Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Częstotliwość pracy silnika krokowego

harnaszgor 17 Mar 2011 14:53 1551 3
    harnaszgor
    Level 9  
    Witam szanownych forumowiczów.

Jestem nowy na forum i jeśli to zły dział to przepraszam i proszę o moderatora o przeniesienie tematu do odpowiedniego.

A teraz do rzeczy.

Mam za zadanie wykonać sterownik silnika krokowego unipolarnego. Sterownik ma posiadać 2 przyciski służące do zmiany prędkości silnika krokowego. Silnik ten ma być sterowany komutacją 1/4. W momencie włączenia sterownika silnik ma się obracać z częstotliwością 50 Hz. I tutaj mam pytanie, które z pewnością dla wielu będzie śmieszne ale ja nigdzie jak na razie nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi. Czy jeśli silnik ma się obracać z częstotliwością 50 Hz to czas jaki upłynie pomiędzy jednym a drugim krokiem silnika wynosi 20 ms.

Z góry dziękuje za pomoc.
    netotron
    Level 26  
    Witam
    Z częstotliwością 50Hz - Hz 1/cykl poczytaj :) Link
    pozdrawiam
    harnaszgor
    Level 9  
    Z tego co napisał kolega netotron wynika że przy częstotliwości powiedzmy 1 Hz i komutacji 1/4 silnik wykona 4 kroki na sekundę. Natomiast z linku który podał wyczytałem coś takiego

Code:
    Częstotliwość maksymalna rozruchu f r max - jest to maksymalna częstotliwość impulsów zasilających silnik krokowy, przy której każdemu impulsowi odpowiada przesunięcie kątowe lub liniowe wirnika o znamianową wartość skoku.

I z tego wynika że jeden impuls przesuwa wirnik o 1 skok a wiec przy komutacji 1/4 i częstotliwości 1Hz silnik wykona 1 krok na sekundę. I teraz nie wiem co mam o tym myśleć. Dodam jeszcze że że silnik krokowy mam podłączony do portu A atmegi poprzez tranzystory IRF540. Wszystko mi działa poprawnie czyli jak podaje na port a cyklicznie 8, 4, 2, 1, 8, 4, 2, 1 to silnik mi się obraca. Nie jestem tylko pewny czy dobrze dobieram czas jaki występuje pomiędzy zmianami stanów na porcie. Do tej chwili przyjąłem że dla 50 Hz czas ten wynosi 20 ms, a z tego co kolega netotron napisał rozumiem że powinien wynosić 5 ms.
    harnaszgor
    Level 9  
    Temat zamykam