki to byl eksperyment i sie udal.

• #20 08 Lut 2006 20:25
    !ron
    Poziom 21  

Kolumny wyszły dośc fajnie, wykończenie bajer.

Ale interesuje mnie to jka grają te kopułki Alpharda. Opisz mi jakie tam jest cięcie na zwrotnicy, ile dostarczasz im mocy i jak ogolnie graja.

• #21 08 Lut 2006 23:30
    toadi
    Spec od akustyki

T kopulki sa brdza agresywne i glosne bardzie tubki przypominaja niz kopulki ciecie jakies 4 kilo. Hmm mimo wszystko postawilbym ze jakosciowo sa lepsze od stxow ktore urzylem w drugim komplecie

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME